גמרא – דווקא בחופש!

5 talmud

 

מאיר יעקבסון

העם היהודי הוא פחות מרבע אחוז מאוכלוסיית העולם, למרות זאת כמעט אין שנה שבה אין נציג יהודי בין חתני פרס נובל. יהודים זכו ב-196 פרסי נובל מתוך 881 זוכי פרס נובל בסך הכול - 22.2% מכלל הפרסים שחולקו עד השנה. לא מזמן נשאל על כך פרופ' ישראל אומן, חתן פרס נובל, והשיב כי "בתרבות היהודית תלמוד תורה הוא הערך העליון, אין משהו חשוב יותר מתלמוד תורה. בכל השנים, השאיפה הייתה להיות תלמיד חכם. תלמוד תורה הוא ערך שלא קיים בשום תרבות אחרת".

אין ספק שבתוך המקצועות השונים שבתורה, הגמרא היא המאתגרת והמרתקת מכול. כיום בכל העולם יש נהירה ללימוד הגמרא, להבנת סודותיה ולניסיון להבין את סוד ההצלחה היהודי. עשרות מיליונים של נוצרים בסין ובקוריאה מאמינים שלימוד גמרא יהפוך את ילדיהם לחכמים יותר וייתן להם סיכוי לחיים טובים יותר. לפני כמה שנים שלחה הטלוויזיה הממלכתית של קוריאה צוות צילום להכין סרט דוקומנטרי בישיבת מיר כדי "לפצח את סוד החינוך היהודי". שגריר קוריאה בישראל סיפר פעם כי בארץ גילה שיש אנשים שיודעים פחות ממנו על גמרא בכלל ועל עיקרי האמונה היהודית בפרט.

התלמוד הבבלי תורגם כבר לפני שנים לסינית, ושם עדיין מתפעלים ממנו כל הזמן. בעוד שבארץ אנו שומעים תלונות על "הדתה" ועל הכנסת מושגים מהיהדות לבתי הספר, בסין יש יותר ויותר חוגים לתלמוד, ואנשים בכל הגילאים לומדים גמרא באוניברסיטאות, במכוני מחקר ובספריות.

אני מבקש להפנות את המבט פנימה, לתוך הבית. לפני כמה שבועות פורסם סקר שנערך בין תלמידי התיכונים הדתיים, הישיבות והאולפנות. הם נשאלו מהו המקצוע החשוב ביותר בעיניהם. הגמרא הגיעה רק למקום השלישי!רק ארבעים אחוז מהעונים השיבו שהגמרא הכי חשובה, לעומת יותר משבעים אחוזים שבחרו באנגלית ובמתמטיקה.

אז איך קורה שהגמרא שזוכה להערכה ולהערצה בעולם הרחוק, ודווקא אצלנו היא לא זוכה להערכה הראויה? איך זה שמיליונים נושאים עיניהם אלינו ואילו אנחנו מעריכים פחות את המתנה שקיבלנו?

אין לי תשובה טובה. ודאי לא יותר מזו של כל אחד ואחד מאתנו. אבל יש לי הצעה לשינוי והיא מתאימה דווקא עכשיו בתחילת החופש הגדול, כשאין ציונים ואין מבחנים ואין מורים ואין מרות ואין חובה. ההצעה היא להתחיל מבראשית, לפנות אל הילדים שעדיין לא מכירים את הגמרא ולפתוח להם דרך חדשה אליה, בתקווה שאחרי שההיכרות הראשונה תהיה נעימה וזכורה לטוב, יהיה ההמשך קל יותר ואהוב.

"התלמוד הישראלי" מבקש להגיע אל ילדי בית הספר ואל הצעירים שבנו ולהנגיש להם את התלמוד לפני שהוא הופך למטלה ולשיעור שגרתי בבית הספר. וכל זאת באמצעות הלכה אחת, סיפור, חידה או איור וכמובן סרטים קצרים שנוגעים בסוגיה אחת, בבעיה אחת שלתלמוד יש מה לומר עליה.

מיזם החופש הגדול של התלמוד הישראלי מציע לימוד קצר לכל יום בחופש. זה יכול להיות לימוד משותף להורים ולילדים, לאחים גדולים וקטנים, לימוד לילדים בבית הכנסת בין מנחה וערבית או לימוד יומי בקייטנה.

כל מי שמעוניין יכול לפנות ולקבל את החוברות המיוחדות שהכנו למיזם. כל חוברת מציעה מפת דרכים קצרה להיכרות נעימה עם הגמרא, מתוך אהבה ומתוך חיבה. אפשר גם לעקוב אחרינו בדף הפייסבוק של התלמוד הישראלי ולהתעדכן. מיליארד סינים לא טועים, אולי אנחנו צריכים תזכורת מהם שיש לנו אוצר זהב ביד ואסור לנו לאבד אותו.

מאיר יעקבסון הוא מייסד "התלמוד הישראלי" - הדף היומי לילדים ועורכו


 

atarMbaolam

 

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם