השינויים שעל השולחן Featured

 4 newgovo
ממשלת בנט-שמאל בפתח, והימין נכנס לכוננות ספיגה * בנט אומנם הבטיח כי ישמור על ערכי הימין אך גם הוכיח כי יש לקחת את הבטחותיו בעירבון מוגבל * כדאי שגם המצדדים בממשלה הזאת לכל הפחות יכירו את הנושאים שעומדים על הפרק וממתינים להכרעה. הרוב כבר מנוסחים כהצעות חוק

איתמר סג"ל

אם לא יקרו אירועים לא צפויים, בזמן קריאת שורות אלו נהיה מרחק פסיעה קטן מממשלת שמאל, ממשלה שרוב חברי הכנסת שלה הם מן הצד השמאלי או השמאלי קיצוני של המפה, בתמיכת רע"ם, מייסודה של התנועה האסלאמית.
לאחר שנות יובש קשות השמאל חוזר לממשלה רעב במיוחד, מוכן ומזומן להספיק כמה שיותר בחודשים אחדים בטרם עלולה הממשלה הרעועה להתרסק אל קרקע המציאות. בנט אומנם מדבר על זכות וטו של הימין על מהלכי השמאל, אך כל תלמיד מתחיל יודע כי פוליטיקה היא זירה חיה של תאוריות תורת המשחקים וכי אם ברצונו לקדם תהליכים כראש ממשלה ולשמור על שרידותה, הוא חייב לרצות את יצרן של השותפות ולאפשר להן להעביר חוקים ותקנות על פי השקפת עולמן.
מביני דבר בפוליטיקה יודעים כי לא ההסכם הקואליציוני הוא העיקר אלא הדינמיקה הפנימית, יחסי הכוחות ויכולת המיקוח. יתרה מכך, הטענה כאילו אפשר להקפיא את המצב ולא לעסוק בסוגיות נפיצות במשך ארבע שנים היא אחיזת עיניים מוחלטת. בג"ץ אינו מתכוון לעצור, גם לא הרשות הפלשתינית או הנשיא ביידן.

במדינת ישראל כל עצירה היא נסיגה לאחור. חוקים רבים שכבר הגיש בעבר מחנה השמאל מחכים על שולחן הכנסת, ולצידם מינויים רבים ותקנות שעלולים להנחית מכת מוות קשה על הישגי הימין לאורך שנים. להלן מדגם של הצעות החוק והחלטות בג"ץ שעימן עתידה הכנסת הקרובה להתמודד:


ארץ ישראל

• ביטול חוק קמיניץ – דרישתה הבסיסית של רע"ם הייתה ונשארה ביטולו של החוק ששינה מן הקצה אל הקצה את יכולות האכיפה נגד בנייה בלתי חוקית והביא לידי ירידה ניכרת בהתחלות הבנייה הבלתי חוקיות במגזר הערבי. מדובר בחוק שהיה הישג גדול לימין בעבר, וביטולו הוא דרמה גדולה. על פינוי ח'אן אל אחמר אין בכלל על מה לדבר.
• חוק ההסדרה – מאז ביטל בג"ץ את חוק ההסדרה נשקפת סכנה ברורה ומיידית למאות בתים ולשכונות שלמות ביהודה ושומרון, ובהן היישוב מצפה כרמים, שכונת כרמי שילה, מאות דונמים של מטעי משק אחיה ועוד רבים. מיותר לציין כי אין כל סיכוי לחקיקה מתקנת בנושא בממשלה הקרובה, ומאות בתים עתידים להיהרס.

• הסדרת יישובים בדוויים בלתי חוקיים – על פי דרישת רע"ם, עתידה ממשלת בנט והשמאל להכשיר מאות יישובים בלתי חוקיים שהשתלטו על שטחי ענק בנגב. מהלך הרסני זה יפקיע למעשה אלפי דונמים וייתן פרס ברור לפורעי החוק ולעברייני הבנייה.
• תחבורה – כמה מיזמים חשובים במיוחד קודמו בשנים האחרונות ביו"ש, ובהם הרחבות כבישים וסלילת כבישים עוקפים. עם שרת התחבורה מיכאלי נראה כי המתיישבים ייאלצו לחכות לפעם אחרת.
• אחד התנאים הנוספים של מנסור עבאס ורע"ם הוא הכלה והפסקה של מבצעי המשטרה נגד האוכלוסייה הערבית בערים המעורבות. עם עבאס כלשון מאזניים ועם שר לביטחון הפנים ממפלגת העבודה אפשר להניח כי זו תהיה גם המציאות בפועל.
• הפקרה מוחלטת של הטיפול בשטחי C. ההשתלטות הפלשתינית שפעלה ללא הפרעה רבה בתקופת שר הביטחון גנץ תימשך ביתר שאת בימי הממשלה הקרובה.


• דחיית הסדרת ההתיישבות הצעירה.


משפחה


• כלל מפלגות השמאל התחייבו פעמים רבות להעביר את חוק ברית הזוגיות ולאפשר בישראל נישואין אזרחיים והכרה בנישואין של בני אותו מין. מדובר בחוק דגל של יש עתיד, ישראל ביתנו, מרצ והעבודה, והן יתקשו לוותר עליו.
• פסיקת בג"ץ מחייבת את הכנסת להכריע בנושא פונדקאות לזוגות גברים. בהנחה כי ממשלת שמאל–בנט לא תחוקק חוק שיאסור פונדקאות כזאת, החלטת בג"ץ בעניין כמעט צפויה מראש, ולא יהיה מי שיפעל בנידון.

מערכת המשפט

• קשה להפריז בחשיבות שינוי מערכת המשפט בישראל כערובה למדיניות ימין אמיתית. לאחר שנים שבהן פסל בית המשפט חוק אחר חוק, ובהם חוק ההסדרה וחוקי המסתננים, עתידה הממשלה הקרובה למנות כשבעה שופטים חדשים לעליון, ועל פי כל הסימנים, נציגי השמאל עם השופטים החברים בוועדת המינוי עתידים להחזיק רוב חוסם ולמנות את כל מי שעולה על רוחם.
• ביטול חוק הלאום – בית המשפט עתיד על פי כל הסימנים לבטל את חוק הלאום. רק התערבות חקיקתית של הכנסת יכולה להשאיר את החוק במקומו.
• פסקת ההתגברות – כמה דובר על החשיבות הגדולה בחקיקת פסקת ההתגברות למען ריסון האקטיביזם השיפוטי. החקיקה לא תושלם, והאקטיביזם השיפוטי, שכבר מוכן לבטל גם חוקי יסוד, ימשיך להשתולל.

דת ומדינה

• פגיעה אנושה בתקציבי הישיבות ועולם התורה, כולל הישיבות הציוניות-דתיות – ברוח הבטחותיו מהעבר של שר האוצר המיועד ליברמן.
• אי-חקיקת חוק הגיור הממלכתי והמשך הכרה בגיורים רפורמיים.
• פתיחת מערך הכשרות וביטול סמכותה של הרבנות הראשית.
• השקעה חסרת תקדים בקהילות הרפורמיות בארץ ובחו"ל בסיוע משרד התפוצות, שבידי מפלגת העבודה והרב הרפורמי גלעד קריב.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם