כשתבין – תגדל! Featured

DSC 0579

 

 

הקפיצה למים העמוקים של ים התלמוד ולהווי הישיבתי מאופיינת לעיתים בחשיבה קולקטיבית ובמילוי ציפיות, ולא תמיד מעוגנת מספיק בבירור אישי בישיבה הגבוהה בני נצרים מבקשים לתת לתלמיד את ההזדמנות להתבונן בדברים, לעכל ולהבין, כדי שיוכל לבחור בעצמו בתורה ולמצוא את חלקו המיוחד בה במקום הטיעון המקובל "כשתגדל - תבין", הם אומרים להפך: "כשתבין – תגדל!"

 

יוסף ארנפלד

 

בכביש המוביל לבני נצרים לא תצליחו לטעות. תיסעו עד הסוף, ימינה, וזה כאן. בשקט המיוחד, בקסם החלוצי המשגשג והנוף המדברי, אפשר ממש לשמוע את מעיין התורה, המְדבר כאן לכל תלמיד בדרך שלו. כאן, בישוב בני נצרים שבחולות חלוצה, הקים הרב הלל רוטקוף לפני שש שנים ישיבה גבוהה שמבקשת לפתח בבחורים לימוד מעמיק הבונה ומברר את המפגש הלא מובן מאליו בין התורה הנלמדת לאישיותו של הלומד.

הרב הלל רוטקוף למד בישיבה הגבוהה בבית אל. בהמשך דרכו הוא שימש כר"מ שיעור א' במשך ארבע־עשרה שנה בישיבת אילת, וכיום הוא משמש כר"מ שיעור א' לצד תפקידו כראש הישיבה. הישיבה היא ישיבה גבוהה, הבנויה משיעורים א'-ה' וכולל אברכים תוסס בראשות הרב שלמה קורצווייל. סדר היום בנוי ברובו על לימוד גמרא, ולצידו לימודי אמונה ומוסר. נוסף לצוות הרמי"ם מגיע באופן קבוע הרב הרצל וולנסקי מירושלים ומעביר שיעורי אמונה יסודיים ועמוקים.

 

כשנכנסים לבית המדרש בישיבה, מייד חשים בשפה מקורית ובשיח לא שגרתי. במה בעצם מתייחדת הישיבה שלכם?

 

"הנינוחות והשקט שיש בישיבה, בלי כל הרעש וההמולה שמסביב, מאפשרים לבחורים להיכנס אל תוך עצמם ולהתפתח", מציין הרב רוטקוף. "התהליך האישי שהם עוברים מהווה את מרכז הכובד של הישיבה. הרי בכל מקום הם יכולים ללמוד. מבחינה כמותית כולם לומדים אותם ספרים ואותן סוגיות. אבל במפגש המיוחד שלהם אצלנו עם בית המדרש, הבחורים עוברים תהליך אישי עמוק מאוד של שינוי פנימי, שבו הדברים מתיישבים על ליבם באופן ספציפי. אנחנו מכוונים שכל אחד ישים לב איזו דרך תגרום לתורה לפעול ולהתיישב על ליבו. מה יגרום לו לספוג ולעכל את הדברים. כך בעצם התלמיד לומד לבחור בתורה, על פי מה שמתאים לנפש שלו".

 

ללמוד איך לחשוב

 

אף שבישיבת בני נצרים יש סדר יום די שמרני, שיעורים וסדרי לימוד קבועים בגמרא, מוסר ואמונה, כמו בישיבות - החוויה של התלמיד שונה לגמרי. "אצלנו התלמיד תמיד נמצא בַּפוקוס", מסביר הרב רוטקוף. "בכל רגע נתון חשוב לנו לוודא שהוא מבין ושהדברים מתיישבים על ליבו. אנחנו עוזרים לו לדייק את הבנת הדברים העמוקים ולפתח את עבודת ה' הפנימית שלו. מתוך המבט של בית המדרש, אנחנו מלמדים את התלמידים איך לחשוב ולא בהכרח מה לחשוב. משתדלים לתת משנה רוחנית סדורה וברורה אבל לא כופים אותה על התלמיד, אלא הוא מתבונן ומעמיק בה בעזרת הכלים שלו".

 

אם התלמיד נמצא בפוקוס, אז הדגש אצלכם הוא בעצם על היחס האישי?

 

"לא זו בלבד", עונה הרב ישעיהו לבנון, ר"מ שיעור ג'-ד' בישיבה. "היחס האישי הוא רק אחד הכלים, כמו גם הסבלנות לתהליך וכן העידוד לשאול שאלות. הכול נועד להגעה אל נקודת הליבה, שהיא המפגש העמוק בין התורה הנלמדת לבין האישיות של הלומד".

 

בבית הוריו ספג הרב רוטקוף מרוחו של הרב סולובייצ'יק, ובשנות לימודיו בישיבה הוא צלל במשנתו של הרב קוק. מבחינתו, רוחו של הרב סולובייצ'יק מתמזגת היטב עם תורתו של הרב קוק בבניין נקודת הבחירה של התלמיד. "התלמיד יודע שמותר לו לחשוב אחרת. נקודת הבחירה תמיד נמצאת אצלו, וכך הוא תמיד הולך ומתקדם, הולך ונבנה. כל זאת כמובן במסגרת צורת הלימוד המקובלת ו'ארגז הכלים' השמרני. לכן, מי שייכנס לבית המדרש בכל שעות היום, יראה את הבחורים לומדים גמרא כמו בכל ישיבה, אבל האוויר שהם נושמים פה, הוא אחר לגמרי".

 

לאחר תקופה התלמיד חש את התהליך שהוא עבר, והתוצאות ניכרות בנפשם של התלמידים. ישנם בחורים הממשיכים ונבנים בישיבה גם לאורך שנים, אחרים ממשיכים לישיבות גדולות אחרות, חלקם מתגייסים לצבא או הולכים ללמוד לימודים אקדמיים, אבל גם מהם יש שקובעים את ביתם סמוך לישיבה ומצטרפים לקהילת הישיבה. "הצד השווה שבהם, שכולם אומרים: התהליך שעברנו פה הולך איתנו. הקומה התורנית שרכשנו כאן בישיבה, היא חלק ממבנה הנפש שלנו".

 

"אחד הדגשים בהגעה לכל ישיבה, הוא שצריך להגיע עם הרבה ענווה", מוסיף הרב אברהם גולדפישר, שהצטרף לצוות הישיבה לאחרונה ומשמש כר"מ שיעור ב'. "צריך לבוא ולהקשיב, להיכנס פנימה ולא להישאר בחוץ כצופה מן הצד. צריך מצד אחד לקפוץ לים ולתת לגלים לשטוף ולרומם אותך. אבל מצד שני, לא מספיק רק להישטף בים התורה ולהיזרק מגל אל גל, - צריך גם ללמוד לשחות בה ולשים דגש על איך אתה גדל וצומח בתוך הלימוד".

 

ללמוד לשאול

 

הרב גולדפישר מציין כי משיחות שקיימו עם לא מעט שמיניסטים ור"מים, עולה שמה שחשוב לבחורים רבים הוא שתהליך הכניסה שלהם לישיבה יהיה מתוך שילוב העולם הפנימי והאישיות שלהם, לבין התורה.

 

איך באמת מתמודדים עם האתגר של הכנסת שמיניסט מצוי לעולמה של תורה?

"אכן לפעמים בעולם הישיבות זהו אתגר לא פשוט. לכן חשוב לנו לבנות את הדברים בצורה מתאימה. שהתלמיד יעבור תהליך של עיבוד ועיכול המפגש עם התורה, כמו גם היחס בין האישיות שלו לבין הקודש. שזה לא יהיה חיצוני לו, אלא יתקבל אצלו. שהוא יעמוד במרכז הבירור הזה. הנושא הזה מרכזי אצלנו בישיבה".

העיקרון החינוכי אינו נשאר רק תאורטי, אלא מתבטא בפועל בתהליך שתלמיד שיעור א' עובר יחד עם ראש הישיבה, המחזיק בנסיון עשיר של 23 שנים בתפקיד. "בחור שמגיע, עובר בירור בצורה כנה, תוך כדי שבירת סטיגמות – מודעות ושאינן מודעות – על שאלות כמו מהי התורה, מהו בן תורה, מהן המצוות, ועוד כל מיני הגדרות חיצוניות ותבניות חשיבה מקובעות". ממשיך הרב גולדפישר: "זה קורה בשיעורים; במסילת ישרים, בספר הכוזרי ובנתיב התורה וגם מחוצה להם. הרב הלל נמצא בקשר חי עם כל הבחורים. יותר מזה: לימוד האמונה לא נעשה בצורה רגשנית, אלא מתוך חשיבה והבנה של הדברים, חשיבה משותפת, שאלות, בירורים. לא מפחדים לשאול שאלות ומעודדים לשאול כדי לברר ולהבין. אף בלימוד הגמרא יש לכך ביטוי: הבחורים שותפים ללימוד. הם לומדים לשאול את השאלות הנכונות. הבחור מרגיש שהוא חלק מבירור הסוגיה, והדבר מתבטא היטב בשיח החי המתרחש בשיעור הכללי של הרב שלמה קורצווייל, ראש הכולל בישיבה, שאליו מתאספים כולם מדי שבוע".

 

על פי שיטת זו, הבחורים בישיבה הגבוהה בני נצרים לומדים להיות נוכחים בתוך עולם התורה בכל נימי נפשם, והישיבה מספקת להם את הכלים הדרושים לכך. "הר"מים והצוות ערים לכל בחור, גם בהקשר הלימודי, אך לא רק בו. הם נותנים תשומת לב גם לשאלות כמו מהן תבניות החשיבה שלו, איזו עזרה הוא צריך, למה הוא זקוק, איזה ר"מ ואיזה חברותא לשדך לו. לא כל אחד זקוק לאותו דבר. 

"אי אפשר לדבר על הישיבה ולהישאר רק בתוך בית המדרש. האווירה המשפחתית בישיבה מיוחדת במינה. החברֶה נשארים מחוברים גם שנים אחר כך. בשבת האחרונה, לדוגמה, שבתו עימנו בישיבה כעשרה בוגרים שהגיעו לנשום את האווירה בישיבה, גם חמש ושש שנים אחרי שעזבו. הרב הלל והצוות משקיעים הרבה מחשבה מה יצמיח כל תלמיד כשהוא נמצא בישיבה, שגם יוכל להמשיך איתו הלאה, כדי שהתורה תהיה חלק ממנו לאורך ימים ושנים טובות".

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם