עיר של גגות Featured

 14 tazpiyot
המראות הנשקפים מעל גגות ירושלים העתיקה תמיד היו תמהיל מסתורי בין בתים שמצטופפים ככל האפשר מסביב לקודש לבין בנייה חדשה ומתקדמת במרחב, בין אדמות ומבנים נגאלים לבין מי שנולדים על ברכיהם * מתוך אינספור תצפיות גגות שמסתתרות בשמי העיר העתיקה, יאיר דן, ילד הרובע היהודי המתחדש בעבר ופעיל בעיר בהווה, משתף בשלוש תצפיות שיש בהן מראות וסיפורים שנוגעים בו במיוחד

יאיר דן

הבלדה לילדי הרובע היהודי המתחדש

השקט האופף את סמטאות העיר העתיקה משעות הבוקר גם בימים האלה, שבהם התדמית הפוכה מהמציאות, ממלא את הלב באוויר ומפנה את העיניים להביט על החומות העתיקות ואת האף בריח של קפה שנטחן זה עתה.

ואז עולה זיכרון הילדות במתחמי ההתיישבות ובסמטאות שכולם מסתכלים עליהם במבטים מסוקרנים ומעוררי השראה. הילדות פה מתחילה בנדנדה במעון בבית המערבים, עוברת מהר למשחקי מחשב של פעם, כמו הנסיך הפרסי, במשחקייה ברחוב הגיא, עוברת לקפיצה על כיפות בגגות גליציה ובית הצלם, ומשם למגרש העקום בגן התקומה וגם לחברותא בישיבה.

רק בגיל מבוגר פתאום קולט הילד שהיינו שבעצם אנחנו חלק מחזונם של נביאים על ילדים וילדות שמשחקים ברחובותיה של ירושלים העתיקה. זה אותו נער שמבין בשנות הבגרות שלו שהמלחמה על שחרור ירושלים ב-1967 לא תמה, וכיום כל יהודי שנכנס לגור כאן ומניף דגל ישראל מעבר לשטח הרובע היהודי תורם ומבסס את הניצחון והחופש שעם ישראל זכה לו לאחר אלפיים שנות גלות.

ויש גם רגעים מאתגרים שבהם הטרור מכה והקהילה מתגבשת ומתאחדת מרימה את הראש ומסתכלת קדימה, ולצד הרגע ההיסטורי והציוני והמאתגר הזה באים יחד הרגעים הקסומים של משחקי הכדורגל והנסיעות באופניים בין החומות והמפגש עם כל העולם כשבכל דקה פנים חדשות חולפות בדרך לכותל או בדרך לשער יפו בבליל של עברית ואנגלית וצרפתית ורוסית וטורקית.

ועוד לא כתבנו על זה שלא מתרגלים לכותל גם אם הוא שלוש דקות מהבית. על המניין של גבי או על עיר דוד וממילא, שהיו לילדים שהיינו מקומות של חברים ושל בילוי, ועל המשמעות של סניפי בני עקיבא ואריאל במקום כזה. לא נתחיל לכתוב גם כי לא יישאר מקום לתמונות וגם כדי שלא לחשוף את הקטעים המביכים.

ואחרי סיור הגגות שעשינו, אנחנו הילדים המזוקנים שנהיינו, מסיימים את היום בתצפית לשקיעה ובתה נענע לקראת עוד שנה שבה נדע שיש לנו עוד חלומות להגשים בירושלים של מטה. ומה שמתפוצץ לנו בלב ויוצא לנו מהפה הוא פסוק שכתב המלך דוד, השכן ממול: "נִכְסְפָה וְגַם כָּלְתָה נַפְשִׁי לְחַצְרוֹת ה' לִבִּי וּבְשָׂרִי יְרַנְּנוּ אֶל אֵ­‑ל חָי. גַּם צִפּוֹר מָצְאָה בַיִת וּדְרוֹר קֵן לָהּ".

תיאום והגעה

התצפיות שוכנות במתחמי ההתיישבות היהודית ברחבי הרובע המוסלמי והנוצרי, והכניסה לתצפיות נעשית בתיאום עם עמותת עטרת כהנים, שמנהלת את הביקורים במתחמים. העמותה עורכת סיורים המוניים בכל שנה בחול המועד פסח וסוכות כדי לחשוף את הקהל הרחב למתחמי ההתיישבות ולחזק את התודעה בסוגיית החשיבות האסטרטגית שלהם. לתיאום הגעה עצמאית ולפרטים נוספים אפשר לפנות למשרדי העמותה: 02‑6243337.

תצפית נחמיה

תצפית נחמיה שוכנת על גג מתחם בית הנוף ברובע היהודי המתחדש בעיר העתיקה בירושלים. התצפית קרויה על שמו של הרב נחמיה לביא, תושב בית ויטנברג שנפל בעת שיצא להגן בגופו על יהודים שהותקפו מחוץ לביתו באוקטובר 2015. את המתחם רכשה עמותת עטרת כהנים, ומשנת 2015 מתגוררות בו חמש משפחות יהודיות.

מהתצפית אפשר לראות את רצפת הר הבית ואת כיפת הזהב שעל אבן השתייה, את ארבעת רובעי העיר העתיקה, ובהם בולטים שער שכם, הר ציון, בית כנסת החורבה, אוהל יצחק, ישיבת הכותל ומגדל דוד.

ממזרח נפרסים הר הזיתים והאוניברסיטה העברית בהר הצופים, וביניהם לבין חומות העיר העתיקה נראה ראש הצריח המפואר של מוזאון רוקפלר. אפשר לראות גם את בנייני השכונות הצפוניות והדרומיות, ובהן ארנונה, ארמון הנציב, הגבעה הצרפתית ורמת אשכול.

איך מגיעים?

נכנסים לעיר דרך שער שכם וממשיכים עד לצומת רחובות הגיא-בית הבד-עקבת (מעלות) שיח' ריחאן. פונים שמאלה לשיח' ריחאן עד להתפצלות נוספת עם רחוב אל-מאלויה. עולים במעלה הרחוב עד לסמטת חוש אלבאן, ואליה נכנסים וממשיכים עד לדלת המתחם.

תצפית בית גבריאל

התצפית הזאת, ברחוב אל ג'אבשה, שוכנת ברובע הנוצרי במתחם שרכשה עמותת עטרת כהנים. המתחם נחנך בשנת 1997 בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו לאחר רצח גבריאל הירשברג הי"ד, תלמיד ישיבת עטרת ירושלים הסמוכה. את הבית מאכלסות שש משפחות יהודיות.

מהתצפית המיוחדת אפשר לראות את עצי הדקל ואת הטיילת הסמוכה לתחנה המרכזית של מזרח ירושלים, את הרכבת הקלה ואת עיריית ירושלים. במזרח אפשר לראות את שער שכם ורחוב סולטאן סולימאן המפואר, ששיקם את החומות בשנת 1532. כשמביטים לדרום-מזרח רואים את כיפת הזהב ואת הר הזיתים, שבראשו מלון שבע הקשתות שבו הוכרזה הקמת ארגון אש"ף בשנת 1964.

איך מגיעים?

כאמור, בית גבריאל שוכן ברובע הנוצרי, ונוח ביותר להגיע אליו דרך השער החדש. נכנסים לשער, ממשיכים עד לצומת טי ופונים שמאלה עד לרחוב הנוצרים. שם ממשיכים עוד כ-20 מטר ופונים שמאלה לרחוב השליחים, ומשם לרחוב אל ג'אבשה, עד שמגיעים למתחם גדול בצד ימין שבחזיתו דגל ישראל.

תצפית בית המערבים

את הבית המרהיב ביופיו רכש הרב דוד בן שמעון, המכונה הצוף דבש, מנהיג עדת המוגרבים, יהודי צפון אפריקה. הבית נבנה בשנת 1867 ושימש למגורים, לתלמוד תורה ולכולל. בשנת 1979 חידשו את ההתיישבות היהודית במתחם אנשי עמותת עטרת כהנים והחזירו עטרה ליושנה כשהקימו בו את בית מדרש 'תורת כהנים – ללימוד הלכות כהנים ומקדש'.

סגן ראש העיר דאז עקיבא אזולאי התנגד בהתחלה ליישובן של משפחות עקב המדיניות של ראש העיר טדי קולק, שביקש לשמור על הרובע המוסלמי ריק מיהודים, אך לבסוף השתכנע, וכך החלה ההתיישבות המקום. כיום מתגוררות במתחם 13 משפחות יהודיות.

התצפית שעל גג המתחם ממוקמת בקו ישיר למקום כיפת הסלע, שבו עמד קודש הקדשים וכיום עומדת בו כיפת הזהב. בין הר הבית לתצפית אפשר לראות את בתי העיר העתיקה ושווקיה.

איך מגיעים?

יוצאים מרחבת הכותל המערבי לעבר רחוב הגיא עד לפנייה הראשונה שמאלה, לרחוב עקבת (מעלות) חלדיה

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם