Print this page

השלישי Featured

 6 beitmikdash
דגם בית מקדש השלישי במיני ישראל
איש עוד אינו יודע כיצד באמת ייראה המקדש השלישי, אבל נדבן עלום שם, האומן ר' בניהו דיין צדק, הרב מקובר, שתי אומניות, אדריכל ומעצב הצליחו ליצור יחד דגם חדש של בית המקדש. והשוס האמיתי: בחול המועד פסח יוצג הדגם למבקרים במיני ישראל כחלק ממתחם תנ"כי חדש וייחודי

נדב גדליה

אחרי שבנה את כל חלקי בית המקדש השלישי המיניאטורי החליט האומן ר' בניהו דיין צדק להרכיב את כל החלקים יחד: את החצרות, לשכות החצר, ההיכל והחומות, את העזרה הפנימית ואת הגזוזטרה.

"פחדתי שאני לא ראוי", הוא מספר לי. "רעדתי ופחדתי והתרגשתי והזלתי דמעה. תוך כדי ההרכבה של החלקים התחלתי תחנון ואמירת מזמורי תהלים בעל פה. כשהדגם היה מורכב פשוט בכיתי. נעלתי את המפעל אחרון, הלכתי הביתה, וכמעט שלוש שעות לא הצלחתי לדבר. התשובות הגיעו כשפתחתי ספר קטן שהרב מקובר נתן לי, 'משכני עליון' של הרמח"ל. רק אז הבנתי למה הייתי נרגש כל כך".

מה קראת שם?

"הקוראים רוצים לדעת למה? מוזמנים לפתוח את 'משכני עליון' ולגלות בעצמם'", אומר ר' בניהו הבנאי וממלא פיו מים קדושים, מזמין אותנו לבוא לראות את בית המקדש השלישי המיניאטורי שבנה בחודשים האחרונים.

במהלך הבנייה הרבה פעמים לא היה לי מושג איך ליישם במפעל את הספר המדהים של הרב מקובר, ונשאתי עיניים בתפילה שמהאין יבוא עזרי. ובאמת, אחרי כמה חודשים מבוקר עד ערב בנגרייה, כשכבר הייתי שבור ולא היה לי מושג איך אני מסיים את הפרויקט, פתאום קיבלתי עזרה שמיימית

הרב מנחם מקובר עומד מאחורי תפעול מיזם בניית דגם בית המקדש השלישי, חלק ממתחם יהודי ענקי בפארק מיני ישראל שמוצגים בו אירועים מהתנ"ך, המשכן וכליו ועוד. "אנחנו רואים ערך בהגברת התודעה הציבורית לנושא של בית המקדש השלישי", אומר הרב מקובר. "זה עניין שלא כל כך עוסקים בו".

צוות בנאי בית המקדש

הדגם של בית המקדש השלישי, גובהו כמטר וחצי ואורכו כארבעה מטרים, כבר בנוי. בימים אלו עמלים על הרכבתו המלאה במתחם המיועד להיפתח בחול המועד.

לא פשוט לבנות בית מקדש קטן. הדעות חלוקות, ואין די נתונים המפרשים את נבואת יחזקאל בנוגע לנראותו של הבית השלישי. "יש כל מיני דעות על המבנה, והלכנו בסוף לפי שיטת רש"י", אומר הרב מקובר. מעבר למבנה עצמו יש מיצגים של כלי המקדש, ואף הם יוסיפו לאווירת הציפייה לאורחים החדשים המחכים לבניין הבית.

"אני לא בטוח שאצליח להצביע על המקור המדויק שממנו בא הרעיון לבנות את הדגם", מחייך האומן ר' בניהו, שחי את הוויית המקדש בחדרי ליבו, ולא מהיום. לצורך בניית הדגם נעזר דיין צדק בספרו של הרב מנחם מקובר, המתאר בפרטים את בניין המקדש.

"במהלך הבנייה הרבה פעמים לא היה לי מושג איך ליישם במפעל את הספר המדהים של הרב מקובר, ונשאתי עיניים בתפילה שמהאין יבוא עזרי. ובאמת, אחרי כמה חודשים מבוקר עד ערב בנגרייה, כשכבר הייתי שבור ולא היה לי מושג איך אני מסיים את הפרויקט ההתנדבותי המופלא הזה, פתאום קיבלתי עזרה שמיימית; אחותי שירלי הצטרפה לעשות את הפסיפס, רונית ולימור הצטרפו לצביעה האומנותית, דוד רפאל עמרני, אדריכל אומן, נתן את עצותיו, ואלירן הגרפיקאי תרם מעיצוביו.

"פתאום אחרי חודשים שהייתי לבד במערכה קם צוות מדהים. בשלב מסוים התחלנו לקרוא לו 'בנאי המקדש השלישי'. כרגע אני עובד על יציקת מטבע הוקרה לכל מי שנדבו ליבו להשתתף במיזם. כי טוב להתנדב, אבל באמת לא ברור שיצטרפו אליך כל כך הרבה אנשים. אכן, ירושלים היא עיר שהשלום בה, ואכן חוברה לה יחדיו".

האם הדגם יעורר שיח ציבורי על הנושא הלא מדובר דיו?

"הנה, אנחנו כבר כאן מדברים על זה, וזו רק ההתחלה, ישתבח שמו. הודות לקורונה העסק שלי קרס כליל, והתפנה לי זמן לפרויקט הקסום והקדוש הזה. הוא נטע בי המון תקווה מחודשת בחיים והזכיר לי שהכסף לא חשוב בפני עצמו אלא חשוב מה עושים בו. וכאן המקום להודות למרדכי מנהל המדרשייה לידע המקדש ולבעל המפעל שבו נבנה הדגם, שרוצה להישאר בעילום שם, ה' ישלם שכרם".

אולי יעניין אותך גם