כשר בהשגחת השוק החופשי Featured

4 kashrut

 

עוד לפני השורות הקטנות כדאי להבין את השורות הגדולות של רפורמת הכשרות שהציג השר כהנא השבוע * מה משמעותו של תו תקן שלושת הרבנים שבעל עסק יכול למצוא בשעת צרה, ומדוע למעשה מעתה אין כל משמעות לפיקוח של הרבנות הראשית לישראל על מערך הכשרות של אזרחי ישראל

 

איתמר סג"ל

 

רק לפני כשלושה שבועות העלינו כאן את הבעיות המרכזיות שיש לטפל בהן במערך הכשרות הממלכתי ('סדר בצלחת', גיליון פינחס). לצד זאת הצגנו את המחיר הכבד שמדינת ישראל היהודית עלולה לשלם עקב החלטות חפוזות מרחיקות לכת שסופן נזק הכולל תשלומי כפל: גם החלשה ניכרת של הרבנות הראשית לישראל, שעל אף הביקורת הידועה לכול היא אחד המוסדות החשובים המייצגים את רעיון המדינה היהודית, וגם מערכת כשרות חלשה יותר, חסרת שיניים, הנתונה ללחצים עסקיים כבדים.

 

שר הדתות מתן כהנא פרסם השבוע את תוכניתו להפרטה מלאה של מערך הכשרות בישראל: במקום הרב המקומי יקבלו גופים עסקיים ובעלי ממון את האחריות למה שייכנס לכם לצלחת.

 

את הכללים תקבע לכאורה הרבנות הראשית לישראל. רק לכאורה, כי השר לא הסתפק בהשלכת השגחת ביקורת הכשרות המורכבת כל כך לכוחות השוק הסוערים, רוויי האינטרסים הכלכליים, הלחץ ושורות הרווח וההפסד, אלא קבע כי אם עסק הכשרות ימצא לנכון כי לא מתאים לו להתיישר עם כללי הרבנות הראשית לישראל, אין בכך שום בעיה: הוא יוכל למצוא שלושה רבנים שיקבעו לו כללים מקילים יותר, לקבל תו תקן, ובא לציון גואל. השר לא ציין בדבריו אילו שיניים יינתנו בידי הגופים הפרטיים ומה תוכל הרבנות הראשית לפעול נגד גופים סוררים, רק הרשו לי להעריך שלא הרבה.

 

את בעיות שכר המשגיחים ותנאי העסקתם יכול השר לפתור בקלות. צאו וראו מה עשה הרב מיכה הלוי בפתח תקווה. הסדרת ההעסקה והעבודה של המשגיחים היא מהלך מתבקש שבסיומו היו הכול יוצאים נשכרים. קביעת כללי כשרות אחידים בכל הארץ היא מהלך שכמעט הכול תמימי דעים בדבר נחיצותו, למען הסדר הטוב, האחידות והשקיפות, וכן קביעת כללים אחידים בנוגע למחיר שנדרש בעל העסק לשלם, כמובן על פי גודל העסק ונפח הפעילות. כל זה יכול להתבצע במסגרת הרבנות הראשית לישראל, בתיאום הגורמים כולם ובשותפותם, במהלך שיש בו כפל מבצעים: גם חיזוק הכשרות בישראל וגם חיזוק הרבנות הראשית לישראל.

אם את כל זה אולי עוד היינו יכולים לשאת, הרעיון של הקמת פיקוח כשרות מקביל לחלוטין לרבנות הראשית, ולפיו שלושה רבנים יאפשרו לכל החפץ בכך להקים עסק כשרות חופשי לגמרי מעול הרבנות הראשית לישראל, הוא רעיון עוועים אמיתי. אמור נא לי, כבוד השר, מה דעתך לו ימנה לעצמו טייס בחיל האוויר ועדה מקבילה של שלושה מפקדי חיל האוויר לשעבר שאליה יוכל לפנות כאשר פקודות המפקד הנוכחי אינן מוצאות חן בעיניו, ולפעול על פיה?

 

לשוק חופשי כללים משלו, ולכולם מכנה משותף: כסף. כדי להרוויח לקוחות, מוניטין וממילא שורת רווח בסיכום הסופי, עתידים עסקי הכשרות החדשים להילחם ביניהם על הלקוחות, כלומר בתי העסק ייהנו מעמדת כוח שלא זכו לה בעבר מול הגוף שאמור לבקר אותם, לקנוס אותם ולשלול מהם את התעודה בעת הצורך.

 

כעת יוכל כל בית עסק לאיים על נותן הכשרות כי אם לא יתמלאו דרישותיו, יעבור למתחרים ויפגע לו במוניטין ובהכנסות. עסקי הכשרות יורידו את רמת הכשרות כדי לעמוד בצורך להוריד את המחירים, ימתחו עד הקצה התחתון את כללי הכשרות, יעסקו בשיווק עצמי מתרפס ובהבטחות על הורדת מחירים והקלה בכללים, הכול כדי לרצות את בתי העסק, העלולים לנטוש אותם בכל רגע ולעבור למתחרים. אינני יודע אם השר כהנא פשוט תמים, אך אלמד עליו זכות שבשנותיו הארוכות בצבא כנראה לא פגש מקרוב כיצד מתנהל ג'ונגל של שוק חופשי שבו רק החזק שורד וכל דאלים גבר.

 

אם את כל זה אולי עוד היינו יכולים לשאת, הרעיון של הקמת פיקוח כשרות מקביל לחלוטין לרבנות הראשית, ולפיו שלושה רבנים יאפשרו לכל החפץ בכך להקים עסק כשרות חופשי לגמרי מעול הרבנות הראשית לישראל, הוא רעיון עוועים אמיתי. אמור נא לי, כבוד השר, מה דעתך לו ימנה לעצמו טייס בחיל האוויר ועדה מקבילה של שלושה מפקדי חיל האוויר לשעבר שאליה יוכל לפנות כאשר פקודות המפקד הנוכחי אינן מוצאות חן בעיניו, ולפעול על פיה? מי שמע כדבר הזה?

 

רעיון זה עתיד להביא לידי בוקה ומבולקה, אנדרלמוסיה של ממש בתחום שגם כך הציבור מתקשה להבין, שהעבודה בו מורכבת, השקרנים רבים, ובעלי האינטרסים רבו מספור. כל זה בלי לדבר על היכולת הברורה של פייק כשרויות ו'כשרויות' של התנועה הרפורמית להיכנס דרך הדלת הראשית של המסעדה ישר אל הצלחת. האם היום אין כמה פייק בד"צים ועוד רמאים מרמאים שונים? יש, וזו בדיוק הסנונית שמבשרת על מה שמצפה לנו בעתיד. מה גם שכיום כל כשרות בד"ץ, היא רק על גבי כשרות הרבנות.

 

ואם כבר הזכרנו את בעלי האינטרסים, הראשונים לצהול היו אנשי ישראל חופשית וארגוני השמאל הקיצוני החילוני, שכנראה מבינים יותר מכולנו את המשמעות האמיתית של המהלך, וכלשונם, דקות אחרי הודעת השר: "כל מהלך שיוביל להפחתת הנוכחות של הרבנות הראשית בחייהם של בעלי העסקים והאזרחים הוא מבורך... טוב עושה הממשלה... במהרה בימינו גם בתחום הנישואין והגיור".

 

צהלות השמחה שלהם ושל התנועה הרפורמית, ארגונים שאינם חשודים על רצון מיוחד לזכות את ישראל במנת פלאפל בכשרות מהודרת יותר, כמוה כאלף עדים על המחיר הרוחני שכולנו משלמים כאן: פגיעה קשה במהותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, שלב חשוב מבחינתם בפירוק המרחב היהודי הציבורי במדינה, בדרך להפרדת דת ומדינה ומדינת כל אזרחיה.

 

אם רצונו של השר לתקן, כוונתו רצויה. אם מתוך תשוקה לשנות הוא עתיד לסתור שלא על מנת לתקן, לא תודה. ומעשה באדם שנפל באמצע הרחוב, כולו זועק מכאבי בטן עזים. ניגשו אליו עוברי אורח, כולם אובדי עצות לנוכח הזעקות. אמר האחד: יש לנתח מייד ולהוציא את התוספתן! אמר, ומייד שלף את מספריו. אמרו לו האחרים: כבודו רופא? אני שוליית הסנדלר, ענה האיש. אם כן, שאלו הכול, מה הנך חושב לעצמך? ומה אתם חושבים, שאל השוליה, לא נעשה כלום? פשוט ניתן לאיש לסבול ונשאיר את המצב כפי שהוא?

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם