חכמה בגויים? Featured

 6 lahatab
מרואיינים בריטים: עברנו בהצלחה שינוי בנטייה המינית
בבריטניה, חלוצת התרבות הלהט"בית, נסב ויכוח ציבורי ער על חוק שעניינו מניעת הזכות של בעלי נטייה מינית הפוכה לטיפולים פסיכולוגיים להבראת נטייתם * ארגון נוצרי בריטי מפרסם סדרת ראיונות גלויים של מטופלים שעברו בהצלחה שינוי בנטייתם המינית * דרך גוגל קשה מאוד להגיע אל האתר שלהם, אבל נראה שחומרים כאלה בסוף עושים את שלהם

איתמר סג"ל

בתפוח האדמה הלוהט הזה איש אינו רוצה לגעת: נדיר למצוא רב, פסיכולוג או איש חינוך שיתמוך בטיפולי המרה בריש גלי, אף שמזמן מדובר רק בטיפולים פסיכולוגיים רגשיים ולא בטיפולים שיש בהם התערבות קלינית.

אפילו חברי כנסת דתיים מתנים לא פעם את הראיונות עימם בכך שלא יישאלו על הנושא. יוצא דופן אולי רק חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', שאמר השבוע בריאיון לוואלה כי אלו הם "טיפולים לגיטימיים שניתנים לאנשים בגירים מרצונם החופשי על ידי פסיכולוגים שמתמחים בתחום הזה".

בכנסת זו, שאלו הם ימיה האחרונים, הצליחה האופוזיציה להביך את הממשלה ולהעביר בקריאה טרומית חוק שיאסור בישראל כל סוג של טיפולי המרה. בהצעת החוק תמכו אנשי כחול לבן, כולל חברי כנסת דתיים. שלא במפתיע, אותם חברי כנסת לא יתנגדו לטיפולים קליניים פולשניים לשינוי מין. פיזור הכנסת, מכל מקום, שולח את ההצעה אליי קבר לעת עתה.

על רקע הפחד, ההשתקה ואיומי דת התקינות הפוליטית בולטת קבוצה בריטית המכנה עצמה 'גיבורי הממלכה המאוחדת', המפיצה ברשת ראיונות עם גברים ונשים שחוו זוגיות חד-מינית, שינו בטיפולים את נטייתם ומודים על כך בכל יום. חברי הארגון, הקרוי גם x-out-loud (לשעבר בקול רם), נאבקים בכוונת ממשלת בריטניה לאסור טיפולי המרה בחוק, בדומה לחוק שהוחל בחקיקתו בישראל.

ההשפעה התנ"כית של הארגון ניכרת במוטיבציה שלו. בחזון הארגון נטען כי הוא "מאמין בזוגיות על פי המודל התנ"כי וכי איש ואישה החיים יחד יוצרים מציאות של קדושה". באשר לכוונה לאסור טיפולי המרה טוענים בארגון: "נטילת החירות והזכות של אדם לבקש תמיכה כעין זו מזיקה ואין בה צדק. האדם צריך לעשות את הבחירות שלו בעצמו, ולא פוליטיקאים או פעילי בריאות הנפש הם שיחליטו בעבורו". הארגון תוקף את ההסללה לבחור בזהות חד-מינית, ואנשיו "גאים לתמוך במי שיוצאים לחופש מאותם רצונות לא רצוניים ובלבול מגדרי".

"גיליתי שזה פשוט לא זה"

הסיבה המרכזית להצלחת סדרת הראיונות לעורר את השיח היא כנראה פניהם הגלויות של המרואיינים. בחור ששמו סם טוען באחד הראיונות כי הקשרים שהיו לו עם גברים בהיותו הומו רק הרחיקו אותו מהרמוניה ומשלווה: "כשניהלתי מערכות יחסים מיניות עם גברים, במבט לאחור, זה כאילו היחסים בעצם משכו אותנו הרחק זה מזה במקום לקרב אותנו זה לזה".

סם טוען כי ההתנגדות לטיפולי ההמרה נובעת אך ורק מהמחשבה כי הטיפולים כוללים מכות חשמל והתערבות קלינית פולשנית, אך האמת היא שהטיפול ממוקד באימון פסיכולוגי שעניינו עיבוד רגשות.

סם: אין שום סיבה לאסור כל סוג של טיפול על מי שמחפש להתמודד עם טראומה מהילדות. הרעיון הוא להרשות לעצמך להרגיש את הרגשות שמתחת לפני השטח של הומוסקסואליות ולהתמודד איתם ושיהיה לך מישהו לדבר איתו עליהם

 

"אני חושב שחשוב לשתף את הסיפור שלי", אומר סם. "לא באתי ממקום שאמר לי שאסור לי להיות גיי או לקיים יחסים עם גברים. אני בא מרקע שזה היה מקובל לחלוטין, וגיליתי בכוחות עצמי שזה פשוט לא זה. אין שום סיבה לאסור כל סוג של טיפול על מי שמחפש להתמודד עם טראומה מהילדות. הרעיון הוא להרשות לעצמך להרגיש את הרגשות שמתחת לפני השטח של הומוסקסואליות ולהתמודד איתם ושיהיה לך מישהו לדבר איתו עליהם".

המרואיינת טייה לסטר מספרת סיפור דומה: היא נולדה למשפחה דתית נוצרית אך התרחקה מהדת בילדותה המוקדמת בשל פטירת אימה. התעללות מינית ונטישה של האב גרמו לה בדידות גדולה ועיסוק בשאלות זהות אישית. לדבריה, לאחר התקיפה המינית היא חשה משיכה לנשים ולא הרגישה בנוח בסביבת גברים, אך התקשתה לשייך זאת לפגיעה.

לסטר חייתה בזוגיות עם אישה עד שהחלה לשקוע בדיכאון. לדבריה, "המשיכה המינית לא הייתה מדומיינת, היא הייתה אמיתית. היינו בנקודה שרצינו למסד את חיינו ולחיות יחד". לסטר שינתה את נטייתה וטוענת בתוקף כי העניין אפשרי: "לכל מי שאומרים שאין אפשרות לשינוי, אני רוצה לומר ששינוי הוא חלק מהחיים. אילו לא הייתי עוברת את מה שעברתי, לא הייתי מאמינה, אבל הייתי שם. כל מי שרוצה לעשות את השינוי זכאי לקבל הזדמנות לעשות זאת".

המתנגדים לטיפולי המרה טוענים כי אין אמת בטיפולים וכי מי שדיווחו שהטיפול סייע להם לא היו חד-מיניים באמת אלא בעלי זהות מינית מודחקת. לסטר דוחה אמירה זו: "לכל מי שאומרים שהדחקתי את רגשותיי כשהייתי לסבית, אני אומרת שאיש לא הכריח אותי להיות לסבית באותה מידה שאיש לא אמר לי להפסיק להיות לסבית. השינוי שהתחולל בי הפך אותי לאדם מאושר יותר".

גם סיפורו של רוב, תושב לונדון, פורסם באתר הארגון: "גיליתי שאני לא מוצא סיפוק בחיים שלי כהומוסקסואל ורציתי לבדוק אם אפשר לשנות את זה. היה לי מזל שפגשתי מישהו שהיה מוכן לצאת איתי למסע של גילוי... הייתי בתוך זה שנים רבות, הייתי בדיכאון, חסר תקווה, לא יכולתי לשלוט בהתנהגות המינית שלי, במעשים המיניים שעשיתי. רציתי להפסיק, דמיינתי איך הייתי רוצה להיות, אבל לא הצלחתי להשיג זאת".

רוב קובע: "חייתי באורח חיים הומוסקסואלי כמה עשורים, וזה לא היה לי טוב! איש אינו יכול להתיימר לדעת מה נכון בשבילי. בחרתי לעזוב את הדרך הזאת". הוא בטוח בעצמו כאשר הוא מספר על הטיפולים הפסיכולוגיים שעבר: "הטיפול (הנפשי) עזר לי, עזר לי להגשים את חלומותיי. אין לטיפול קשר לטיפולים שהיו נהוגים בשנות השמונים... שוקים חשמליים, הזרקות, חומרים מטשטשים. הטיפול שחוויתי היה טיפול מכבד, אדיב, עדין, טיפול של שיחות שבהן ראינו את המטרות והיעדים שלי והתקדמנו לעברם. לא חוויתי שום פגיעה בטיפולים שהשתתפתי בהם".

לדבריו, "יש הרבה דיסאינפורמציה בתקשורת, דמוניזציה שעושים אנשים שאינם יודעים על מה הם מדברים. אני חוויתי מהטיפול רק חופש ושחרור. יש לי זכות לבחור בקשר המיני שאני רוצה בו ולהבין את משמעות הקרבה שחיפשתי תמיד מצד גברים, קרבה של חברות, של חום וידידות, שאינה משיכה הומוסקסואלית". הוא חותם: "תנו לאנשים לדבר, תנו להם לקבל החלטה מושכלת, ממה אתם מפחדים?"

בקהילת הלהט"ב אוהבים לצייר מציאות ורודה, אידיליה של עולם שבו כל אחד רשאי וזכאי לאהוב את מי שהוא חפץ לאהוב, ללא חוקי מגדר, אך בסדרת הראיונות הזאת נחשף הצד המושתק של העולם הזה: הדיכאון שחווים צעירים רבים וריבוי מקרי ההתאבדויות אינם נובעים מיחס החברה אלא מתסכול פנימי שחשים רבים מבני הקהילה.

טייה לסטר: לכל מי שאומרים שאין אפשרות לשינוי, אני רוצה לומר ששינוי הוא חלק מהחיים. אילו לא הייתי עוברת את מה שעברתי, לא הייתי מאמינה, אבל הייתי שם. כל מי שרוצה לעשות את השינוי זכאי לקבל הזדמנות לעשות זאת

המרואיין סיימון מעיד כי חווה התעוררות מינית מוקדמת ומשיכה הומוסקסואלית מגיל צעיר בעקבות פגיעה. "הרגשתי מלוכלך, אשם. לא היה לי עם מי לדבר... הרבה שנים נמשכתי לגברים בעקבות החוויה הזאת, ובמקרה אחר נראה שלא הייתי נמשך לגברים... היו שלבים שהייתי עמוק בסצנה של ברים וסטוצים, אבל התעייפתי ונשחקתי מזה מאוד. הרגשתי מת בפנים".

סיימון שינה את דרכו ואת נטייתו, ומאשים: "קהילת הלהט"ב דוגלת בקבלה של כל אחד, במגוון, אבל בפועל זה בדיוק הפוך ממה שאני חוויתי. אם אתה לא נראה טוב, אם אתה קצת שמן, דוחים אותך. מישהו מקהילה פעם אמר לי: 'אם מישהו אומר לך שהוא אוהב אותך, אל תאמין לו, הכול עניין של הנאה, של סיפוק מיני". לדבריו, "אני לא מכיר זוג גברים שחיים במונוגמיה... מערכות היחסים בעולם הלהט"ב מתאפיינים בפריצות ומכוונים רק לחוויות מיניות".

נראה שהוויכוח על יעילות טיפולי ההמרה לא יסתיים בקרוב. המצדדים טוענים כי מדובר בבחירה אישית, בייעוץ פסיכולוגי ובשיח שאינו שונה מכל תהליך נפשי אצל בעל מקצוע. האם נטייה היא עניין מולד שאינו ניתן לשינוי? התומכים בטיפולים טוענים שלא ומצביעים על השפעת האווירה החברתית והתקשורת. המתנגדים מתריעים על נזק למטופלים, על תסכול ועל נטייה טבעית שאינה יכולה להשתנות ואין סיבה שתשתנה. מה שבטוח הוא כי את הדברים צריך להשמיע, ואת תרבות ההשתקה יש למגר.

תודה ליעל יגר על הסיוע בתרגום.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם