עם ריבוני בארצנו Featured

8 machaneh

 

להיות עם ריבוני בארצנו
דור העתיד אינו מסתפק בהקמת גבעות חדשות ביהודה ושומרון ודורש ריבונות מלאה של עם ישראל על ארץ ישראל

יוסף ארנפלד

כמות הבנייה היהודית המועטה בשטחי C ביהודה ושומרון לעומת כמות הבנייה הגדולה והבלתי חוקית של הערבים בשטח משנה את השטח ופועלת לרעתנו. בשיחה שהעביר קובי אלירז, לשעבר עוזר שר הביטחון לענייני התיישבות, לבני הנוער שהשתתפו בסמינריון של אגף הנוער בתנועת הריבונות, הם גילו לתדהמתם עד כמה היחס חסר פרופורציות והזמן קצר.

אליהו פרידמן בן ה-17 מתגורר בכרם ביבנה, לומד במרכז שפירא ומשמש ראש אגף הנוער בתנועת הריבונות. השיחה שלנו מתקיימת בעיצומו של סמינריון נוער ריבונות: קרוב למאה בני נוער עזבו את שאר העיסוקים שלהם רק כדי לשמוע וללמוד ריבונות מהי. יומיים סיירו בני הנוער ברחבי הארץ כדי ללמוד לעומק את סוגיית הריבונות במדינת ישראל.

"בני הנוער שהגיעו לכאן הם הגרעין הקשה של נוער הריבונות, שבו חברים כ-500 בני נוער ועוד אלפים רבים שותפים רעיונית", הוא מציין. "הסמינריון הזה מכין את המשתתפים לצאת לשטח. אחד הדברים העיקריים שאנחנו עושים בתנועה הוא לצאת לשטח לדוכני הסברה, לחוגי בית, ולהפצה שבהם מחדירים את רעיון הריבונות".

אגף הנוער בתנועת הריבונות הוקם לפני ארבע שנים, לאחר חורבן שכונת נתיב האבות באלעזר. בני הנוער שהיו שם פנו לראשות תנועת הריבונות נדיה מטר ויהודית קצובר בטענה שנמאס להם בכל פעם להגיע רק לפינויים והם רוצים למצוא פתרון עומק. הם אמרו שהם מבינים שמדובר בפתרון ארוך טווח ולא מיידי, אבל זה לא מרפה את ידיהם.

היום הראשון של הסמינריון התמקד בירושלים רבתי, שעדיין נתונה בקונצנזוס. "המטרה היא הפיכת ירושלים למטרופולין עם רוב יהודי", להגדרתו של פרידמן, "על ידי סיפוח של גוש עציון, מעלה אדומים, מבשרת, ביתר עילית וגבעת זאב". בני הנוער סיירו בשכונת מעלה הזיתים ושמעו שיחות של אריה קינג, חבר מועצת העיר, מחיים זילברשטיין, ראש תנועת 'אם אשכחך', וממאור צמח, ראש תנועת 'לך ירושלים'. אלירז הרחיב בנושא המשילות, או אם נדייק, חוסר המשילות ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים.

הוד פישרמן: "אני מאמינה שגם החלטות מדיניות מתקבלות אחרי שמקשיבים לרצון העם. כל החלטה של הכנסת מגיעה מלמטה. ומה זה הלמטה אם לא בני הנוער? הם שיבואו וישנו את התודעה של העם"

 

בהתאם לחזון הריבונות, המיקוד אינו רק בריבונות על יהודה ושומרון אלא כולל גם את מימוש הריבונות בשאר אזורי הארץ. לכן הוקדש היום השני של הסמינריון לסיור בדרום הארץ. "עם ריבונות חייבת להגיע גם משילות", מסבירה הוד פישרמן, בת 14 וחצי הלומדת באולפנת רבבה ומתגוררת ביישוב אלוני שילה, הסמוך לקרני שומרון. "פתחנו את היום בכפר עציון. משם המשכנו לדרום הר חברון ושמענו שיחה של רכז הקרקעות על השתלטות הערבים על שטחי C, ומשם נסענו לכפר עזה ופגשנו את ראשי המקום. ביקרנו בשדרות ושמענו שיחה מראש העיר אלון דוידי, וסיימנו בשיחה עם פיני בדש, ראש מועצת עומר".

מה שהניע את פישרמן לוותר על האטרקציות המקובלות של הקיץ ולהצטרף לפעילות הוא "האהבה לארץ ישראל וההבנה העמוקה שריבונות חייבת לבוא", היא אומרת בהתלהבות. "אני מאמינה שחשוב להשקיע בדברים שיעזרו לעם שלי ולמדינה שלי. כדי להישאר נאמנים לדרך ולמטרה אנחנו צריכים לשמוע עוד ועוד ולהשתלם בנושא".

בסוף מדובר בהחלטות מדיניות. איך הנוער קשור?

"אני מאמינה שגם החלטות מדיניות מתקבלות אחרי שמקשיבים לרצון העם. כל החלטה של הכנסת מגיעה מלמטה. ומה זה הלמטה אם לא בני הנוער? הם שיבואו וישנו את התודעה של העם.

"הרבה מהמהפכות קרו על ידי בני נוער. אם נבוא ונצליח להוכיח בצורה הכי טובה שהריבונות והמשילות הן הדבר החשוב ביותר לנו כמדינה, אני מאמינה שבעזרת ה' זה יכול לקרות. זה פשוט לוקח זמן, לכן עובדים בהמון מישורים. יש לנו אגף פרלמנטרי שפועל בכנסת, יש לנו אגף השטח שאני מרכזת ואחראי לדוכני הסברה, לקמפיינים ולפרויקטים, ויש לנו אגף המדיה, שמרכז את הפעילות ברשתות החברתיות".

את נדיה מטר ויהודית קצובר, ראשות תנועת נשים בירוק ותנועת הריבונות, אני תופס ביציאה משיחה עם פיני בדש, ראש מועצת עומר. "המצב נראה איום ונורא", משתפת קצובר בדאגה. "הנוער שמע את הדברים והפנים אותם. אנחנו מקוות שמתוך הנוער הזה גם ההנהגה של מדינת ישראל תפעל ותקדם את נושא הריבונות. המטרה שלנו היא להכין את בני הנוער להיות המנהיגים הבאים".

על ההחלטה שלהן להשקיע בנוער הן מסבירות שכמנהיגי העתיד בני הנוער צריכים ללמוד את הנושא. "לצד הסמינריון אנחנו מכשירים סיירת פרלמנטרית שעוברת קורס איך הכנסת עובדת ואיך מתקבלים חוקים. עשינו קורס במדיה ותרגלנו איך לעמוד לפני קהל. לפני שבועיים ערכנו ועידה בהשתתפות כאלף בני נוער שהתעניינו בנושא הריבונות. הנהגת התנועה עובדת קשה כל הזמן כדי להגדיל אותה ולהוסיף עוד חברים. הסמינריון נועד לתת העשרה נוספת והכשרה לבני נוער שמתעניינים במיוחד ורוצים לפעול בעניין".

עם תום ההכשרה יקדישו בוגרי הסמינריון את ימי החופש לפעילות הסברה בנושאים האלה. הם יצאו אל השטח, יקימו דוכנים ויחלקו עלוני מידע, צמידים וכובעים כדי להעלות לתודעה את נושא הריבונות.

"לא די בכיבוש גבעה או בעלייה לנקודת התיישבות חדשה, שגם זה כמובן חשוב מאוד", מוסיפה מטר. "כדי להגן על ההתיישבות צריך ריבונות. למדנו בגוש קטיף שלא משנה כמה התיישבות יש, בתוך חמישה-שישה ימים הכול יכול להימחק אם אין ריבונות. מעבר לזה צריך גם לממש את הריבונות, לכן הבאנו את הנוער לדרום, כי אומנם שם יש ריבונות, אבל זה לא מספיק אם לא מממשים אותה.

"בני הנוער שהשתתפו בסמינריון הולכים להצמיח הלאה את התנועה ואת חזון הריבונות. רואים את הצמא שלהם לעשייה ולשינוי, ויש כאן ניצנים להנהגה עתידית אמיתית".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם