כמה ילדים אתם רוצים? Featured

poaa

 

היחס לילודה בציבור הדתי נע במפתיע בין אימוץ התפיסה המערבית, שדוחקת את מצוות הריבוי בסדר העדיפויות אל מתחת למימוש עצמי ולקריירה, לבין מרוץ ילודה עד כדי תחרות סמויה של מי מביא יותר ילדים לעולם * למכון פוע"ה מגיעים זוגות מכל המנעד כדי לברר מתי נכון להם להתמקד במצווה החשובה ומתי נכון להפסיק ולרווח על פי ההלכה * מה המקום שיש לתת לקשיים נפשיים, לעומסי עבודה ולבניית זוגיות, מתי נכון להתאמץ באחת המצוות החשובות בתורה ומתי נכון לדעת ליצור הפוגות


הדס צורי


"כל הקמת בית בישראל היא מבנה לשכינה, וילדים מרבים את הופעת השכינה", אומר הרב מנחם בורשטין, ראש מכון פוע"ה. "הגמרא בברכות אומרת 'בהדי כבשי רחמנא למה לך?' כלומר, למה לך להתערב לקב"ה בעניינים? ילדים הם ברכת ה'. התורה מייקרת משפחה גדולה ושמה אותה במרכז החיים. עם זאת", הוא מסייג, "כל הנושא של מנוחה אחרי לידה הוא טבעי ונחוץ. האישה איננה מכונת לידה!" הוא מדגיש שוב ושוב.
הגישה במכון פוע"ה היא שכל משפחה, כל זוג וכל אישה הם מקרה אינדיבידואלי, ואין לתת בזה הוראות גורפות. כאשר מפנים לרבני המכון שאלה הנוגעת לתכנון משפחה הם משוחחים עם בני הזוג כדי להבין את מקומם ומצבם הנפשי, הפיזי והמשפחתי, ורק אז מייעצים או נותנים מענה הלכתי.
"פעם לימדתי במקום מסוים", מספר הרב בורשטין, "ואחרי השיעורים תמיד היה תור ארוך של אנשים שרצו לשאול שאלות. באחת הפעמים נכנסו אליי יחד שני אברכים. הם ראו שיש תור גדול ותיאמו ביניהם להיכנס יחד ולשאול את מה שבעיניהם נראה כאותה שאלה: הנשים של שניהם היו אחרי לידה, והם רצו לדעת אם מותר להן למנוע היריון כדי לנוח. אמרתי לשניהם שאם הייתי קצת יותר מבוגר, הייתי נותן להם סטירה".
עד כדי כך?


"כן, משתי סיבות: אל"ף, מדובר בנושא מאוד אינטימי. אין שום עניין לחשוף אותו לאדם נוסף מלבד לרב מורה הוראה. בי"ת, כל אישה היא בפני עצמה. צריך לראות מה מצבה הנפשי והפיזי, מה הוא רצונה ומדוע. מובן מאליו שאי אפשר לענות תשובה זהה לשתי נשים לאחר לידה".
הרב חוזר ואומר שלכל אישה יש יכולת, רצון ומבנה פיזי ונפשי שונה. "יש נשים שמסוגלות ללדת בכל שנה, ויש נשים שחייבות לנוח שנתיים בין ילד לילד. לאחרונה בדקתי בגן עדן, והן פחות או יותר באותה קומה", הוא צוחק. הרב מדגיש שכל היריון צריך לבוא בשמחה ומבחירה, ודאי לא מתוך לחץ, דאגה, חרדות או תסכול. "ועם זאת", הוא מסייג שוב, "אני תמיד אומר לזוגות שהפוריות יורדת בגיל שלושים ומעלה, ולכן נכון ללדת את רוב הילדים לפני גיל זה. לאחר גיל זה הסיכון במומים גנטיים וכן הקושי בהיריון עולים לעיתים".

הרב בורשטין: "במקרים מסוימים של מום כלשהו בעובר, העובר נכנס לגדר של דין רודף, ולעיתים ניתן לתת אישור להפסיק את ההיריון. מכיוון שמדובר פה בדיני נפשות כפשוטם, הן של העובר והן של המשפחה, שלעיתים עלולה להתפרק בשל טיפול בילד פגוע, אני פועל במקרים הללו על פי העצה של הרב וואזנר ושולח את הזוג לפסיכולוג דתי, שייתן חוות דעת על המצב הנפשי המשפחתי וכמה הוא יושפע מטיפול בילד מיוחד"

מערבה מכאן


הרב בורשטין טוען שהתפיסה המערבית שחדרה לתרבות של עם ישראל שיבשה את התפיסה הנכונה של המשפחה ורואה בה לעיתים רבות גורם מעכב ומפריע להתפתחות ולאושר האישי של בני הזוג, ואילו היהדות רואה בילודה ערך עליון ומימוש עצמי אמיתי.
"תראי, אנחנו לא רק אינדיבידואלים, יש לנו אחריות לכלל ישראל", אומר הרב. "אחרי השואה הנוראה, שבה איבדנו שישה מיליון יהודים, יש צורך בהשלמה. כמו כן יש התבוללות גדולה, ואלפי הפלות מבוצעות בשנה". הוא מספר בחיוך שהרב אליהו זצ"ל היה אומר שיש שני דרום אמריקאים שמביאים את המשיח, כי "אין בן דוד בא עד שיכלו כל הנשמות שבגוף": הרב בורשטין, שעומד בראש מכון פוע"ה, מוודא שהנשמות ירדו לעולם דרך עידוד ילודה וקידום בריאות המשפחה, וד"ר אלי שוסהיים ז"ל, שעמד בראש אגודת אפרת למניעת הפלות, וידא שהנשמות שכבר ירדו לא יעלו בחזרה. "מפתחות הלידה נמצאים בידי הקב"ה, כי הבאת ילד לעולם היא בבחינת נס", מדגיש הרב.
מכון פוע"ה נמצא בקשר עם כל הפוסקים מכל הזרמים, והרב בורשטין מפנה שאלות לכולם. "שאלתי פוסקים רבים כמה ילדים צריך ללדת על פי תורה", הוא מספר. "הרב קנייבסקי כתב לי שאין לזה שיעור: כמה שהקב"ה נותן. הרב יעקב אריאל אמר שאי אפשר לנקוב במספרים, זה תלוי במצב של המשפחה ובעיקר במצב הגופני והנפשי של האישה. אותו דבר ענו גם הרב מאזוז והרב נבנצל.
"הרב ליאור החזיר לי תשובה, ובסוף כתב 'קשה לקבוע מכסה, זה תלוי בכמה מרכיבים וכמובן שהמגמה צריכה להיות להרחיב את המשפחה עד כמה שניתן'. לרבי מלובביץ' יש התבטאויות רבות בעניין, והוא ביקש מהחסידים להשתדל שלכל משפחה יהיה מניין ילדים. כל הגדולים והפוסקים מדגישים שיש להתחשב בכל מקרה לגופו, והשיקול העיקרי הוא המצב הנפשי והפיזי של האישה", הוא מדגיש. "יש משפחות שמסוגלות לגדל ילדים רבים בעלי מטען חינוכי וערכי, וזה מעלה את המאזן התרבותי של החברה בישראל".
האם אפשר לומר לאישה או לזוג להביא עוד ילד אם הם אינם מעוניינים בכך?
"כשזוג בא להתייעץ אני לא מנחית עליהם את הפסיקה, ומובן שאיני כופה דבר", הוא מבהיר, "אבל פעמים רבות אישה נכנסת לפגישה ואומרת שאינה רוצה עוד ילדים, ואחרי השיחה שלנו היא מחליטה שהיא דווקא מעוניינת".
הרב מספר שפעם פנה אליו אדם שהיו לו כשמונה ילדים ואמר שהוא רוצה להביא עוד ילדים, ואילו אשתו מבקשת שנה מנוחה. "הבעל אמר שהוא לא מסכים כי הקב"ה שולח ברכה, אז למה להתערב? הבנתי שלא אצליח לשכנע אדם כזה", מודה הרב.
"שלחתי אותו לרב שלמה זלמן אוירבך. הרב אוירבך ידע ששאלות כאלה, שנחשבות פשוטות מאוד, אני בדרך כלל לא מפנה אליו, והבין שיש דברים בגו. הוא שאל אותו 'איפה אשתך?' והבעל ענה 'בחוץ'. הרב אוירבך שאל אותו 'אתה יולד או שהיא יולדת?' מובן שהוא ענה שהיא יולדת, והרב אמר 'אז תביא אותה!' כשהיא נכנסה הרב שאל לדעתה ולהרגשתה. האישה אמרה שהיא רוצה הרבה ילדים, אבל היא בן אדם והיא רוצה לנוח. הרב אוירבך נזף בבעל ואמר: 'אתה שואל אותי אם מותר לך לנוח? אתה צריך לשאול אם מותר לה לא לנוח!'"להקפיא עוברים כדי להימנע מטיפולים


יש מקרים שנשים מגיעות אל הרב ומבקשות רשות להפסיק להיניק את התינוק שלהן כדי להצליח להיכנס שוב להיריון. "לנשים כאלה אני מסביר שעל פי התורה, החלב שייך לתינוק, ואין לה רשות למנוע אותו ממנו". נושא ההנקה חשוב עד כדי כך שבמכון פוע"ה החלו לדון ולשקול עם בני זוג שמתחתנים בגיל מבוגר את האפשרות של הקפאת עוברים. לפעמים במצבים אלו יש לחץ ללדת בקצב מהיר, ודווקא המנוחה בין הלידות נשחקת. כמו כן בגלל הירידה בפוריות לעומת הרצון במשפחה גדולה יש חשש שבני הזוג יגיעו לטיפולי פוריות בהמשך הדרך, ודווקא הקפאת עוברים יכולה לחסוך להם טיפולים מיותרים.
"כשאישה מתחתנת בגיל מבוגר חבל שתפסיד את שנות הפוריות. לרב צריך להיות שיקול דעת רחב, כי יש נשים שרוצות לנוח מלידות לזמנים ארוכים, אבל כשהן מגיעות לגיל ארבעים ורוצות להביא ילד לעולם פתאום זה לא הולך, ואז הן מצטערות וכועסות על הבעל או על הרב: 'למה לא אמרת לי? למה לא לחצת עליי יותר?' חשוב לשקף לזוגות גם את העניין הזה, כי כאשר אישה רוצה להרות ולא מצליחה, הצער שלה רב".
בעניין היריון בגיל מבוגר הרב מדגיש את החשיבות של הבדיקות לפני ההיריון ובמהלכו. "במקרים מסוימים של מום כלשהו בעובר, העובר נכנס לגדר של דין רודף, ולעיתים ניתן לתת אישור להפסיק את ההיריון. מכיוון שמדובר פה בדיני נפשות כפשוטם, הן של העובר והן של המשפחה, שלעיתים עלולה להתפרק בשל טיפול בילד פגוע, אני פועל במקרים הללו על פי העצה של הרב וואזנר ושולח את הזוג לפסיכולוג דתי, שייתן חוות דעת על המצב הנפשי המשפחתי וכמה הוא יושפע מטיפול בילד מיוחד".

דרוש מאמץ


"התורה אומרת שאם לאדם אין ילדים, הוא יכול וצריך לתת הכול בשביל שיהיו לו, כולל למכור ספר תורה אם צריך", מסביר הרב ליאור שגב, רב יועץ ופוסק במכון פוע"ה. "זו מצווה חשובה עד כדי כך שמותר לצאת בשבילה לחו"ל, ומותר לכוהן להיטמא במקרים מסוימים בשביל מצווה זו. אדם רשאי ולעיתים נדרש לשלם מחירים הלכתיים ורוחניים בשל הערך העצום של הגדלת המשפחה".


הרב שגב מדגיש כי מבחינה עקרונית הבעל הוא שמחויב במצוות פרו ורבו, אבל המצפן לכך הוא האישה. "ה'משך חכמה' בפירושו לתורה מסביר שלאישה יש רצון טבעי להביא ילדים לעולם, ולכן כשהיא מרגישה שזה לא נכון לה בזמן מסוים, צריך לשים לב למצפן שלה".
כלומר, המצווה היא על הבעל אבל האישה היא המחליטה?
"בנושא הזה צריך להיזהר מלחץ חיצוני. זה צריך לבוא ממקום פנימי. צריך לבנות רצון לכך ולשאוף לילדים באמת, והאחריות לבנות רצון פנימי אמיתי מוטלת על כל איש ואישה מעם ישראל. התורה אומרת שלמען משפחה גדולה ולמען הבאת ילדים עלינו להתאמץ, והמאמץ למען הגדלת המשפחה הוא חובה של כולנו".

כל מקרה לגופו

הרב שגב מסביר כי בעניין של מתן היתר למניעת היריון יש מקרים אובייקטיביים ומקרים סובייקטיביים. "במקרה של צורך רפואי, ודאי שזו מצווה למנוע היריון: יש למשל מחלות שעלולות לפגוע בעובר וצריך לבדוק זאת לפני ההיריון", הוא אומר ומדגים מהנגיף CMV, שאם נדבקים בו במהלך ההיריון הוא עלול במקרים מסוימים לגרום נזק לעובר.

הרב שגב: "בנושא הזה צריך להיזהר מלחץ חיצוני. זה צריך לבוא ממקום פנימי. צריך לבנות רצון לכך ולשאוף לילדים באמת, והאחריות לבנות רצון פנימי אמיתי מוטלת על כל איש ואישה מעם ישראל. התורה אומרת שלמען משפחה גדולה ולמען הבאת ילדים עלינו להתאמץ, והמאמץ למען הגדלת המשפחה הוא חובה של כולנו"
"אנחנו רואים בקידום בריאות חלק מתפקידנו במכון. כשזוג מגיע תוך כדי היריון ויש לאישה CMV, גם אם רוב העוברים נולדים בריאים, הזוג חווה דאגות ופחדים מיותרים", הוא מסביר. "לכן כדאי שאישה תבדוק לפני ההיריון, ואם היא חיובית, עדיף למנוע היריון עד שתבריא".
הרב שגב מספר על זוג שהגיע אליו כיוון שהאישה הייתה בתת-משקל מסוים. "בדקנו וגילינו שכאשר האישה בתת-משקל, יש חשש ללידה מוקדמת. המלצנו להיוועץ עם תזונאית, לעלות קצת במשקל, ובינתיים למנוע היריון". הרב ברור מאוד בנושא הזה ומבהיר שבמקרים שנשקפת לאישה סכנה מההיריון מונעים אותו. "אין אוטונומיה לאדם להקריב את עצמו", הוא אומר וממליץ גם לעבור בדיקות סקר גנטיות לפני ההיריון.


מקרים אובייקטיביים פחות הם למשל מקרים שבהם יש סיכון גבוה יותר למום גנטי, כמו היריון של נשים בנות ארבעים ומעלה, שאז הסיכוי לעובר עם תסמונת דאון גבוה למדי. "אם לזוג עדיין אין ילדים, לא מונעים את ההיריון, אבל מקפידים מאוד על הבדיקות. אם מדובר בזוג שכבר יש לו כמה ילדים, יש מקום לשקול מניעת היריון". מקרה סובייקטיבי נוסף הוא כאשר הבעל משרת בצבא ונוסף השיקול של הקושי לגדל ילד לבד רוב הזמן.
"חז"ל כותבים ששנתיים אחרי הלידה האיברים מתפרקים ושהמנוחה של הנפש והגוף לאחר הלידה חשובה מאוד", אומר הרב שגב. "אנחנו מסתכלים על בניית המשפחה כמו על ריצת מרתון: דווקא כשמרווחים זה נותן כוחות. במקרים מסוימים 'ביטולה הוא קיומה', כי חשוב שתהיה משפחה שהיא גם גדולה וגם בריאה".


מה החשיבות של התייעצות עם רב?

"ההתייעצות עם הרב היא גם כדי שהחיים שלנו יהיו מיוסדים על פי התורה. עצם ההתייעצות היא ערך תורני, ומובן שחשוב לדעת את השקפת ההלכה ולחיות על פיה". גם הרב שגב נדרש לתפיסה המערבית המודרנית ורואה בה שני צדדים: "הרבה פעמים התרבות המערבית מתנגדת לתפיסת התורה ומעמידה במרכז רק את האדם ואושרו. צריך שיהיה איזון ושהמאמץ ינותב גם להקמת משפחה גדולה ולא רק למימוש עצמי ולצורכי פרנסה. כיום זוגות רבים דוחים את גיל הנישואין וגם עסוקים מאוד בקריירה, ולערך של משפחה גדולה לא נשאר מקום. מימוש עצמי ופרנסה זה חשוב, אבל צריך לאזן בין הערכים".


הרב מספר שיש זוגות המבקשים למנוע היריון כדי להשקיע בזוגיות. "בזוגיות צריך להשקיע כל החיים, ודווקא המטרה המשותפת של הקמת משפחה יחד והחיבור שילדים משותפים יוצר מחזק את הקשר. זה לא נוגד את הזוגיות. התפיסה המערבית טוענת בהרבה מקרים שהילדים הורסים את הזוגיות, והיהדות ממש לא מקבלת את זה".
עם זאת הרב סבור שהתפיסה המערבית גם מאתגרת ומעודדת בירור עמוק: "היא מעלה שאלות שאנשים צריכים לשאול את עצמם, כי בסוף האחריות היא של בני הזוג ולא של הרב. כשזוג בא לבקש ממני היתר למנוע היריון, בעיקר אם עדיין אין להם ילדים, אני אומר להם שממני הם לא יקבלו 'פס'. אני אשב איתם, נדבר על הסוגיה, נשקול את הדברים, אבל האחריות מוטלת עליהם, לא עליי. אם הזוג בא בגישה של 'ילדים מפריעים לי, אבל אני דתי ויש לי כיפה על הראש אז אני צריך היתר כדי להרגיש טוב עם עצמי', אני לא מוכן להיות שם. תפקידי אינו ליישב להם את הסתירה הפנימית.
"אני מדבר איתם על המצווה ועל חשיבותה, נותן להם את ההשקפה התורנית ושוקל איתם יחד את כל השיקולים. לאחר הבירור הזה ההחלטה הערכית והמוסרית מוטלת לפתחם. זו חייבת להיות החלטה זוגית וששני בני הזוג ירצו בהיריון. זו דעת ההלכה. ילודה לא צריכה להגיע עם רגשות אשם", הוא מסכם.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם