יש בייסבול בישראל

B 4 hersh

אבינועם הרש
איפה הייתם כשנבחרת ישראל בבייסבול הדהימה את כל העולם ודהרה עד מרחק משחק אחד מהופעה היסטרית והרואית בחצי גמר אליפות העולם בבייסבול?

רוב העם היושב בציון מתחיל רק עכשיו לנער את קורי האדישות שלו לנוכח התוצאות הסנסציוניות שמגיעות מאליפות העולם בבייסבול ("בייסבול? זה לא הספורט המוזר הזה שיש בו כל מיני כרסתנים שרצים אחרי הצ'ולנט מתחנה לתחנה?"). כמה מדהים? הניצחון של הנבחרת הישראלית על נבחרתה החזקה של קובה, 4:1, דומה לניצחון של נבחרת ישראל בכדורגל על ברזיל או ארגנטינה בתוצאה 6:1. עד כדי כך.

אממה, כשמתחילים לתהות האם באמת הדי-אן-איי הספורטיבי הישראלי כל כך יוצא דופן ומוכשר בתחום הבייסבול - שהרי אפשר לספור על אצבעות יד אחת את מספר אצטדיוני הבייסבול שקיימים בישראל (ומוכרים ליודעי חן ולמשוגעים לדבר בלבד), האמת המטרידה מתחילה לצוף:

מצד אחד, עד שכבר יש קצת נחת שקשורה בנבחרת ישראלית לבושה במדים הלאומיים שלנו למה להתחיל לבאס עם החפירות הצדקניות על ישראליות. כמעט כל הנבחרות בתחרות נוהגות באופן זהה ומאזרחות במהירות בזק כל מיני שחקנים שתחושת השייכות להם ולנבחרתם זהה לתחושת השייכות בין האזרח הישראלי הקטן והכסף שהולך להיכנס לכיס שלו ממכירת 'מובילאיי'.

מצד שני, מה אפשר לעשות כשאנחנו יודעים שמבין 27 חברי הנבחרת חלק מהשחקני היהודים אמריקנים לא ביקרו בארץ אפילו פעם אחת?

אז נכון, מדובר בתחילתה של ידידות מופלאה בין הציונות לשחקנים היהודים, כמו שהעיד שחקנה האמריקני של ישראל טיי קלי: "אין ספק שההגעה לישראל שינתה הכול בעבורי, היא חיברה אותי לאנשים. פגשנו אותם, דיברנו אתם, בין אם הם היו אוהדי בייסבול ובין אם לא. הרגשנו את התרבות וספגנו אותה וכולם קיבלו אותנו באהבה" (עידן ויניצקי, 'וואלה' ספורט, 11.3). שחקנים אמריקנים נהדרים שעושים עלייה הם התגשמות הציונות במיטבה ותמיד מרגש לראות זאת. אולם עדיין, במחילה, מה בדיוק הקשר בין המילים נבחרת ישראל למספר הגדול כל כך של יהודים אמריקנים שמייצגים אותנו?

מן הסתם, אם מספר הישראלים שנולדו והתחנכו וספגו את הארץ היה גדול יותר, התוצאות של הנבחרת היו מרשימות פחות. וגם אם ב-ESPN לא מפסיקים להתלהב מהנבחרת הישראלית ולהציג אותה כ"גרסת הבייסבול לנבחרת המזחלות הג'מייקנית", שריגשה את העולם כאנדרדוג המושלם באולימפיאדת החורף של1988" (וואלה, שם), עדיין נראה שהישגה של נבחרת ישראל יתאים יותר ל'אליפות האיגודים היצירתיים באזרוח מהיר של שחקנים והדבקת זהות לאומית בסופר גלו.

כי מי צריך לבנות תשתיות ומתקנים ולהתחיל מאפס, כשאפשר פשוט למצוא יהודים כשרים ולהלביש אותם במדים הלאומיים שלנו?

כמה ניגודיות יש בין הצלחת האינסטנט של נבחרת ישראל בבייסבול לבין האקזיט של חברת 'מובילאיי' שנרכשה בידי 'אינטל': בניגוד ליש מאין שאפשר ללמוד ממקרה הבייסבול, חברת מובילאיי שנוסדה לפני עשרים שנה מראה שבסופו של דבר, כשהדברים נעשים לאט ומתבשלים על אש נמוכה תוך ניהול סיכונים, נחישות והתמדה, אפשר להגיע לתוצאות לא פחות מרשימות, והכול תוצרת יצירתיות כחול לבן אסלית.

איך אומרים? חמישה-עשר מיליארד דולר לא טועים.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם