כנגד שמונה לומדים

m 4 magdir

 

 

יש מי שמפנים לה מקום מוקדם בבוקר עם הקפה ויש מי שמתוך ספרונים תוך כדי נסיעה, יש מי שלא מפספסים ואלו שמגיעים ללימוד כלשהו רק בשבת – בטח תמצאו את עצמכם במפת לומדי התורה של החופש שהכין אשר בן אבו * בסוף כל אחד מהטיפוסים הצמיד הרב שי הירש את המלצות המערכת על ספרים ושיטות שיתאימו לכם * שיהיה אחלה לימוד

אשר בן אבו

המלצות לימוד: הרב שי הירש

1. "העף" - הבחור רוצה ללמוד תורה למרחקים ארוכים אבל הצד החזק שלו הוא הצד המתכנן. עוד לפני החופשה עוברים לפניו מאות ספרי קודש כבני מרון והוא מונה אותם כבקרת רועה עדרו - "אותך אלמד בטיול המשפחתי לעין חרוד, בך אעיין אחרי הכדורסל בחמישי, ואתה, אתה ואני נלך יחד להדריך בקייטנת עולים בצפת". גמרא, הלכה, אגדה, 'כה עשו חכמינו' ככה לנשמה - הרשימה תופחת מיום ליום, וכשמגיע היום הראשון לחופש מצטברת לו רשימה ביבליוגרפית של תואר שלישי בחוג למדעי היהדות באוניברסיטת בר אילן. אבל הקיץ רץ למרחקים קצרים, אם בכלל, ומפה לשם בעין חרוד הספרים נחו ליד המעיין, אחרי הכדורסל הוא היה מזיע מדי, ובצפת הוא היה עסוק בלימוד אמהרית.

 

2. "הפילוסוף" - תורה היא ולחפור הוא צריך. הוא כולו סולם שמוצב ארצה וראשו מגיע לדובה הגדולה בואכה קסיופיאה. הוא נושא ונותן עם הרמב"ם, וכשרבי נחמן מגיע לביקור הוא רק מחייך מתוך נימוס וממשיך בשלו. הוויות אביי ורבא – OUT, הגיגי ניטשה והרב שג"ר - IN. אפשר למצוא אותו סתם כך בוהה בחלל הפתוח כשמתחתיו ספר ביוונית, או לפגוש בו באקראי ברחוב והוא יפתיע אותך עם תגלית בנוסח "מנחם, חשבת פעם על זה שאם הבורא הוא בורא כל הברואים אז הנברא הוא נברא כל הנבראים?" מחייך והולך לו. הוא מעריץ את השכל, עושה לו מקדש ושוכן בתוכו, כשכולם מתלהטים בשאלה האם תנועה מעורבת היא לכתחילה או בדיעבד הוא מאמץ את מוחו בשאלה מה ברא ה' ביום השמיני.

 

3. "המעיינת במעיין" - יפה תורה עם דרך ארץ, וכמה שהדרך ארוכה יותר - עדיף. יש מיטיבי לכת, יש מיטיבי לסת, אבל היא מיטיבת מסכת. הבחורה חיה את ארץ ישראל דרך הרגליים, ובקיץ היא מעתיקה את מקום מגוריה לחניון יהודייה. את נופי הארץ היא מקשטת בלימוד תורה מעמיק ומסוגנן על כל גבעה ותחת כל עץ רענן. כשהיא אומרת 'תורת ארץ ישראל' היא מתכוונת כפשוטו - בכל סימון שביל היא מסמנת קושיה ברש"י, ליד כל מעיין היא מעיינת ברמב"ן, ובסוף המסלול היא עושה סיום מסכת. שפני הסלע משלימים לה מניין לקדיש, העצים לוחשים לה סוד ההוויה, והאלון והאלה נעשים לה כשתי רבניות ומלמדות אותה בבא קמא ומסכת הוריות. לטיול יצאנו רבנית מצאנו.

 

4. "איש התהילים הבודד" - הבחור הולך נגד הזרם. יותר נכון יושב. יושב וקורא תהילים. תהילים נגד טילים, תהילים נגד תותחים, תהילים נגד הגרעין האיראני, הטווח של התהילים רחב מאוד. מי שמאמין לא מתפלפל, רק יושב ומתפלל. יש לו אופי לבחור, ועצבי ברזל. בעוד שאר החברים נזקקים ללהטוטי מוח מסעירים כדי לשמור על ריכוז ועניין בלימוד, איש התהילים הבודד יכול לשרוף שמונה עד עשר שעות מנוע בלי להחליף קרבורטור. יש לו מזמורים מיוחדים לכל יום - תהילים ליום ראשון, תהילים ליום שני, תהילים לכ"ב בתמוז ותהילים ליום ההולדת של דודה מרגלית. הוא מנצח בגאון על אינסוף המילים, מנצח על הגיתית, מנצח בנגינות, מנצח על איילת השחר. דוד, שלמה, איתן האזרחי, כולם מיודדים אתו אישית, הוא ובני קֹרח כמו אתה ואני.

 

5. "המרבקקת" - הבחורה שולטת בכתבי הרב קוק, ויותר מששולטת בהם הם שולטים בה. בניגוד לבני ישראל במצרים שלא שינו את שפתם, המרבקקת החליפה את שפת אִמה בשפת הרב ומאז היא נשמעת כמו איגרת תקנ"ה. היא לא מתעוררת בבוקר, היא 'נגלית מחביון עוזה', היא לא אוכלת צהריים היא 'מתקשרת בחטיבה עצמותית אחת עם מקור הזנתה'. היא לא מבינה איך אפשר ללמוד הלכות עירובין בשולחן ערוך בלי לקשר את זה לגאולת האומה בארצה, ובכלל כל ישראל ערבים, צדיקים, נשמות גדולות בגופים מחולקים. כשהיא מסיימת לאכול היא שוטפת כלים דתוהו. כששואלים אותה רגע בצד מה הכוונה כשהיא אומרת שהיא 'חשה שנפשה נפעמת מגודל סתרי תורתה היותר כלליים של האומה', היא עונה שזה לא דבר של שכל ולא של רגש, אלא גילוי עצמי היותר יסודי של מה שהיא חושבת.

 

6. "בכריכה רכה" - אל תסתכל בספר אלא בתמונה שיש עליו. הרי האלפים, הגרנד קניון באריזונה, ערי האינקה האבודות - כל מה שיחזק את האמונה בריבונו של עולם ובארץ נבחרת כלשהי. הלמדן שלנו חשקה נפשו בספרים האלו שכולם נופת צוף מודרנית, מושגים מעולם הסוציולוגיה, הפילולוגיה והאקולוגיה, ומחנכים את הנער על פי דרכו האינדיבידואלית-פרופלורליסטית. למה צריך ערמה של ספרים אם בפרק אחד של הספר "אמונה וביטחון בדור של רזון" אתה מקבל את השתלשלות העניינים ממשה רבנו ועד לאריק איינשטיין? והכול בפונט נהדר ובגדלים שונים. מדף הספרים שלו בבית ססגוני ומרהיב, ובניגוד לשאר ספרי הקודש, הכותבים של הספרים שלו עדיין בחיים וחלקם אפילו קטנים ממנו בשנה.6

 

7. "המנמנם" - הוא לומד התחלות וסופים של שיעורים. לפעמים קצת אמצע. רוב הזיכרונות שלו הולכים בערך ככה - "ישנה קושיה עצומה במסכת קידושין… ובאמת מה ראה רבי סימן טוב ככה למרוט זנב חמורו?... יהי רצון שנזכה כולנו לקיים מצוות שילוח הקן בהידור. קדיש". בסצנת הלימוד העצמי המצב מסובך מעט יותר. יש דפים להפוך ושורות לקרוא. מה שקורה בדרך כלל זה משהו כזה - "שניים אוחזים בטלית, זה אומר אני מצאתיה, וזה אומר אני מצאתיה, וזה אומר אני מצאתיה, וזה אומר אני מצאתיה, וזה אומר אני מצאתיה, וזה רק ספורט, כן זה, רק ספורט, זה הקיץ האחרון שלי אתכם - יחלוקו". אומרים שכשאדם נרדם בשיעור, נשמתו עולה לגן עדן ושם שואלים אותה "מאין הגעת?" והיא משיבה בשביעות רצון – "משיעור תורה!" וכך מסנגרת על בעליה המנומנם. במקרה שלנו הנשמה היא בת בית שם במרומים, ויש לה מקום קבוע במזרח.

 

8. "המעמיסה" - שהקב"ה ברא בחכמתו לאדם שני שחיים, מה שנקרא בתי שחי. אחד לאחוז בו ספרי אגדה, ושני לאחוז בו ש"ס ופוסקים. הבחורה הנמרצת שלנו מביאה עוד כמה ספריות בשקיות שהכינה מבעוד מועד, ומתיישבת על שולחן בגודל שולחן ביליארד, ומתחילה לפרוש. כעבור כמה דקות השולחן נראה כמו גרסה מקודשת של משחק סוליטייר כאשר הספרים מדורגים על פי רמת החשיבות. היא מתרוצצת בין שורה בגמרא, ומקור במדרש תנחומא, תוחבת סימנייה ב'אורות התשובה' שם ראתה עניין דומה, ורושמת על פתק קטן "לבדוק את המקבילה בירושלמי". יש כמה ספרנים שרודפים אחרי כבר שנים כי היא עדיין לא החזירה את 'חידושי הגריפ"ט על דיני שמיטה כרך ב'', או את 'קונטרס לימוד תורה לנשים האומנם', ובכמה ספריות הוציאו עליה צו הסגרה.

לא נורא, הקב"ה מצרף לך מחשבה למעשה, במיוחד כשהוא רואה אותך מעלעל ב'כה עשו חכמינו' תוך כדי שינה באוטובוס בדרך חזרה ללימודים.

המלצת המערכת: כדאי מאוד להצטרף לאחת מתכניות הלימוד היומי לקראת הקיץ כגון 'חמ"ד של תורה', וכן לנסות להתמיד בתכניות למיטבי לכת, כדוגמת הדף היומי, 'צורבא מרבנן' וכיוצא בזה. "תורה נקנית ביגיעה".

            נתגדלת ונתחברת לך עם השכל הפועל, באורך נראה אור!

המלצת המערכת: סדרת 'הלימוד היומי באמונה' תעזור לך לסדר את הראש. יחד עם רחבות הדעת והאופקים נדרשת זהירות מ"פיזור הנפש" (חובת הלבבות), על כן עליך לזכור את משל האילן המופיע בפרקי אבות ולדאוג ששורשיך יהיו מרובים מענפיך. בהמשך הדרך, תוכל לחבר יצירות מחשבתיות חשובות ולסייע להגדלת מעמד התורה בדור.

חילך לאורייתא, את מורת הדרך של כולנו!

המלצת המערכת: ספר 'כפתור ופרח' לרבי אשתורי הפרחי הוא הספר שלך. הוא יסייע בידך בבואך לתור את הארץ, וכשתרצי להודות לקב"ה על ארץ חמדה טובה ורחבה, קחי אל ידייך את הספר הנפלא 'שער החצר', המכיל תרי"ג שבחים ומעלות של ארץ ישראל מאת הרה"ג דוד בן שמעון, 'הצוף דב"ש'. ולסיום כדאי לעיין בסדרה המופלאה של הרב ישראל אריאל, 'אוצר ארץ ישראל'.

זכות מתק שפתיך עומדת לכולנו בוודאי, ומי יודע כמה וכמה פורענויות מנעת מאתנו סחבק!

המלצת המערכת: כדאי לקנות 'תהילים מבואר' עם ביאורי המילים ואמירה תקנית, וכן לבחון אפשרות של הוספת לימוד יומי ב'חוק ליעקב' או אמירה ב'גרסה' (קריאה מהירה ללא עומק הבנה) ב'תיקוני זוהר', ובהדרכת תלמידי חכמים לקבוע עתים ללימוד במבואות לספרי פנימיות התורה או ללימוד חסידות וספרי מוסר המביאים לאהבת ה', וזאת יחד עם קביעות בספרי הלכה למעשה, קצרים ובהירים (ללא אריכות ופלפול בשרשי הדינים).

אשרינו שנעמוד במחיצתך, שנפשך מחוברת לרוח ולנפש באהבה אין קץ.

המלצת המערכת: סדרת 'מאמרי ליבה במשנה הרב קוק' של הרב לונדין יכולה לעזור לך מאוד במעבר מציטוט פסקאות של הרב קוק להבנת שיטתו האמונית הכוללת, יכולים לסייע מאוד גם ביאוריו של הרב אבינר לספר 'אורות' והספר 'דעה צלולה' של הרב אורי שרקי. מעבר להיכרות עם משנתו כדאי להיות בקשר עם תלמידי חכמים שהולכים בדרכו ולקבל מהם הדרכות ביישום תורתו המגוונת ורבת הפנים.

כאברהם אבינו בדורו, אתה מחובר לנושאים הבוערים והאקטואליים ביותר, ותותח באופן כללי.

המלצת המערכת: באופן כללי כדאי בראשונה להעמיק שורשים ורק אז ליהנות מ"כפתורים ופרחים", ובינתיים, זה זמן נהדר להרחיב אופקים בקודש ובחול. קריאת כתבי עת וספרי מכוני מחקר תורניים נבחרים (כגון: סדרת 'תחומין' של מכון צומת, פרסומי מכון חות"ם, מכון התורה והארץ ומכון פוע"ה). כדאי גם לקרוא ספרי חול בנושאי מדע פופולרי, הגות ומחשבה ולקבל הכוונה מתלמיד חכם על הממשק שבין תורה ומדע.

אין כל אדם מגיע למעלתך שממית עצמך באוהלה של תורה! וידוע ששינה היא אחד משישים במיתה, והבן דבר זה מאוד.

המלצת המערכת: אתה נרדם לא משום שהתורה אינה מתאימה לך אלא משום שאתה לא לומד את החלק שלך בתורה. כדאי לחפש דרכים להפוך את הלימוד למעניין ומרתק יותר, הן בנושאי הלימוד הן בדרך הלמידה (חברותא, נושאים שמדברים אל לבך, רב שאתה יכול לקבל ממנו תורה). אל תרפה עד שתמצא את החלק שלך בתורה. עשה לך רב וקנה לך חבר, בהצלחה רבה.

            אשרי מי שבאה לכאן ותלמודה בידה צדיקה!

המלצת המערכת: יחד עם ההתקדמות בידיעת התורה חשוב מאוד לשמור על האיזון של הנפש ולתת גם לרגש, לרצון ולדמיון ולצדדים המעשיים את מנת חלקם. נסי למשל לקחת לך 'חברותא' צעירה וחלשה ממך ולקדם גם אותה, כך מעבר לסיפוק האדיר תזכי ל'תורת חסד' ומעשייך יהיו מרובים מחכמתך. בהצלחה לשתיכן.

הרב שי הירש מלמד אמונה בישיבות, מחבר תכנית הלימוד 'בניין אמונה' לאור דרכו של הרב קוק (אפשר להורידה באתר 'ישיבה') ועורך הספר 'המחזיר שכינתו לציון' על יום ירושלים (שיעורים ומאמרים של הרב אפשר למצוא באתר "שירת רש")

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם