אמצע החיים בשומרון Featured

 13 shomron
מיטב המפיקים והשחקנים בישראל באים לצלם סרטים בשומרון. הנופים, האווירה, האתרים והישראליות השורשית מביאים לידי ביטוי קול שנאלם מהמסכים עד כה * הרי ידוע שהגורם החשוב ביותר להצלחת סרט הוא המקום שבו צולם: לוקיישן, לוקיישן, לוקיישן. אקשן!

יוסף ארנפלד

לפני כמה שנים קרא הבמאי, התסריטאי והמפיק המוערך דני רייספלד את הספר 'אין שם לאהבה' של דודי גודר, והחליט כי זהו התסריט הבא שהוא הולך לכתוב. הספר מספר את סיפורו של טייס קרב שאשתו האהובה חלתה בסרטן והוא מוכן לעשות הכול למען החלמתה, אפילו לחזור בתשובה – אל העולם החרדי, כמובן. לקראת כתיבת התסריט ערך רייספלד כמה סיורים בבני ברק, אך משהו הציק לו.

לא הרבה אחר כך הוא השתתף בשיחה של הרב מרדכי ורדי, ראש מגמת תסריטאות וראש בית המדרש בבית הספר לקולנוע מעלה. "בשיחה עלתה הנקודה שבעולם הקולנוע אנשים לא חוזרים בתשובה אל הציבור הדתי-לאומי, 'מה, אנחנו פחות?' הם תהו בקול. את הקולות הללו חיזק הרב ורדי עצמו ואמר: 'אנחנו לא פחות דתיים מהחרדים, רק הצבעים שונים'. השיחה הזאת נחרטה לי בנשמה", נזכר רייספלד בשיחה עם 'עולם קטן'.

הצעד הבא היה להרים טלפון ללבנת ורדי אור-זך, תסריטאית תושבת פדואל. "סיפרתי לה שיש תסריט שאנחנו עובדים עליו ואני רוצה שתהיה בו חזרה בתשובה, אבל לא חרדית אלא דתית-לאומית, התיישבותית. בשרוואלים, כיפות סרוגות וחיבור לטבע". עם ורדי אור-זך, שהצטרפה למלאכת כתיבת התסריט שעליו עמלו דני והילה רייספלד, הוחלט לעשות טוויסט בעלילה ולהפנות את הטייס גיבור הסרט אל עולם תשובה קצת אחר. "לבנת הביאה את כל החיבור לדתיות אחרת, לקהילתיות אחרת, עם חיבור לאדמה ולשורשים, וזה בדיוק מה שרצינו".

'אמצע החיים' הוא סרט על אינטימיות. על אדם מול א‑לוהים, אדם מול הרב שלו, אדם מול אשתו, אדם מול הילדה שלו. "לכן לקחנו את השחקנים הכי טובים בארץ. חן אמסלם, צחי הלוי, מורן גרוס ושלום אסייג", מסביר רייספלד, שהיה המפיק הראשי של אולפני גלובוס גרופ. את הסרט ביימו רייספלד עצמו ויריב הורוביץ, ומפיקיו בפועל היו עופר נעים ודני מוזס עם יונייטד קינג של משה אדרי וליאון אדרי ז"ל.

הלוקיישנים שצולם בהם הסרט היו קצת פחות שגרתיים לשחקנים ולצוות ההפקה. "צילמנו בגבעות עולם ליד איתמר, והשחקנים היו בהלם", מתאר רייספלד. "יש שם עוצמות אחרות לגמרי. היינו בחוות, בשטח ובנחלים. היינו במערות שיש בהן כתובות עתיקות בעברית, יש שם חיבור נורא שורשי. וזה מה שרצינו, דתיות שורשית, מחוברת לאדמה ולנשמה, פחות אפורה וחד-ממדית.

"דתיות שהיא לא שחור לבן אלא צבעונית משמחת ונוגעת, לא רק משתלטת אלא נותנת לאדם להגיע בעצמו לתשובות ולפתרונות ולנשמה שלו ולהתמודד עם האתגרים שלו. לא על ידי פתרונות חיצוניים וביטול עצמי אלא על ידי מסע לרוחנית", הוא מסביר ומציין שללא ספק הלוקיישן תרם לאווירה. "כמו למשל בהתבודדות, שהיא עניין ברסלבי, הטייס שלנו יכול להגיע לנחל ולטבול ולצעוק ולמצוא את הפתרונות בעצמו. בקהילה שיצרנו יש המון מקום לאינדיבידואל, לבחירות שלו, להחלטות שלו, וזה הכוח של הסרט הזה".

'אמצע החיים' הוא הסרט הראשון שלבנת ורדי אור-זך הייתה שותפה בכתיבה שלו, ומאז נוספו עוד כמה לרזומה שלה. "יום אחד קיבלתי טלפון מדני והילה, הם ביקשו שאקרא את הספר ואומר להם מה אני חושבת. קראתי, אמרתי מה אני חושבת, והם הציעו לי להצטרף לצוות הכתיבה", היא נזכרת. "התסריט כבר פחות דומה לעלילת הספר, אבל הוא בעצם הבסיס. בשלב הכתיבה עדיין לא היה ידוע היכן הסרט יצולם, אבל באופן טבעי כתושבת השומרון שילבתי כמה לוקיישנים באזור מגוריי. כתבתי את העולם שלי, את הסביבה שאני מכירה".

בשלב מסוים הקימו ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן ודוברת המועצה אסתר סילם אלוש את קרן קולנוע שומרון, וסילם אלוש גם מנהלת את הקרן. צוות ההפקה הגיש לקרן בקשת מימון, ולאחר שאושרה הבקשה כבר היה ברור מעל לכל ספק שהוא אכן יצולם בשומרון בהיקף גדול. "גם מבחינת הייחודיות של הנופים והמקומות וגם מבחינת הקרבה לבית".

צילומי הסרט הסתיימו בשבוע שעבר. הם נערכו כאמור בגבעות עולם שבאיתמר, בחוות שמש שבברוכין ובמעיין חוות יאיר, ובכל שבוע הצילומים התארחו הצוות והשחקנים בבית הארחה פנינת השומרון שבהר ברכה. "היה מרגש מאוד להשתתף בפרויקט כזה", משתפת ורדי אור-זך. "להרגיש שאנחנו עושים משהו גדול, להעלות משהו אחר למסך. לעשות מהפכה בתרבות הישראלית. להראות את הדתיים מנקודת מבטם שלהם ולא במבט חיצוני.

"כאן יש לנו היכולת לכתוב את עצמנו ולהביע את עצמנו ולהראות שהרבה לפני הפוליטיקה אנחנו בני אדם מורכבים ולא חד-ממדיים. מעבר לזה הסרטים עד היום בקולנוע מציגים אוכלוסייה מאוד ספציפית, וכאן אנחנו מביאים קולות שלא נשמעו עד כה".

עד כה תמכה קרן קולנוע שומרון, הפועלת ממתנ"ס שומרון, ביותר מ-50 סרטים עלילתיים ותיעודיים שמביאים סיפורים מקומיים, סיפורים אוניברסליים ועוד. "המטרה שלנו היא להביא יצירה תרבותית מקורית שמספרת סיפור שלא סופר עד היום, הסיפור של יהודה ושומרון. אתה לא תמצא לא ספר, לא סרט ולא סדרה על יהודה ושומרון. החלטנו לשנות את המצב הזה, והצעד הראשון הוא קולנוע", מציינת סילם אלוש, מנכ"לית הקרן.

הזרז להקמת הקרן היה הצלחתו הגדולה של הסרט הראשון שצולם בשומרון לפני כשלוש שנים בסיוע אנשי מועצת שומרון, 'גיבור בעננים', סרט לילדים בכיכובו של יובל המבולבל. "גייסנו לזה תרומות, ופתאום ראינו שהשחקנים שמגיעים מתלהבים, כי הם לא הכירו את האזור. ראינו שזה אפשרי", מספר דגן. "כשהקמנו את הקרן והוצאנו קול קורא ראשון להפקת סרטי קולנוע ביהודה ושומרון, ניגשו 105 איש. זה מוכיח עד כמה האמירה של תושבי יהודה ושומרון הייתה מושתקת. שנים רבות הדירו אותה ממפת התרבות של מדינת ישראל, ואנחנו היום מתקנים את זה.

"זו התרגשות גדולה לראות את היצירה המקומית פורחת, את מיטב המפיקים והשחקנים בישראל מגיעים לצלם סרטים כאן בשומרון כחלק מהמהפכה שהובילה שרת התרבות דאז מירי רגב וממשיך שר התרבות היום חילי טרופר, של חיזוק הקולנוע הישראלי בפריפריה. אני בטוח שלא רחוק היום שהסרטים מהשומרון יקטפו את פרסי האוסקר והאמי", הוא מסכם.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם