מחשבות על צפייה בסרטים

m 11 movie

 

 

אדם פז

 

1. אנחנו מזלזלים בחוש הראייה שלנו. מאכילים את העיניים שלנו בכל הרפש האנושי. הכול צפוי, הכול נכנס.

 

מה כבר עשיתי בסך הכול? הסתכלתי?

 

אומרים שהעיניים שלנו הן הפתח של הנשמה שמאחורי הגוף. לא פלא שהן כל כך רעבות. אבל למה להכניס למשכן המוח את מבחר האלימות והרוע, הסטייה והחושך? שיאכלו קצת יותר אור.

 

2. הצורה: אין לנו כבוד לסרטים. אנחנו צופים תוך כדי, צופים דרך אגב, באוטובוס, בהליכה, ומחילה מכבודכם – גם בשירותים. הצפייה מזולזלת אצלנו כמו שהגוף מזולזל. כמו שהעולם מזולזל. כמו שהחיים שלנו מזולזלים. עם כל הכבוד - אין כבוד. הסקרנות הרגה את הרגישות, והאדם הממוסך נהיה צופה כרוני. נכנסנו ללופ שקשה מאוד לצאת ממנו: מהר מאוד המוח כמו מכור לניקוטין, מבקש גם תמונות חסרות משמעות.

 

3. "ורווח תשימו בין עדר ובין עדר" - אנחנו לא נושמים מספיק בין סרט לסרט. לא מעכלים את המחשבות, את ההרגשות. עברת עכשיו טראומה, התאהבת הרגע, בכית או עלית לפסגת ההר הגבוה ביותר – מעטים מהרגעים הללו נחקקים ברצינות בחיינו. אנחנו עוברים במהירות לפצצת החושים הבאה ומאתגרים את המוח לצפות בלי השקעה – רק בשביל ההשתקעות. לצפות בלי עבודה – רק בשביל לאבד. אנחנו לא עושים הכנה לקראת הסרטים שאנחנו צופים בהם. נותנים סרט לנפש, והנפש עמוק בפנים – נבהלת.

 

4. איבדנו את הסבלנות. בעולם של צפייה אפשר לראות הכול ובבת אחת. במוזיקה, נניח, צריך להקשיב שנייה אחרי שנייה. רק ככה קולטים את עושר השיר ורוחבו. בתמונה אחת אתה יכול לראות אלף פרטים. כיאה לעולם של אינסטנט, הראייה שוברת לנו את היכולת הנפשית להמתין ולהתפתח.

 

5. עולם השמיעה עליון מעולם הראייה. מחזה אלוקים הוא גילוי נמוך לעומת נבואה – מלשון ניב שפתיים, דיבור. לכן ביהדות כשאומרים "שמע" מכסים את העיניים, כמו רוצים לומר – אם רק תסתכל, יש תכנים שלא ייכנסו אליך למוח – כמו סבלנות, כבוד, משמעות. כדי להיפגש עם התוכן בעליונותו עליך לעצום עיניים ולשמוע.

 

ואחרי כל זאת, נאמר לנו ברמזים שלעתיד לבוא "עין בעין יראו בשוב ה' ציון" – אחרי שנדע להקשיב נוכל אולי לחזור לעיניים, ולהשתמש במדיה החזותית בצורה משמעותית הרבה יותר מהיום.

 

ההיגיון בסך הכול פשוט: רק מי שנוגע בעומק החיים של עצמו לעולם לא ייפול לחיות בסרט.

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם