שולי רנד

10OHADROMANO

יוסף ארנפלד

זה בכלל לא משנה כמה כותרות צהובות וחשיפה להתמודדויות הפרטיות שלו אתם מכירים – שולי רנד ממשיך ליצור ולהופיע ולדבר ולחפש בלי סוף מה עכשיו רוצים ממנו מלמעלה * אם תפסיקו לנדנד על האלבום החדש, אולי הוא יצא סוף סוף. ובינתיים יש באוסף 'צמאה 3' עוד הזדמנות לטעום מהאיש והחלון לאינסוף

לא קלים הם חייו של אומן. עליות וירידות אצלן הם דבר שבשגרה. אבל שולי רנד גם לא מפחד לדבר על זה. השירים שלו נוגעים בנימים הדקים של הנפש ופורטים עליהם ברגישות רבה, מציפים את נקודות הכאב ועוזרים להם להירפא.

השנה האחרונה היתה עבור שולי רנד מורכבת עוד יותר. אבל לאחר שנקלע לקשיים אישיים, איבד את שני הוריו בתוך פחות משבוע, זכה בפרס התרבות היהודית, הוא מרים את הראש מעל המים ומוציא סינגל מתוך האלבום החדש 'צמאה 3' – בו אמנים ישראל מבצעים ניגוני חב"ד על מזמורי התהילים, שעתיד לראות אור בשבועות הקרובים, ושר את הניגון העתיק 'בך בטחו אבותינו'.

אמנם הוא מזוהה בעיקר כחסיד ברסלב ששר על הנקודות הטובות ועל בן המלך שעשוי מאבנים טובות, אבל זו לא הפעם הראשונה שמשתתף בפרוייקט של חב"ד בכלל ו'צמאה' בפרט. "כולנו חסידים" – מכריז שולי. "בכלל, כל החלוקה הזאת תמיד משונה בעיני. המשימה היא הרי משותפת, להתקרב להקב"ה. מה זה משנה דרך איזה כובע? יש בכל חסידות נקודות מודגשות יותר ופחות. אפשר לקחת מכל האוצרות הטובים האלה. מעבר לזה, יש כמובן הרבה נקודות השקה בין ברסלב לחב"ד ויש כמובן דברים שונים. בדיוק אתה תופס אותי באמצע דיונים ארוכים סביב הנושא הזה. אני לוחם בהפרדה הזאת. כולם רוצים את אותו הדבר ובמיוחד כשמדובר במוסיקה ובלחנים על פסוקי התהילים".


ובכל זאת, בשנים האחרונות פחות רואים אותך באומן.

"עדיין מאוד רוצה לנסוע לאומן. יש לי עניינים משפטיים שמונעים. בהתחלת התשובה שלי היה דווקא חב"דניק אחד שהיה שומר במקווה וכל הזמן היה אומר לי: סע לאומן. לא הפסיק לדבר על זה. לקראת ראש השנה שאלתי אותו 'מתי אתה טס?', אז הוא ענה: 'עוד לא טסתי אף פעם. זה רק הכיסופים'. ההגדרות האלה מאוד מצמצמות את האפשרויות לקחת מחסידות כזאת או אחרת, לבצע את מה שצריך – להתקרב להקב"ה, לנסות להיות בנאדם יותר טוב. מה זה משנה מאיפה אתה מקבל את זה? אתה חושב שלצדיקים זה משנה דרך איפה יתקרב היהודי להקב"ה?" – הוא תמה.

השיר 'בך בטחו' אותו מבצע שולי רנד הוא סינגל ראשון שיוצא ממש בימים הקרובים מתוך הפרוייקט החדש 'צמאה 3'. "קבלתי כמה אפשרויות מנאור כרמי – המפיק המוסיקלי של האלבום, היו לנו כמה מפגשי עבודה על השיר. נאור כיוון דברים שלדעתו יהיו טובים לי. השיר יחד עם העיבוד מאוד מצאו חן בעיני, יש בו משהו מיוחד ועדכני, ומצד שני הוא שומר על קשר עם המלחין של הניגון" – הוא מספר על הבחירה של השיר.

---

שנה לא פשוטה עברה על שולי רנד. הוריו נפטרו אחד אחרי השני בתוך שבוע ימים בלבד, החובות הכספיים צמחו למימדים כמעט בלתי אפשריים. מצד שני ובתוך כך התבשר על זכייתו בפרס שר החינוך למפעל חיים בתרבות היהודית. "כולנו עוברים שנים לא פשוטות, לא מכיר מישהו שלא עובר. תמיד צריך חיזוק בצורה כזאת או אחרת. עברתי שנה לא פשוטה, איבדתי את הורי היקרים. אבל אני לא זוכר מתי היתה לי שנה קלה".
מתוך הערכה רבה לפועלו של שולי, הרימו כמה מחבריו קמפיין המונים לגיוס תרומות לכיסוי חלק מחובותיו, כדי לעזור לו להיחלץ מהמשבר הכלכלי. הקמפיין זכה להצלחה רבה והצליח לגייס בתוך ימים ספורים170,278₪ ע"י 817 תורמים. גם בתוך הקשיים הגדולים הוא מוצא נקודה טובה של נחמה. "דווקא בתקופות הקשות, אתה פוגש אנשים טובים. לא רק ברמה של עזרה כזאת או אחרת. אתה פוגש את עם ישראל במיטבו".
 
"שולי רנד הטביע את חותמו הן בתרבות היהודית והן בתרבות הישראלית. הוא השכיל בעשייתו האומנותית לתת משמעות לתרבות היהודית בשפה ישראלית מתחדשת - להביא את היהדות לתוך הישראליות ולהפך. על אף היותו דתי וחרדי - הצליח לנגוע בכל גווני הקשת החברתית הרחבה" – כך נכתב בנימוקי החלטת ועדת הפרס שר החינוך למפעל חיים, אותו בחרו להעניק לו על תרומתו לתרבות היהודית.
 
איך זה תפס אותך?
"ברוך ה' זה מאוד שימח כשהתקשרו להודיע לי על הפרס. תרבות יהודית הוא העיסוק המרכזי שלי בשנים האחרונות וזה תמיד משמח שיש הכרה לדברים טובים שאתה עושה. כמובן חשוב לא להזדהות עם זה יותר מידי, כדי לא להירדם ולהפסיק לעשות. זהו, מפעל חיים כבר מאחורי, אפשר כבר לשבת ולהישען אחורה".
 
שבע שנים חלפו מאז האלבום הראשון והיחיד של שולי רנד – נקודה טובה ומאז בעיקר מטפטפים שירים שלו יחד עם אמנים אחרים. "יש דיסק חדש באופק, אבל אני לא רוצה לנקוב בתאריך ספציפי. זה כמו רווק נצחי שכל הזמן שואלים אותו 'מתי אתה מתחתן', באיזשהו שלב הוא משתתק. בעזרת ה' אני עובד עכשיו במרץ רב על האלבום, החומרים כבר קיימים, אני מקווה שבעזרת ה' בקרוב מאוד".

אמנם אלבום חדש ומלא משיריו עדיין לא יצא, אבל בשנים האחרונות ראו אור לא מעט שירים בודדים שיצאו במסגרות של אלבומים אחרים כמו 'צמאה', או כדואטים יחד עם אמנים אחרים, דבר שהוא לא מגיע באופן טבעי כשמדובר בזמר-יוצר כמו שולי. "קצת הורדתי מינון לאחרונה, אבל אני תמיד שמח לעשות משהו ביחד. חשוב להדגיש שתהליך של אירוח ודואט צריך שיהיה מעבר לרצון של המפיקים. אם אני מוצא דבר כזה, או משהו שנדמה לי ככזה, אז אני שוקל את העניין בחיוב".
אמנם בשנים האחרונות התמקד שולי בעיקר בצד המוסיקלי שלו, אבל רובנו עדיין זוכרים את בגעגוע הסרט הבלתי נשכח - 'אושפיזין'. הם יש כבר תכנון לעבוד על הפקה של סרט חדש? גם כאן אין בשורה חד משמעית.

"אני תמיד כותב. מתי זה יתבשל לכדי עשייה, אני כבר לא יודע. אני גם נפגש עם אנשים כדי לקדם, אבל זה עדיין לא הגיע לכדי הבשלה. מוסיקה הרבה יותר מושכת אותי, גם מבחינת העשייה, גם מבחינת המפגש עם הקהל וגם מבחינת הטווח של הדברים. בסרט אתה צריך להקדיש שנתיים-שלוש מהחיים לטובת העניין וזה קצת קשה". לגבי הצד הכלכלי שבעניין, שולי מסתפק ברמיזה "אני לא איש כספים מבריק".

10OHADROMANO

 

 

פרוייקט נוסף בו נטל חלק בשנה האחרונה הוא 'ת'מבינתי' - מחזמר מיוחד בו מבצע שולי את שיריו של מאיר אריאל ז"ל, המשולבים בסיפור השוזר את כל השירים יחד. השילוב בין השניים מרתק במיוחד ובמובן מסוים מבטא הישראלי שמשני צדי המתרס, שונים אך כל כך דומים. מצד אחד רנד החוזר בתשובה שגדל במרומי הברנז'ה, ומצד שני אריאל הקשור לטקסטים היהודיים אך בעין ביקורתית ובוחנת.

 
"היה לי קשר מאוד ידידותי עם מאיר אריאל ז"ל" – מספר שולי. "הייתי אומן צעיר כשהכרנו והוא היה כבר אומן ותיק ומצליח. הרבה ניסיתי ללמוד, להקשיב לו ולהבין. אני מאוד אוהב את הכתיבה וההלחנה שלו. בכלל את כל הגישה שלו למילה. במשך השנים היה לי קשר מאוד חזק עם החומרים שלו וגם עם המשפחה שלו. הבנים שלו חברים שלי. התחלתי להופיע בערבים לזכרו, כל שנה הייתי עולה ומופיע עד שלאט לאט חשבתי שיש לי משהו יותר גדול להגיד על היצירה שלו".
 
רנד מבהיר שלא מדובר במופיע קאוורים (גרסאות כיסוי), אלא בסוג של תיאטרון מוסיקלי. "השירים של מאיר שזורים בתוך העלילה לאורך כל הערב ומקדמים אותה. קראנו לזה 'ת'מבינתי' על שם מטבע לשון שמאיר טבע באחד השירים". את המחזה כתב שולי יחד עם איתן בלום, לצד הפקה מוסיקלית של אסף תלמודי, יחד עם הרכב רחב של נגנים. "סוג של כלייזמר ישראלי מיוחד. אני מאוד שמח להופיע עם זה".
 
אתה מרגיש שזה משקף את מאיר אריאל?
"המופע מספר את המפגש שלי עם מאיר אריאל, ומשקף צד מסוים שלו. אתה לא יכול להקיף במופע אחד אדם מורכב ששמו מאיר. היצירה שלו הולכת על המון רבדים, כמובן שיש כאן רק חלק מסוים. אף אחד לא ניסה לייהד את מאיר אריאל או לנכס אותו. מובן שזה מקבל צבע מסוים, לאו דווקא דתי מובהק, אם כי הסיפור עצמו מתייחס למשיח, שיגעון, גאולה וכן הלאה".

בשנה הקרובה שולי מקווה שהאלבום החדש שלו כבר יראה אור ועד אז הוא מבקש למסור לשואלים לשלומו ולדורשי טובתו: "ברוך ה' אני בסדר ונמצא בעשייה מתמדת".


"כולנו עוברים שנים לא פשוטות, לא מכיר מישהו שלא עובר"

***

צמאה 3 החדש, אומנים ישראלים שרים ניגוני חב"ד לתהילים.

לאחר שאלבומי המופת 'צמאה' אומנים שרים את ניגוני הרבי מלובביץ' ו- 'צמאה 2' אומנים שרים את ניגוני האדמו"ר הזקן, הגיעו לאלבומי פלטינה וממשיכים להמכר בעשרות אלפי עותקים, נשלמות בימים אלה ההכנות על האלבום השלישי בסדרה- צמאה 3. גם אלבום זה כקודמיו, יוצא מבית היוצר של נאור כרמי המפיק המוזיקלי והמנצח על המלאכה, ויוקדש הפעם לניגוני חב"ד על פסוקים מתהילים. באלבום החדש שיראה אור בקרוב צפויים ליטול חלק מיטב האמנים הישראלים: אביתר בנאי, יונתן רזאל, עמיר בניון, אריאל זילבר, ישי ריבו, חנן בן-ארי, ארז לב-ארי, אודי דוידי ואהרון רזאל.

"כהרגלנו לקחנו את הזמרים הכי טובים שיש במוזיקה הישראלית – יהודית והם ביצעו את השירים מכל הלב" - אומר נאור כרמי היוצר והמפיק של צמאה 3. "כל אומן שר מהנשמה שלו, מתוך חיבור אישי למילים ולמשמעותם. בזמן הקלטת השיר הם לא חשבו על הפלייליסט של גלגל"צ, אלא חשבו 'איך מתחברים לה' ' וזה מורגש בכל שיר ושיר. הכל הגיע מהתבוננות בגדלות ה' בעולם".

על הסינגל 'בך בטחו אבותינו', אותו מבצע שולי רנד, מספר נאור כי שולי בחר בעצמו את הניגון ומתוך חיבור אישי אליו. הוא הרגיש שהמילים ממש נוגעות בו. "לשולי יש עומק אדיר, דברים שבעבר עשה בהצגה או בסרט, עכשיו הוא מצליח להעביר בארבע דקות של ניגון שחודר ללב ומפיל מחיצות" – הוא מעיד, ומספר שפעם השניים למדו יחד את המאמר האחרון של הרבי הריי"צ מחב"ד, מאמר מפורסם שנקרא 'באתי לגני אחותי כלה'. "מדובר במאמר מלא עומק והשגות וכששולי התחיל לקרוא אותו באוזניי הרגשתי שלראשונה אני מבין את המאמר! עצם הקריאה שלו- הצלולה, העמוקה, באינטונציה שלו, עזרה לי להבין ולהפנים אותו". 

כרמי: "בזמן הקלטת השיר הם לא חשבו על הפלייליסט של גלגל"צ, אלא חשבו 'איך מתחברים לה'"

 

צילום: אוהד רומנו

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם