הציונות הדתית, לאן?

4 datim

הרב הראל דביר

בריאיון ל'עולם קטן' לפני שבועיים ניתח הרב שמואל טל את התהליך העובר על הציונות הדתית בשנים האחרונות, ובין היתר הצביע על העיתון 'מקור ראשון' כאחד המוקדים של טשטוש הזהות הדתית שלנו כציבור. הרב טל טען כי "אם במוסף שבת, בד בבד עם מאמרים תורניים יכולים להופיע מאמרים שכורתים את הענף שעליו אנחנו יושבים, וניתנת לגיטימציה למאמרים כאלו, וכמובן גם מתפרסמות תמונות לא צנועות – מובן מכך שאם אנחנו רוצים להיות נחמדים לציבור הרחב אנחנו מוכרחים לטשטש קצת את הנורמות ההלכתיות".

דברים אלו הביאו לתגובה של חגי סגל, שבא להגן על 'מקור ראשון' ולהכחיש את ההאשמה החמורה. לדבריו, "במקור ראשון אין מדור רכילות, אין תצלומים בעלי ניחוח מיני או מילים גסות", "כל המתכונים שמתפרסמים בו כשרים למהדרין", ו"מעולם לא הודפסה בו תמונה צנועה פחות מהתופעות הממשיות הלא צנועות שכולנו פוגשים יום-יום ברחוב או בעבודה". מכך הוא מגיע למסקנה שהרב טל מצויד ב'זכוכית מגדלת' ומחפש את מגרעותיו של העיתון, וקורא לו לחזור בו.

במקום להתייחס עניינית לדברי הרב טל, חגי פשוט לקח את הדיון למקום אחר. הוא התעלם לחלוטין מתופעה מחרידה זו, שעיתון "ידידותי" כמו 'מקור ראשון' נותן במה קבועה ל'אנשי רוח' שמובילים קו מסוכן לעיקרי אמונתנו כיהודים אורתודוקסים, כמו יואב שורק שהוריד את הכיפה ושימש עורך מוסף שבת במשך כמה שנים, אדמיאל קוסמן מנהל המכון להכשרת 'רבנים' רפורמים בברלין, ועוד. אנשים אלו ומסריהם מקבלים המון כוח ציבורי והכרה על ידי 'מקור ראשון', ולמעשה מגדירים מחדש את המותר והאסור, הראוי והמומלץ. הלוואי שהוויכוח היה תאורטי, אבל מי לא רואה את שיירות רכבי הדתל"שים ביישובי יו"ש מדי שבת, שכבר נעשו לצערנו חלק מהנוף. במקום להתמודד עם זה, סגל נחלץ להגן על רשימת המתכונים הכשרים למהדרין... בדבר אחד הוא מודה: צניעות התמונות ב'מקור ראשון' אינה נקבעת לפי גדרי ההלכה אלא לפי "התופעות הממשיות הלא צנועות" שברחובות ישראל. הבנתם מי קובע ל'מקור ראשון' את הנורמות?

גם לטענה שלפי הרב טל "אחאב בן עמרי טוב ממנהיגי ישראל דהיום", סגל לא מתייחס בענייניות אלא בוחר להוציא את הדברים מהקשרם. הרב טל נשאל בריאיון מדוע לדעתו אין לכבד את ראשי המדינה שלא הולכים בדרך התורה, הרי אליהו רץ לפני אחאב, ועל כך ענה שאליהו כיבד את אחאב רק לאחר שהאחרון חזר בתשובה והכריז "ה' הוא הא-לוהים". אך כשסגל כותב על אחאב (ושימו לב לתוספת: "בן עמרי") הוא יודע שכמעט שום קורא לא יזכור שאחאב חזר בתשובה ורק זה מה שעשה אותו טוב ממנהיגי ישראל דהיום!

ולסיום, אני מזמין את חגי סגל לבקר בקהילתנו, שאותה הוא הגדיר כ"מדורת השבט של אפנת ההסתגרות הדתית". אני מזמין את חגי לראות במו עיניו יותר ממאה צעירים וצעירות חילונים שחזרו בתשובה והצטרפו אלינו רק בחמש השנים האחרונות, בתי ספר לקולנוע יהודי ולפסיכולוגיה יהודית המתקשים לעמוד במספר הפניות המגיעות אליהם, ספרות הלכתית באיכות שקשה למצוא לה מקבילות בעולם הציוני-דתי בדורנו, גרעין תורני משגשג ובעל חשיבות לאומית בעיר נצרת עילית, ושילוב נדיר ומיוחד במינו של שמרנות דתית עם חיי יצירה תוססים.

תמונה: משה מילנר, לע"מ

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם