ניקיון הבית והנפש לפסח

7 clean

הרב חגי לונדין

בשלושים הימים, ממוצאי פורים עד ליל הסדר, נכנסים בתים רבים בישראל ל'כוננות ספיגה': לחץ של ניקיונות, קניות ושאר הכנות לחג הפסח. לעתים דווקא תקופה זו, האמורה להביא להתקדמות רוחנית משותפת של כל בני הבית - עלולה לגרום מתחים וכעסים; במקום להגיע בליל הסדר ל'זבח משפחה' מאוחדת, מגיעה משפחה 'מפורקת' בכל המשמעויות. מכיוון שכך, יש להתבונן כיצד לכלכל את הימים הללו בתבונה על מנת להגיע לחג פסח כשר וגם שמח.

במקביל לבית העובר תהליך של מירוק וניקיון, גם נפש האדם אמורה לעבור בימים הללו תהליך של תשובה והיטהרות. ביסוד הכול צריכה לעמוד ההבנה כי חמץ הוא ביטוי של תפיחה מיותרת: גאווה, גסות חומרית ושאר מידות רעות. מובן מאליו כי תהליך השבתת החמץ הממשי שבבית יהיה שלם רק אם ילווה במקביל בתהליך השבתת החמץ שבלב. במקורות פנימיים רבים אף מצויה הקבלה בין תהליך ביעור החמץ שבו אנו עוברים שלושה שלבים: א. ניקיון כללי של הבית; ב. בדיקת חמץ פרטנית ב"מחבואות ובחוֹרים"; ג. השבתה בפועל (על פי הלכות חמץ ומצה, ב); לבין תהליך התשובה הכולל: א. ניקיון כללי בנפש; ב. וידוא פרטני של המעשים הפגומים; ג. השבתה בפועל של החטא מן הנפש (על פי מסילת ישרים ג).

על מנת למנוע מן הבצק לתפוח ולהחמיץ אפשר לבצע שתי פעולות: לאפות באש או ללוש בלי הפסק. בהתאם לכך מציין הרב קוק (הגדה של פסח) כי ישנן שתי שיטות היכולות למנוע את 'החמצת' המידות, בפרט בזמן הלוחץ של הכנת הבית לפסח: לימוד תורה הנמשלת לאש, ו'לישה' מתמדת של מידות הנפש. את העצה הראשונה אפשר לתרגם לשפת המעשה על ידי קביעת לימוד משותף של כל בני הבית (או לפחות של בני הזוג) במהלך הימים הללו. אף שהדבר נשמע פרדוקסלי, דווקא התוספת של כמה דקות לימוד יומי בתוך הלו"ז הצפוף יכולה לשחרר הרבה מהלחצים המתרוצצים בבית. הזמן הקצר שבו 'מרימים את הראש' מעל הטרדות הטכניות ומעמיקים יחד במהות חג הפסח ובתהליך הניקיון - מסוגל לשנות את כל האווירה, וההכנה לחג נעשית באופן שונה לחלוטין.

דבר נוסף, כאמור, הוא 'לישת' המידות. דווקא בימים אלו נדרשת ערנות-יתר בעבודת המוסר: כעסים, מילים פוגעניות, חוסר סבלנות - כל אלה מרחפים כל העת באוויר ועלולים 'להחמיץ' את המאמצים האדירים המושקעים בחודש הזה. 'לישת' המידות כוללת פרטים רבים, החל מדריכות נפשית כללית, יותר מאשר שאר ימות השנה, וכלה בתכנון נכון המסוגל למנוע חלק גדול מהמתחים בבית: הגדרת משימות ברורה, חלוקת מטלות, שיתוף של כל בני הבית באופן מושכל, סדר עדיפויות נכון של משימות ניקוי, הבחנה בין עיקר (חמץ) לטפל (אבק) וכו'.

כך מגיעים באופן נכון לליל בדיקת חמץ, ו"היוצא לנו מזה תוכחות מוסר גדול שיש לכל אדם לחשוב בלבו באמת בעת בדיקת חמץ וידע שהגיע העת בדיקת חמץ בפועל ממש. ולכן יכוון בלבו אז לבדוק כל המידות שלו אם יש בהם איזה חימוץ, היינו איזה מידה רעה חס וחלילה. ובעת שרפת החמץ יכוון גם כן לבער ממנו את המידות הרעות מכול וכול... ומתחרט בלב שלם ובודק בחורים ובסדקים, בכל מקום שדרכו להכניס שם החמץ הוא שאור שבעיסה - תאוות החומר המגושם" (אוהב ישראל, ויצא).

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם