גם בשדרות בוכים על עמונה

b 4 nisimi

הרב רחמים נסימי, יו"ר הגרעינים התורניים, רשת "שעלים"

דווקא סרטון הרבנים שקרא לציבור להזדהות עם המאבק על עמונה חידד לרב נסימי עד כמה הציבור הדתי ונבחריו טרם השכילו להפנים את עצמת הכוחות החברתיים והפוליטיים שעומדים לימינו ברחבי הארץ. צריך רק לגשת אליהם

לפני כשבועיים הגיע אליי סרטון שבו סוללת רבנים מכובדים מהציונות הדתית קוראת לציבור הדתי-לאומי הרחב להגיע לעמונה ולעפרה כי "אנחנו נהיה שם". מיהם אותם "אנחנו" שאליהם התכוונו הרבנים, המכובדים והגדולים מאוד בתורה?

צפיתי בסרטון כמה פעמים כי משהו היה חסר בו ולא ידעתי מה הוא. לאחר שצפיתי בו שוב ושוב "גיליתי" שכל הרבנים בסרטון נמנים על הציונות הדתית הקלאסית, למעט הרב שמואל אליהו שליט"א הנמצא בכל מאבק ציבורי ערכי.

הציונות הדתית הקלאסית שכחה להציג בסרטון אישים ורבנים חשובים ויקרים בעלי השפעה רחבה על הציבור העממי, שלהם רבבות תלמידים אוהבי ארץ ישראל לא פחות מכל יישוב אחר בשומרון.

הסרטון מנציח את הסתגרותה של הציונות הדתית הקלאסית, ובמאבק על ארץ ישראל ועתיד ההתיישבות שכרנו יוצא בהפסדנו - שכן אפשר לרתום את המוני בית ישראל למאבק הצודק על ארץ ישראל.

לו היו יוצרי הסרטון פונים לרבנים כמו הרב יצחק סבתו, הרב שמעון כהן מבאר שבע, הרב דוד תורג'מן מדימונה, הרב אפרים ג'המי מגבעת אולגה, הרב יוסי לוי מקצרין, הרב שלמה קריספין מנצרת עלית, הרב שמואל ששון מחיפה ועוד, אני בטוח שבקהל המפגינים נגד העקירה בעפרה ובעמונה היו גם ציבורים גדולים ואוהבי הארץ מגיעים לתמוך בהתיישבות ופותחים פתח לחיבור אמיתי וכן של כלל הרבדים בחברה הישראלית.

 

בשכונות בערים ובעיירות נמצאים 50% מעם ישראל המגדירים את עצמם מסורתיים. שם פוגשים את אהבת הארץ הטבעית והשקטה. צריך באופן דחוף להיפתח, לשנות כיוון.

לפני כ-11 שנים חזינו כולנו בצער רב בחורבן גוש קטיף וצפון השומרון. כחלק מהמאבק נגד תכנית העקירה יצא אז מטה המאבק בתכנית "פנים אל פנים" שבו תושבי גוש קטיף הגיעו עם תוצרת חקלאית מהגוש אל תושבי ערי המרכז החילונים על מנת להתחבר ולקרב אותם לתושבי הגוש, מתוך תקווה שהציבור הכללי יתנגד לתכנית. אסטרטגיה זו, שכונתה "להתנחל בלבבות", אמנם לא צלחה במבחן התוצאה, אך בהחלט שינתה תודעתית את הצורך הדתי-לאומי להיפתח לציבור הכללי והמסורתי על מנת שייאבקו יחד על עתיד ארץ ישראל.

לצערי, במאבק על עמונה ותשעת הבתים בעפרה נראה כי לא למדנו לא דבר מגירוש אלפי יהודים מחבל ארץ נפלא.

המאבק על עמונה לצערי כשל (לעת עתה), ובכאב אומר שעלול להמשיך להיכשל אם לא נשכיל להרחיב את השורות ואת הגוונים של אוהבי הארץ הכואבים את כאבה ומוכים להטות שכם.

מאז ההתנתקות טוענים בהתיישבות כי הסיקו מסקנות והקימו מערכת הסברה מקיפה הכוללת סיורים של אח"מים וחברי פרלמנט מרחבי העולם, על מנת ליצור הזדהות עם ההתיישבות ולחזק את חוסנה. מתוך אסטרטגיה זו גם מיתגו את יהודה ושומרון כחבל ארץ תיירותי, מלא יקבי בוטיק ואטרקציות. אך מה ששכחנו הוא שישנם מאות אלפי ישראלים אשר אוהבים בכל לבם וללא תנאי את ארץ ישראל, לא מוכנים לוותר עליה וכואבים כל הריסה בה.

פרנסי הציבור בפוליטיקה ובהתיישבות מתעלמים מהצורך הדחוף בצירופם של רבבות עמך בית ישראל למאבק על ארץ ישראל. בשדרות, בדימונה, בבאר שבע, בקריית גת, בקריית שמונה, בחולון ובעוד ועוד מקומות בוכים וכואבים על עקירת עמונה לא פחות מאשר מבכים אותה בקריית משה בירושלים, באלון שבות, בקדומים או בגבעת שמואל. דומה כי הציבור המסורתי הרחב שאנו פוגשים מדי יום ביומו כחלק מפעילותינו בגרעינים התורניים, לצערנו נזנח בציונות הדתית, ביודעין או שלא ביודעין.

מי שהשכיל להבין את חשיבותם החברתית והפוליטית הם דווקא גופים ומפלגות מחוץ לציונות הדתית, והם מעמידים אישים המדברים בשפתם, בגובה העיניים, ובמסגרת הערכים שהם מכירים ומוקירים.

כמי שחי ופועל במסגרת הגרעינים התורניים לאורך שנים ופוגש את הפוטנציאל האנושי העצום הקיים במה שקרוי בטעות "הפריפריה החברתית", אני מצר על כך שהציונות הדתית שוב מתכנסת בתוך עצמה ולא הפנימה את המסקנות הנכונות שאליהן הגיעה אחרי גירוש גוש קטיף.

בשכונות בערים ובעיירות נמצאים 50% מעם ישראל המגדירים את עצמם מסורתיים. שם פוגשים את אהבת הארץ הטבעית והשקטה. צריך באופן דחוף להיפתח, לשנות כיוון.

קשה לומר את הדברים בשעות הקשות והגורליות הללו, אך אין בי הכוח להחריש וגם לא הזכות לכך. נשדד יחד מערכות. נרחיב את המעגלים. נגוון את האוכלוסיות הנאבקות על ארצנו. חסרות לי מאוד דמויות חילוניות, מסורתיות, כן, גם ידוענים שיופיעו וידברו יחד לצד הדמויות המוכרות.

המגוון הזה, הוא ורק הוא, עשוי להשפיע על הפוליטיקאים, ובהמשך גם על מערכת המשפט.

צילום: אהוד אמיתון, תצפית

b7underdos5

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם