בעוד חודש מפקד Featured

 6 mifkad

בעוד חודש מפקד, בעוד חצי שנה פריימריז
כך קרה שממש בזמן שנתניהו ובנט עלו למסיבות העיתונאים המתגוששות שלהם התרחשה דרמה שרבים בציבור הימני ממתינים לה שנים ארוכות: הכרזה רשמית על יציאה למפקד פוליטי לכלל מצביעי הציונות הדתית והימין האידאולוגי * המטרה הרשמית: איחוד של כל שברי המפלגות ועריכת פריימריז שבהם יקבע הציבור מי הם שליחיו * פרסום ראשון של פרטי המתווה שאושר השבוע במרכז מפלגת הציונות הדתית: לוחות הזמנים לצד המורכבויות שטרם לובנו וכיצד ישתלבו במהלך גם יתר המפלגות * תקווה חדשה. הפעם מבית הציונות הדתית

יוסף רוסו ואיתמר מור

אף על פי שנכון לזמן כתיבת שורות אלו, ביום שני בצהריים, עדיין יש קצוות לא סגורים בנוגע לממשלת השינוי שיאיר לפיד ונפתלי בנט מנסים להקים, בציונות הדתית נערכים כבר עכשיו ליום שאחרי, כשהממשלה הזאת תסיים את דרכה.

בתחילת השבוע פורסם מסמך מתווה לפתיחת שורות, לאחדות ולדמוקרטיה במפלגת הציונות הדתית שהובא לאישור מרכז המפלגה. המתווה כולל כמה שינויים, סעיפים חדשים ועקרונות המבטאים את הצורך בעיבוי המפלגה, פנייה לציבורים חדשים והגברת התהליך הדמוקרטי של עיצוב המפלגה. היוזם הוא יו"ר הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ', שרואה במתווה צעד ראשון לקראת מפקד כולל במפלגה שיגדיל את כוחה.

גורמים בכירים במפלגה מספרים על הירתמות כל מוסדות המפלגה למטרת איחוד השורות, כפי שהובטח לפני הבחירות, בהשקעת כסף רב. "אין לציונות הדתית ברירה אלא להגיב על המציאות ולאפשר למצביעים רבים שהתפזרו למצוא שייכות לבית הפוליטי הטבעי שלהם", אומרים לנו אנשי המפלגה. התכנון הוא מהלך מהיר של חודשיים וחצי שבמהלכו ייערך מפקד, תאושר חוקה חדשה ומעודכנת ותיבחר ועדה ציבורית חדשה. בשלב הבא, בעוד כחצי שנה, מתוכננים הפריימריז ליו"ר המפלגה.

אנשי תקומה לשעבר מעולם לא אהבו את שיטת הפריימריז, בלשון המעטה, אבל מבינים היטב שכעת השיטה על כל חסרונותיה היא היחידה שיכולה לאפשר פתיחת שורות ואת החזרת אמון הציבור. "האתגר הוא ליצור דמוקרטיה, ומנגד לשמור על מערכת איזונים שלא תשאב אותנו לעסקנות קטנה ובלתי פוסקת", אומרים שם.

בתוך המרכז יהיו תפקידים משוריינים לפי תוצאות הבחירות המוניציפליות של המפלגה ותפקידים באיגודים, ולא תהיה עוד חלוקת תפקידים על פי סניפים כדי למנוע מצבים שראינו בעבר שבהם אנשים פקדו משפחות שלמות או מקומות עבודה וכך הבטיחו לעצמם תפקיד. לשם כך יוקמו מנגנונים וועדות שיבטיחו שכוח לא ינוצל לרעה. בשורה התחתונה, תינתן לציבור אפשרות לבחור את יו"ר המפלגה ואת זהות חברי הרשימה לכנסת.

מטרת המהלך היא בפירוש לפתוח שורות באופן הכי רחב שאפשר, אנחנו רוצים את התורניים ואת הלייטים. את מצביעי המפד"ל הקלסיים ואת צעירי המגזר בני ה-17 שיש להם בפעם הראשונה אפשרות להתפקד

 

אם תרצו, המפלגה היא בניין הכוח, והסיעה היא הגוף שמבטא ומממש בפועל את הכוח הזה. כדי שהסיעה תוכל לעשות זאת חייבים להותיר אותה חופשית ועצמאית. המקומות היחידים שבהם תהיה הסיעה כפופה למפלגה הם החלטות גדולות כמו כניסה לקואליציה או פרישה ממנה.

ייצוג הולם

השאלה המתבקשת היא כמובן היכן עוצמה יהודית ונועם בסיפור הזה. נראה כי אסטרטגיית מפלגת הציונות הדתית היא לגלגל את המפקד ואז לזכות לתמיכה ולהצטרפות של יתר המפלגות תוך כדי תנועה מתוך הנחה שברגע שהמהלך יתגלגל הוא עשוי להיות גורם מדביק של יתר השחקנים.

הפעם האחרונה שאיתמר בן גביר וסמוטריץ' ישבו יחד ודנו על הנושא הייתה לפני הבחירות. נראה שהרבה מאוד קוצי עבר נשרו, ושני הצדדים, לפחות ברמה ההצהרתית, מבינים ומוכנים לוותר לא מעט כדי לחבר את המפלגות.

במסמך הנוכחי לא מצוין שוב דבר על הצורך להרחיב את מספר חברי המרכז כדי לאפשר גם לעוצמה יהודית ולנעם להשפיע על הנהלת המפלגה, אולם שני הצדדים מבינים היטב שכדי למזג את המפלגות מוכרח להיות ייצוג הולם של כל החלקים במוסדות המפלגה.

מה יקרה אם לא יצליחו המפלגות להגיע לעמק השווה ולמזג את המפלגות?ככל שהמפקד יהיה גדול ויצליח יותר, תהיה פחות לגיטימציה ציבורית לשיטות הריצ'רץ שמשלבות נציגים שלא נבחרו בפריימריז. לכל מי שיישאר מחוץ למפקד יהיה קשה הרבה יותר להשתלב אחרי שהציבור יגיד את דברו. כך או כך, בכל הצדדים מבינים היטב שאם החיבור ישרוד, תהיה לכך השפעה ישירה על הצלחת המפקד וממילא על הכוח הפוליטי של המפלגה המאוחדת ביום הבחירות, לכשיגיע.

ניקוד עודף

מה יעלה בגורל המהלך אם מדינת ישראל שוב תמצא את עצמה צועדת לבחירות חמישיות טרם יושלם כל התהליך? אם הדבר יקרה בזמן שתוקם הוועדה הציבורית לניהול המפקד והפריימריז, הדבר יהיה נתון להחלטתה. היא תצטרך לשקול עד כמה מהר היא מסוגלת להאיץ את המפקד ולקדם את לוחות הזמנים לעריכת בחירות מקדימות בתוך המפלגה. בתרחיש שכזה יצוצו כל מיני שאלות כמו אם לתת ניקוד עודף לח"כים מכהנים.

כמו במפלגות אחרות שנוהגות בחירות מקדימות, המתווה שאושר השבוע נותן ליו"ר הנבחר אפשרות לשריונים מטעמו. "אנשים טובים באמת לא יבואו להתמודד בפריימריז", מסבירים אנשי המפלגה, "הם לא יסכנו את כל מה שיש להם בשביל האפשרות שאולי ייבחרו ובשלב הבא אולי גם ייכנסו לרשימה לכנסת". לכן גם על פי התקנון שפורסם השבוע יוכל היו"ר הנבחר להוסיף דמויות ציבוריות לרשימה במקומות מוגדרים, אך גם זאת בכפוף לאישור המרכז.

כאמור, הפריימריז לראשות המפלגה מתוכננים בכל מקרה בעוד חצי שנה. יתר הרשימה תיבחר סמוך לבחירות הקרובות, יהיו כאשר יהיו.

לשנות יחד

איך עושים את זה מבחינה פרקטית? כאמור, בתוך חודש המפלגה מתכוונת לפתוח את המפקד, והוא יתנהל במקביל להכנת יתר שלבי התהליך.

התכנון כרגע הוא חלוקת התהליךלשניים. השלב הראשון יימשך 45 יום ויאפשר לוועדה להגדיר את כל מוסדות המפלגה, המבנה שלה והתהליכים. בשלב השני, כחודש לאחר מכן, יוגדרו תהליכי המפקד הסופיים והפריימריז על בסיס המלצות הוועדה. למעשה תהיה כאן עבודה במעין שני צירים. ציר אחד יעסוק בניסוח החוקה על כל הפרטים שקשורים במפקד, בבית הדין של התנועה ועוד. הציר האחר הוא היערכות טכנית, לוגיסטית וטכנולוגית כדי שיהיה אפשר להתחיל לפקוד בתוך חודש ולהציג חוקה בתוך 45 יום.

במפלגה מאמינים שהמהלך יפתח את שורות המפלגה לעוד ציבורים שמזדהים עם התפיסה הציונית-דתית אבל עד כה לא יכלו למצוא בה נקודת משען.כבר עכשיו יש מטה חרדי למפלגת הציונות הדתית, ואנשי המפלגה מתכוננים לנתב חלק מרכזי מקמפיין המפקד למגזר החרדי מהנחת עבודה שיש בו התמרמרות גדולה, בעיקר בקרב צעירים, שחשים שיש נתק בין הציבור לח"כים החרדים.

כמו כן מקווים במפלגה לפקוד חילונים שמזדהים עם עולם הערכים הדתי-לאומי. כבר במסמך העקרונות יש סעיף שמכוון לשם וקורא "לכל מי שמזדהה עם ערכי הציונות הדתית לבוא ולהצטרף".

"מטרת המהלך היא בפירוש לפתוח שורות באופן הכי רחב שאפשר", אומרים לנו אנשי המפלגה. "אנחנו רוצים את התורניים ואת הלייטים. את מצביעי המפד"ל הקלסיים ואת צעירי המגזר בני ה-17 שיש להם בפעם הראשונה אפשרות להתפקד. כדי שזה יקרה צריך להיכנס לאוניברסיטאות, לישיבות, למכינות, לאולפנות ולמדרשות ולרתום את כולם למהלך גדול. לבוא לאנשים ולומר להם: בואו נעשה שינוי יחד".

[לוז]

י"ט בסיוון – אישור תוכנית המפקד והפריימריז במרכז מפלגת הציונות הדתית

י"ט בתמוז – פתיחת המפקד לציבור הרחב

תחילת אב – סיום ניסוח החוקה (כפוף לאישור המרכז)

14 יום לאחר מכן – הקמת הוועדה הציבורית לניהול הפריימריז

אמצע כסלו – קיום פריימריז

כמה זה עולה?

40 שקלים ליחיד. 70 שקלים לזוג.

צעירים עד גיל 25, חיילים בשירות סדיר, תלמידי ישיבות ומדרשות וסטודנטים – 25 שקלים.

צעירים בני 17–18 חינם.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם