מאחורי המחיצות

4hafrada

רועי אהרוני

ה"כשל הבטיחותי" שתוקן בהקפות השניות בירושלים, שאִפשר לחוגגים לרקוד כשמחיצות עומדות בין גברים לנשים, חשף סדרה שלמה של אירועים שבהם נערך מעין 'ניסוי כלים' של כפייה חילונית, הבודקת כיצד מגיבים הדתיים בעיר לאיסור הפרדה מגדרית באירועים ציבוריים בעלי אופי מקודש * למרות תיעוד התכתובות והאירועים, העירייה מתנערת מהאשמה אך לא הצליחה לנסח הכחשה * גורמי אכיפה בעיר: "מדובר במדרון חלקלק, המציאות תיקבע לפי תגובות הציבור ונבחריו"

במוצאי שמחת תורה, עת יצאו ההמונים להקפות שניות ברחבי הארץ, צייץ העיתונאי יאיר שרקי בחשבון הטוויטר שלו את הידיעה הבאה: "האחים יונתן ואהרן רזאל בהקפות שניות, מנגנים למגרש ריק. המשטרה לא מאפשרת למאות חוגגים שהגיעו להיכנס בגלל המחיצה שמפרידה על רחבת הריקודים. הזוי".

האירוע של האחים רזאל חגג השנה 25 שנות מסורת של הקפות שניות של האחים בעיר, כפי שהכריזה מודעת האירוע. מסורת שהתחילה, לפי דברי אהרן רזאל, "עוד כילדים בבית כנסת 'בית יצחק' ברחוב עובדיה סומך". אותה מודעה גם ציינה כי האירוע מיועד "לנשים ולגברים". שנים רבות שהאירוע הזה מתקיים באותו תאריך, באותו מקום, עם אותה הפרדה.

עם זאת, השנה כאמור ניצבו האחים מול מגרש ריק, כאשר המשטרה לא אפשרה לקהל הרב להיכנס. הציוץ של שרקי עשה כנפיים, ומהר מאוד החל רעש גדול ברשתות החברתיות, וזה הוביל את המשטרה להוציא הודעה כי "המהנדס הגיע למקום ומנע את פתיחת האירוע בגין אי עמידה בתכנית הבטיחות שנקבעה מראש, ולאחר שהמארגנים תיקנו את ליקויי הבטיחות אפשר מהנדס הבטיחות את פתיחת האירוע". נטען שהבעיה העיקרית של המהנדס הייתה המחיצה, שהייתה יכולה לטענתו להוות סיכון במקרה של פינוי פצועים במצב חירום. לאחר שהוכנסו השינויים במחיצה, הקהל הוכנס אל האירוע וראש העיר ניר ברקת הגיע לחגיגות.

דב קלמנוביץ, משנה לראש עיריית ירושלים: "החוזר שהוציאה פרקליטות המדינה בקשר למימון אירועים מופרדים משמש שוט בידי החוגים הפלורליסטיים. אי אפשר בשם הפלורליזם לכפות תרבות אנטי-דתית. לא ניתן לציבור הפלורליסטי להשתולל כשציבור אחר רוצה תרבות; הוא לא ישתלט לנו על העיר"

דוברות משטרת ירושלים מבקשת להרגיע את הרוחות. "מי שקבע שהמארגנים לא עומדים בתקני הבטיחות הוא מהנדס הבטיחות שמונה מטעם המארגנים של האירוע", היא קובעת. "כשהמהנדס ראה שחלק מההוראות שקבע לא בוצעו, הוא ביקש לבצע את השינויים. לאחר שהם הסירו את הליקויים, הוא נתן להם את האישור. אנחנו כמשטרה לא נכנסים בכלל לסוגיות של אופי האירוע, אלא רק מוודאים שהמארגנים עומדים בתנאים בטיחותיים. בכל הנוגע אלינו, אין לזה שום קשר להדרה".

עם זאת, שרקי דיווח כי לטענת המארגנים וגורמים בעירייה, הסיבה האמתית שלא נתנו לקהל להיכנס היא ההפרדה, ורק בזכות התערבותם היא נפתרה. כך או כך, כשמסתכלים על המקרה האחרון כעוד חוליה בשרשרת של מקרי כפייה חילונית, מתקבלת תמונה מדאיגה.

"תיקון גדול"? לא בבית ספרנו

כשפרופ' הלל ויס פנה לעיריית ירושלים כדי לקבל אישור לתרגול "ניסוך המים" בחול המועד האחרון, הוא קיבל את האישורים הפורמליים הנהוגים, עם הערה אחת הצבועה באדום: "חל איסור על הפרדה מגדרית בשטח הציבורי". דווקא בימים שבהם נעשה במקדש "תיקון גדול" של הפרדת נשים וגברים בשמחת בית השואבה, החליטה עיריית ירושלים לא לאפשר לקיים את תרגול ניסוך המים בהפרדה כזאת. "יש פה אימוץ מרצון של זרועות התמנון", טוען השבוע ויס, "אנשים פה עוברים אינדוקטרינציה משפטית בכל הרמות של הקורסים, זו רוח המפקד. יש פה מלחמת תרבות, זה לא משהו מקומי".

משרשור המייל עולה כי זו לא הייתה הפנייה היחידה בנושא, וגם אירוע שאורגן בידי חב"ד ותוכננה בו הפרדה נתקל בחסמים מטעם עיריית ירושלים, ששלחה מכתב בעקבות "ביצוע הפרדה מגדרית בשטח ציבורי". עו"ד חיים נרגסי, סגן היועץ המשפטי לעירייה, כתב כי העירייה רוצה להוסיף "תנאי כללי לכל האירועים על איסור לבצע הפרדה מגדרית".

לפני כשנתיים, בחול המועד פסח, התקיים אירוע "הקבלת פני רבו" בירושלים במעמד הרב שמואל אליהו והרב דב ליאור. אתר 'הקול היהודי' חשף כי גם באירוע הזה נאסר על המארגנים להפריד בין גברים לנשים, כאשר המשטרה אמרה אז כי "לאור עקרונות ההפרדה המגדרית במרחב הציבורי שהותוו בידי בג"ץ, לא מתבצעת באירוע 'קבלת פני רבו' הפרדה בין נשים לגברים".

גם אם אפשר לפטור את האירוע שהתרחש בהקפות השניות כ"אירוע בטיחותי", הרי שהצטרפותו לאירועים נוספים בעיר הקודש ולאירועים אחרים ברחבי הארץ – בהם אירוע הסליחות בתל אביב וטקס יום השואה והגבורה באוניברסיטת בר אילן, שבו ניסו להכריח את המארגנים לשלב שירת נשים, ועוד דוגמאות נוספות – הרי שקשה שלא לזהות דפוס של כפייה חילונית במרחב הציבורי.

יש הטוענים כי שורש העניין נעוץ בחוות הדעת המשפטית שהוצאה לפני כשלוש שנים בידי המשנה ליועץ המשפטי של ראש הממשלה דינה זילבר, שבה נקבע כי אירוע בהפרדה מהווה פגיעה בציבור הנשים ומשום כך אין לממן אותו.

שני קולות - מתחת לפני השטח ומעליו

"יש תופעה של איסור לקיים אירועים בהפרדה במרחב הציבורי", קובע המשנה לראש עיריית ירושלים, דב קלמנוביץ. "החוזר שהוציאה פרקליטות המדינה בקשר למימון אירועים מופרדים משמש שוט בידי החוגים הפלורליסטיים. עיקר ההתנכלות היא לציבור הציוני-דתי, מכיוון שהציבור החרדי לא ישים עליהם. זו גם הסיבה שהם יצאו נגד ההופעות בחול המועד בברכת הסולטן, שלמרות שלא הייתה הפרדה – הם רצו לחייב את המארגנים לתת לאישה להופיע. לא ראיתי אותם הולכים להופעה של שלמה ארצי ומכריחים אותו להוסיף זמרת – הם רוצים להתנכל לציבור הציוני-דתי שדורש אירועים בהפרדה או ללא שירת נשים".

קלמנוביץ מזכיר שרק ביום ירושלים האחרון לחצו על היועץ המשפטי לעיריית ירושלים שלא לממן אירוע אלטרנטיבי לסטודנטים רבים, שלא רצו יום סטודנט מעורב, עם שירת נשים וכמויות אלכוהול. "בזכות הלחץ התקשורתי והעמידה האיתנה שלנו זה לא בוטל", הוא טוען. "אי אפשר בשם הפלורליזם לכפות תרבות אנטי-דתית. לא ניתן לציבור הפלורליסטי להשתולל כשציבור אחר רוצה תרבות; הוא לא ישתלט לנו על העיר".

לדבריו, הבעיה הבטיחותית שעמדה במרכז הודעת המשטרה אינה אלא "כיסוי למשהו יותר עמוק. מנסים להפעיל את המשטרה על עניינים כאילו בטיחותיים כדי לשרת את האג'נדה הפלורליסטית. המשטרה אינה אלא שק חבטות בכל הסיפור הזה".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי: "הפרטים בכתבה אינם נכונים והעירייה אינה קשורה להפקת האירוע שבו הופיעו האחים רזאל ולא לאירועים האחרים שהוזכרו, שאינם קשורים כלל לעירייה. יש לפנות למשטרה אשר עיכבה את הכניסה והתייחסה לכך בכלי התקשורת. באירועים של עיריית ירושלים העירייה פועלת על פי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה".

התעקשנו עם עיריית ירושלים וניסינו לברר האם, ללא קשר עם האירוע הזה, העירייה אכן אוסרת לבצע הפרדה באירועים במרחב הציבורי. ביקשנו מהם להכחיש את העובדה שקיימת הנחיה שלא לאפשר אירועים בעלי הפרדה מגדרית, אך הם רק הגיבו כי "יש חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה ואנחנו כפופים לה ופועלים על פיה".

ממשטרת ישראל נמסר כי היא "לא עוסקת בנושא של הפרדה מגדרית או מניעת אירועים בהפרדה מגדרית, אלא אם כן ישנה הנחיה ספציפית מבית המשפט באירוע כזה או אחר. אין הנחיה גורפת למשטרת ישראל לעסוק בטיפול בנושא של הפרדה מגדרית".

כאמור, נראה שהמקרים שאנו עדים להם הם ניסוי כלים, לבדוק האם הציבור הדתי ימשיך לקבל בשתיקה את ניסיונות הכפייה החילונית. כרגע אין חוק או תקנה שמסדירים את העניין, אך גורמי אכיפה מוניציפליים בעיר העריכו לפנינו בשיחות סגורות שגופים מסוימים מנסים ליצור רצף תקדימים שבהם יבוטלו אירועים בהפרדה, כדי להוביל בעתיד חקיקה בנושא או לפסיקות תקדימיות בבג"ץ. התגובה הלקונית שקיבלנו מעיריית ירושלים רק חידדה עד כמה הנושא נתון במחלוקת. גם גורמים במשטרה לא מכחישים שמדובר ב"מדרון חלקלק" ושהמצב היום נזיל, כך שהמציאות תיקבע לפי תגובות הציבור ונבחריו.

 

צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של הכתב יאיר שרקי

 אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם