בניית כל אזרחיה Featured

9 bniya yosh

 

כך עובדת השיטה: ממשלת ישראל, לראשונה באופן רשמי, מאשרת בנייה ערבית בשטחי C כולל בלב גוש עציון, וכדי שלא לקפח חלילה את היהודים מאשרת בנייה מצומצמת ביהודה ושומרון. במועצת בנימין אושרו 14 יחידות יהודיות בלבד * כך בונים מדינה. פלשתינית

ממשלת ישראל או ממשלת האו"ם? המדיניות החדשה של ממשלת בנט ביהודה ושומרון מעוררת דאגה: השבוע אישרו ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הביטחון בני גנץ בנייה של 2,200 יחידות דיור ליהודים בשטחי C, אגב אכיפה קפדנית של חוקי הבנייה על שאר היישובים שבהם לא אושרה בנייה, ובה בעת, בסוג של התניה חדשה, אושרה בנייה של מאות יחידות דיור גם בכפרים ערביים שחלקם יושבים בנקודות אסטרטגיות, וזאת אף שבפועל תהליך ההשתלטות הפלשתיני על שטחי C כבר בעיצומו ונעשה בבנייה בלתי חוקית מסיבית ובמימון של מדינות זרות.

לרובנו שמות הכפרים הערביים שבהם אישרה הממשלה בנייה לא אומרים דבר, אבל מי שמכירים את השטח מקרוב חוששים. בארגון 'עד כאן', שמיפה וניתח את היתרי הבנייה, מציינים שצריך "להסתכל על סוגיית הבנייה הפלשתינית ביו"ש בשטחי C מלמעלה. יש כאן תכנון אסטרטגי מוכוון מטרה: עצירת ההתיישבות היהודית והקמת המדינה הפלשתינית. מעיון בתוכניות, מניתוח של בקשות אישורי הבנייה הפלשתינית ומעיון במפות רואים כי אין כאן עניין של גידול טבעי או עניין הומניטרי אלא מגמה ברורה של השתלטות מסודרת ומכוונת".

ירון רוזנטל: המרחק בין החרבה ובין ראש צורים הוא עשרות מטרים לכל היותר, והיא יושבת ממש על דרך האבות, שמשמשת את תושבי הגוש ביומיום. באזור שלנו החיים מתנהלים בין היישובים: אנשים יוצאים לריצות או נוסעים באופניים בדרך הזו. בלי נשק, כמובן. גם הנוער מטייל פה ללא חשש. המצב הזה עלול להשתנות

למשל, התוכנית שאושרה בחרבת עבא (160 יחידות דיור) תיצור רצף בין שני גושי ענק של שטחי A בג'נין ומזרחית לה, במקום שבו היו בעבר היישובים גנים וכדים, שהוחרבו בתוכנית ההתנתקות בשנת תשס"ה, דבר שימנע חזרה ליישובים ההרוסים בעתיד.

ירון רוזנטל מקיבוץ כפר עציון מזהיר גם הוא מפני ההשלכות של הרחבת חרבת בית זכּריה, הכפר הערבי הסמוך ליישוב ראש צורים, שקיבל היתר בנייה לחמישים יחידות דיור: "המרחק בין החרבה ובין ראש צורים הוא עשרות מטרים לכל היותר, והיא יושבת ממש על דרך האבות, שמשמשת את תושבי הגוש ביומיום. באזור שלנו החיים מתנהלים בין היישובים: אנשים יוצאים לריצות או נוסעים באופניים בדרך הזו. בלי נשק, כמובן. גם הנוער מטייל פה ללא חשש. המצב הזה עלול להשתנות, ולא בגלל צורך אמיתי.

"אנחנו חוששים שברגע שיאפשרו לתושבי חרבת זכּריה לבנות עוד יחידות, הם יפצלו כל יחידה לארבע דירות וישכנו שם מאתיים משפחות, מה שאומר שלכפר יתווספו בפועל בין אלף לאלפיים איש", כל זאת אף שלדברי רוזנטל, כל מי שמתגורר בחרבת בית זכריה הוא בכלל תושב של כפר ארטאס: "זה מה שכתוב בתעודות הזהות שלהם, ושם גם נמצאות האדמות שלהם. בכל מדינה מתוקנת, אם לאדם יש שטח חקלאי, הוא יכול להקים שם מבנה שירות, אבל המבנה הזה לא נהיה הבית שלו".

אחד המומחים לענייני מקרקעין ותכנון ביהודה ושומרון, קובי אלירז, שהיה עוזר שר הביטחון לענייני התיישבות תחת שלושה שרי ביטחון והתמנה בהמשך גם ליועץ מיוחד לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת בנושא המאבק ברשות הפלשתינית על שטחי C, מסכים: "בחרבת זכריה למשל יש כשלושים בתים. יש עניין אולי לתת מענה לגידול הטבעי ולהסדיר את הדרכים והתשתיות, אבל אין עניין לעודד הגירה פלשתינית לשם. מדובר במקבץ פלשתיני קטן בגוש יישובים ישראלי במובהק. במקבץ הזה מולבנים כל הבתים הבלתי חוקיים הקיימים וניתנים אישורי בנייה לחמישים יחידות דיור נוספות בשטח של יותר מכפול מהשטח הקיים כיום, וכל זה במרכז גוש עציון".

אם לא די במתן היתר לערבים לבנות דווקא במקומות אסטרטגיים שיפגעו בהתפתחות ההתיישבות, גם הבנייה היהודית צומצמה בהיקפים גדולים. במועצה האזורית בנימין, המועצה האזורית הגדולה בישראל, שבה 75,000 תושבים, אושרו רק 14 יחידות דיור מתוך יותר מ-2,000 תוכניות בנייה מוכנות. ישראל גנץ, ראש מועצת בנימין, אומר: "אי אפשר להשלים עם מצב כזה שמייבש את היישובים ומקפח את זכותן של משפחות רבות לבנות את ביתן. על התוכניות הללו עבדנו קשה מאוד. הן עברו את ההליכים המשפטיים והתכנוניים, וכעת הכול מוכן ורק מצפה לאישור המועצה העליונה לתכנון ולבנייה ביהודה ושומרון".

עם התכנסות המועצה לתכנון ולבנייה נדהמו בבנימין לגלות שהיא אישרה רק 2,000 יחידות מתוך 6,000 הבקשות שהוגשו. "זו ירידה חסרת תקדים ופתח למדיניות מסוכנת", אומר גנץ, "אך הדבר המבהיל ביותר הוא התניית הבנייה ליהודים בבנייה לערבים. זה תקדים מסוכן מאוד שכל ממשלות ישראל נמנעו ממנו, ולא בכדי. גם האישורים עצמם הם זריקת עידוד לרשות הפלשתינית להמשך פרויקט ההשתלטות המתוכנן שלה לכיבוש שטחי יהודה ושומרון במימון אירופי.

"נותנים להם כמעט 1,000 יחידות בשטחי C בעוד הם כבר כובשים אותם בצורה בלתי חוקית ובאוזלת יד של השנים האחרונות, שנמשכת גם בממשלה הזו. תוסיפו לזה את תשובת המדינה חסרת התקדים שלפיה התחייבה הממשלה להרוס שני בתי קבע בעלי שפותחו כדין על ידי משרד השיכון, ואני חושב שאנחנו ברצף אירועים שמסמנים סכנה להתיישבות. אני מחויב לצאת ולמנוע זאת בכל כוחי".

לדעת אלירז, ששימש גם יועץ מיוחד לענייני שטח C לנפתלי בנט כשהיה שר הביטחון, המצב הנוכחי מלמד על "חוסר בניסיון ובשיקול הדעת באישור התוכניות ביו"ש. בולט חוסר האיזון בין המועצות, אי-התחשבות בזמן ההמתנה הממושך של חלק מהיישובים ומספר יחידות נמוך מהממוצע. לפלשתינים נראה כי אושרו תוכניות בנוהל השגוי, ללא התניית הצורך בתכנון מפורט ולצפיפות בנייה בדומה למחויב בתוכניות הישראליות. חבל".

ומה צריך לעשות כדי לעצור את ההשתלטות של הערבים על שטח C?

"כתבתי תוכנית מעשית מאוד שעוסקת בכך, אך לצערי עד כה זה לא מעניין את הדרג המדיני, וחבל מאוד. אנחנו צועדים בעיניים פקוחות למציאות של קנטונים ישראליים, ומה שבתוכנית טראמפ היה 15 מובלעות ישראליות, יהיה בזמן קצר למדי עשרות מובלעות ישראליות. ההתעלמות מהבעיה לא מועילה, וכולנו מתעוררים יום-יום למציאות די עגומה בעניין".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם