הכול פורח בזכות א"י Featured

16 ohavey

המסר של הרב צבי יהודה, ההתרגשות בחברון, העלייה לסבסטיה: כך התאהב בני קצובר, מראשי גוש אמונים, בהתיישבות בארץ ישראל

מרדכי יורבצקי

את הר גריזים הוא מכיר כמו את כף ידו, והוא מקפיד לומר שממנו אפשר לראות את כל השורשים של עם ישראל. בימים אלה בני קצובר ממשיך לעסוק בתחום ההסברה ולהדריך עשרות סיורים בחודש על פסגתו של הר כביר, אל מול שכם, כמה דקות נסיעה ממקום מגוריו באלון מורה.

קצובר נולד להורים שהצליחו להימלט בנפרד מתופת השואה. הוא גדל בפתח תקווה, ובבית ספג את אהבת הארץ ואת הציונות שפיעמה בלב של הוריו ז"ל. "התחנכתי על סיפורי החלוצים שהקימו את המושבה הראשונה ומסרו את נפשם על יישוב האדמה למרות הקדחת והקשיים הרבים", הוא משחזר.

כשהגיע העירוניסט לישיבה התיכונית בני עקיבא רעננה, פגש את הרב משה הס, שהיה אז ראש הישיבה. "הרב הס החדיר בנו לווריד את אהבת הארץ שספג מהרב צבי יהודה". לאחר מכן למד קצובר עצמו בישיבת מרכז הרב, ואז פרצה מלחמת ששת הימים. "אחרי שחרור יהודה ושומרון יצאתי עם חברים לטיולי טרמפים בכל המקומות שקראנו עליהם בתנ"ך. כשנכנסנו לשכם וליריחו הייתה לנו התעוררות נפש גדולה מצד אחד אבל צביטה ענקית בנפש מצד שני כשראינו שערבים ממשיכים לשלוט בשטחי אבותינו. פגשנו מול העיניים ומיששנו בידיים מקומות שעשרות שנים יהודים לא דרכו בהם".

היום כולם עומדים בתור ובאים לראות את סיפור ההצלחה. מכלום נהיו חצי מיליון יהודים. אנשים גלויי ראש אומרים לי שסיפור ההתיישבות שינה להם את כל תפיסת העולם

בשנה שאחרי המלחמה התחיל קצובר ללמוד באוניברסיטה העברית בירושלים, ושם נחשף לראשונה לכינוס מעשי בנושא ארץ ישראל. "קבוצה בראשות הרב לוינגר תכננה לעלות לחברון וחיפשה מתנדבים. התנדבתי, ומאז נכנסתי לסיפור". את מה שעבר עם הרבנים ולדמן ולוינגר בחברון קצובר מגדיר "קורס מנהיגות מעורר השראה. הבנתי שיש לנו אפשרות לשנות את ההיסטוריה במו ידינו. שם אני וחבריי קיבלנו את עוז הרוח ושאבנו כוחות לכל המשך ההתיישבות בשומרון".

כשהיה שותף בהקמתה של קריית ארבע בשנת 1971, לאחר החלטת הממשלה בראשות מפלגת העבודה, אחזה בו התרגשות עזה. "עמדנו שם, בפאתי חברון, ולא האמנו שאנו, צאצאי אברהם, יצחק ויעקב, זוכים לחדש את ההתיישבות היהודית סביב חברון אחרי אלפיים שנה, בשלטון ישראלי. זו הייתה התרגשות לא נורמלית", הוא מתאר בפרץ התלהבות. "אחזנו את האבנים ואת עמודי התאורה שהיו מיועדים להקמת יישוב הקבע ולא האמנו שאנו בונים מחדש בידיים שלנו את קריית ארבע".

תפיסות עולם מתהפכות

אחרי שהות של כמה חודשים בחברון מצא את עצמו עם חברו הרב מנחם פליקס מנסה לפרוץ את הדרך הלאה לעלייה לשומרון ולהקמת גרעין אלון מורה. "בתחילת הדרך התנאים הפיזיים בשטח היו נוראיים. היו שני גנרטורים בכל האזור, לא היו מים בברזים, ועל טלפון היה אפשר רק לחלום", הוא חוזר לימי ההקמה. "אומנם עם ישראל כולו טייל והסתובב בחופשיות בכל השומרון, אבל אף אחד לא העלה על דעתו להקים יישובים יהודיים בשטחים הללו".

מה גרם לך להמשיך לדבוק בקרקע?

"ההתיישבות בקריית ארבע נתנה לי כוח להאמין שאפשר ליישב חלקים נוספים מארץ ישראל", הוא משיב בעוצמה פנימית. גם כשבסביבתו הקרובה היו מתנגדים למהלך ההתיישבות החדש, ובהם הרב לוינגר וחנן פורת בעצמם, הוא המשיך להאמין ברעיון ההיאחזות בשומרון. "בשלב מסוים, אחרי כמה עליות ופינויים, הצטרפו אלינו גם השאר. כך נולדה תנועת גוש אמונים".

קצובר נזכר שהיה נוסע עם חנן פורת לחוגי בית כדי להסביר לציבור את הרעיון להתיישב מעבר להרי החושך וזוקף את ראשו בסיפוק כשהוא מביט במצב העכשווי. "היום כולם עומדים בתור ובאים לראות את סיפור ההצלחה. מכלום נהיו חצי מיליון יהודים. אנשים גלויי ראש אומרים לי שסיפור ההתיישבות שינה להם את כל תפיסת העולם".

איך מוצאים כוחות לכל כך הרבה שנות עשייה?

"תשמע, אני אדם שכלי יותר מרגשי", הוא עונה. "למדתי לא מעט את כתבי הרב קוק והרב חרל"פ וינקתי מהם את העוצמה של ארץ ישראל. אני מאמין שהאחיזה ברגבי הארץ היא המנוע שכל ההיסטוריה הנוכחית תלויה בו". הוא מצטט את הרב צבי יהודה, שאמר לו שכאשר ניאחז בארץ ישראל, נפרח בכל התחומים. "אני רואה את התוצאות בעיניים. בזכות ארץ ישראל הוקמו מאה ושלושים ישיבות גבוהות וישיבות הסדר ועשרות מכינות וגרעינים תורניים". גם את הפריחה של התרבות והתקשורת תולה קצובר בזכות המסירות לארץ הקודש.

מהסכמי אוסלו הוא הסיק שהריצה בהתיישבות לא הייתה מהירה דייה, והוא עדיין אינו רגוע מהקמת ממשלה תלושה שתפעל לפינוי יהודה ושומרון. הוא מרגיש שהפתרון היחיד לחיזוק החיבור לארץ ישראל בקרב בני הדור הצעיר הוא הבאתם לשומרון לראות בעיניים את השינוי שנעשה.

"בהמשך האידיאליסטים שבהם יקבלו עליהם משימות משלהם. צריך לתקן את העוולות שנעשו: לחזור לקבר יוסף, לחומש ולצפון השומרון ולהקים יישובים חדשים". קצובר מסכם כי הוא מאמין שכשהחומה הזו תיבקע, רוח ציונות חדשה תזרום. "כשזה יקרה יהיו פה מיליון יהודים, וכל יהודי שנולד בארץ ישראל יבין שההתיישבות בכל חלקי ארץ ישראל היא עובדה מוגמרת שאינה ניתנת לשינוי".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם