Print this page

שירים לחילונים Featured

 14 yair
הנה תופעה מוזיקלית מסקרנת שכבר כמה שנים הולכת ותופסת תאוצה: 'אלייצור'. יאיר אליצור, מוזיקאי וראפר חוזר בתשובה, בהגדרה שר שירים לחילונים ואינו מהסס לתת בראש למתירנות. בלי משוא פנים

נדב גדליה

קורה שיהודי נתקע תקופה בלי מוזיקה שהופכת לו את הקרביים, ואז מגיע רגע שבו הולך לו האוטו והוא נזקק לחסדיו של צדוק, וזה מסיע אותו ומשמיע לו שיר שמשיב לו את הקרביים למצב מהופך. עכשיו אפשר להמשיך לחפש אוטו כשבאוזניות מתנגן אומן שמגיש קטע שטרם נשמע כמותו במחוזות יוטיוב.

קוראים לו יאיר אליצור, על הבמה ועל העטיפה 'אלייצור'. הוא בן 32 מהשבוע, והתחיל את המסע המוזיקלי שלו כבר כשהיה בן 15. הוא הספיק לצלול עמוק למנעמי הביט עם חבר'ה מסצנת הראפ הישראלית, שחלקם מוכרים לכולנו היום בעקבות זעקות הדור, אך בזמן שחברים מהעבר שרו 'גם זה יעבור', אלייצור זרק את כל הביצים מהסל וצלל למנהרת התשובה. כיום אם תראו אותו ברחובות שכונות בית ישראל בירושלים, תחשבו שמדובר בעוד ברסלבר, חסיד של רבי נחמן שמחזיק בידו את 'בגן האמונה' של הרב ארוש.

לעיניו משקפי אברכים קלסיים (ללא מסגרת!), על קודקודו מונחת כיפה לבנה סרוגה מחוטים עבים, לסנטרו זקן אברכים, ופאותיו צבורות לו תלתלים. הלב אחוז בחבלי עזות דקדושה, והפה מבין דבר או שניים ביצירת מוזיקה עכשווית בועטת ולא מתייפייפת. בכל זאת, הבחור הגיע מהסצנה. התוצאה: שירים ששמים את הדברים על השולחן בייחודית שאינה מתנצלת על כלום ואינה מתחבאת מאחורי מסכות.

הווייב זועק אמונה, והחרוזים מפילים נוער ברשתם ומתארים חוויית התקרבות שנדמה שכולנו מכירים מקרוב, אך כזאת שטרם נכתבה מוזיקלית. מאות אלפי צפיות ויותר כבר רשומות ביוטיוב. יומן ההופעות מציג בין הופעה לשלוש בשבוע.

לעומת הבוטות הבלתי נתפסת של קליפים מעורטלים מכל מסר מגיע אלייצור ושם את האמת שלו בפרצוף. בסינגל הראשון שלו, הלהיט הגדול שלו עד כה, 'לרוץ אחריך', הוא שוטח את רצונותיו ואת משנתו הנוגעת לעבר שלו ולחבריו. "אבא, תרחם על שי", הוא מבקש, "תרחם על סתיו, שחושבת שחבר שלה מאוהב", והוא ממשיך ונוגע בנקודות הכאובות שמניעות אותנו לרצות דברים: "תרחם על אוסי, על אמיר, שחושבים שאושר זה להיות מפורסמים. תן להם לדעת שאין בעולם הזה משהו נעים יותר חוץ מלרוץ אחריך".

בשיר אחד הוא מדבר אל היצר הרע באופן ישיר, באחר הוא מתאר את חוויית הריקנות שחווה, ובשיר אחר הוא מקונן על אימא של חבר שלא סיפרה לו שיש ה' בעולם. בין לבין הוא נוגע בעצבים החשופים של המתירנות ואינו חושש אפילו לנסח את זה ככה: "איך אפשר לאהוב אישה כשיש לך עוד 10,000 במסך?" או: "אח של דוד, יכול להיות שאתה תמצא את עצמך איזה יום בהיר בחדר לידה ופתאום יהיה לך בן קטן כזה מקסים ויקראו לו ניסים, הוא יגדל, הכול מגניב, אבל כשהכול מותר זה הגיוני שהוא יחליט שהוא רוצה לצאת גם עם בנים".

"החילונים דווקא אמרו לי שזה מחזק אותם", הוא מפתיע. "מה שאמרתי על נטייה הפוכה אהבו אפילו כאלה שיש להם נטייה הפוכה. אמרו לי שכשזה אמיתי אנחנו אוהבים את זה. הם מבינים שזה לא בא לרדת עליהם. עוד לא הכרתי מישהו שיוצא נגדי".

והשמות של החבר'ה שאתה מזכיר בשירים – אמיתיים?

"בחלק השמות אמיתיים ובחלק לא, כדי לא להעליב את הבן אדם. אני כותב רק על דברים שאני עובר או עברתי".

בעזות דקדושה הזאת יש גם גבולות?

"מה שיש לי בלב בגדר המותר על פי ההלכה, אני מוציא. הרב ארוש עובר על השירים ומוחק לפעמים. אלו דברים קטנים בדרך כלל שהוא מסביר לי שהם לא מדויקים מספיק למציאות".

איך הקהל מגיב?

"אני שומע תגובות מדהימות: 'שברתי את המכשיר הלא כשר בזכותך', 'נכנסתי לישיבה בזכותך', מישהי אמרה לי שהיא רצתה לעזוב את היהדות וזה החזיר אותה אליה".

ברחובות תל אביב

אנחנו מתכנסים לשיחה רגע לפני שהוא נוחת בתל אביב לרגל משימת חיזוק סודית. בהתחלה הוא אינה מנדב עליה יותר מדי פרטים, אבל אני מזכיר לעצמי שאף אני במשימה, ואלייצור מתרצה. "אנחנו הולכים בעיקרון למשימת הצלת נשמות בפלורנטין", הוא אומר לי. "הולכים בכל פעם בשליחות הרב ארוש או ביוזמתנו לאנשים מסוימים, מתחזים לעוברי אורח, ואתה יודע, מתחילים לדבר איתם, למשוך אותם לכיוון היהדות. לפעמים מפורסמים, לפעמים לא.

תשמע סיפור: לפני יומיים אמרתי לה' שהוא המנהל שלי, ואני לא באמת יודע מה הוא רוצה ממני, כי המוזיקה מפריעה לי ללמוד תורה בתכלס. ביקשתי מה': אם אתה רוצה שאני אעשה עוד שיר, יש לי כסף, אבל כמו מנג'ר תביא לי כסף לשיר הזה, כי אני רוצה את הכסף שיש לי לדברים אחרים. אחרי ההתבודדות – שלוש שיחות שלא נענו, רוצים הופעה, נותנים סכום. הבוקר עוד אדם בא אליי. אומר שהוא רוצה לתת צדקה לעילוי נשמת אבא שלו. הנה, בכיס שלי, 4,000 שקל לאולפן. זה קורה לי בלי סוף הדברים האלה

 

"בכל פעם אנחנו בעיר אחרת; הולכים לעזור לאנשים, לחזק אותם, לתת להם את הספר 'בגן האמונה' של הרב. זה ספר שהציל את החיים לאנשים אחרים וגם לי. זה גם לחרדי הדוס וגם לחילוני. זה מחזק את כל השכבות, כל הסוגים. ספר חובה. בכל הופעה שלי אני יורד מהבמה ומחלק עותקים. עובר בין הקהל ושואל 'מי עוד לא לקח ספר?' לפעמים בהופעה אני מחלק עשרים-שלושים ספרים".

אנשים לא נרתעים מזה שאתה מביא את להם את האמונה בפנים בשירים ובספרים?

"בדור הזה כולם כבר מבינים ולא מפחדים מחרדים. אולי אני טועה, אבל לדעתי אנשים הבינו שלהאמין זה כבר לא דבר מוזר. רוב העולם כבר מבינים שזאת האמת. הרבה חוזרים בתשובה, וחוץ מזה אני גם מדבר בשפה שלהם, בגובה העיניים, בסלנג, על מה שעובר עליהם. הם מבינים שאני אחד משלהם, וכל השיחה שלי בנויה שלי על זה שהייתי חילוני וגיליתי שלעולם הזה אין מה להציע והמתיקות היא להיות חבר טוב של ה'".

מה זה אומר להיות חבר טוב של ה'?

"לעשות התבודדות, לספר לה' מה עשיתי, לבקש על רוחניות. גם גוי, המידות הרעות שלו מייסרות אותו והוא צריך לבקש על זה מה' כדי לתקן אותן. צריך בכל פעם למצוא מידה ותאווה אחרת ולבטל אותה בתפילות. לעשות עבודה של תפילה על זה, זה בליקוטי מוהר"ן בתורה נב".

וזה עובד?

"אני מעיד שזה פועל, אבל בוודאי שצריך הרבה סבלנות. רוב הדור מכורים לסרטים או לסמים, ולכן עיקר המטרה שלי היא להגיד שאפשר לצאת מזה. מהתמכרויות. מי שיכול יבקש מה' לצאת מהתמכרות רבע שעה ביום, חצי שעה, כמה שאפשר. בהתחלה הוא ירד מלעשן כל יום-יומיים לפחות מזה עד שהוא יפסיק לגמרי. ואותו דבר לגבי סרטים – לאט לאט.

"אני רואה עין בעין שתפילות פועלות, אבל צריך הרבה עקשנות וסבלנות. גם אם נופלים אחרי התפילה. למשל, אדם שכועס ואחרי התפילה כעס, יבוא בגישה של ייקח כמה זמן שייקח. שיעשה תשובה כמובן, אבל לא ייבהל עד שה' יבטל ממנו את הרע".

כשדתי מבית מגלה מהי אמונה

אלייצור, בכור בחמישה אחים ואחיות, גדל ברחובות למשפחה דתית ולמד בבתי ספר דתיים. "הייתי דתי, אבל לא ידעתי מה זה ה'", הוא אומר. "לא הבנתי על מה מדברים בכלל למרות ששמרתי שבת. פשוט לא הפריע לי לשמור שבת. זה לא כמו היום שכל היום יש טלוויזיה ומחשב וקשה לשמור שבת". בן 18 קיבל את הספר 'בגן האמונה' באירוע שערך אביו, חיים שלמה אליצור, שגם הוא עוסק במוזיקה.

"בהתחלה לא רציתי את הספר בבית", הוא מספר לי. "בשלב מסוים, שנה אחרי שקיבלתי אותו, היה לי משעמם ואמרתי: טוב, אני אציץ בספר הזה, נראה מה כתוב בספר עם העץ הירוק הזה. התחלתי לקרוא, והיה לי קשה מאוד להפסיק. הוא מאוד מעשי. אומר לך: דבר עם ה', וזה עובד. פשוט מאוד. לא פילוסופיות. יש ה', ואם תהיה איתו, תחיה חיים טובים".

ומהצד השני: מה ראית בעולם החילוני שגרם לך לנטוש אותו?

"ראיתי שאנשים סובלים, אין להם כלום בחיים, רוצים למות. הבנתי שאני לא רוצה להיראות כמוהם. אף אחד לא מאושר. עבדתי ברדיו והכרתי לא מעט סלב שאין להם במה להיאחז. לא רוצה להגיד שמות, אבל אנשים מאוד מפורסמים, חלקם עד היום. הם רצו להתפרסם, ועכשיו שהם התפרסמו מטריד אותם שכולם מכירים אותם. אדם שנותן את עצמו לעולם הזה מקבל כאפות. זה לא המקום להשקיע בו".

מה בעיקר הציק לך שם?

"סמים, אלכוהול, מחשבות על המוות. כולם שם היו לוקחים סמים, בחבר'ה שהייתי מסתובבים איתם. אמרתי מה, זה מה שאני שואף להיות? היה לי חבר שגם הוא היה זמר וסחבתי אותו על הגב עד הרכב. לא רציתי את זה. רציתי להיות שפוי. ראיתי שבחברה של האנשים המאמינים, אלה שהולכים בדרך האמונה ולא רק דתיים כי 'צריך להיות דתיים', יש חיים טובים".

כולם טועים?

"לא כולם טועים. רק מי שטועה טועה", צוחק אלייצור. "יש אנשים תמימים שלא טועים. תמיד הייתה מציאות שהרבה היו טועים. 'והבדילנו מן התועים', אנחנו אומרים את זה בכל יום. יש אנשים תועים בעולם, וה' יעזור".

אז מה, כולם צריכים להיות עכשיו ברסלברים?

"זה לא אומר שכולם צריכים להיות ברסבלרים. יכול להיות ברסלברים שהם חילונים בתחפושת. העיקר האמונה. להאמין בה'. הקשר עם בורא העולם".

הוא אמר שאם אחזור לעשות מוזיקה, אקבל ממנו הכול. התייעצתי עם הרב ארוש אחרי שהחבר התקשר יותר מדי פעמים. להפתעתי הרב אמר לי שחייבים לעשות את זה. לא האמנתי שהרב יגיד לי ככה. הוא אמר שזה יותר חשוב מלהתפלל, ללמוד ולהפיץ ספרים. חשוב לי לומר שזאת לא הוראה כללית, זה מה שהרב אמר רק לי, ושאנשים לא ייקחו מזה עצה לעצמם

היום אתה שמח?

"בטח, אני מאושר, תודה לה', בלי עין הרע", הוא אומר בהחלטיות. "לא הכול הולך לי כמו שאני רוצה, אבל אני יודע תמיד שעוד מעט תהיה לי פגישה עם ה', והוא יפתור לי את כל הבעיות. אני חי עם ה', אז אני לא מבולבל.

"תשמע סיפור: לפני יומיים אמרתי לה' שהוא המנהל שלי, ואני לא באמת יודע מה הוא רוצה ממני, כי המוזיקה מפריעה לי ללמוד תורה בתכלס. ביקשתי מה': אם אתה רוצה שאני אעשה עוד שיר, יש לי כסף, אבל כמו מנג'ר תביא לי כסף לשיר הזה, כי אני רוצה את הכסף שיש לי לדברים אחרים.

אחרי ההתבודדות – שלוש שיחות שלא נענו, רוצים הופעה, נותנים סכום. הבוקר עוד אדם בא אליי. אומר שהוא רוצה לתת צדקה לעילוי נשמת אבא שלו. אמרתי לו: אני לא צריך כסף, ובכל זאת הוא נתן לי הבוקר, הנה, בכיס שלי, 4,000 שקל לאולפן. זה קורה לי בלי סוף הדברים האלה".

מאז החל אלייצור להתקרב לאמונה השתנו חייו אט אט. לא ביום אחד הוא כבש את ההר, ועדיין חשוב לו להדגיש שהמלחמה היא עד הקבר. "בהתחלה התפללתי על תפקיד בקריה וקיבלתי", הוא מספר. בד בבד התקדם בתקשורת ובמוזיקה; החזיק תוכנית רדיו 'בקול הקמפוס' והיה כתב ב'נענע 10' ז"ל. "עשיתי צעד צעד, שלוש שנים לקח לי לעזוב את המוזיקה והתקשורת", הוא מספר. אחרי הצבא העלה הילוך ונסע לישיבת חוט של חסד של הרב שלום ארוש בירושלים כדי להעמיק בלימוד ובתפילה.

שם קנה טלפון כשר ללא הודעות, וזה סייע בידו להתחבר לבורא עולם ולהתנתק מחברי העבר. "החלפתי לטלפון כשר, ונמחקו לי כל המספרים", הוא מחייך ונשמע לי מתנצל ושמח בו זמנית. "לא היה לי קשר איתם אחרי שנכנסתי לישיבה כי כבר לא היה לנו על מה לדבר". שנתיים אחרי שנכנס לישיבה שידך לו הרב ארוש את מי שהיום היא אשתו, ועימה הוא מגדל ארבע בנות.

בחזרה ליצירה

החלומות להצליח כמוזיקאי הוחלפו והיו מגובשים למדי: אלייצור שאף להיות אברך, תלמיד חכם. על הסטנדר: גמרא גדולה, פוסקים, משנה ברורה והלכות פסוקות, ספרי ברסלב וזהר. "ה' נותן את החשק ללמוד", הוא מסביר. "מי שעושה התבודדות, הכול משתנה לו. לא חלמתי שאלמד כל כך הרבה תורה". הדרך הסלולה להיות אברך פגשה את המציאות המוזיקלית הטמונה בו.

לפני ארבע שנים התקשר לפתע חבר מהעבר. "הוא אמר שאם אחזור לעשות מוזיקה, אקבל ממנו הכול. התייעצתי עם הרב ארוש אחרי שהחבר התקשר יותר מדי פעמים. להפתעתי הרב אמר לי שחייבים לעשות את זה. לא האמנתי שהרב יגיד לי ככה. הוא אמר שזה יותר חשוב מלהתפלל, ללמוד ולהפיץ ספרים. חשוב לי לומר שזאת לא הוראה כללית, זה מה שהרב אמר רק לי, ושאנשים לא ייקחו מזה עצה לעצמם. הבחור נעלם, לא ענה לטלפונים, ונשארתי עם חובות לאולפן. אבא שלי שילם על זה, הוצאתי את השיר הראשון לרשת, וזה רץ מפה לאוזן".

השיר הראשון יצא לפני כארבע שנים וחלחל בהדרגה. בדרך פגש אלייצור את מנהלו האישי ישראל סלנט, מנהל ערוץ מאיר, וזה האמין בו לאורך כל הדרך. עם הזמן עלה גם מספר הצפיות ביוטיוב, וההזמנות להופעות החלו לזרום.

קהל קטן ומכובד של כמה עשרות אנשים נמצא בכל הופעה, הנגנים הם חבר'ה מההווה, לא מהעבר, ויש גם קונספט: "לפני ההופעה אני עושה שיחה, כמו שאני עושה איתך עכשיו, ומשלב בה שירים. אני מדבר עם החבר'ה על אמונה ועל החיים. שר את כל השירים פחות או יותר. הם אוהבים את הכול, את רוב המילים מכירים בעל פה. אחר כך ניגשים לשאול שאלות על התמודדויות קשות עם עבירות של סמים, נשים, סרטים. אני לא נשאר איתם בקשר אחרי ההופעה. ה' יעזור. תשמע, זה גדול מדי".

חייב לשאול אותך: במוזיקה שלך יש קצת עצב. איפה כל השמחה הברסלברית הנודעת?

"אלו לא שירים עצובים", אומר אלייצור בפסקנות. "אני מתפלל שה' ירחם על עם ישראל ויציל אותם. אדם הולך לבית חולים וירקוד? אני מצטער לראות את החברים שלי סובלים, את כל עם ישראל רחוקים. אני אישית ב"ה שמח.

"הדתיים הם המסכנים הכי גדולים", אומר לי אלייצור. "כל הדין של העולם עליהם. הם יודעים משהו, ואף על פי כן הם חושבים שהם לא צריכים עזרה ולא צריכים לחזור בתשובה דחוף יותר מכולם. כשאדם חושב שהוא צדיק זאת בעיה. אדם צריך לראות: הוא חובש כיפה ורואה סרטים, אז מה? לא צריך לחזור בתשובה מזה?

"גם נוער דתי: מי שנחשב ילד טוב מכור למחשב, לסרטים. מי שמופרע יותר גם עושה סמים. יכול להיות 'דתי', אבל הוא שונא את ה', מדבר לשון הרע. הרבה דתיים שהכרתי לא רוצים בכלל לחזור בתשובה, לא רוצים להשתנות. הוא טוב לו עם העבירות שלו".

לא הגשמה עצמית, תכלית

כיום הוא אברך (מסכת יומא, שלום), עוסק גם בשכתוב הספרים של הרב שלום ארוש וגם מוזיקאי. "אני משתמש בזה כדי לקרב את עם ישראל. מוזיקה זה לא התכלית שלי, זה עוד כלי שה' נתן לי לקרב את עם ישראל", הוא אומר. "בעבר היה לי הרכב והיו לנו הרבה הופעות. החלום היה להיות כוכב, שטויות של ילדים. עכשיו החלום שלי הוא להיות צדיק יסוד עולם, להיות דבוק בה', ללמוד תורה.

"כשמכירים יותר את ה', מתפללים, הולכים לעזור לעוד יהודי להתקרב, עושים מצוות, כמו שילד שגר עם אבא שלו שמח ולא רוצה להיות בחוץ. היום כשמשמיעים לי מוזיקה של חילונים, גם אם היא בלי קללות, זה מפריע לי. בן אדם שפעם היה אוכל פיתה עם חומוס ועכשיו אוכל במסעדת שף כבר קשה לו לאכול פיתה עם חומוס".

 

אולי יעניין אותך גם