מלחמות האש Featured

8 fire

 

אלו המספרים שפורסמו בגל השרפות הקודם: 71 מ-80 השרפות נגרמו אז בהצתות מכוונות שיזמו ערבים. זה אומר ששרפות הענק שחווינו השבוע הן לא רק גזרות גורל * על רגעי האימה בבית החולים הפסיכיאטרי, על הציפיות של תושבי בית מאיר מהרשויות וכיצד אנשי כיבוי האש יודעים החולים לזהות הצתה מכוונת

מרדכי יורבצקי

עם כל שעה שחולפת מתבררים ממדי אסון שרפות הענק בהרי ירושלים. מאות משפחות ויותר מחמישה יישובים פונו מבתיהם, ועשרות אלפי דונמים של חורש עלו באש. קרוב למאה מוקדים היו לאש הבוערת שהתפשטה במהלך יומיים, ועשרות צוותי כיבוי אש מסורים פעלו יום ולילה לכבות את השרפה שהוצתה ביד מכוונת, מעידים אנשי כיבוי האש. שעות רבות היו כבישי הגישה לירושלים ולהריה חסומים עת ניסו להשתלט הכוחות על דלקות הענק רחבות ההיקף.

"יצאנו מביתנו בחיפזון מטורף", מספר מוטי בוקר, תושב בית מאיר שהוא והוריו מתגוררים במושב שנים רבות. הוא מחזיק בתפקיד מזכיר הוועד של המושב. "הרגשתי תחושת בזק שמחזירה אותי אחורה ל-2016, לשרפת חורש בדיוק באותו אזור, וכמעט בלי שנלמדו לקחים מצד הגורמים הרלוונטיים", הוא אומר.

כשאני מנסה להבין על אילו לקחים הוא מדבר הוא מזכיר בעיקר את העניין הסביבתי. "זה לא סוד שכל המושבים שקמו סביב ירושלים מוקפים מכל צדדים בחורש טבעי, ביערות שניטעו בשנות החמישים. אני בטוח שכולם ידעו זאת לפני כן, אבל לא תיארו לעצמם כמה נזק נספוג בצל מגורינו בסביבה הירוקה. בכל שנה מתריע נציג כיבוי אש האזורי בפני כל מי שהוא יכול על הסכנה הגדולה שבהשארת המצב הנוכחי על כנו, והנה זה התפוצץ, או יותר נכון נשרף", הוא מלין.

"מתפקידיה של הממשלה להשקיע תקציבים נרחבים בגילוח של כל קו העצים שמקיף את המושבים. בהיעדר תקציבים ותשומת לב ממשלתית קו העצים הופך בשניות לקו אש, כמו שמתגלה לנגד עם ישראל כולו בימים האחרונים", הוא ממשיך ומדגיש: "אין ספק שזו הייתה הצתה מכוונת. כל בר דעת יודע שצריך גפרור בשביל להדליק מדורה גדולה".

מוטי בוקר: מתפקידיה של הממשלה להשקיע תקציבים נרחבים בגילוח של כל קו העצים שמקיף את המושבים. בהיעדר תקציבים ותשומת לב ממשלתית קו העצים הופך בשניות לקו אש

 

נזכיר שכבר ב-2016 נקבע לאחר חקירה מעמיקה כי משמונים מוקדי השרפות שפרצו ברחבי המדינה ונבדקו (את השרפה הגדולה בעיר חיפה קשה לשכוח), 71 היו בעקבות הצתות מכוונות.

"זו רק ההתחלה של הצתות בכל רחבי הארץ"

"חשוב לדעת שאם לא יהיה שום שינוי מגמה, זו תהיה רק ההתחלה של הצתות בכל רחבי הארץ. אנחנו היינו הראשונים לצעוק, אבל הם ימשיכו לנצל את החולשה שלנו. לא עקרו את הבעיה מן השורש כשהיה מדובר ביישובי עוטף עזה, והנה הבעיה הגיעה גם לעוטף ירושלים. והיא רק תימשך אם לא נעשה משהו משמעותי", חותם מוטי בנבואה שצבועה בשחור, ולא רק בגלל הפיח שעוטף את חייו בשבוע אפוף העשן הזה. "זה רק נסיבתי שלא נהרגו פה אנשים, ואין מנוס מזה שמערכת המשפט תבין את זה ותתייחס לכך בחומרה הראויה".

כשאני מבקש ממנו להאיר נקודה אופטימית הוא משבח את כוחות ההצלה שעובדים ללא לאות ומציין את הערבות ההדדית שמתגלה בין תושבי האזור המפוחם. "אפשר לראות תופעה בהיקף רחב: תושבים צעירים מסייעים לשכניהם המבוגרים, מסיעים אותם לבתי קרובי משפחה שיכולים לארחם, ובהיעדר כאלה פורסים עליהם את חסותם עד יעבור זעם. כל מקרה כזה מרגש אותי מחדש ומזכיר לנו כמה אנחנו שונים משורפי הארץ שלנו, שמכריזים במעשיהם על הקשר הפרום שלהם לאדמה הזו".

שיעור ניכר משרפות העבר: הצתות מכוונות

"מה שמעורר חשד להצתה בדרך כלל הוא במקרים שמתגלה בהם במוקד הדלקה הראשוני חומר בערה או עדויות לכך שישבו שם אנשים קודם לכן", אומר רן כלף, בעל ותק של שלושים שנות שירות במערך הכבאות ובמז"פ כחוקר שרפות. גם הוא נדרש לגל השרפות של 2016: "בחקירת השרפות הללו התגלו אחוזים רבים של הצתות מכוונות. כל החשודים שנעצרו במקרים הללו היו צעירים ערבים", הוא אומר.

"אני לא יכול לקבוע מה אירע כעת ומי עומד מאחורי אלפי הדונמים שנשרפו השבוע, אבל אני בטוח שהדבר ייחקר ויתפרסם". כשאני שואל אותו מדוע הוא קובע בביטחון שהדברים ייחקרו הוא מסביר כי מאחר שהאירועים הללו סוקרו בתקשורת סקירה רחבה, לא יהיה מנוס מלחקור אותם ולפרסם את תוצאות החקירה.

תוכל לפרט יותר כיצד אפשר לדעת שמדובר בהצתה בזדון?

"שתי אבחנות עיקריות עוזרות לחוקרי השרפות לקבוע כי מדובר בהצתה מכוונת. האחד הוא שאריות של זרדים או חומרי בערה באחד ממוקדי הבערה הראשוניים. השני הוא מוקדי השרפות והיותן מרוחקות זו מזו באופן שלא גרם לאחת להבעיר את חברתה. ממציאת עדות כזו לדוגמה אנו מבינים כי מדובר ביותר ממצית אחד ובפשע שבוצע בכוונה תחילה".

פסיכיאטר בבית חולים איתנים: "זה היה יכול להיות מגה פיגוע"

כשהקימו את בית החולים לחולי נפש איתנים, הטובל בחורש ירוק עצום ממדים, ביקשו לאפשר למטופלים במקום שלוות נפש ורוגע רב ככל האפשר. השבוע גילינו שהגולם הזה קם על יוצרו וכמעט גרם לאבדות בנפש. כמה שעות לאחר גל השרפה הראשון התפרסם שמם של שני נעדרים, אחד מהם ממטופלי בית החולים הזה. לא קשה לגלגל בראש השלכות של הימצאותו של אדם בעל בעיות פסיכיאטריות בקו האש. השניים נמצאו בריאים ושלמים, ואנו מנסים להבין מה בדיוק היה שם.

ביקשתי מד"ר טל פרפרה, פסיכיאטר במחלקת הנשים של בית החולים, לחזור אל הדקות הקשות שבהן איימו מדורות הענק להעלות באש את מתחם בית החולים. פרפרה לוקח אותי כמה שעות לאחור. "בעוד יום רגיל במחלקה הבטנו מבעד לחלונות בית החולים וראינו אש כמה קילומטרים מאיתנו וכוחות כיבוי נערכים ומחברים זרנוקי מים. עברו כמה דקות, והבנו שהאש לא הולכת לכבות במהירות, ובעקבות הנחיה של לוחמי האש התחלנו להתפנות מהמקום. הוזמנו אוטובוסים לפינוי, והתחלנו להיערך ליציאה.

"בשלב מסוים שמנו לב שהאש מתחילה להתקרב בצורה מפחידה לאחד מאגפי בית החולים", וכל צוות בית החולים התגייס לחילוץ כל המטופלים והמטופלות כדי להתקבץ עימם בנקודה בטוחה יותר מחוץ לאגף בית החולים שבצד הנגדי לכיוון התקדמות האש.

"זה לא היה פשוט בכלל", הוא מפרט. "מדובר בחולים פסיכיאטריים בכל מיני מצבי תפקוד, גברים ונשים, חלקם על הרצף האוטיסטי. היו מטופלים שהיינו צריכים לגרור בכוח אל עבר נקודת הכינוס כדי לשמור על ביטחונם. הייתה פה מסירות נפש ענקית של אנשי צוות שאינם מתורגלים באירועים כאלה ועשו את זה במהירות ובמקצועיות.

"עברו עוד ועוד דקות, והתחלנו להרגיש שאנחנו בתוך סרט אימה. צפינו בחרדה בלהבות מתקרבות אל עבר צלע ההר שעליו בנוי בית החולים ושאפנו ענני עשן כבדים וחונקים". בשלב מסוים הבינו פרפרה וחבריו שכביש הגישה חסום ושכוחות ההצלה לא הצליחו לפלס נתיב מילוט מהסכנה האורבת לפתחם. "אלו היו דקות מצמררות שלא אשכח בחיים", הוא מספר בהתרגשות. "לא האמנתי שאהיה בחיים לספר את זה.

"בתוך הדרמה הזו היו מטופלים שלא מסוגלים להכיל את הסיטואציה והחלו לרוץ בחזרה לעבר בית החולים. אנשי צוות שמו נפשם בכפם ודלקו אחריהם". מטופלים אחרים כלל לא היה ערים לגודל הסכנה והמשיכו לדבר ביניהם ללא הבנה של סכנת החיים שהם נתונים בה. סביב פרפרה התחילו אנשי צוות להתקשר לבני משפחותיהם כדי להיפרד מהם.

"קשה לעכל מראה שבו חבריך הקרובים לצוות מתקשרים להיפרד מיקיריהם. היינו בטוחים שזה הסוף שלנו, שפה נמצא את מותנו", הוא משחזר. הוא שמע סביבו צעקות 'שמע ישראל' גם מפי אנשים שאינם מאמינים בהשגחה בחיי היומיום שלהם. "כל הזמן הזה ראיתי את חבריי לצוות מפורקים מבפנים אבל מנסים להיות חזקים בשביל המטופלים שלהם.

"מבחינתי אלה היו הרגעים האחרונים של חיי. החלטתי להרים טלפונים לתלמידי חכמים ולבקש מהם שיבקשו עלינו רחמים, וכך עשיתי כשלצידי אנשי הצוות אומרים זה לזה: 'זה נגמר, אנחנו לכודים'".

שניות ארוכות עברו כמו נצח, והוא החל להריץ בראש את תוצאות האסון. "במוח שלי עברו מחשבות על הדקות שאחרי, על האסון הכבד ביותר בתולדות מדינת ישראל שעומד לקרות. כותרות ענק על מאה וחמישים איש שנשרפו למוות. יותר מהאסון במירון, יותר מהפיגוע במלון פארק. היה יכול להיות פה מגה פיגוע ברמה נוראית הרבה יותר מזה שעליו יצאו לחומת מגן. כל מה נותר לי הוא רק להתפלל לקב"ה ולשים את מבטחי בו. כשאתה מבין שאין שום מוצא, הדבר היחיד שיש הוא לסמוך על הקדוש ברוך הוא.

"כל הזמן הזה אנחנו עוד רואים את כוחות הכיבוי עובדים ואת האש נחלשת, מתקרבת אך לאט יותר. אנו מבינים שכוחות הכיבוי הצליחו להוריד את מפלס הלהבות באזור הכביש", הוא מספר על רגעי החילוץ וההצלה. "רכב ביטחון עבר את אזור השרפה בנסיעה מהירה, עצר בסמוך אלינו והורה לנו לעלות במהירות על רכבים. שם התעוררה בנו ההכרה שנפתח לנו פתח להצלה.

"בשלב הזה דחסנו בזריזות את כל המטופלים לרכבים הפרטיים שלנו. העמסנו ונסענו במהירות אל עבר המרכז הירושלמי לבריאות הנפש כפר שאול". כך ניצלו חיי המטופלים כולם וחיי אנשי הצוות. פרפרה חותם את השיחה הניסית הזו בהודיה עצומה לקב"ה על נס ההצלה שחווה, ותפיסת העולם האמונית שלו קיבלה לדבריו "את החיזוק הכי גדול שאדם יכול לבקש".

טרור ההצתות הנורא שמכלה את יערות הארץ הסתיים הפעם בנס. תוצאות החקירה הרשמית של המשטרה וחוקרי השרפות יגיעו קרוב לוודאי רק בעוד חודשים ארוכים, אבל זהות המציתים מהדהדת מכל עבר. בהשגחה לא היו נפגעים בנפש או חמור מכך, אך הציפייה מאיתנו היא להילחם בטרור המושתק הזה בכל דרך לפני שיהיה מאוחר מדי.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם