קניון זה פאסה

12youthbuying

 יצחק דסקל

 

85% מבני הנוער בישראל קונים באינטרנט


מחקר חדש ומקיף חושף נתונים מפתיעים על היקף הרכישות המקוונות בקרב בני נוער בישראל * גם בשבילכם וגם בשביל ההורים, כדאי שתכירו את המספרים: כמה כסף אתם מוציאים שם. מי משלם על הקניות האלה. עד כמה מדובר במוצרים שאתם שבני הנוער אכן צריכים וגם כיצד בני נוער קבוצת הגיל הזאת הפכחה הפכו מזמן למטרה מועדפת ע"י המשווקים ברשתות * צרכנות נבונה – מעכשיו זה גם בבית

נתון מחקרי דרמטי שהוצג בכנס איגוד השיווק הישראלי ו-teenk חושף: 85% מבני הנוער בישראל קנו באינטרנט בשנה האחרונה. נתוני המחקר החדש שבוצע עבור חברת eBay, שופכים אור על ההעדפות בני הנוער הישראלים בכל הנוגע לעולם הקנייה המקוונת.
המחקר, שנערך על ידי מכון MB – Market Research & Consumer Behavior שבבעלות מיכל ברומר ומירי דיקמן – יועצות מחקר ואסטרטגיה, בעבור eBay ישראל, נעשה בהשתתפות כ-500 נערים ונערות מרחבי הארץ ובמסגרתו ניסו להבין את תהליך הקנייה באינטרנט בקרב בני הנוער בגילאי 12–17 שרכשו באופן מקוון לפחות פעם אחת במהלך השנה האחרונה.
על פי הממצאים, הקנייה באינטרנט אינה עניין מגדרי ואין הבדל בין נערים לנערות, כולם מבצעים רכישה בהיקף דומה. בשאלה "האם במהלך השנה האחרונה ביצעת או ביצעו בעבורך רכישות כלשהן של מוצרים או שירותים באמצעות האינטרנט?" השיבו 84% נערות ו-86% נערים בחיוב. המעניין הוא שבני הנוער אינם רחוקים מהאוכלוסייה הבוגרת יותר גם בתדירות הרכישות. האוכלוסייה הבוגרת רוכשת באינטרנט כשלוש פעמים בחודש בממוצע ואילו בני הנוער מבצעים כשתי רכישות באינטרנט.

כמה כסף הוציאו בני הנוער בקנייה באינטרנט בממוצע?


מעניין לדעת כי שליש מבני הנוער כלל אינו יודע להעריך את סך ההוצאה הכספית, מה שאולי יכול ללמד כי חלקם לא ביצעו את הקנייה באופן ישיר אלא נעזרו בהוריהם או בגורמים אחרים. על פי הממוצע של 2.2 קניות בחודש, בני הנוער מוציאים 146 שקלים בקניות באינטרנט כל חודש, כלומר מדובר בכ-66 שקלים לכל קנייה ממוצעת.
ד"ר עודד בר-שלום מהמכללה האקדמית לחינוך 'אוהלו' בקצרין מתייחס לנתון שלפיו שליש מבני הנוער לא יודע להעריך את סך ההוצאה הכספית. "אני לא חושב שהעובדה שבני הנוער עושים את הקנייה בקלות, בלחיצת כפתור, היא הסיבה שהם לא מחשבים את סכום ההוצאה החודשית. הם לא מחשבים את סכום ההוצאה החודשית כי ההורים שלהם לא הקצו סכום לכל חודש שבו הם צריכים לתכנן מה הם רוצים לרכוש".

נראה שהשפה האנגלית השולטת ברוב אתרי המכירות בחו"ל, אינה גורם מרתיע בפני בני הנוער הישראלים.

קהל צעיר ומתוחכם


בניגוד לעבר וככל שעובר הזמן, רשת האינטרנט מתפתחת במהירות שיא. ניתן לראות כי ממוצע הגיל לתחילת הקניות באינטרנט נמצא במגמת ירידה. אלעד גולדנברג, מנהל הפעילות העסקית של eBay ישראל, אמר בכנס השנתי של איגוד השיווק הישראלי ו-teenk כי "גיל 13 הוא הגיל הממוצע שבו מתחילים לקנות באינטרנט והוא נמצא במגמת ירידה במקביל להתפתחות האינטרנט. בעוד שנערים ונערות בני 17–16 התחילו לקנות בממוצע בגיל 14, הרי שבני 12–13 התחילו לקנות בגיל 11. בני הנוער היום מהווים כוח קנייה מסיבי, וככזה, הם קהל אידיאלי למשווקים, מפרסמים וחברות מסחריות. בני נוער הם צרכנים מתוחכמים, ו-53 אחוזים מהם אף העידו שראו מוצר כלשהו בחנות ולאחר מכן חיפשו אותו ברשת ורכשו אותו".

מהיכן הכסף


במסגרת המחקר התבקשו בני הנוער להשיב על השאלה 'מאיפה יש לך כסף שאתו אתה קונה באינטרנט?' - מה שמספק לנו הצצה מעניינת אל מאחורי הקלעים, רגע לפני הרכישה. 72% מהנערות ציינו כי הן מבקשות או מקבלות כסף מההורים, זאת לעומת 59% מהנערים. ומה עם שימוש בכסף ממתנות ימי הולדת, או בר מצוה ובת מצווה? ובכן, 30% מהנערים משתמשים בו לקניות באינטרנט לעומת 20% מהנערות. מקורות כסף נוספים שמשמשים את בני הנוער ואין לגביהם הבדל משמעותי בין הנערים והנערות הם עבודה, דמי כיס, מתנות מסבא או סבתא וחשבון חיסכון.

 

יותר ממחצית ההורים מעודדים את ילדיהם לקנות באינטרנט


מי שאולי משפיע על תופעת הקניות של צעירים באינטרנט הם דווקא חלק מההורים. 54% מבני הנוער השיבו בחיוב לשאלה 'האם ההורים שלך מעודדים אותך לקנות באינטרנט?' השאלה הנשאלת היא האם ההורים גם מודעים לנתון הנוסף שהתגלה במחקר ולפיו הרוב המוחלט של בני הנוער, 88% מהנשאלים, מבצעים את הקניות באופן ספונטני לחלוטין ("רואה משהו וקונה") ורק 9% מהם, עושים זאת עם תקציב חודשי מסודר.
ביחס לספונטניות הקנייה מעיר ד"ר בר-שלום כי "אם נעבור 20 שנה אחורה, המצב היה בדיוק אותו דבר. ילד היה נכנס לחנות ואומר להוריו, 'אני רוצה את זה ואת זה', ההורים היו אומרים לילד 'יש לך סכום של 100 ש"ח ועם זה אתה קונה'. כך הילד היה מגביל את עצמו ובסכום הזה קונה". לטענתו, חינוך הוא מילת המפתח. "השאלה היא איך ההורים מחנכים את הדור הבא שלהם לכלכלה וצריכה נכונה, אחרת הם ייכנסו למינוסים גדולים. לילדים שלי למשל יש חשבון בנק משלהם, הם יודעים כמה כסף הם מוציאים בכל חודש, כמה כסף הם מכניסים ולפי זה הם מחליטים מה לעשות בכסף".

 

נעזרים בבני משפחה


60% מבני הנוער נעזרו בבני המשפחה במידה כלשהי בעת ביצוע הקניות. מתשובות בני הנוער עולה כי העצמאות בביצוע הרכישות באינטרנט מתפתחת ככל שעולה הגיל. 38% ציינו כי הוריהם משלמים במעמד הרכישה ואילו 33% משתמשים בכרטיס האשראי של ההורים. רק 2% מבני הנוער הודיעו כי הם קונים באינטרנט בכרטיס אשראי משלהם ו-2% נוספים בכרטיס ויזה נטען.

 

המחשב השולחני עדיין שולט


האמצעי המועדף ביותר על בני הנוער לביצוע קניות הוא המחשב השולחני. כ-52% מבני הנוער רכשו כך לעומת 26% שעשו זאת באמצעות מחשב נייד, ו-17% בלבד מבצעים את הרכישה דרך סמארטפון (אפליקציות ואתרים).

 

בני הנוער יותר "גלובליים" משאר האוכלוסייה


נ הנתון הזה עשוי אולי ישמח את שר החינוך נפתלי בנט שרק לאחרונה הציג את הרפורמות והיעדים של משרדו לשנה הקרובה בוועדת החינוך של הכנסת ואמר כי "השנה אנחנו הולכים להדגיש את השפה האנגלית. אני רוצה שמאה אחוז מהילדים בישראל ידעו לדבר באנגלית, ידעו לכתוב אימייל באנגלית". רוב מוחלט של בני הנוער, 75% מגילאי 12–17, ציינו שרכישותיהם מתבצעות באתרים מחו"ל, זאת לעומת 25% בלבד המבצעים רכישות באתרים ישראליים. רמת המודעות בקרב בני הנוער בכל הנוגע לאתרים הבינלאומיים הפופולריים eBay ו-AliExpress גבוהה מאוד והיא עומדת על יותר מ-96% מבני הנוער הנסקרים. על פי נראה שהשפה האנגלית השולטת ברוב אתרי המכירות בחו"ל, אינה גורם מרתיע בפני בני הנוער הישראלים.תונים ממחקר קודם, מעניין לדעת ש-40% מהאוכלוסייה הבוגרת יותר, בגילאי 18–65 מבצעים את הרכישות באתרים מקומיים ישראליים, לעומת 60% שמבצעים זאת באתרים מחו"ל.
כוחם של בני הנוער בכל הנוגע לרכישות באינטרנט לא נעלם גם מעיני חברות המותגים הגדולות ביותר, כפי שמסביר יניב ויצמן, המנכ"ל והבעלים של חברת teenk, המשתפת בני נוער בקבוצות חשיבה מקצועיים, שבהן הנערים משמשים יועצים ורעיונאים למותגים שונים בישראל. "אנחנו יודעים כבר מזמן שבני הנוער מובילים את המהפכה הדיגיטלית, הם נולדו לתוכה ולכן הם אלו שמעצבים את הרגלי הקנייה של העתיד", אמר ויצמן בכנס. עוד הוא קבע כי "אנשי השיווק צריכים לפעול על מנת למזער את הפערים בין המותג שלהם לבין בני הנוער, כי המגמה הזו לא תיעלם, אלא תלך ותגדל".

ניתן לראות כי ממוצע הגיל לתחילת הקניות באינטרנט נמצא במגמת ירידה

הרשתות החברתיות משפיעות באופן משמעותי על בני הנוער


אחד היתרונות של רשת האינטרנט היא מתן האפשרות לעשות השוואת מחירים מהירה, לאתר חוות דעת של גולשים ופרטים נוספים על מוצרים, דבר שצוין כיתרון בולט במיוחד עבור 51% מבני הנוער שבחרו לבצע חיפוש בגוגל. למרות הכול, יותר ממחצית בני הנוער ציינו כי לפני הרכישה באינטרנט הם בודקים את המוצר בחנות.
30% מבני הנוער טוענים כי מה שהוביל אותם לקנות הן הרשתות החברתיות כדוגמת פייסבוק ואינסטגרם. רק 14% מבני הנוער ביצעו את הרכישה בגלל משהו שראו בטלוויזיה ו-3% בלבד עשו זאת בגלל המלצה של חברים ומכרים. אפליקציית המסרים WhatsApp השולטת ללא עוררין בדרכי ההתקשרות בין בני הנוער, הניבה תוצאה גם היא: 9% מהנשאלים ציינו כי מה שהוביל אותם לרכישה הוא הודעה שקיבלו דרך האפליקציה.
מאי לב-ארי בת ה-17, כמו בני נוער אחרים, רוכשת באינטרנט והיא מספרת כי האתרים הנפוצים ביותר אצלה הם eBay, AliExpress ו-Amazon. היא מחזקת את הנתון שעלה בסקר ומעיד על סיבת הקנייה: "בדרך כלל אני לא נכנסת לחפש משהו מסוים אלא פשוט מדפדפת באייפד ובוחרת את הדברים שהכי מדליקים אותי. לפעמים אני רואה משהו אצל חברה והיא אומרת לי מאיפה היא הזמינה ואז גם אני נכנסת להזמין". ומה לגבי תדירות הקניות? "לרוב אני מרכזת כמה דברים לקנייה אחת גדולה אבל יש גם חודשים שאני יכולה לבצע שלוש או ארבע הזמנות מחו"ל".
היא לא מהססת לספר מהם הדברים שהיא בוחרת לרכוש: "אני קונה הרבה – ובעיקר שטויות. אחד המוצרים הנפוצים אצלי הוא כיסוי לטלפון, כל פעם אני מזמינה כיסוי אחר ומחליפה". ומהן ה'שטויות' שעליהן היא מעידה? "לאחרונה הזמנתי מערבב אוטומטי לדברים ששמים בסיר, כלי להוצאת חרצן מדובדבן וברגע האחרון ויתרתי על מזלג מסתובב לספטגי". אחד הדברים "הכי מבאסים" שקרו לה היה "חולצה שנראתה ממש טוב בתמונות וממש חיכיתי שהיא תגיע, וכשהיא הגיעה גיליתי שזו חולצה מניילון שאני לא יכולה בכלל ללבוש אותה". גם נושא הזמנים יכול לדעתה להיות מכשול. "הזמנתי פעם נעליים שתכננתי לטוס אִתן לחו"ל והיו אמורות להגיע כמה ימים לפני הטיסה. בסופו של דבר המשלוח התעכב והנעליים הגיעו יום אחרי שטסתי.
"תמיד תעקבו אחרי המלצות של אנשים, בין אם זה חברים ובין אם אלה המלצות של גולשים אחרים", תורמת מאי את הטיפ שלה. "תקראו ותקשיבו לאנשים שכבר הזמינו. אל תתפתו להזמין רק לפי התמונות כי אפשר לטעות בזה".
כעת נותר לתהות האם העצמאות האינטרנטית בפן הכלכלי תשפיע לטובה על התנהלותם הכלכלית העתידית של בני הנוער הישראלים.

 

צילום: יח"צ

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם