ירקות של אהבה Featured

 6 bneybrak
משאית עמוסה בתוצרת חקלאית איכותית, מתנת חינם מחקלאי הדרום, מעוטרת שלטי אהבה נחתה בבני ברק וביקשה רק לחבק ולחזק את תושבי העיר. הפעם בלי שמץ של ביקורת. שוחחנו עם ריקי לויט, האישה שעומדת מאחורי היוזמה הספונטנית שהצליחה לרפא ולו מעט את פצעי השנאה של השבועיים האחרונים

הדס צורי

"אנשים הם טובים בבסיסם, רק צריך לעורר אותם למחשבה", אומרת ריקי לויט מתקוע. "קל נורא לעשות דמוניזציה למי שנראה אחרת מאיתנו, זה נתפס בקלות. אבל כשאתה קם ועושה מעשה טוב אתה רואה שכולם מתגייסים לסייע ומבין שזה קיים בכל אחד".

ריקי היא יזמית בנייה, אזרחית מן השורה שהתמונות של יס"מניקים חמושים רצים ברחובות בני ברק זעזעו אותה עד עמקי נשמתה: "המראות האלה של רימוני הלם, אלות ושוטרים רבים ברחובות העיר החרידו אותי", היא משחזרת. "הרגשתי שאנחנו במסלול מסוכן ושחייבים לעצור את הדהירה הזאת אל התהום".

את אדם דתי?

"למה צריך את ההגדרות האלה?" היא שואלת בחזרה. כשאני מתעקשת היא אומרת: "אני אדם ירא שמיים ומשתדלת לשמור על המסורת".

מה לך ולחרדים מבני ברק?

"אנחנו עם אחד!" היא מתפלאת. "אני מכירה את החברה בבני ברק כחברה איכותית מאוד השואפת לערכים נעלים, ויש בה המון סולידריות ועזרה הדדית. אלו אנשים טובים! מה להם ולאלות ורימוני הלם? זה לא נתן לי מנוח: הרגשתי שעושים להם עוול נוראי. נכון, אני לא חרדית בהשקפתי ולא באורח חיי, ויש לי המון ויכוחים עם המגזר הזה. ברור לי שיש מפרי סדר בחברה החרדית, וגם יש לי הרבה ביקורת, אבל זה לא מצדיק ענישה קולקטיבית פרועה שכזו, דמוניזציה וגרימת טראומה לדור שלם של ילדים".

אישה אחת פרצה בבכי ואמרה 'אבן נגולה מליבי! אתם האנשים הנכונים בזמן הנכון. אנחנו כל כך פגועים מיחס המדינה אלינו!' זה היה קורע לב ומרגש מאוד. מאותו רגע החל גם באזז תקשורתי אדיר

 

ריקי החליטה שהיא מוכרחה להביא "רוח אחרת", להגדרתה: "מכיוון שאני יודעת שרבים מתושבי בני ברק סובלים ממצוקה כלכלית, החלטתי לארגן להם משאית עמוסה בכל טוב הארץ". היא הרימה טלפון לאסף ביאזי, תושב תקוע. "אני שולח לך משאית ונהג", הוא הודיע. גם חקלאים מדרום הארץ פתחו את ליבם והצטרפו למיזם בהתלהבות.

"הרגשתי שכל הקוסמוס התגייס לעזור", היא מתרגשת, "הייתה היענות מדהימה. ישבתי בבית וכתבתי שלטים: לתושבי בני ברק באהבת חינם – מחקלאי הדרום". למחרת בבוקר יצאו דרומה ריקי, הנהג והמשאית. "העמסנו את המשאית בכמעט ארבעה טונות של סחורה איכותית המיועדת לייצוא, מכל טוב התוצרת של חקלאי הדרום".

הם הגיעו לבני ברק בסביבות השעה 14:00, ובדרך ניהלה ריקי שיחות עם עיריית בני ברק. " גודי סילמן, הרל"ש של ראש העיר, נפעם מהמיזם: הוא התקשר לעיתונאים, ארגן קבלת פנים מכובדת. העיר לבשה חג".

כשהגיעה המשאית והחלו לחלק את הירקות ניגשו אל ריקי רבים מתושבי העיר, נרגשים עד עמקי נשמתם: "אישה אחת פרצה בבכי ואמרה 'אבן נגולה מליבי! אתם האנשים הנכונים בזמן הנכון. אנחנו כל כך פגועים מיחס המדינה אלינו!' זה היה קורע לב ומרגש מאוד. מאותו רגע החל גם באזז תקשורתי אדיר. עיתונאים וערוצי תקשורת לא הפסיקו להתקשר אליי: ערוץ 12, 13, ערוץ 20, עיתונים חרדיים. חזרתי הביתה עם כאב ראש נוראי אבל עם סיפוק גדול", היא צוחקת.

ייתן ויחזור וייתן

למעשה החסד המדהים של ריקי נחשפנו עכשיו, אבל מתברר שזו אינה הפעם הראשונה שהיא עושה את זה. "לקראת הסגר של פסח סגרו את בני ברק כשבוע לפני כולם", היא משחזרת. "בתחילת השבוע הזה קראתי ב‑ynet כותרת שלפיה יש חשש מאסון הומניטרי בני ברק. זה זעזע אותי, והחלטתי שאני מוכרחה לארגן להם אוכל".

ריקי ארגנה משאית ונהג, ובכל יום מימי אותו שבוע ירדה לדרום, עברה בין חקלאים, בין היתר במושב פארן ובמערב הנגב, והביאה לתושבי בני ברק משאית עמוסה ירקות מדי יום! "אז זה היה כדי להביא אוכל לתושבים. הפעם זה היה כדי להעלות להם את המורל".

איך הגעת לכל החקלאים האלה?

"דרך מכר חקלאי. הוא שלח את הבקשה שלי בקבוצת הוואטסאפ של חקלאי הדרום". כבר בפסח העניקה ריקי מתנה קטנה לכל חקלאי וחקלאי: "היה לי חשוב לתת להם תחושה שמוקירים את מעשיהם, אז הבאתי איתי בקבוקי יין ולימון כבוש שאני מכינה בבית וכתבתי הקדשה. בפעם הזאת נתתי לחקלאים בקלאוות. כל אחד קיבל משהו, תשומת לב, העיקר שירגישו שמעריכים את מה שהם עושים ואת הנתינה שלהם, הרי גם הפרנסה שלהם לא בשמיים". היא מספרת שהדהים אותה לגלות הסכמה גורפת לסייע לחרדים. "כולם הסכימו שנעשה להם עוול נוראי".

את חושבת שמה שרואים בתקשורת אינו משקף את הלך הרוח של הציבור?

"אני שמחה על השאלה הזאת", היא מבהירה, "גם אני חטאתי בלשוני, והייתי אומרת התקשורת אשמה וכו', אבל ראי זה פלא: אותה תקשורת נתנה מקום מרכזי למחווה שלי ובמה להשמיע את דבריי. רבים מאנשי התקשורת שדיברתי איתם החמיאו לי, והשדרנית של ערוץ 12 אף אמרה 'אולי נשנה את נקודת המבט שלנו'".

לא רק את התקשורת ריקי שופטת לכף זכות אלא גם את המשטרה: "זה לא שהבני ברקים בצד של הטובים והשוטרים הם הרעים. יש פה כשל פיקודי וחברתי, משהו במבנה לא עובד נכון. צריך להבין שהמדינה בהתפרעות, וכנגד השוטרים האומללים האלה פותחים בכל יום חזית אחרת. תקשיבי לחדשות: אפס פרגון! שופכים עליהם קיתונות של טענות, ועל כל דבר הם צריכים להצטדק. יום לפני מה שראינו בבני ברק ניסו לבצע בהם לינץ', אז יש גם אמוציות והכבוד נפגע. המצב לא פשוט לכולם".

עד כניסת השבת קיבלה ריקי מאות הודעות נרגשות, והטלפון לא פסק מלצלצל. "אפילו הבת של הרב קנייבסקי, הרבנית קולדצקי, התקשרה לשתף אותי במה שקרה בבני ברק ובירכה אותי. התקשרו אזרחים מכל הארץ. את לא מתארת לעצמך מה הסיפור הזה עשה לאנשים".

ריקי לויט למדה תואר ראשון במדעי ההתנהגות ותואר שני בקרימינולוגיה, אך עשתה "שינוי של 180 מעלות", להגדרתה, והלכה לעסוק בבניין: פיקוח, קבלנות, יזמות. היא דוברת את השפה הערבית, ולמדה אותה בעצמה, מהשטח. "אני אדם מעשי, מכירה את העולם לפני ולפנים. כתבו עליי שאני פעילה חברתית, ושאלתי את עצמי: האם אני באמת כזאת?" היא צוחקת, "אני לא יודעת אם זו ההגדרה שלי, אבל למדתי מסבי וסבתי וגם בבית הוריי שצריך כל הזמן לעזור ולתת ולא לחשוב רק על עצמי. זה מה שאני משתדלת לעשות".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם