על מה חייבים להישבע

m 7 tisa

הרבנית ימימה מזרחי


"לֹא תִשָּׂא אֶת שֵׁם ה' אֱלֹקֶיךָ לַשָּׁוְא"

"לא תישא את שם ה' אלוקיך לשווא" – אסור להישבע.
אסונות רבים קורים בגלל שבועות שווא; הרמב"ן אומר שכל הגלות נגרמה בגלל שאנשים נשבעים לשווא. אם כן, איך אנו חוגגים את חג השבועות, שכולו שבועה? כולנו עומדים ומושבעים מהר סיני. האם אנחנו יודעים מראש אם נצליח לשמור את התורה או לא? מה אתם נשבעים, הרי אם זה לשווא אתם מסתכנים בנפשכם – אתם עוברים על עשרת הדיברות בעצם מעמד קבלתם! ר' ירוחם ממיר מחדש חידוש מדהים, שבכל חג שבועות חייב כל יהודי וחייבת כל יהודייה להישבע: אני רוצה, והשבועה הזו מכווננת את הרצון בטוב לכל השנה כולה.

אני כנערה ובנות דורי לא נראינו כפי שנראות נערות בדור זה; נראינו דור שעושה הרבה יותר. אבל הדור הזה, שאולי לא נראה תמיד כעושה ולא תמיד מתנהג בשלמות כפי שההורים היו רוצים, זה הדור הכי רוצה שיכול להיות. "השבעתי אתכן בנות ירושלים, אם תמצאו את דודי מה תגידו לו? שחולת אהבה אני

אין לי מושג אם אעמוד במעשה, אך אני נשבעת שאני רוצה. "נעשה". בני ישראל אומרים "נעשה" עוד לפני שהם שומעים מה הם צריכים לעשות, וה"נעשה" הזה הוא הבעת רצון אדירה: אני רוצה כל כך להיות טובה. השבועה הזאת, אומר ר' ירוחם ממיר, היא השבועה היקרה ביותר לכל השנה כולה.
החיד"א אומר שכל דיבר שירד לעולם ירד עם בושם. הבושם ירד לעולם והדיבר הגיע אחריו, הסתלק הבושם הראשון שמילא את כל העולם כולו בריחו, והגיע הבושם של הדיבר השני. הסתלק בושם זה והגיע הדיבר שאחריו עם הבושם שלו. אך יש דיבר אחד שבושמו לא הסתלק מהעולם, הבושם של הדיבר העשירי – לא תחמוד. הוא נשאר תלוי ועומד בעולם ממתן תורה ועד היום. הוא לא הסתלק כי הקב"ה רוצה שבדיבר הזה, כשנשמע אותו בשבועות בבית הכנסת, נישבע שאנחנו לא רוצים לחמוד שום דבר מלבד חמדתו הגנוזה.
זה דיבור מוזר כל כך – מכריחים אותנו שלא לרצות? כן. ה' משביע אותנו. על זה אפשר להישבע. על העשייה אי אפשר, אך על הרצון אפשר. 'את חומדת אותי מאוד? את לא חומדת שום דבר אחר ברמה שבה את חומדת את חמדתי הגנוזה?' לא היה מעולם דור 'רוצה' כמו הדור הזה. אני כנערה ובנות דורי לא נראינו כפי שנראות נערות בדור זה; נראינו דור שעושה הרבה יותר. אבל הדור הזה, שאולי לא נראה תמיד כעושה ולא תמיד מתנהג בשלמות כפי שההורים היו רוצים, הוא הדור הכי רוצה שיכול להיות. "השבעתי אתכן בנות ירושלים, אם תמצאו את דודי מה תגידו לו? שחולת אהבה אני". אולי אני לא מושלמת במעשים שלי, אבל אני חולת אהבה. אני רוצה כל כך. ולכן פסגת החג הזה היא אהבה רבה.
השבועה הזו של הרצון אינה יכולה להיות לשווא, ולעומתה השבועה לעשות יכולה להיות מסוכנת. שבועת הרצון היא שבועה שנמצאת בכל יהודי ויהודייה, בפרט בצעירים של היום, שהם מלאי רצון כל כך. והרצון בא דווקא ממי שאומרים עליהם שהם ריקים, שמדובר בדור ריקני ומלא שטויות. איך נעמי אומרת במגילת רות? "אני מלאה יצאתי" – הדור שהרגיש מלא כל כך בעצמו, כמה יוצאים בשאלה יש ממנו?! ו"ריקם השיבני ה'". דווקא מי שאתם אומרים שהם ריקים, שאין בהם כל כך מעשים טובים, אותם הוא ישיב, מכיוון שיש להם כזה רצון אדיר. כזה צמא.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם