תקשורת ומציאות המדומה

B 4 media

מוטי יגר, מנהל ישיבת ההסדר והגרעין הקהילתי בטפחות

הציבור הדתי, ויש שיאמרו הציבור בכלל במדינת ישראל, מצוי ביחסים אמביוולנטיים עם התקשורת.

מצד אחד, כולנו צורכי תקשורת מסוג כלשהו לפעמים עד כדי סגידה ממש, ומאידך גיסא יש לנו נטייה, מוצדקת ככל הנראה, להתעצבן ממנה יותר מכל דבר אחר.

כשמנסים לנתח מה מפריע לנו כל כך, אני חושב שאפשר לייחס זאת בעיקר לפער העצום בין הדברים שאנו קוראים ושומעים בחדשות לעומת המציאות שאנו מכירים בשטח.

לעתים נדמה שכל המציאות בארץ היא רצף של אירועים קשים, רציחות, גנבות, שערוריות של חברי כנסת, שרים וכו'. אפשר לומר כמובן שאלו האירועים החדשותיים המרכזיים ולכן מובן שהם תופסים את הכותרות המשמעותיות.השאלה היא במה התקשורת בוחרת להתעסק כאשר יש לה אפשרות לבחור בין אירועים שונים.

קחו לדוגמה מיזם מיוחד במינו שהתארגן בשבוע שעבר בישיבת ההסדר והגרעין הקהילתי בטפחות לקראת חג הפורים: משלוח מנות למשפחות של אנשי הקבע. המטרה פשוטה מאוד, ויש שיאמרו משעממת - לעשות טוב, להצדיע למשפחות שעומדות כל השנה במתח גדול, ומשלמות מחיר אישי לא קטן על התרומה שלהן למען עם ישראל. זה לא אירוע חדשותי מסעיר, אבל בהחלט אירוע מעניין בוודאי לנוכח העובדה שתוך פחות משבוע הגענו לרישום של 100 משפחות, ביניהן משפחות של קצינים בכירים ביותר. כל המשפחות קיבלו משלוח מנות מיוחד לפורים, הכולל ממתקים, ציור מילדי הגן בטפחות ומכתב אישי מאישה בגרעין לרעיית איש הקבע.

את המשלוחים חילקנו בין חברת שליחים לבין משפחות צעירות מהקהילה שהלכו לבתים של המשפחות ונתנו להן את המשלוחים באופן אישי - חלק מהמקומות במרחקים של מאות קילומטרים מטפחות.

בצירוף מקרים מוחלט, ביום שחילקנו את המשלוחים חל גם יום האישה הבינלאומי. לכאורה, אין מתאים יותר מלדווח על משלוח מנות ששולחות נשות הקהילה לנשים שכלל אינן מכירות רק מתוך הערכה ותודה לפועלן במשך השנים. אך התקשורת, שקיבלה מבעוד מועד את פרטי הפרויקט שלנו, לא התעניינה בו כלל.

עם זאת, אי אפשר להתעלם מיום האישה הבינלאומי, אז בגל"צ למשל החליטו לפתוח את המהדורה של חדשות הבוקר בפרסום מיוחד של אירוע "הדרת נשים", איך לא. מה חגיגי יותר ביום האישה מאשר "הדרת נשים". כמובן, עדיף "הטרדת נשים", אבל גם הדרת נשים תופס באין חדשות מסעירות יותר.

ולפרטי המקרה: בסופרמרקט חשוב בירושלים, בשכונה חרדית, החליט אחד הקופאים שאינו רוצה לקבל נשים ולכן תלה על דעת עצמו מעל הקופה - ללא תיאום עם מנהל החנות - שלט המכריז "לגברים בלבד".

האירוע המורכב הזה הספיק כדי להיכנס למהדורת החדשות המרכזית והחגיגית לציון יום האישה. לא עזרה העובדה שמנהלי הרשת טענו שהדבר נעשה שלא על דעתם, העיקר שהכותרת יצאה.

עוד אירוע מיוחד שקרה בחדשות לאחרונה, הוא כמובן המורה מטייבה שלימדה את תלמידיה שיר חדש בעברית. מי שלא שמע על זה בוודאי שמע מסביבו כמה ילדים או מבוגרים שרים שיר מוזר על גשם שמלווה בתיפופים בדרבוקה.

אז מה היה לנו פה? מורה מטייבה שהחליטה ללמד את התלמידים שיר חדש; סרטון שהופץ ברשתות החברתיות במהירות גבוהה יותר מהסרטון של 'בצלם' על אלאור אזריה. ומשם כמובן ראיונות בחדשות, כתבות, ובסופו של דבר ביקור אצל נשיא המדינה (!)

השאלה שעולה לי בעקבות הדבר הזה עולה בוודאי אצל עוד הרבה מאוד אנשים (אף שזה לא נראה ככה):

האם האנשים הללו שמחליטים מה ייכנס לחדשות ומה לא הם באמת שטחיים ורדודים כל כך? האם המדד להעלאת נושא למודעות הציבורית הוא רק כמה לייקים הוא יגרוף?

לצערי נראה שהתשובה היא חיובית. וכאן אנחנו צריכים לקבל החלטות.

האם זו התקשורת שאנו רוצים לצרוך, האם זו "המציאות" שאנו רוצים שיציגו לנו? אני עוד זוכר את תקופת 'צוק איתן' והסולידריות התקשורתית והציבורית (עוד לפני שהקימו ועדות חקירה ודו"חות מבקר) שהציגו כל יזמה טובה למען התושבים בעורף והחיילים. לאן זה נעלם מהר כל כך?

אם לומר את האמת, ביומיום זה לא כל כך מפריע לי. אני מאמין שהמציאות לא נוצרת באמצעות התקשורת אלא באמצעות מעשים הרחוקים מתשומת הלב התקשורתית. הבעיה מתחילה כאשר אנשים אחרים, בעיקר צעירים ונוער, ניזונים ממערכת תקשורת המאכילה אותם בעיקר בדברים שליליים ובכך גוררת אותם למקומות לא טובים. ידוע שמקרים רבים של אלימות מכל סוג נעשו בהשראה של קריאה וצפייה בחומרים "חדשותיים" שנתנו רעיונות חדשים לאנשים שאינם יודעים עדיין להבחין בין טוב לרע, או גרוע מכך - יודעים להבחין ובוחרים ברע במודע. לפעמים עשו את המעשים רק כי ידעו שזה יגרום לאנשים לדבר עליהם. זה יגרום להם להיות בכותרות.

איך אפשר להתמודד עם זה? כרגיל, בידינו הדבר. מצד אחד לא לצפות שמעשים טובים שלנו ייכנסו להיכל התהילה של התקשורת, ומצד שני להמשיך לעשות אותם בידיעה ברורה שאחרי המעשים נמשכים הלבבות, ובסופו של דבר גם הלבבות של "קובעי דעת הקהל" יוכשרו להציף אותנו בחדשות טובות כדי שנבין כמה טוב יש סביבנו.

Lead

בצירוף מקרים מוחלט, ביום שחילקנו את המשלוחים לנשות הקבע חל גם יום האישה הבינלאומי. לכאורה, אין מתאים יותר מלדווח על כך. אך התקשורת, שקיבלה מבעוד מועד את פרטי הפרויקט שלנו, לא התעניינה בו כלל.אבל, אי אפשר להתעלם מיום האישה הבינלאומי, אז בגל"צ למשל החליטו לפתוח את המהדורה של חדשות הבוקר בפרסום מיוחד של אירוע "הדרת נשים"

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם