ללמוד את הארץ Featured

7 haaretz

כובשים ברגליים את ארץ התנ"ך
 
ד"ר חגי בן ארצי הגשים חלום והקים בתי מדרש ללימוד תנ"ך והיסטוריה יהודית על ידי סיורים במקום שבו התרחשו הסיפורים. "חידות התנ"ך נפתרות מול העיניים"

 

איתמר סג"ל

 

ד"ר חגי בן ארצי, איש בית אל, הוא מרצה לתנ"ך וללימודי ארץ ישראל במכללת ליפשיץ בירושלים. זה חמישים שנה שבן ארצי חי היסטוריה יהודית ואת לימודי התנ"ך. בעבר לימד בתיכונים ובבתי ספר, באוניברסיטאות ובמכללות לחינוך, ולפני כמה שנים יצא לפנסיה והחליט להגשים חלום ישן: לצאת מאולמות ההרצאה הממוזגים וללמד תנ"ך והיסטוריה דרך הרגליים. להגיע לאתרים.

אני לוקח קצינים לסיורים בעקבות קרבות. שרון אמר לי: אפשר ללמוד כל כך הרבה על אסטרטגיה וטקטיקה צבאית, איך לנהל קרב לא נכון ואיך לומדים מטעויות. כך גם היה כשעשיתי את שחזור קרב יונתן במעבר מכמש

 

"זו חוויה בלתי רגילה", הוא מספר בהתרגשות. "זה לימוד התנ"ך האמיתי. בכיתה מעיינים, מעמיקים ומעלים שאלות. אני מקפיד בכוונה להשאיר את השאלות פתוחות כדי שננסה לענות עליהן בשטח. בכל פעם אנחנו יוצאים בהלם מהזכות שלנו ללמוד תנ"ך והיסטוריה במקום שהכול קרה בפועל, בעקבות התנ"ך בימי בית ראשון ועל ידי יוסף בן מתתיהו בבית שני. כל כך הרבה שאלות נפתרות בשטח, והכול נהיה הרבה יותר ברור".

 

שתף אותנו בדוגמה.

 

"התנ"ך מדבר על דוד שכבש את ירושלים אך לא יכול לכבוש אותה לפני שהסיר את 'העיוורים והפיסחים'. עשרות פרשנים התחבטו בשאלה מי הם ומה הם. חלק הציעו פירושים מעט דחוקים. גם אני השארתי את השאלה הזו פתוחה לאורך שנים".

 

לדבריו, בעת סיור במעברי המים שנחשפו בשנים האחרונות בעיר דוד נפתרה השאלה. "דוד כבש את העיר דרך מערכת המים הקדומה. הגעתי עם תלמידים למערכת המים, ותלמידים שאלו על תפקידם של כל מיני כוכים במערכת.

 

"השבתי ששם ישבו שומרים ששמרו שלא יפלשו לעיר דרך מערכת המים. פתאום אחד התלמידים אומר: עכשיו מובן מהם העיוורים והפיסחים. לעיוורים יש חוש שמיעה מפותח, ובחושך של המנהרה שמו אותם כדי לשמוע אם מישהו עולה במעלה המנהרה ומנסה לפלוש לעיר. והפיסחים יכלו להידחק לכוכים הללו ולתקוף באבנים ובחיצים את מי שעולה במעלה המערכת".

 

חגי משתף בדוגמה נוספת, הפעם ממלחמת יהושע בעי. "זהו הקרב הגדול ביותר בתנ"ך, והתנ"ך מפרט אותו באריכות. הרבה ארכאולוגים זיהו את העי באזור גבעת אסף, 'בין בית אל ובין העי'. אני תושב בית אל ארבעים ושלוש שנים, וזה תמיד נראה לי מוזר. היכן באזור הזה אפשר להחביא שלושים וחמישה אלף לוחמים?"

 

בשנים האחרונות העלו חוקרים את ההשערה שהעי המקראית אינה באזור בית אל של היום אלא מזרחית לשם, באזור כוכב השחר, ממזרח להר בעל חצור. "הגעתי עם תלמידים ושחזרנו שם את הקרב. יש שם מדרון עצום מהר בעל חצור. כאן, אמרו תלמידים, אפשר להבין איך מחביאים במדרון הגדול הזה שלושים וחמישה אלף איש במארב. אתה רואה שם את המעיין, את דרך המדבר, שלשם נסוגו. הכול שם כל כך ברור וחי! ללא הירידה לשטה לא היינו פותרים את החידה".

 

לדבריו, אחד הסיורים המיוחדים היה עם אל"ם שרון אסמן ז"ל, שהיה מח"ט בנימין. "אני לוקח קצינים לסיורים בעקבות קרבות. שרון אמר לי: אפשר ללמוד כל כך הרבה על אסטרטגיה וטקטיקה צבאית, איך לנהל קרב לא נכון ואיך לומדים מטעויות. כך גם היה כשעשיתי את שחזור קרב יונתן במעבר מכמש".

 

חגי מבקש להדגיש: "התנ"ך מסתיים בחורבן גדול. גם כתבי יוסף בן מתתיהו מסתיימים בחורבן. אנחנו הולכים עם תיאורי החורבן האלה, ואנחנו מטיילים ורואים שהכול התהפך – הארץ פורחת! בכל מקום שהיו קרב, טבח ומוות יש היום יישובים, קיבוצים, מושבים וחקלאות. אתה רואה את התגשמות הנבואה. ככה לא רק מבינים תנ"ך בשטח אלא גם רואים בעיניים את התגשמות הנבואה המקראית".

 

מה אפשר ללמוד מהתנ"ך על השיבה שלנו בעזרת ה' לגוש קטיף?

 

"הכרתי היטב את עזה ומבואותיה. סיירנו שם ולחמנו שם. היום אנחנו עושים סיורים רק בעוטף עזה, מספרים את קרבות התגמול וששת הימים, אבל הדבר שאני תמיד חוזר עליו שוב ושוב הוא שההבטחה שניתנה לאבותינו אברהם ויעקב ניתנה על ההר: בית אל, אלון מורה וכדומה.

 

"רק יצחק אבינו קיבל את ההבטחה בהיותו בגרר, בארץ פלשתים. שם הוא זורע ורואה ברכה. שם הוא נלחם עם הפלשתים וחופר בארות. זה מסמל לדורות את הקריאה: חבל עזה הוא חלק מארץ ישראל. חובה עלינו להתיישב שם, לזרוע בחבל הזה, להיאבק על המים. להיות מגורשים כמו אברהם ולחזור כמו יצחק. לחפור שוב את הבארות שסתמום פלשתים. אנחנו נחזור כמו יצחק אבינו, שבסוף זכה ל'רחובות', הרחיב ה' לנו, והפלשתים כרתו איתו ברית".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם