למען הסדר הטוב Featured

 10 seder
 
למען הסדר הטוב
לא יודעים מה איתכם, אבל נדב גדליה התחיל להתכונן לפסח. בדרך למשימה הבלתי אפשרית למצוא מקום לכל השופינג שאנחנו אוגרים בעידן השפע הוא גילה עולם שלם של בעלי מקצוע שיעזרו לכם להגשים את החלום ולסדר את הראש (ועל הדרך גם את הבית)

נדב גדליה

לרבים מאיתנו יש נטייה שלא לקחת ברצינות ענייני סדר וניקיון. גם המסודרים שבינינו מחזיקים מגירה מבולגנת אחת לכל הפחות ומטפחים ערמת דפים לא נחוצים. היום נצלול לעומק העידן הנוכחי שמביא בכנפיו שפע פלסטיק במחיר נמוך, ניירות שמקבלים בחינם ואריזות מנצנצות שחבל לזרוק כי הן יפות מדי. ננסה לעשות סדר בדברים ולהבין שהטוב ממתין לנו מעבר לפינה אם רק נזרוק את ערמת השטויות שלנו ונצליח לנשום סוף סוף. לשם כך נטייל בין מסדרי בתים ומארגני ארונות, מקצוע פורח בשנים האחרונות עקב צריכה מוגברת המובילה לזעקות שבר "אני טובע בבלגן!"

ארבל, בת 27 מתל אביב, גילתה את עולם סידור הבתים לפני שנים אחדות. "עברתי ארבע דירות בחצי שנה, ועד אז לא היה לי מושג שיש לתחביב שלי לסדר מקצוע 'אמיתי'", היא אומרת. "מאז אני עוזרת לאנשים ליצור שינוי בבית שלהם דרך סידור חכם. נוסף על כך אני יוצרת תוכן וסרטונים שעושים חשק לסדר".

איפה הבעיה? האם אנחנו מבולגנים יותר מאבותינו?

"אנחנו חיים בעידן של שפע חומרי", מסבירה ארבל. "מאות פרסומות ביום קופצות ומראות לנו את מה שעדיין אין לנו בבית. באינטרנט אנחנו יכולים לקנות בקלות בלחיצת כפתור, ותמיד יש מבצעים. כשאנחנו עובדים קשה אנחנו מרשים לעצמנו לרכוש חפצים 'מנחמים' שאנחנו חושבים שיגרמו לנו אושר. רוב הקניות נעשות מתוך רצון וחשק ופחות מתוך צורך. לכן אנחנו עשויים למצוא את עצמנו מוקפים בערמות של בלגן. כבר אין מקום בארונות, וכשמחפשים משהו לא מוצאים אותו בקלות".

נו, מה הבעיה עם קצת בלגן?

"בלגן הוא רעש רקע. סביבה מבולגנת יוצרת תחושת כאוס פנימי ולחץ שמשפיעים על האווירה בבית ובין בני המשפחה. יש אנשים שמרגישים שהם לא מסוגלים להתמודד איתו ולא יודעים מאיפה להתחיל לארגן. במפגש סידור אני מסדרת איתם יחד, וכך הם מקבלים שיטה וכלים שמאפשרים להם להצליח גם לבד. ברגע שיוצרים תשתית סדר נכונה ומנפים מהבית חפצים שאינם בשימוש, הרבה יותר קל לשמור על הסדר, והלקוחות מספרים שהם מרגישים שיש להם אוויר בִּפנים ובבית".

קודם כול בודקים, אחר כך זורקים

"אחד הטיפים הראשונים שאני נותנת למי שרוצים להתחיל ליצור סדר בבית הוא לבדוק מה יש בבית", אומרת ארבל. "תעשו שופינג בבית של עצמכם. אם אתם רוצים לקנות בגדים חדשים, תתחילו מלסדר את הארון. תוציאו את כל הפריטים שיש שם, תעברו בגד בגד ותחשבו: האם אני רוצה ללבוש אותו? האם הוא מחמיא, נוח, במצב טוב? אנחנו לובשים רק 20% מהבגדים שיש לנו".

מי מוריד היום את הכובע ומזמין שירותי סידור רשמיים?

"אני עוזרת לאנשים בסידור הבית ובמעברי דירה. מגיעים אליי לקוחות בכל מיני מצבים, נשים בהיריון שרוצות להכין את הבית ללידה הקרבה, משפחות צעירות שחיות בבית קטן ורוצות למקסם את האחסון בארונות, אנשים בוגרים שמתקשים להיפרד מחפצים, משפחה שיש לה המון חפצים ורוצה לעשות תהליך צמצום לקראת מעבר הדירה. אני איפגש איתם עוד לפני האריזה כדי שלא יעבירו חפצים מיותרים ויספיקו למכור אותם או למסור לתרומה".

ארבל: בלגן הוא רעש רקע. סביבה מבולגנת יוצרת תחושת כאוס פנימי ולחץ שמשפיעים על האווירה בבית ובין בני המשפחה. יש אנשים שמרגישים שהם לא מסוגלים להתמודד איתו ולא יודעים מאיפה להתחיל לארגן

איך עובד התהליך?

"בכל פעם מתמקדים בחדר אחר בבית ומסדרים אותו ביסודיות. הכלי הראשון הוא חלוקה לקטגוריות. אם מגדירים סיבה ברורה למיקום כל חפץ, מקבלים את ההיגיון שעומד מאחורי הסדר. למשל פנס, לאדם אחד הגיוני לשים אותו עם ציוד טיולים, ולאדם אחר דווקא מתאים עם ציוד אלקטרוני. השאלות שאני שואלת את הלקוחות במפגש עוזרות לנו ליצור קטגוריות שיהיו אינטואיטיביות להם.

"הכלי השני הוא סדר בעיניים. כשמתחילים לסדר חשוב קודם ליצור משטח עבודה שעליו מתבצע הסדר. למשל, לפנות שולחן ועליו לארגן את החפצים הממוינים לפי קטגוריות. אם ניקח לדוגמה ניירת, נוכל לארגן ערמות של לימודים, עבודה, חומר רפואי, ביטוחים ועוד. כך החלוקה תהיה חזותית, ולנו זה יעשה סדר בראש".

לדבר עם הדומם בשיטה מסודרת

אלי מאור מהוד השרון לקחה את ענייני הסדר צעד נוסף קדימה. לשם התמקצעותה בתחום היא הוכשרה בלוס אנג'לס אצל מארי קונדו בסמינר 'הכשרת מסדרות'.

"יש עקרונות לשיטה, ואנחנו מתחייבים לבני הבית שיראו תוצאות. ככה מתחילים את פסטיבל הסדר שלנו", אומרת מאור, "אנחנו עובדים לפי קטגוריות ולא לפי חדר; אני מסדרת בגדים, ניירת, לא חדרים. זה שונה מסידור בתים שעושים לאו דווקא ביחד עם מי שמזמין את השירות. בשיטה שלנו מזמין השירות צריך להיות פיזית בשטח בזמן הסידור, בשיח מודע ובהתמודדות עם החפצים שזורקים או מסדרים".

למה בעצם?

"אנחנו בודקים אם יש אנרגיה טובה לחפץ או לא. מחפשים להיות בשיח מודע מול החפץ ולהיות בהכרת טובה, כי ככה קל לנו להתחיל במלאכת הסידור. אנחנו מודים על הזכות לקנות את החפצים, וכל שכן לסדר אותם. אנחנו לא לומדים סידור וארגון בבתי הספר, וחבל. אלו כישורי חיים חשובים מאוד, וזו בעצם הבעיה. לאנשים אין ידע. התחושה היא שסידור וארגון הם מורשת, שאין בהם משנה סדורה, וככה זה עובר מדור ודור. אנחנו עוזרים להם על ידי לימוד שיטה ברורה והגיונית מאוד".

איך זה עובד בפועל?

"לפני הכול תמיד תמיד, הרבה לפני שנחשוב על פתרונות אחסון, ניפרד מחפצים, ורק אז נסדר ואולי נקנה ארון גדול בשביל הסדר החדש.

"אחד הטיפים הוא לא לסדר מגירה אחת אלא להתחיל מאפס ולהבין איך מרגישים כלפי החפץ, הרבה מעבר לשימוש בחפץ. האם החפץ משרת אותי או להפך? מי עובד בשביל מי? מובן שנרצה להשאיר את החפצים שמקילים עלינו ועובדים בשבילנו ולא להפך. מי שמזמינים את השירות רוצים לנקות אנרגטית את הבית מדברים שכבר אינם תומכים בהם ובמה שהם שואפים להיות.

"אנחנו מגיעים, עושים דוגמה של 'יום בחייהם' של מי שמזמינים את השירות ומתאימים להם את החפצים כדי שבאמת יהיה להם היום הטוב ביותר שיש מבחינת החפצים".

הבנתי שהסדר חשוב. אבל עד כמה?

"היה זוג שליוויתי, הם היו על סף גירושין", מספרת מאור. "בן הזוג הרגיש שהוא לא מסוגל לחיות בבית. בת הזוג לא הצליחה לשמור על סדר, וזה יצר המון עומס רגשי ובלגן בראש. עשינו שישה מפגשים, ובכל מפגש תקפנו אזור אחר בבית. האהבה חזרה ופרחה, זה היה מדהים. היא עברה תהליך מדהים, והוא קיבל את אשתו מחדש".

חשבתי שאני מסודרת

בתאל אליאב (30), נשואה ואם לשלושה מפרדס חנה, גדלה בבית מסודר. "סידרתי, אבל לא הבנתי מה זה סדר באמת עד שהתחתנו", היא מצהירה. "גרנו בדירת חדר שלוש שנים. רק אז התחלתי להבין מה זה סדר ועד כמה הוא חשוב. אנשים תמיד התלהבו מהבתים שלנו, ולא הבנתי למה עד שעם השנים הבנתי שפיתחתי שיטה לסדר וארגון בקלות ובפרקטיות, ומשם התחיל העסק 'זמן לסדר'".

מהר מאוד גילתה אליאב עד כמה סדר הוא מוצר צריכה בסיסי בדורנו. "בדור שלנו, דור השפע, הבתים עמוסים מאוד. אנשים הולכים לאיבוד בבתים של עצמם. סדר אינו נשמר מעצמו, ואנחנו צריכים לתכנן ולחשוב היכן למקם כל פריט וכיצד לסדר על מנת שהסדר יישמר".

שיטת הסידור של אליאב כוללת שלושה שלבים: מיון יסודי, מיקום פריטים ושימור הסדר. "אם לא נמיין ביסודיות, הסדר לא יחזיק מעמד. לכן נפנה מהמרחב מה שמיותר ואינו בשימוש תמידי.

"מיקום פריטים: צריך להניח פריטים במקום המתאים להם מבחינת נגישות. שיהיה קל לשלוף ולהחזיר את הפריטים. שימור הסדר: נוודא שהסדר יישמר לטווח ארוך. אם לאחר שבוע נראה שהסדר לא נשמר, נבחן למה; אולי המיון לא היה יסודי מספיק, אולי מיקום הפריטים לא נוח או שבני המשפחה אינם ערים לשינויים שנעשו. אם לא נשתף את בני המשפחה, הסדר לא יישמר היטב! כאשר הסדר יסודי, ברמה בסיסית, אין צורך לסדר את הבית שוב ושוב אלא רק לתחזק בקלות. במציאות החיים העמוסה שלנו פרקטיות היא שם המשחק.

"הבעיה העיקרית עם הבלגן היא שאנשים לא יודעים איך לגשת אליו. הוא מאיים עליהם. הם מרגישים חסרי אונים וחסרי מוטיבציה. הבלגן מתעצם ואינו ניתן לשליטה. אני בעצם עובדת בשילוב של שכל ורגש. כשאני מסדרת עם משפחות ומכווינה אותן אני מעניקה להן מוטיבציה, מעודדת אותן וממקדת אותן להתבונן במה שהן מצליחות, במה שכבר הספיקו. חשוב מאוד להעניק תחושה של מסוגלות והצלחה".

הקִדמה הזאת

לאה ישראלי היא מאמנת אישית, יועצת סדר וארגון ומרצה, ולפני חמש שנים הקימה את 'האקדמיה לסדר וארגון'. "הבית היה בבלגן קבוע, וכמאמנת ידעתי איך לאמן את עצמי וחיפשתי פתרונות בכל מקום. באותם ימים עוד עבדתי בתפקיד תובעני בחברת היי-טק, ולכן הייתי בטוחה שהבעיה טמונה בכך שאין לי זמן, אז פיניתי לעניין שעתיים ביום. מהר מאוד גיליתי שבזמן הזה אני עושה הכול מלבד לסדר, עד שהבנתי שאני פשוט לא אוהבת לסדר וזה משעמם אותי. הבנתי שסדר וארגון הם הבסיס המרכזי להעצמה בכל תחומי החיים, לא רק בבית, ולכן החלטתי להעמיק בנושא והתחלתי לחפש את האנשים שמאחורי השיטות המפורסמות בעולם בנושא סדר וארגון.

"במסגרת המסע שלי נחשפתי לשיטות סדר וארגון רבות בעולם, ובהן השיטה היפנית, השיטה הרוסית ועוד, אך הבנתי שאף אחת מהשיטות כפי שהיא אינה מתאימה לאורח החיים בארץ. רק לאחר שפיתחתי שילוב בין השיטות והתאמה לאורח החיים שלנו וגם יצקתי לשילוב הזה כלי אימון וטיפול מהניסיון שלי, הרגשתי שאני יכולה להתחיל ליישם.

"את התוצר שקיבלתי לאחר עבודה רבה התחלתי ליישם אצלי בבית: לסדר ארונות, לשחרר דברים מהבית, לסדר כך שהסדר יישמר לטווח הארוך, ואף הצלחתי להתגבר בזמן הסדר על בעיית הקשב והריכוז שלי. בתוך ארבעה שבועות הצלחתי להביא את הבית למהפך של ממש, והרגשתי נפלא!"

אלי מאור: אנחנו בודקים אם יש אנרגיה טובה לחפץ או לא. מחפשים להיות בשיח מודע מול החפץ ולהיות בהכרת טובה, כי ככה קל לנו להתחיל במלאכת הסידור. אנחנו מודים על הזכות לקנות את החפצים, וכל שכן לסדר אותם. אנחנו לא לומדים סידור וארגון בבתי הספר, וחבל

 

מה הבעיה המרכזית שלנו בענייני סדר?

"התקופה של היום מתאפיינת בכך שיש המון משימות על כל אחד ואחת, ומצפים מאיתנו לתוצאות ומהר. צריך להספיק לעשות, לעשות ולעשות, והדבר מתיש אותנו נפשית, מנטלית ופיזית. נוסף על כך אנחנו מחסירים המון שעות שינה, והמזון מעובד ואינו מזין כפי הדרוש לפעילות התקינה של הגוף. אם כל זה לא מספיק, מכל הלחץ אנחנו גם שוכחים לשתות.

"כל אלו מאיטים את חילוף החומרים שלנו, והגוף שלנו נעשה חלש ושברירי, עייף ומבולבל. כמו מחשב או מכשיר סלולרי, שבהתחלה, כשהוא חדש, עובד מצוין, לא מתחמם ולא נתקע ולא מתבלבל, ועם הזמן, ככל שנעמיס עליו תוכנות, נזרוק אותו בזלזול ומאחורי הקלעים ירוצו הרבה תוכניות רקע שברובן כבר אין צורך, המכשיר יתחיל להתחמם ולהיתקע ולהתבלבל.

"הסביבה שלנו משקפת את המצב הנפשי ואת המצב הגופני שלנו. כלומר, אם אין סדר בפנים, לא יהיה סדר גם בחוץ. החדשות הטובות הן שאם נתחיל לעשות סדר בחוץ, זה יקדם אותנו צעד ענקי לעבר סדר פנימי".

מה עושים עכשיו?

"הצעד הראשון והחשוב ביותר הוא להתחיל לשחרר: כל אחד מאיתנו היום אוגר במידה כזאת או אחרת. מצד אחד יש בנו הערכים שהנחילו לנו הדורות שלפנינו, כמו שמרנות, בל תשחית, ומצד אחר השפע של היום מכניס הביתה אינסוף פריטים, מתנות ומזכרות ומכשירי חשמל, כמו מחשבים, מצלמות, נגנים, אוזניות, כבלים ועוד, והם מתחדשים כל הזמן. האם אנו מפנים את הישנים?

"בגדים! אימא, כמה בגדים. גם אם אין כסף יביאו לנו מגמ"ח שקים על גבי שקים. מעילים בצבעים ותיק שיתאים לכל נעל. ולכל זה יש לנו מקום מוגבל, אז מה לעשות? חשוב ללמוד לפנות, ולפנות נכון, בביטחון וללא חרטות! גם אם הבית שלנו מלא בלבנים של זהב, גם אותן צריך לפנות. הבית שלנו הוא בית ולא כספת".

***

איך לסדר את המדף סידור מיטבי

לאה ישראלי

יש הרבה דברים שצריך לסדר, וממשהו צריך להתחיל. עדיף ממשהו שרואים כל הזמן. כך נראה את מה שהצלחנו לסדר ונתמלא מוטיבציה לעבור גם למגירות הסודיות. קבלו את המדריך המקוצר לסידור מיטבי של מדפי הבית.

הנחת פריטים על המדף צריכה להביא בחשבון כמה שיקולים:

 1. אסתטיקה;
 2. סדר;
 3. יופי;
 4. נגישות – שיהיה קל לבני הבית לקחת את הפריטים. טבע האדם להתעצל, לכן אם לבני הבית יהיה קשה לגשת לפריט, הוא לא יהיה בשימוש, וחבל (זכרו שכל פריט שאינו בשימוש זמן רב צורך אנרגיה וכוח מבני הבית, בדיוק כמו מטען שמחובר לחשמל ואינו מחובר לנייד);
 5. נראות – כנ"ל. מה שלא ייראה לעין לא יהיה בשימוש;
 6. מיקום – כדאי להניח פריטים במקום הטבעי שלהם. נניח, מסרק ליד המראה ולא רחוק ממנה, כי אז גם לא יהיה לו שימוש;
 7. חשיבה עתידית – חשוב לסדר כך שהסדר יישמר לאורך זמן. לדוגמה, בהרבה מהתמונות ששולחים לי אני רואה הנחת פריטים בשתי שורות, זו מאחורי זו. אם הילד יתעניין בספר כלשהו מאחור, הוא לא יחשוב פעמיים ויפיל את כל הקונסטרוקציה היפה שבנית מלפנים.

 

טיפים מעשיים: כך נהנה מבית מסודר

מאת בתאל אליאב

???????? בוחרים את החדר או הפינה שהכי קל לנו לסדר.

???????? מארגנים שני שקים: אחד למסירה (כל מה שכבר אינו שימושי לנו אבל ישמח אחרים) ואחד לזריקה (מה שכבר אינו ראוי לשימוש). ממיינים וזוכרים שכמעט כל דבר שמוותרים עליו אפשר למעשה להשיג די בקלות אם נגלה בעתיד שאנו צריכים אותו.

???????? לאחר המיון היסודי מגדירים את המיקום של הפריטים שנשארו:

-          כל מה שפחות בשימוש נמקם בעומק הארון או בגובה הארון.

-          נסדר את הפריטים בארון או במגירה באופן נגיש ככל האפשר או בסלסילות פלסטיק.

-          סלסילות פשוטות יכולות להגדיר לנו את המיון הפנימי במדף: סלסילה לגרביים, סלסילה לפסטות וכדומה).

????????לאחר שמסדרים חדר או פינה ממשיכים באותה שיטה לחדר הבא. כך מסדרים ביסודיות את כל החדרים בזה אחר זה במיקוד וביעילות.

???????? גם אם הסידור היסודי יארך זמן רב, הוא חשוב והכרחי להצלחת התהליך ולכך שהבית יישאר מסודר גם ליותר מיומיים.

זהו, הבית מסודר! איזה כיף!

????????חשוב לזכור לשתף את בני המשפחה בשינויים שנעשו ובאופן הסידור כדי שהסדר יישמר.

ועוד חמישה כללים בסיסיים

נתנאל דרמון

 1. לכל דבר יש מקום מוגדר בבית. הקדישו לזה זמן, וגם אם החפץ יהיה פתאום במקום אחר, יהיה לו לאן לחזור.
 2. בכל ערב קבעו רבע שעה לאיפוס הבית. לא תאמינו כמה יעילים אפשר להיות בזמן הזה. רבע שעה תעשה לכם הרבה טוב בעין.
 3. כלל הזהב: לא לדחות! יש כביסה שצריך לקפל? קפלו אותה עכשיו!
 4. כלל אצבע לדברים שאפשר לוותר עליהם: כל מה שלא השתמשנו בו בשנה האחרונה. יש כל כך הרבה כאלה בבית שלא תאמינו.
 5. חנכו את הילדים לסדר, בסוף הם כוח מרכזי ומורגש בבית.

בהצלחה!

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם