בשקט במרכז Featured

nadiv2

"מצאנו את השילוב האידיאלי בין נוחות ונגישות לקהילתיות"
עקב מחירי הדיור המאמירים במרכז, בשפלה ואף ביהודה ושומרון, אפשר להבין מדוע נעשתה שכונת כרמי הנדיב בקריית מלאכי אבן שואבת למאות זוגות מהציונות הדתית

מרדכי יורבצקי

פרויקטים למגורים לציבור הדתי-לאומי יש למכביר, ומוסף הנדל"ן שבידכם יוכיח זאת; חלקם ביהודה ושומרון, נחלת אבותינו ההיסטורית, וחלקם בערי המרכז – בלוד, בפתח תקווה ובגבעת שמואל.

אומנם כל מדינת ישראל פקוקה בשעות הבוקר, אבל לתושבי השכונה החדשה כרמי הנדיב שבקריית מלאכי קל להגיע למקום עבודתם. בכרמי הנדיב לא מבטיחים בית צמוד קרקע, אבל מבטיחים איכות חיים שמתברר שעוד אפשר לקבל במרכז הארץ, רק בלי הצפיפות והעומס של גוש דן. גולת הכותרת היא קהילה דתית משפחתית חמה ומגובשת הנהנית ממוסדות חינוך איכותיים ודוגלת בתפיסת עולם של חיבור לעם ישראל.

יוסי שטראוס: זו לא שכונה דתית, גרים פה אנשים מכל הגוונים. אומנם שיעור המשפחות התורניות די גדול, אבל גם משפחות שאינן דתיות בנו פה את ביתן ונהנות מהמגורים בשכונה

"היינו יכולים לבחור לגור ביישוב קהילתי בבית צמוד קרקע, אבל חיפשנו להיות מחוברים לעם ישראל", מספרים התושבים. "איכות החיים פה לא נופלת מבשום מקום אחר. משפחות שהגיעו לפה לרוב לא עושות את זה מטעמי בורגנות, להפך, האוכלוסייה כאן מתאפיינת בתחושת חלוציות מסוימת וברצון לבנות קהילות תורניות חזקות במרכז הארץ, אך ללא התבדלות.

"יש פה מעורבות אמיתית בין התושבים ודאגה כנה. האווירה ה'דרומית' משפיעה גם עלינו בוודאות", הם משתפים בחיוך. "כל מי שבאים לכאן מגיעים לקהילה קיימת ומגוונת, אבל היתרון הגדול הוא שהם יכולים להחליט מה רמת השותפות שלהם בקהילה, ולכן החיבורים בין התושבים נובעים ממקום אותנטי וחזק".

רחובות שכונת כרמי הנדיב אינם סגורים בשבת. "זו לא שכונה דתית, גרים פה אנשים מכל הגוונים. אומנם שיעור המשפחות התורניות די גדול, אבל גם משפחות שאינן דתיות בנו פה את ביתן ונהנות מהמגורים בשכונה", משתף תושב המקום יוסי שטראוס. "משפחות הגיעו לכמה שנים, השתקעו, ומביאות בעקבותיהן חברים ובני משפחה.

"אני חושב שהדבר המרכזי שמעיד על הצלחה הוא הגידול במספר המשפחות, ולא פחות מכך המשפחות הרבות שבעקבותיהן מגיעים גם האחים, בני הדודים, הגיסים או ההורים. עם השנים נוסדו שיעורי תורה קבועים בבתי הכנסת וגם מפגשים חברתיים ותרבותיים במהלך השבוע".

"מהר מאוד הבנו שאנחנו נשארים"

גלעד טופר עובד בחברת אלביט בשדרות, והדס אשתו עובדת במכללת אחווה, הצמודה לביתם שבכרמי הנדיב. יש להם שלושה בנים: דניאל (6), כפיר (4) ויונתן (כמעט 3). כשאני שואל את הדס מה הביא אותם לשכונה היא מפתיעה בפרט מעניין. "שנינו גדלנו ביישובים קהילתיים ונהנינו מאוד. לכאורה התבקש שנבחר בעצמנו לגור ביישוב קהילתי ולבנות בו את ביתנו".

כשנה לאחר החתונה החלו בני הזוג טופר לתור אחר יישוב קהילתי שבו יגדלו את ילדיהם בבוא העת ויחיו בו את חייהם. לאחר שלוש שנות חיפוש קדחתני הם הבינו כי לא בטוח שמסגרת של יישוב קהילתי היא האפשרות הנכונה להם, וכך הגיעו לכרמי הנדיב.

"כשהגענו לשכונה בפעם השנייה, כשהתחילו לבנות, החלטנו שאנו קונים פה בית", הדס נזכרת. "באנו על דעת זה שאם לא יהיה לנו טוב, נשכיר את הבית ונשכור במקום אחר, אך מהר מאוד הבנו שהגענו למקום הנכון לנו".

בין רכישת הדירה לבין הכניסה אליה הצטרפו הטופרים לקבוצות הוואטסאפ של הקהילה ושל הבניין, ולרווחתם מצאו השכנים חן בעיניהם. "שמחנו לראות שיש פה חברה שחושבים בראש שלנו ושאנחנו נכנסים לקהילה טובה וכיפית. נכנסנו מייד לתוך קהילה קיימת, ולא היינו צריכים להתחיל הכול מאפס. זה היה מעולה בשבילנו", היא מספרת. "בכל דבר שהיינו צריכים בתחילת הדרך הפנו אותנו בשכונה לבעלי מקצוע טובים ואיכותיים. על השכונה שלנו אפשר לומר 'טוב שכן קרוב מאח רחוק'".

ילדיהם של הדס וגלעד לומדים בגני השכונה, ובשנה הבאה יתחיל דניאל ללמוד בכיתה א' בבית ספר עציון בשכונה. "מדובר בבית ספר מעולה, ברמה גבוהה מאוד, והגרעין התורני בעיר עושה שם ובעיר בכלל עבודה מצוינת", הדס מפרגנת. "גם אל הגנים התורניים מגיעים מלמדים פעם או פעמיים בשבוע ומוסיפים העשרה תורנית חווייתית. כיף לראות את דניאל, כפיר ויונתן חוזרים באושר בכל יום".

הקהילה מזכירה קצת את היישובים שאת וגלעד גדלתם בהם?

"זה מאוד מזכיר ברמה הקהילתית החמה והעוטפת. השכונה לא גדולה, ואפשר לחצות אותה ברגל במהירות. הילדים יורדים מתחת לבניין ומשחקים עם חברים, והמבוגרים נהנים מכינוסים משותפים בשבתות ובחגים. אנחנו נהנים גם ממרכזי קניות ומסופרים קרובים, מהקרבה לירושלים ולמרכז, והכי חשוב: מהמחירים הנמוכים. אין מה להשוות למקומות אחרים".

מיקום מפתיע

הדס לניאדו, בעלת סטודיו תאירי לשמלות היריון והנקה, נשואה לפיני, מאמן כדורסל ומורה לחינוך גופני, "המקצוע האהוב בבית הספר", ולהם ארבעה ילדים: תאיר (9.5), עינב (6.5), מלאכי (5.5) ועמיחי (שבעה חודשים). הדס גדלה ברעננה, ופיני – ברחובות. לפני ארבע שנים הם עברו לשלב א' של כרמי הנדיב, וגם הם השתקעו בשכונה המבוקשת.

איך הגעתם דווקא לקריית מלאכי?

"רצינו מקום שיהיה קרוב למרכז הארץ, ומאז שאנחנו כאן אני מתקשה לחשוב על מעבר למקום אחר. השכונה היא ממש כמו יישוב ברמה הקהילתית", הדס משמיעה דברים ששמענו גם מקודמתה. "יש פה יתרונות ברורים של עיר במרכז מבחינת נגישות, בלי לוותר על היתרונות שיש ביישוב קהילתי. הילדים חוזרים יחד הביתה מבית הספר, יש פה אוכלוסייה מגוונת שרובה דתית-לאומית, והאווירה נעימה מאוד".

כאמור, לפני קצת יותר משבעה חודשים נולד עמיחי, והדס זכתה בארוחות בוקר ליולדת בארגון קהילתי הפועל מטעם השכונה. "נשים מהקהילה מתנדבות להכין ארוחות בוקר וסעודות שבת ליולדות לשבועיים, וזה מדהים בעיניי". גם אחרי תקופה, היא מספרת, ממשיכי בני הקהילה להתעניין בשלומם ולהציע סיוע.

בכרמי הנדיב לא מבטיחים בית צמוד קרקע, אבל מבטיחים איכות חיים שמתברר שעוד אפשר לקבל במרכז הארץ, רק בלי הצפיפות והעומס של גוש דן

כשחלו בני המשפחה בקורונה לפני שבועות מספר, הם שוב ראו לנגד עיניהם את הדאגה והחיבוק שקיבלו מהקהילה. "לא נעים להיות לבד בבית, וכיף שזכינו לקהילה חמה ולשכנים שהביאו פינוקים והפתעות משמחות לילדים", הדס משתפת. "הם נתנו לנו הרגשה שאנחנו עטופים ממש, וזה פשוט חימם את הלב". היא מספרת שהיא עצמה הצליחה לתפקד למרות החולי ולבשל לילדיה, אבל רבים התקשו וזכו לעזרה מהקהילה החמה. "ההווי כאן הוא של יישוב קהילתי. אנחנו מקבלים עזרה זה מזה כמו משפחה אחת גדולה".

הדס מביאה בחשבון את החסרונות של העיר אבל רואה בשכונה מקום בטוח יותר. "הבת הגדולה שלי הולכת לבדה לבית הכנסת בשבתות ולחברות במהלך השבוע, אבל אני מחכה שהילדים יגדלו עוד קצת כדי לאפשר להם להסתובב יותר בחופשיות. אני קצת יותר דאגנית בקטע הזה", היא מודה בחיוך. "אולי כי גדלתי ברעננה, ושם לא הסתובבנו לבד בגיל הזה. אני מרגישה שיש פה בשכונה שילוב מעודן בין יישוב לעיר, ומבחינתנו זה תענוג גדול".

בינינו, קריית מלאכי לא דרומית מדי?

"ממש לא. קריית מלאכי היא מזמן לא דרום. אני מגיעה לתל אביב בקלות יותר מכל מקום אחר. המיקום מעולה, לא תאמינו כמה אנחנו קרובים למרכז ולירושלים. זה מפתיע גם הרבה לקוחות שמגיעים אליי לסטודיו".

עשר בסולם ריכטר

רוז ליס-ריכטר גדלה בקריית מלאכי. היא ובעלה מתי קנו את הדירה שלהם בכרמי הנדיב לפני ארבע שנים, וגם הם לא חשבו שיגורו בה. אחר כך קנו אחותה ואחיה דירה בבניין מולם. את הסדרה המשפחתית סגרה אימם שרית, שקנתה גם היא דירה בבניין ממול ועברה להתגורר לצד ילדיה. עוד שני אחים קנו גם הם דירות בשכונה ועתידים להגיע בהמשך.

"המשפחתיות והחמימות של האנשים והאיכות של השכונה גרמו לנו להתגורר פה עם שני ילדינו, וסחפנו בעקבותינו את שאר המשפחה. אנחנו נפגשים בבקרים למטה, בדרך לבתי הספר ולגנים", רוז מחייכת. "מלבד הקבוצות של קהילת כרמי הנדיב, קבוצת הוואטסאפ המשפחתית, 'ריכטרים כרמי הנדיב', פעילה במיוחד, ואנחנו נעזרים זה בזה לכל עניין.

"זוגות האחים שעדיין לא מתגוררים פה כבר לא יכולים לחכות, ואנחנו זוכים לארח גם אותם", היא מסגירה את התוכניות שלהם לעתיד.

מתי מתערב בשיחה ומספר שעד לא מזמן חלם שיגור עם משפחתו במושב, אבל אז פתח סוכנות ביטוח בקריית מלאכי והתרשם מהפיתוח של שכונת כרמי הנדיב גם ברמה ההנדסית וגם ברמה האנושית. "הקהילה פה שונה מבכל מקום אחר והבתים מאוד מצאו חן בעינינו. ברמה העסקית, הרבה אנשים קונים ומתעניינים, ואני מרוויח לקוחות איכותיים".

nadiv2

שרית, איך ההרגשה שכל המשפחה חיה יחד?

"זה דבר נהדר. אני רווה הרבה נחת, וזה מאוד משמח אותי. אני לא לוחצת על האחרים ורוצה שכל אחד יעשה מה שטוב לו", היא אומרת. "אני ובעלי ז"ל ספגנו מהבית את הערך של המשפחה והאכפתיות ההדדית. לבוא להגיד שבת שלום אחרי התפילה לסבא וסבתא זה דבר שטבוע בנו עמוק בגנים, ואני מאושרת שזה עבר הלאה לילדים שלי".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם