שגרירנו באו"ם

mu8Danon6thcmte

איילת כהנא

אם לשפוט על פי ההצהרות הדיפלומטיות היוצאות מבניין האומות המאוחדות שבניו-יורק, ישנה עוד כברת דרך עד למימוש החזון שבו נציגים מכל אומות העולם יעלו לירושלים בחג הסוכות * ובכל זאת על פי שגרירנו שם דני דנון, עם כל האנטישמיות שיוצאת מהאו"ם לעת עתה, משהו מתחולל במוסד הזה בכיוון הנכון. גם הפעם, לא מעט תלוי בנו * דו"ח סוכות תשע"ז בזירה הבינלאומית

בספטמבר אשתקד המריאה משפחת דנון על שלושת ילדיה לניו-יורק עת התמנה שר המדע והחלל הצעיר לשגריר ישראל באו"ם. הגדרות היעד לא כל כך שונות זו מזו; מהחלל החיצון הגיע דני דנון למציאות המתחוללת בחלל הפנימי של האו"ם, מציאות שלדעתו אין בינה ובין המציאות האמתית במזרח התיכון כל קשר.

התרגלנו לראותו אותו כמתנגד הכי קולני לראש הממשלה בתוך הליכוד, אך כעת הוא אימץ את דרך ההנהגה הדיפלומטית. דני דנון השגריר אינו דני דנון הפוליטיקאי. "בחרתי לשים את הקטע הפוליטי בצד. היום אני מייצג את מדיניות הממשלה", אמר לא מזמן בראיון לתכנית 'אנשים'.

זו לא הפעם הראשונה שלו בתפקיד הסברתי. אחרי שירותו כקצין חינוך בצבא נסע דנון לשליחות מטעם הסוכנות היהודית בפלורידה שבארה"ב. לאחר מכן, בגיל 28, התמנה ליו"ר תנועת הנוער בית"ר. לכנסת הוא נכנס בשנת 2009, ובקדנציה הבאה כבר כיהן כסגן שר הביטחון. בעקבות ביקורת פומבית שמתח על הסכמת נתניהו להפסקת אש בין ישראל לחמאס בזמן 'צוק איתן', שאותה כינה "מדיניות של מרצ והתנהלות רופסת", פוטר בידי ראש הממשלה. את ההודעה על פיטוריו שמע יחד עם כל צופי חדשות 2 באמצע ריאיון באולפן של דני קושמרו מחוץ לקריה בתל-אביב.

"אני מייצג את מדיניות הממשלה שמציגה היום נכונות לנהל משא ומתן על תהליך שלום. אנחנו שומעים אמירות מקוממות לגבי הזכות שלנו לבנות בירושלים והחלטות הזויות של גוף או"מי כמו אונסק"ו שקובע שאין קשר בין היהודים להר הבית. כלומר יש מציאות בשטח ויש מציאות של האו"ם שהיא תלושה מהמציאות המוחשית"

מהפיטורין הוא התאושש די מהר, ולדעתו ראש הממשלה לא הרחיק אותו מהכנסת כשבחר בו לשגריר. "ראש הממשלה כיהן גם הוא כשגריר ישראל באו"ם והוא מכיר את הזירה הלוחמנית הזו", אמר בעבר בריאיון. ובדיוק בגלל הלוחמנות שהוא גילה כלפי רה"מ, הוא בחר בו.

בסיכום שנה דיפלומטית, נראה שדנון מצדיק את בחירתו לתפקיד. לראשונה בתולדות האו"ם נבחר השגריר הישראלי לכהן בראשות ועדה, ולראשונה השנה יום כיפור יהיה מוכר כיום חג באו"ם. הוא יזם ביקורים משמעותיים של שגרירים שונים בארץ, ביניהם גם שגרירת ארה"ב ומזכ"ל האו"ם באן קי-מון, ערך ליל סדר בהשתתפות 44 שגרירים, ניצח על עשרות אירועי תרבות ואמנות ישראלית באו"ם, ביניהם גם תערוכת ציורים של הדר גולדין הי"ד שהוצגה במסדרון הראשי של הבניין. הופעה של הזמר הישראלי שמעון בוסקילה שיזם נרשמה כהצלחה, וכעת שוקד דנון על דרישתו להכניס אוכל כשר למזנוני בניין הסדר העולמי.

אנו תופסים אותו לשיחה מעבר לים, בעוד הוא ממתין להיכנס לוועדת המשפט שהוא מנהל, אחת משש הוועדות החשובות של האומות המאוחדות.

"שגריר ישראל באו"ם מייצג בעצם לא רק את מדינת ישראל אלא גם את העם היהודי במקום שהוא מאוד עוין, אובססיבי ואנטישמי לפעמים כלפי מדינת ישראל", מסביר דנון את המשמעות הפוליטית של תפקידו. "שגריר ישראל באו"ם חייב להיות ערני ומוכן להיאבק בכל רגע נתון וזה מה שעשיתי בשנה האחרונה. ניהלנו פה עשרות מאבקים והיו לנו גם כמה ניצחונות. לא פחדנו להביא את הציונות ואת היהדות בצורה גאה לתוך המקום הזה".

מדוע היה לך חשוב שיכירו ביום כיפור כיום חג?

"בעיצומו של יום כיפור בשנה שעברה נאמו פה הנשיא האמריקני והאפיפיור. הייתי צריך להתנצל ולהסביר למה אנחנו לא נמצאים בבניין. זה אבסורד, האו"ם נמצא בניו-יורק שהיא עיר שמכבדת את יום כיפור גם מתוקף הקהילה היהודית הגדולה שחיה כאן. היה לי חשוב שלא נצטרך להתנצל על חסרוננו גם השנה ולא ניעדר מהצבעות באירועים חשובים. בכלל, הגישה שלי היא שיכירו ביהדות באו"ם".

איך התייחסו לבקשה שלך לאוכל כשר במזנוני האו"ם?

"בהתחלה תמיד אומרים לא, אנחנו רגילים לזה. אבל כשהם רואים שאנחנו לא מוותרים, בסוף זה משפיע. אמרתי שבנושא הזה אני מתכוון להיאבק עד הסוף. אני מאמין שננצח בזה. קיבלנו מסרים חיוביים".

ביקור וביקורת

אחד ההישגים המרשימים שדנון יכול בהחלט לזקוף לזכותו הוא היבחרותו לראשות ועדת המשפט באו"ם, תפקיד מפתח לכל הדעות. "זה פעם ראשונה בהיסטוריה של האו"ם שישראל עומדת בראש ועדה", הוא אומר. "ועדת משפט היא ועדה חשובה. היינו רגילים שמנגחים אותנו כל היום וכל הלילה, ופתאום שגריר ישראל מעניק זכות דיבור, קובע סדר יום. לא היה קל להגיע להישג הזה. היה מהלך שניסה למנוע את זה אבל בבחירות זכינו לתמיכה של 109 מדינות".

אתה מרגיש שרואים אותך כשגריר הטרחן שבא לעשות רעש באו"ם או שסופסוף יש שגריר ישראלי שפועל?

"אני מרגיש שיש הכרה לפעילות. רואים שבאתי בצורה מאוד רצינית ואינטנסיבית לתפקיד. ראש הממשלה היה פה לפני שבועיים וערכנו אירוע שהציג את הטכנולוגיה הישראלית באפריקה. זה היה אירוע מרשים ביותר והגיעו מנהיגים אפריקנים מ-17 מדינות. עשרות שגרירים מכל העולם ראו טכנולוגיה ישראלית במיטבה. אם לא הייתה הערכה לא היו באים לאירועים האלו. לליל הסדר הגיעו 44 שגרירים. ביום העצמאות, במקום קבלת פנים רגילה הזמנו את כל השגרירים להצגה 'כנר על הגג' בברודווי והאולם היה מלא מפה אל פה בבכירי האו"ם. מעצם שיתוף הפעולה שלהם אני רואה שיש הערכה לאנרגיות ולרוח החדשה שאִתה באתי".

אתה רואה את ההערכה הזו גם ביחס האישי כלפיך?

"בהחלט, אבל הכול עניין של בניית יחסים. הבאתי לארץ משלחת של 11 שגרירים בקיץ האחרון. אתה נמצא עם השגרירים האלה זמן רב ביחד וזה משפיע על היחסים. הביקורים האלו חשובים; אני מתכוון להביא עוד משלחת של שגרירים לארץ כי באופן הזה יש לי זמן איכות להראות להם את הדברים בשטח ולא להציג אותם במסגרת השגרה של דיונים ובלגן יומיומי".

כאמור, גם את מזכ"ל האו"ם באן קי-מון הביא דנון לארץ, ועל אף הביקור כאן הוא מתח ביקורת על הכיבוש שישראל מנהלת ביהודה ושומרון כבר 50 שנה.

יצאת בחריפות נגד הנאום של המזכ"ל ואמרת שהוא אובססיבי כלפי ישראל. הוא לא התרשם אחרת מהביקור שלו כאן?

"נכון, אמרתי את זה, אבל היו גם אספקטים חיוביים לביקור. צריך להבין שזה לא נוק אאוט. אנחנו לא מנצחים ביום אחד. אני קורא למה שאנחנו עושים היום באו"ם מרתון של הסברה, של עובדות, של דעות. אי אפשר לצפות שביום אחד הכול ישתנה פה. מצד שני, אנחנו רואים שינוי הדרגתי בהתייחסות לישראל".

למה התכוונת שישראל היא אובססיה אצלו?

"כשיועץ הביטחון של מזכ"ל האו"ם רומז בדבריו שאפשר להבין או להצדיק את הטרור, או שיש שני סוגים של טרור - טרור בעולם וטרור של פלסטינים - זה דבר לא מקובל בעליל. לא נאפשר שיבדילו בין דם לדם. גם ראש הממשלה וגם אני תקפנו בחריפות את הדברים האלו, ולאחר מכן ראינו שהדברים הבאים נאמרו בצורה שונה".

להפוך התעניינות לתמיכה

כאיש ליכוד, אתה לא חושב שאם מדינת ישראל מחילה ריבונות ביהודה ושומרון היא מצדיקה את דבריו של המזכ"ל? איזה פתחון פה יש לנו כביכול מול טענה כזו?

"אני מייצג את מדיניות הממשלה שמציגה היום נכונות לנהל משא ומתן על תהליך שלום. אנחנו לא מקבלים את הגישה הפלסטינית שמנסה היום לקבוע עובדות דרך האו"ם – דבר שהוא לא מקובל. אנחנו שומעים אמירות מקוממות לגבי הזכות שלנו לבנות בירושלים והחלטות הזויות של גוף או"מי כמו אונסק"ו (ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם) שקובע שאין קשר בין היהודים להר הבית. כלומר יש מציאות בשטח ויש מציאות של האו"ם שהיא תלושה מהמציאות המוחשית".

לשאלתנו מדוע הוא מציג את מדיניות האו"ם כמנותקת מהמציאות, אם הוא מייצג את מדיניות הממשלה הישראלית שמחויבת ל"פתרון שתי המדינות", בוחר דנון לענות בשפה הליכודניקית העדכנית של ישיבה לשולחן המשא ומתן. "היום יש מציאות של הסתה ואלימות פלשתינית ואי נכונות לנהל משא ומתן. זו המציאות שאנו מתמודדים אִתה היום. הבנו שזה גם לא קשור לימין ושמאל; גם ראשי ממשלה מהשמאל שהיו מוכנים לוותר על חלקי מולדת נרחבים לא הגיעו לשום מקום".

בנאום האחרון של ראש הממשלה לפני כשלושה שבועות נראה שהגישה השתנתה: מעיסוק בסכנה הקיומית המתמדת שישראל נתונה בה, הוא עבר לשיח שמדגיש יותר את הקיום הישראלי ואת ההצלחות הישראליות. יצא לך לשוחח אתו על שינוי הגישה?

"בהחלט, זה מהלך חדש. רה"מ הוא גם שר החוץ. הוא פגש את השגרירים שהבאתי לארץ לשיחה מרתקת של שעה וחצי, הוא הגיע גם לאירוע שעשינו עם המנהיגים האפריקנים; הוא מאמין בגישה הזו ששיתוף פעולה עם מדינות חדשות הוא דבר שיועיל לנו ושהוא בידיים שלנו. באשר לאיומים על מדינת ישראל, הם קיימים ואנחנו מדברים עליהם, אבל במקביל אנחנו משתדלים להראות למדינות העולם מה הן יכולות להרוויח מהיחסים עם מדינת ישראל. בואו נדבר על התפלת מים, על חקלאות, על סייבר, נדבר על דברים שאנחנו יכולים לעשות ביחד, ולזה יש אוזן קשבת. זו המשמעות של להיות אור לגויים".

הגישה הזו הוכיחה את עצמה? ראינו השנה פחות החלטות נגד ישראל מהמספרים שאנו רגילים לראות?

"אנחנו רואים את זה בהחלט ויש התעניינות רבה בנושאים שהזכרתי. אנחנו צריכים לפעול גם בממשלה, גם במגזר הציבורי וגם בזה הפרטי ולראות כיצד אנחנו פותחים את הדלתות למדינות שונות. אני רואה פה באו"ם שיש עניין רב במה שקורה בישראל".

איך אתה קורא את המפה הנוכחית - יש היום יותר תומכי ישראל באו"ם או יותר שונאי ישראל?

"יש התעניינות רבה, ואנחנו צריכים להעביר אותה לכדי תמיכה", משיב השגריר בדיפלומטיות מעודנת.

תפקחו על התרומות שלכם

ממידע מודיעיני שהתקבל לאחרונה לידי דנון נחשף כי כספי סיוע של ארגוני הבית של האו"ם המועברים לאוכלוסייה האזרחית בעזה מופנים לתשתיות טרור. דנון הציג ממצאים אלו בפני השגרירים.

דנון דוחה את הטענה שהדברים ידועים כבר מזמן. "ההיקף של זה בהחלט חדש. בביקור האחרון שלי בארץ פגשתי בכירים של השב"כ והם הציגו לי חומרים חדשים. הוגשו שני כתבי אישום: אחד נגד פעיל בעמותה שנקראת World Vision שזו עמותה גדולה שפועלת בכל העולם ועושה דברים טובים. אותו פעיל ניצל את הכספים והפנה אותם לפעילות טרור. כתב אישום נוסף יצא נגד פעיל של סוכנות האו"ם UNVP שפשוט ניצל את המשאבים של האו"ם לסייע לחמאס בבניית אמצעי הגנה. למשל, הקומנדו הימי של חמאס נבנה מכספים אלו.

"יש פה תופעה שמלמדת כי חמאס מנצל את ארגוני האו"ם. הוא משתלט על הכספים על מנת לחזק את הכוח שלו. כספים של האו"ם שנועדו לצדקה או לחינוך משמשים בפועל לבניית מנהרות וטילים. את הממצאים האלו העלינו מול הארגונים השונים של האו"ם שתומכים בעזה, ואנו דורשים מהם להפעיל מנגנוני פיקוח עצמאיים שיפסיקו את התופעה הזו".

אם נשאל באופן בוטה: האם האומות המאוחדות מטומטמות או שהן באמת מאמינות שהן מסייעות לעזה להשתקם?

"לכן אנחנו דורשים יותר מעקב ופיקוח. שארגונים אלו ייקחו חלק מהתקציב שלהם וישקיעו אותו במפקחים. שיראו שזה באמת הולך ללימודים ולבתים. אם הם לא ידעו לפקח, עדיף שלא ייתנו כסף".

התערבות אלוקית יומיומית

דנון היה צריך להתרגל לשגרת עבודה שונה בשנה האחרונה. "בשונה מהכנסת, שבה קיימת אינטראקציה - אתה נואם, אנשים מגיבים, לא נותנים לך לדבר, באו"ם לא זזים", אמר דנון בריאיון לאחר כניסתו לתפקיד. "כולם מקשיבים, לא משנה מי אומר ומה אומר".

היום הוא מספר שסדר היום שלו אינטנסיבי מאוד ומורכב בעיקר מהשתתפות בוועדות, נאומים, ופגישות. "בדרך כלל בערב יש לי אירועים נוספים של משלחות שונות ושל הקהילה היהודית שאני משתתף בהם, אך במקביל לניהול המהלכים והיזמות הישראליות ומלבד המאמץ שאנו משקיעים בבלימת ההחלטות נגד ישראל, אני גם מנהל את ועדת המשפט. הוועדה מתכנסת בכל יום לשלוש שעות בבוקר ושלוש שעות נוספות אחר הצהריים. זה דורש הרבה מאוד אנרגיות אבל גם נותן לנו חשיפה גדולה מאוד", הוא מתאר את החשיבות שבעמדת המפתח. "אנחנו מעורבים היום בסכסוכים שלא קשורים לישראל ואני מאוד נהנה מכך שבעוד בעבר היינו בעיקר רבים על החלטות שקשורות לישראל, פתאום אנחנו נמצאים במקום שבו אנחנו משפיעים על החלטות של אחרים".

זכורים לך סיפורים ומפגשים מעניינים בשנה האחרונה?

"יש אירועים מעניינים שחוויתי כמו למשל להיפגש עם נציג של מדינה ערבית לארוחת בוקר שקטה ואחרי רבע שבע לפגוש אותו במעלית ואז אנחנו לא נדבר זה עם זה".

מדוע?

"מבחינתו זה בעייתי שהשגרירים של הליגה הערבית ושל הפלסטינים יראו אותו עם שגריר ישראלי. זה אולי מוזר אבל מתרגלים".

דנון נזכר בעוד חוויה משמעותית השנה: "היה לי דין ודברים עם השגריר מוונצואלה שהאשים אותנו שאנחנו הולכים בדרך 'הפתרון הסופי' עם הפלסטינים. זה היה מקומם. דרשתי ממנו התנצלות ולבסוף הוא התנצל".

האם יש מחוזות דיפלומטיים מעניינים מעבר לאירופה וארה"ב שכדאי לשים אליהם לב?

"יש אך אני לא יכול להגיד שמות ולתת ציונים. אנחנו צריכים להבין שיש נושאים נוספים שמעניינים את העולם שלא קשורים לסכסוך שלנו עם הפלסטינים", הוא מותח ביקורת על השיח בישראל. "בישראל לא היה לי קשב לזה אבל התחממות כדור הארץ, איים שנעלמים, מחסור במים ומזון – אלו נושאים שמעניינים עשרות מדינות. אלו נושאים מהותיים בעולם ואנו חושבים שכולם עוסקים רק בבעיות שלנו. לפי דעתי די התעייפו מהמאבקים שלנו".

את השיחה בוחר דנון לסכם באווירת החגים. "אני יהודי מאמין, וככזה בנאום הראשון שלי במועצת הביטחון חבשתי כיפה וקראתי מתוך ספר תהילים. אני בהחלט חושב שלהכניס את היהדות לאו"ם ולתת לה יותר הכרה ומקום זה נותן כוחות והערכה. פנו אליי גם שגרירים מוסלמים שראו את הנאום שלי ואמרו שמתוקף העובדה שקראתי מתוך הספרים שלנו, הם רוצים להיפגש. לכן אני בהחלט יכול לומר שהאמונה נותנת לי כוח להיאבק מול כל הכוחות שפה.

"כיהודי מאמין אתה גם מאמין שיש התערבות אלוקית בכל דבר שאנחנו עושים, וזה נכון גם לגבי האו"ם. אין דבר ספציפי שאני יכול לסמן אותו כי מבחינתי זה קורה על בסיס יומיומי. אבל בהחלט אפשר לראות את זה גם בעובדה ששברנו פה תקרת זכוכית. אני בדיוק צריך לחזור לוועדה, ושם יושבים 193 עורכי דין ממדינות מכל העולם, ואני על הבמה מנהל את הישיבה - לפני שנתיים זה נחשב דבר בלתי נתפס".

 

צילום: יח"צ
 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם