לשמור משפטי צדקך

5 phone

הרב ארלה הראל

 

אסון קרה לי. הפלאפון שלי אבד.

זה באמת אסון, גם אם זה נשמע לכם מצחיק. אסון קטן, נכון, יש אסונות גדולים הרבה יותר, כמובן. אבל בכל זאת, אסון.

כאב לי, ממש, על כל מה שאבד אתו ולא גובּה – חלק מאנשי הקשר, הזיכרונות, התמונות וההקלטות. אבל יותר מכול כאב לי כשידעתי שבשעות האלה, עד שהשגתי מכשיר חדש עם המספר הישן, ישנם רבים המנסים להשיג אותי ולא מצליחים. מה הם חושבים? הם בוודאי נפגעים וכועסים, חשבתי בלבי. ועוד יותר בשל העיתוי שבו הכול קרה – אחרי שלושה ימי טיול משפחתי נפלא. כל הפניות בימים אלו נענו במסרון המבקש ליצור קשר בסוף השבוע. היו שם כמה דברים דחופים, אבל האנשים הנחמדים האלה החליטו לחרוק שיניים, כדי לא להרוס לי את הטיול, וחיכו בסבלנות עד יום שישי. ואז? אז הם ניסו להתקשר, שוב ושוב, למסרר, שוב ושוב, ואין קול ואין עונה. על הפנים.

והנה, אתמול סוף סוף השגתי מכשיר עם מספרי הישן. פתחתי אותו ונבהלתי מן הכמות המטורפת של ההודעות והשיחות שלא נענו... חיכיתי למבול של כעס וכאב.

במיוחד הצטערתי על בחור אחד, עלם חמודות, שמשום מה נחשד, על לא עוול בכפו, בפגיעה מינית בבחור אחר, ונמצא כבר זמן בטיפול דרך מרכז 'בקדושה'. הוא יצר אתי קשר ביום שלישי שעבר וביקש לדבר דחוף, לכל המאוחר עד סוף השבוע, שכן ביום ראשון אמור להיות הדיון בעניינו בבית המשפט. ולא הייתה לי שום דרך לחזור אליו... מה חושב לו אומלל זה בלבו עליי, ועל הרבנים בכלל, ואולי על התורה כולה?

טוב, תתפלאו חבר'ה, אבל זאת הייתה הודעתו:

"שלום הרב, אני מנסה להשיגך ולא מצליח. כנראה קרה לך או לטלפון שלך משהו, מקווה שלא ממש נורא. בכל מקרה רציתי לספר לך שהדיון בבית המשפט עבר בטוב, והשופט החליט שאין עילה להמשך וסגר את התיק לגמרי. תודה על כל הליווי, נדבר כשתוכל".

בכיתי. והתביישתי. אני חשדתי בו, ובכולם, שידונו אותי לכף חובה, והוא, ועוד עמו, דנו אותי לכף זכות.

ולא יכולתי שלא להיזכר בסיפור המופלא המובא בגמרא במסכת שבת (דף קכז עמוד ב), הנפתח באמירה: "הדן חברו לכף זכות דנין אותו לזכות. ומעשה באדם אחד שירד מגליל העליון ונשכר אצל בעל הבית אחד בדרום שלוש שנים. ערב יום הכיפורים אמר לו: תן לי שכרי, ואלך ואזון את אשתי ובניי. אמר לו: אין לי מעות. אמר לו: תן לי פירות. - אמר לו: אין לי. תן לי קרקע - אין לי. תן לי בהמה - אין לי. תן לי כרים וכסתות - אין לי. הפשיל כליו לאחוריו, והלך לביתו בפחי נפש. לאחר הרגל נטל בעל הבית שכרו בידו, ועמו משוי שלושה חמורים, אחד של מאכל ואחד של משתה ואחד של מיני מגדים, והלך לו לביתו. אחר שאכלו ושתו נתן לו שכרו. אמר לו: בשעה שאמרת לי תן לי שכרי ואמרתי אין לי מעות במה חשדתני? - אמרתי: שמא פרקמטיא (מסחר) בזול נזדמנה לך, ולקחת בהן. ובשעה שאמרת לי תן לי בהמה ואמרתי אין לי בהמה במה חשדתני? - אמרתי: שמא מושכרת ביד אחרים. בשעה שאמרת לי תן לי קרקע ואמרתי לך אין לי קרקע במה חשדתני? - אמרתי: שמא מוחכרת ביד אחרים היא. ובשעה שאמרתי לך אין לי פירות במה חשדתני? - אמרתי שמא אינן מעושרות. ובשעה שאמרתי לך אין לי כרים וכסתות במה חשדתני? - אמרתי: שמא הקדיש כל נכסיו לשמים. אמר לו: העבודה (לשון שבועה), כך היה! הדרתי כל נכסי בשביל הורקנוס בני שלא עסק בתורה, וכשבאתי אצל חבריי בדרום התירו לי כל נדריי. ואתה, כשם שדנתני לזכות - המקום ידין אותך לזכות".

הנה, זה מתממש מול עינינו – מי שדן את חברו לכף זכות, נידון בשמים גם הוא לכף זכות. לא תמיד רואים זאת מיד, אבל כך זה עובד.

ונזכרתי גם בחוויה מסעירה אחרת, שעברה עליי לפני שבועיים. הייתי בדרכי למוסך, לחוץ בזמן לקראת פגישה עם הפיקוח במשרד החינוך. אני עומד ברמזור שמאלה, וחצוף אחד מעז לחתוך אותי וגורם לי לפספס את הרמזור! רציתי להרוג אותו באותה שנייה, אבל ברדיו התנגן שיר מופלא בביצוע המחודש של יוני גנוט – "נשבעתי ואקיימה לשמור משפטי צדקך", ואני הרי כל כך רוצה לשמור משפטי צדקו של הקב"ה! ומהם משפטים אלו? החובה ההלכתית הנלמדת מהמקרא – "בצדק תשפוט עמיתך", מכאן ש"הווי דן את חברך לכף זכות" (שבועות דף ל עמוד א), ותמיד לא הבנתי, הרי דורשים ממני לדון לכף זכות, מה לזה ולצדק? אולי זה לא צודק? אלא, לימדנו הכתוב שהדבר הצודק ביותר והנכון ביותר הוא לדון לכף זכות. יש הסברים הזויים להרבה דברים שנראים לנו רק רוע גמור, אבל באמת מסתתר מאחוריהם משהו טוב. לעתים חריגות אין הדבר כך, יש גם רוע בעולם, אבל הנורמה היא טובה.

אז בואו נתחזק כולנו בזה, וננסה לעשות כל מאמץ ולמצוא בתוכנו את הטוב שבזולת, וגם בעצמנו.

ו... כל מי שישלח לי את מספרו כדי שארענן אותו בזיכרונותיי, אודה לו, ומכאן שלוחה בקשת המחילה לכל מי שאולי ניסה להתקשר ולא קיבל כל מענה.

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם