מהפכה: הגיע הזמן לגדול Featured

 10 story
במקום לטפל בסימפטומים של הולכת העיניים למסך החליטו אנשי ארגון 'לוקחים אחריות' להוציא לאור את 'ערכת הסטורי שלי', שמטפלת בשורש הבעיה: זה דור מצוין שבסך הכול שכח שהוא רוצה לגדול. הגיע הזמן להזכיר לו

נדב גדליה

הזמן הוא המשאב היחיד העומד לרשותנו, לכן אין לנו סבלנות לתהליכים, לגזלני דקות ובכלל. בשלב מסוים באנושות הבנו את זה, וכעת אנחנו רוצים שהוא יעבור בכל רגע בצורה הכי חזקה וכיפית שקיימת: הבו לנו מסך כלשהו. בהמשך נשתברו קולמוסים רבים על הצגת בעיית המסכים על שלל נגזרותיה. כעת, אחרי שסינון אתרים והגבלת צפייה היו למילות מיינסטרים עתיקות, הגיע הזמן לטיפול בשורש שמעבר לתכנים הלא ראויים: מה עושים לנו המסכים ולמה אנחנו מתקשים לשלוט בצריכתם אף שאנחנו יודעים ומרגישים שזה לא מה שאנחנו באמת מאמינים בו.

במקום לטפל בסימפטומים של ההתמכרות למסך החליטו אנשי ארגון 'לוקחים אחריות' והמאמן האישי איתי שאוליאן לחקור את הנושא ולהוציא לאור את 'ערכת הסטורי שלי', שמטפלת בשורשי הבעיה. כי אחרי שחווינו את טעם המסכים (איש איש ו'בעיית המסכים שלו') כבר קשה לנו להבין מה חסר לנו בחיים ואיך אפשר להשיג את זה בדרך נורמטיבית. קצת התייאשנו מזה שאנחנו יכולים לגדול ולהתפתח. כל שכן כשמדובר בבני נוער וצעירים שעדיין נמצאים מחוץ למרוץ החיים שמאלץ אותנו להתקדם בהם.

למקום הזה נכנסת 'ערכת הסטורי שלי' – התפתחות אישית בעולם דיגיטלי. הערכה כוללת ספר ושתי חוברות: חוברת משימות וחוברת למלווה. המשתמשים בערכה מקבלים גם ליווי אינטרנטי של אתר ברשת שמנתח את ההתפתחות האישית, ובוט נחמד מלווה את המשתמש בסמאטרפון. הבוט מעניק גביעים, מעודד ומזכיר לעשות דברים שיקדמו את ההתפתחות האישית.

את הערכה פיתחו עמותת לוקחים אחריות בראשות נחמיה כהן, הפועלת זה חמש שנים בחזית הטכנולוגית, והמאמן האישי איתי שאוליאן, שכתב את הספר המצורף לערכה עם סער חלק.

מצחיק לנסות לפתור סימפטום

"מה שעורר אותנו ליזום את 'הסטורי שלי' הוא שנים רבות של מפגשים עם בני נוער וצעירים", מספר שאוליאן. "ראינו שיש כאן נושא חם ובוער שמעסיק מאוד את הנוער: ההתמודדות עם המסכים. בשיחות עם נוער הרגשנו שאנחנו מצליחים להסביר יפה את הבעיה, אבל היה קשה לתת פתרון פרקטי. יש אתגר, יש סמארטפון ביד, מה עושים?"

סינון?

"מדברים יפה על הסימפטומים, אבל הבעיה הגדולה נמצאת עמוק בפנים, בתוך הנפש שלנו. הרבה יותר קל להגיד לבן נוער 'בוא נשים לך סינון' ונציל אותך. נשים חסימות ולא נאפשר לתכנים הלא הולמים לחדור למחשב, לטאבלט של ההורים, למחשב בספרייה. זה נכון, אנחנו מאמינים בסינון. אבל ככלי עזר. הפתרון נמצא במקום אחר לגמרי. לא בטיפול בסימפטומים שיוצרים משחקי מחשב וצפייה בסרטים במשך שעות".

"בני נוער וצעירים וגם מבוגרים ניגשים לסמארטפון כדי לקבל מענה לצרכים נכונים ואמיתיים", אומר מנכ"ל לוקחים אחריות נחמיה כהן. "צרכים כמו אהבה, שייכות, הערכה, משמעות, הטבעת חותם בעולם. צורכי יסוד שלנו כבני אדם שמבקשים מענה. אם לא נמלא צרכים אלו, הנפש תצעק. כל אחד מאיתנו סובל כשאין לו חברים או כשאין לו סיבה לקום בבוקר".

לשאוליאן יש גם משל נחמד שכדאי לנצור לפעם הבאה שבה האצבע מחפשת בינג' טוב. "זה כמו שהיינו אומר לך: נדב, מה היית עושה אם חבר שלך מסתובב הלוך ושוב ליד הבית שלו, הוא טרוד ואתה מנסה לעזור לו. מה הוא אומר לך? איבדתי את המפתחות של האוטו. אתה עוזר לו לחפש את המפתחות ליד השיחים, ושניכם לא מוצאים. ואז אתה אומר לו: תחשוב איפה שמת אותם? והוא אומר: שמתי אותם בסלון. ולמה אתה מחפש פה? כי פה מואר, והבית חשוך. זה מגוחך".

עולם שלם של העצמת רגשות והשלכות

"עולם המדיה והרשת נתנו לנו להרגיש שאנחנו מספקים את הצרכים של הנפש שלנו על ידי סדרות, משחקי מחשב ועוד", אומר שאוליאן. "בעולם האמיתי כדי לממש את הכישרון צריך מאמץ, סבלנות רבה ואימון – כי לא ביום אחד לומדים תווים ואקורדים אם רוצים ליהנות מנגינה – אבל בעולם המדיה של היום זה הפוך; אין צורך לצאת מאזור הנוחות. אם אדם מרגיש בדידות, מנכ"ל נטפליקס אומר לו כביכול: בוא תלחץ פה ותרגיש את עצמך בפנים. זה כל הקטע של המדיה, שאתה מזדהה עם השחקן והדמות ואתה מרגיש שהצרכים התמלאו. גם ברשתות: היית בודד, פתאום אתה מקבל אלף לייקים, למשל, בגלל השקשוקה שהכנת.

איתי שאוליאן: הבעיה היא שזה קרה רק בדמיון. יש תחושה שסיפקנו את הצרכים שלנו למרות שלא סיפקנו כלום. אם אין לי חברים וראיתי סדרת דרמה, אני בסוף בלי חברים. אם לא היה לי כישרון וראיתי נינג'ה ישראל והייתי מעורב באיזה מאמץ אדיר ופיתוח יכולות, לא קרה לי מזה כלום

"הבעיה היא שזה קרה רק בדמיון. יש תחושה שסיפקנו את הצרכים שלנו למרות שלא סיפקנו כלום. אם אין לי חברים וראיתי סדרת דרמה, אני בסוף בלי חברים. אם לא היה לי כישרון וראיתי נינג'ה ישראל והייתי מעורב באיזה מאמץ אדיר ופיתוח יכולות, לא קרה לי מזה כלום. שריריי לא התפתחו בכלל. אם רציתי הערכה וקיבלתי לייקים על משהו ערוך, אלו לא החיים האמיתיים. וגם אם זה לא ערוך, אני לא ראוי להערכה גדולה רק כי הכנתי לעצמי שקשוקה".

עשה טוב וסור מרע

מה הפער הזה ומילוי התחושות בקלות על ידי מאלחשים עושה לנו?

"זה יוצר תחושה של בדידות, ריקנות, כאב", אומר סער, ממחברי הספר. "זה החוסר שעליו אנחנו מדברים. במיוחד בתקופת הקורונה, שיש בה עלייה בתחושות הקשות. כי היכולת לחוות חוויות מחוץ למסך רק הצטמצמו.

"ואז הגיע 'הסטורי שלי' ואמר: במקום לדבר על הסימפטומים, ההתמכרות והחסימות, בוא נדבר על הנפש שלך, על החלל שאתה מרגיש, ונמלא את החלל בהמון המון טוב. נדבר על היכולות שלך, על הטוב שבך. תכיר את עצמך טוב יותר, תדע מה החלומות שלך ותדע איך להציב יעדים ולעמוד בהם. תכיר מה זה לחיות בגדול ולהיות אדם חופשי, תלמד לקבל שליטה על מכשירי המדיה. אילו אפליקציות נכונות לך ואילו סתם לוקחות לך את הזמן.

"תלמד איך מייעלים את הזמן מבריחה ומחיטוט בחיים של אחרים לעבר החיים עצמם. איך נותנים דרך המסך ועוזרים לאחרים. משהו אדיר יתפתח בנפש ויספק את הצרכים הבסיסיים של משמעות, אהבה, מימוש עצמי, שייכות, וממילא ייעלמו הסימפטומים ותצטרך פחות לברוח אל המסך. כי כבר יש בך מלא השפעה, צמיחה, התקדמות וטוב, ולכן אין צורך באפליקציות דמיוניות שימלאו את החלל, הוא מתמלא עכשיו בדברים אמיתיים".

אדם לעמל יולד

אל בהלה. ערכת 'הסטורי שלי' אומנם באה לעשות מהפכה אך מדריכה את המתפתחים דרכה כיצד לעשות זאת צעד אחר צעד, בהדרגה. לא ביום אחד מתרוממים מספת החיים ועוברים למסע עצמו. 'הסטורי שלי' מעוצב יפה וכולל משימות פשוטות לביצוע המובילות את הקורא למסע של שישים יום כדי להגיע לחיים עצמם הכוללים כיף מסוג שונה לגמרי מטעם המסך. כיף שיש בו שמחה אמיתית, הנאה, מלאות, ייעוד ומגוון סיבות לקום בבוקר (ותמיד היו שם כדי להעיר אותנו, אבל מי מקשיב לציוץ הציפורים כשיש התראות קופצות ברקע?).

'ערכת הסטורי שלי' טרם הגיעה לחנויות, ויזמי הפרויקט נמצאים כעת בעיצומו של מימון המונים. מי שהצליח להניח את ידו על הספר עוד טרם יצא לאור כבר מצליח להבין שמדובר בלא פחות ממהפכה.

"הסיפורים מגיעים השכם והערב", מתרגש שאוליאן. "התגובות מטורפות. הורים, רכזים, ראשי ישיבות, צעירים, בני נוער. מדברים איתי חבר'ה שמיואשים מעצמם ונופלים נפילות קשות שהן ההפך מהאידיאלים שבהם הם מאמינים. הם מספרים שהשיטה של 'הסטורי שלי' מדברת אליהם מאוד. הם מביטים לאחור ורואים שהחיים שלהם השתנו מהקצה אל הקצה". אין ספק, כדי לחיות באמת דרוש מאמץ, אבל התוצאה שווה את זה.

"חבר'ה הבינו דרך הערכה שההתמודדות היא לבחור בין לחיות מחוץ למסך ולשלם את המחיר – להתאמץ, ליהנות מחוויות קטנות ולצאת מאזור הנוחות – ובין לברוח ולקבל הכול קל, מהיר, חזק אבל לעולם לא להתמלא באמת. וחוזר חלילה".

שאוליאן נעצר לרגע ונזכר בסיפור שגרם לו להבין עד כמה הגישה שהוא מקדם חיונית למשק. "לפני כשנה פנה אליי צעיר בן עשרים ומשהו, אחרי צבא", הוא מספר. "הוא הגדיר את עצמו 'קצת תקוע' ולא ראה איך הוא יוצא מהדבר הזה. הוא ציפה לתשובות ששמע שנים, איך הוא מכור למסך וכו', ופתאום לא דיברנו איתו על 'להיות נקי' כמה ימים מתכנים לא צנועים אלא באנו ללמוד איתו איך להקשיב לעצמו, לצורכי הנפש, למה שהגוף והלב מבקשים, ופשוט ללמוד למלא את עצמו ולרכוש ערך.

איתי שאוליאן: הסיפורים מגיעים השכם והערב, התגובות מטורפות. הורים, רכזים, ראשי ישיבות, צעירים, בני נוער. מדברים איתי חבר'ה שמיואשים מעצמם ונופלים נפילות קשות שהן ההפך מהאידיאלים שבהם הם מאמינים. הם מביטים לאחור ורואים שהחיים שלהם השתנו מהקצה אל הקצה

"היום, כמעט שנה אחרי שהוא התחיל בתהליך גדילה, עזוב את זה שהוא לא מועד באינטרנט; הוא כבר עובד, לומד נגינה, מתנדב, יוצר. הוא מעיד על עצמו 'נולדתי מחדש', לא פחות. היה בו משהו אדיר, והוא היה חסום. כשמדברים עם בן אדם על הקשיים שלו הוא שוקע שם ומעריך את עצמו בהתאם לכישלון. כשהשיח הוא להבין עד כמה אתה ענק ומה שעשית בא למלא צרכים חשובים, זה אחרת לגמרי".

מה המטרה?

"להוציא את הספר באלפי עותקים כדי שיגיע לכל בן נוער וצעיר בארץ. כדי להגיע לספר צריך לכתוב בגוגל 'ערכת הסטורי שלי', וזה ישר מקפיץ את הדף של קמפיין מימון ההמונים. אתה מזמין ספר, ובתוך כמה ימים הוא אצלך בבית.

"יש אנשים שלא עומדים בפיתוי וגומרים את הספר ביום למרות שהכול בנוי בשיטה הדרגתית, ולא אמורים לקפוץ לשלבים קשים אלא להיבנות לאט לאט כבני אדם שרוצים לגדול".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם