רחם להשכיר Featured

7 pundekaut

 


הממשלה העבירה לבית המשפט את הזכות להחליט, וההחלטה הייתה צפויה מראש: בתוך חצי שנה מהיום יוכל כל גבר במדינת ישראל לוותר על זוגיות מחייבת, חתונה, היריון ולידה ולקנות לעצמו ילד תמורת כמה עשרות אלפי שקלים. המחיר: פגיעה במשפחה היהודית, תעשיית פונדקאות כלכלית ואלפי ילדים ללא אם. מה היה, מה השתנה והמחיר הכבד – התשובות לפניכם


איתמר סג"ל

פונדקאות


פונדקאות היא הליך שבו מחדירים לרחמה של אישה בריאה ביצית מופרית מזרע של גבר. הפונדקאית נושאת ברחמה את העובר, ועם תום ההיריון מוסרת אותו להורים, ומכאן ואילך אין לה זכות חוקית על הילד או כל קשר עימו.
עלות ההליך מאות אלפי שקלים, ומתוכם מקבלת הפונדקאית עשרות אלפי שקלים עד מאה וחמישים אלף שקלים, בתוספת דמי חופשת לידה על פי חוק, שלה זכאיות גם הפונדקאית וגם האם המיועדת.

ועדת מור יוסף (2012)

ההליך נועד במקורו לזוגות שבהם האישה מנועה מלהרות בשל בעיה רפואית. מדובר בהליך פולשני שלו השלכות אתיות, חברתיות, הלכתיות, פסיכולוגיות, רגשיות וכלכליות כבדות משקל. התפיסה שלפיה מדובר בתרופה לנשים מסכנות שאינן יכולות ללדת ידועה ומקובלת בכל העולם, ומדינות לא מעטות מגבילות עד מאוד את ההליך.
במדינת ישראל נחקק חוק הפונדקאות בהתאם להמלצות ועדת מור יוסף בראשות פרופ' שלמה מור יוסף, ועדה מקצועית שמינה שר הבריאות וקבעה נהלים מחמירים כדי למנוע שימוש שלא לצורך בהליך פונדקאות.
ממסקנות הוועדה: "לשימוש בגופה של האישה היבטים רפואיים, רגשיים ואתיים לא פשוטים הנוגעים לאישה ולבני משפחתה, והחוק הקיים בישראל מנסה להתמודד עימם בלי לחצות את הקו לעבר ניצולן של נשים והחפצתן... מדובר בפרוצדורה רפואית אשר נועדה במקורה לתת מענה למספר לא גדול של נשים, אשר אלמלא היה להן ליקוי רפואי, נדיר יחסית, המונע מהן לשאת היריון, יכולות היו להביא ילד לעולם. כלפי אותן נשים הפנייה לפונדקאות נעשית כמוצא אחרון (ההדגשה במקור) לפתרון בעיית הפוריות שממנה הן סובלות".
הוועדה גם פירטה את המצב הנהוג בעולם: "מדינות מערביות לא מעטות אסרו לגמרי את השימוש בפונדקאות: כך בצרפת, גרמניה, אוסטריה, שווייץ, איטליה, נורווגיה, שוודיה וחלק ממדינות ארה"ב. באנגליה ואוסטרליה נאסרה הפונדקאות בתשלום... המצב במדינות המערב נותר בעינו באופן שחלק גדול מהמדינות עדיין אוסרות באופן מלא או חלקי את הפונדקאות".

פסיקת בג"ץ 1 (2018)

בעקבות עתירה שהוגשה לבג"ץ הורה בית המשפט לכנסת לתקן את החוק. התיקון בחוק כלל תוספת שאפשרה לכל אישה הסובלת מבעיה רפואית לגשת להליך פונדקאות, גם אם היא רווקה או חיה בזוגיות עם אישה, באמצעות תרומת זרע מגבר זר. התיקון כלל גם הגדלה של מספר הילדים שבני זוג יכולים להביא על ידי פונדקאות. בכך נשמר ההליך רק לנשים הסובלות מבעיות פריון.

מה קרה השבוע – פסיקת בג"ץ 2

לאחר שביקשו שופטי בג"ץ מהממשלה לתקן את החוק בשנית, הודיע שר הבריאות החדש ניצן הורביץ: "בעת הנוכחית אין היתכנות פוליטית מעשית לקידום הליכי חקיקה בסוגיה הנדונה", ובך ביקש מבית המשפט לחוקק בעצמו. בית המשפט נענה ברצון והודיע כי בתוך חצי שנה יבוטל החוק ותתאפשר פונדקאות גם לזוגות גברים או לגברים יחידניים. בכך קבע בית המשפט כי פונדקאות אינה פתרון רפואי אלא זכות בסיסית לכל אדם, כולל גברים בריאים לחלוטין שיכולים להביא ילד בדרך הרגילה.

למה לי להתחתן?

לפסיקה זו כמה השלכות חמורות, ובראשן פגיעה חמורה במבנה המשפחה המסורתי בישראל. בדור שבו רווקות מאוחרת הייתה לנוהג מקובל, לצד ריבוי משפחות חד-הוריות מבחירה או מהליכי גירושין, ובכלל מעבר משיח של מחויבות ואחריות לשיח של זכויות וטובה אישית, ההחלטה מעניקה עידוד דרמטי לגברים ליהנות מהחיים ללא מחויבות לבניין משפחה, בידיעה שבכל גיל יוכלו 'לקנות' ללא מאמץ פיזי מיוחד ילד שיהיה רק שלהם. כל זאת על חשבון הנשים הרווקות, שיתקשו עוד יותר למצוא בן זוג קבוע ולהתחתן.

יש אימא בקהל?
גם כיום יכול כל גבר או זוג גברים להביא ילדים באופן טבעי על ידי הורות משותפת עם אישה רווקה. הלהט"בים דרשו את פתיחת הפונדקאות כדי להוציא מהמשוואה את האם ולתת לזוג גברים להרגיש ולדמיין שהילד 'של שניהם' על ידי הליך מורכב של תרומת ביצית, שאיבת זרע והשתלה בפונדקאית, אף שכמובן רק אחד מהם הוא אבי היילוד. כל ילד זקוק לאם, אך פסיקת בג"ץ עתידה להביא לעולם אלפי ילדים בשנה שלעולם לא ידעו מי היא אימם.

פגיעות מיניות
כמה פסיכולוגים מתריעים מפני סכנה חמורה של ניצול המצב החדש על ידי פדופילים, שיוכלו 'לקנות' ילד בפונדקאות לצורך הנאתם הפרטית, בלי שאיש ידע על כך וללא בת זוג שתמנע את ההתעללות בילד.

רחם להשכיר
כאמור, אם פונדקאית מקבלת סכום כסף ניכר בתוספת חופשת לידה ממומנת אף שהיא אינה מגדלת את התינוק. הפיתוי הכלכלי עתיד למשוך נשים רבות להציע את רחמן, לפעמים על חשבון לידות ילדים משלהן ולמרות ההשלכות הפסיכולוגיות. בדומה לזנות, שגם היא נעשית מבחירה אך אסורה במדינות רבות וגם בישראל בשל טובת האישה, מדינות רבות אסרו פונדקאות שאינה התנדבותית.
מתוך ועדת מור יוסף: "תמונת המצב מלמדת על ההיבטים הפיזיים והרגשיים הלא פשוטים שנחשפו אליהן נשים ששימשו כפונדקאיות: חשיפה לטיפול הורמונלי לטווח ארוך... היבטים רגשיים לאור ההתקשרות הטבעית המתרחשת בין אישה הרה לעובר שבבטנה... למאמץ הנפשי שפונדקאיות אלו עושות בניגוד לתחושות הטבעיות יש מחיר נפשי... בני הזוג המזמין נוטים לחושב על הפונדקאות במונחים של רכישת מוצר... ראיונות שנערכו עם פונדקאיות העלו ביטויי מצוקה מצד ילדי הפונדקאיות שחוו את מסירת התינוק כאובדן של בני משפחה או שהעלו חששות כי גם הם יימסרו להורים אחרים. בנוסף לכך היו פונדקאיות שאושפזו או רותקו למיטותיהן לתקופות ארוכות, דבר שהשפיע באופן מרחיק לכת על משפחתן ועל ילדיהן".


בכל סבך השיקולים העדינים האלה החליטה הכנסת שבחרנו שלא להחליט והעבירה את האחריות לאליטה העליונה, שלושה שופטי בג"ץ, שיחליטו במקומה מה טוב לנו.

 

בית המשפט הודיע כי בתוך חצי שנה יבוטל החוק ותתאפשר פונדקאות גם לזוגות גברים או לגברים יחידניים. בכך קבע בית המשפט כי פונדקאות אינה פתרון רפואי אלא זכות בסיסית לכל אדם, כולל גברים בריאים לחלוטין שיכולים להביא ילד בדרך הרגילה

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם