למה אין לי סינון?

4 gurd

הרב יוני לביא, מנהל מוקד 'חברים מקשיבים'

* כי זה הורס את הפלאפון – עשרות אלפי אנשים, כולל כמה שאתה בטח מכיר, משתמשים באפליקציית ההגנה ונהנים מיכולותיה. אם יש הבדל בינה לבין יישומים אחרים זה רק בכך שרוב האפליקציות הן בונוס שימושי ונחמד שאפשר אתו ואפשר בלעדיו, אך סינון תכנים פסולים הוא עניין קריטי שאסור לוותר עליו.

* כי זה יזלול לי את הסוללה – כל אפליקציה צורכת סוללה. צריכת הסוללה של תוכנת הסינון זניחה לגמרי לעומת רוב היישומים האחרים שאנו רגילים להשתמש בהם.

* כי זה יפריע לי לגלוש בחופשיות ובמהירות ויחסום גם אתרים טובים – טכנולוגיית הסינון השתכללה והשתדרגה והגיעה לרמה גבוהה מאוד מאוד של דיוק. נכון, היא עדיין לא מושלמת. מה שתוכל לעשות הוא: א. לבחור בעצמך את רמת הסינון המתאימה לך. ב. אם הייתה טעות באבחון של אתר מסוים - תוכל לפנות למחלקת התמיכה והם יפתחו את הגלישה בו. אבל מעבר לכך, גם אם אכן תשלם מחיר מסוים של חוסר נוחות או האטה - שווה לשלם את המחיר הזה למען מטרה חשובה כל כך כמו אינטרנט נקי. גם רחיצת ידיים מלוכלכות לפני הארוחה מאטה את הגישה שלנו אל האוכל, ובכל זאת מי שבריאותו חשובה לו לא יחלום לוותר על השקעת השניות הללו כדי שלא ייכנס לתוכו משהו מזיק.

* כי זה עולה כסף – זה נכון. ממש כמו שגם האייפון החדש עלה 3,000 שקל וחבילת הגלישה שלו לא ניתנה במתנה. ובאופן הכי הגיוני גם 'חגורת הבטיחות' של הגלישה עולה כסף. ממש כמו כל מוצר איכותי ומשוכלל שהשקיעו מיליונים כדי לפתח אותו. אמנם מי שיתעקש על אפליקציות סינון חינמיות – ימצא, אבל הן חלשות ביותר ומספקות הגנה חלקית: לא כולל WiFi, אתרים מאובטחים (יוטיוב, למשל), אפליקציות ועוד.

* כי לא היה לי זמן לעשות את זה – כלל גדול בחיים אומר: למה שחשוב מוצאים זמן. אדם שהחליק במדרגות ושבר יד – ידחה מידית את כל הפגישות והעיסוקים וירוץ לטפל בעצמו. צריך להיות לא נורמלי כדי להגיד "בעוד חודש בדיוק יש לי יום חופש. אטפל בזה אז". להגיד "לא היה לי זמן להתקין הגנה" זה בערך כמו לומר "אקדיש זמן להתעטף במעיל כדי שהגוף שלי לא יירטב ביום גשום, אבל לא מזיז לי שהנפש שלי תשחה בביוב". זה נשמע לך הגיוני?! אגב, להתקין אפליקציית הגנה לא לוקח יותר מכמה דקות.

* כי זה אחריות של ההורים שלי – בואו נהיה אמתיים – ההורים שלנו אנשים מקסימים ומדהימים. אבל בקטע הזה הרבה מהם קצת 'מעופפים'. הם עסוקים, אדישים, נבוכים, לא קלטו מה בדיוק הולך כאן... אתה, לעומת זאת, כבר יודע. אנחנו בסוג של מלחמה על הנפש שלנו ועל הנקיות שלה. אתה כבר לא ילד. אלו החיים שלך וזה העתיד שלך. אם אתה לא תיקח עליהם אחריות ותעשה את מה שצריך – אף אחד אחר לא יעשה את זה בשבילך.

* כי אני מאמין בחינוך להתמודדות ולא בבריחה ממנה – אתה צודק לגמרי. אלא שככה בדיוק מתמודדים! בחכמה, בחשיבה קדימה ו"בתחבולות תעשה לך מלחמה". כל מי שכבר התקין את ההגנה יודע שהיא לא מעלימה את הצורך בהתמודדות. היא רק הופכת אותה לשפויה יותר.

* כי בכל מקרה החסימות האלו לא שוות שום דבר ומי שרוצה ימצא את הדרך לעקוף אותן – אפליקציית ההגנה פותחה במשך שנים בידי טובי המומחים, והיא הולכת ומשתכללת כל הזמן. האם זה אומר שהיא מושלמת ונותנת הגנה הרמטית? ברור שלא. אך מי שיתעקש בחיים על לא פחות מ-100% ימצא את עצמו בסוף בלי כלום. מה שבטוח זה שהיא עוזרת מאוד מהיתקלות לא מכוונת בתכנים פסולים ברשת, ומאפשרת גלישה חופשית בלי לראות את מה שאתה ממילא לא רוצה לראות.

* כי אני לא צריך את זה. האתרים האלו לא מעניינים אותי בכלל - גם לנהג הכי טוב בעולם אסור לוותר על חגורת בטיחות, וגם המשפחה הכי אחראית בעולם לא תגור בקומה 17 בלי סורגים על החלונות. אתה יכול לנהוג פרפקט ולגלות פתאום שהנהג שנוסע בכיוון הנגדי נרדם על ההגה ומתחיל לגלוש לכיוונך, ושמספיק רגע אחד של חוסר ערנות כדי שיקרו התרסקויות שאחר כך קשה לתקן. כביש האינטרנט מסוכן אפילו יותר. הוא מוצף בתכנים בעייתיים וזו הסיבה ש-94% מבני הנוער דיווחו שנתקלו בו בלי כוונה בתכנים פסולים. אם אין הגנה – גם מי שלא יחפש את זה – בוודאות יימצא.

כי לא נעים לי מהחבר'ה – סליחה, אבל אתה לא מעודכן. המון חבר'ה צעירים בדיוק כמוך מצטרפים בכל שבוע ומתקינים. גם אם נדמה לך שבסביבה שלך זה פחות מצוי, אדרבה, קח אחריות ותהיה מוביל ודוגמה לאחרים!

כי אני בת, ודווקא בנים הם אלו שנופלים בדברים כאלו - מחקרים עדכניים מגלים שגם לבנות יש יצרים ורגעים של חולשה. המספרים המדויקים מדברים על 33% מהבנות הדתיות שנחשפות לאתרים לא ראויים (כפול מאשר אחוז הבנות החילוניות!).

* כי אין לי מושג איך עושים את זה – זה פשוט להפליא. נכנסים לאתר של רימון או נטספארק, מורידים את האפליקציה ומתקינים. צריך בשביל זה שני דברים: פרטי אשראי לתשלום, ומישהו אחר שיוכל לדעת את הסיסמה (ולא אתה) כדי שההגנה תהיה אפקטיבית וללא אפשרות של הסרת היישומון.
בשורה התחתונה, גלישה באינטרנט היא דבר מדהים ושימושי לחיים, ובלבד שנדאג לנקות ממנו את הזוהמה ולשמור על רמה איכותית וגבוהה של תכנים. לכו על זה.

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם