תרומת איברים כהלכה

7 evarim

 

הרב ארלה הראל, ראש ישיבת 'לב חדש' בשילה

 תגובה לכתבה "חילוני העתיד" משבוע שעבר

בעלון הקודם, בכתבה "חילונֵי העתיד" מאת דעה (גלעדי) אביחיל, נאמר בהקשר לדיון סביב תרומת איברים כי המוות ההלכתי נקבע ברגע הפסקת פעולת הלב ולא המוח.

אמנם הדברים נאמרו מפי אחת המרואיינות בכתבה אך הקורא התמים יכול לחשוב לאור קריאת קטע זה כי זו העמדה ההלכתית היחידה. ולא היא. כבר לפני כארבעים שנה נקבע על ידי גדול הפוסקים באותה עת, הגאון הרב משה פיינשטיין זצ"ל, כי מות גזע המוח (מה שמכונה מוות מוחי-נשימתי) הוא המגדיר את רגע המוות מבחינה הלכתית. לאור פסק זה קבעה מועצת הרבנות הראשית דאז (בתקופה שבה כיהנו בה תלמידי חכמים מגדולי הפוסקים, בראשם הגר"א שפירא והגר"מ אליהו, ועמם הגר"ש ישראלי, הגר"י קאפח, הגרח"ד הלוי, ועוד רבים וטובים, זצ"ל), כי אפשר לבצע השתלת איברים שנלקחו מאדם שנבדק ונקבע מות גזע המוח שלו על פי קריטריונים הלכתיים ברורים.

על ידי ניסוי זה הוכח שהמוות אכן נקבע על פי הנשימה ופעילות גזע המוח ולא על פי פעילות הלב. פעילות לב איננה סותרת מוות – הלב הוא אורגן עצמאי, בעל קוצב נפרד, אשר יכול להמשיך לפעום אפילו כשהוא מוצא מן הגוף! העמדה שמוות נקבע על פי פעילות הלב היא יותר מתמוהה, בלשון המעטה

לעמדה זו הצטרפו מאוחר יותר גם הגר"ע יוסף זצ"ל וייבדל לחיים ארוכים הגרש"מ עמאר, ורוב ככל רבני הציונות הדתית מזקני רבותינו בדורנו (למשל מו"ר הגר"י אריאל, הגר"ד ליאור, הגרנ"א רבינוביץ' ועוד כ-150 רבנים. הרשימה המלאה נמצאת באתר 'בלבבי'). המעניין עוד יותר הוא, שעמדה זו אינה רק של רבני הציונות הדתית, כפי שאפשר להבין מהרשימה שלמעלה, אלא גם דמויות משמעותיות ביותר מקרב גדולי הפוסקים המכונים 'חרדים' הצטרפו אליה, ובראשם מרן הגרש"ז אוירבך זצ"ל (וחתנו הגרז"נ גולדברג), שיזם ניסוי מדעי-הלכתי ראשון בהיסטוריה, שבו נבדקה כבשה שנותחה בהליך מורכב, ועל פי ניסוי זה הוכח שאכן המוות נקבע על פי הנשימה ופעילות גזע המוח ולא על פי פעילות הלב. פעילות לב איננה סותרת מוות – הלב הוא אורגן עצמאי, בעל קוצב נפרד, והוא יכול להמשיך לפעום אפילו כשהוא מוצא מן הגוף! העמדה שמוות נקבע על פי פעילות הלב היא יותר מתמוהה, בלשון המעטה.

לאור פסיקה זו פועלת עמותת 'בלבבי' (בליווי 'ערבים' – ועד הרבנים והרופאים לענייני השתלות) לקידום חתימה על כרטיס מפוקח הלכתית, שבו מובעת הסכמה לתרומת איברים לצורך השתלה. חתימה על כרטיס זה היא חובה הלכתית, ולעניות דעתי כל מי שנמנע מכך עובר על איסור 'לא תעמוד על דם רעך' (כפי ששמעתי מגיסי מו"ר הרב רא"ם הכהן).

על כן נסכם: עמדת ההלכה הפשוטה היא שהמוות, רחמנא ליצלן, נקבע על פי מות גזע המוח והפסקת הנשימה. ישנה גם עמדה הלכתית הדורשת את הפסקת פעילות הלב, אך עמדה זו קשה להבנה, ונוגדת הן את המקורות ההלכתיים בפשוטם והן את הידע הרפואי והמדעי הקיים כיום, להבדיל. ויהי רצון שנזכה לקיום הבטחת הנביא "ונתתי לב חדש בקרבכם".

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם