הקודש של מאי גולן Featured

 10 may golan
קדושה במשכן - פוליטיקאים מדברים על עולם הקודש שלהם

רועי אהרוני

השבוע: חברת הכנסת מאי גולן, הליכוד

מה המקום האהוב עלייך בארץ ישראל?

"הרבה מקומות אהובים עליי בארץ ישראל. כמה שאנחנו מדינה קטנה בשטחה, ככה אנחנו מדינה ענקית ביופייה, וכל מקום ייחודי בסגנונו. אחד המקומות האהובים עליי הוא רמת הגולן. הגולן, שכולו מלא בטבע, שמיים ואוויר הרים צלול, נדיר גם ביופיו, ואני ואימי מאוד מחוברות אליו. לא סתם נוסף לי בלידתי השם גולן".

מה הדבר הראשון שצריך לעשות כדי להפוך את מדינת ישראל למדינה יהודית יותר?

"החזרת כלל המסתננים הבלתי חוקיים שהגיעו לארץ ישראל מכל העולם חזרה לארצות מוצאם וקביעת מדיניות הגירה מוסדרת שלא רק תעגן את זכות השיבה אלא גם תשמור על הצביון היהודי בישראל, שעליו צריך לשמור מכל משמר במיוחד לנוכח האויבים שנמצאים לא רק מבחוץ אלא גם מבית. אם לא נעשה השתדלות מלאה לשמירה על הארץ היחידה שיש לנו, היא לא תהיה, ואת זה לא מעט שוכחים לנוכח מסע החיים שהורגלנו אליו".

האם את מרוצה מהמפגש של תלמידי ישראל עם זהותם היהודית?

"ממש לא. אין למידה מספקת של ההיסטוריה היהודית-דתית ושל המורשת של עם ישראל. יהדות לא צריכה להילמד רק בבתי ספר דתיים, היא הבסיס שמייחד אותנו והופך אותנו למי ומה שאנחנו בעם הזה. כמו כן הייתי שמה דגש רחב יותר גם על לימוד המורשת והמסורת של יהדות בבל ויישום מסקנות ועדת ביטון, שלמען יישומן פעלתי ועודי פועלת בכנסת ישראל".

למי היית מעניקה פרס בתחום קידום היהדות במדינת ישראל?

"יש אנשים טובים וצדיקים רבים בעם ישראל, אבל את הפרס האישי שלי הייתי מעניקה למישהו מוכר קצת פחות שכל כולו 'ואהבת לרעך כמוך' ומתן בסתר: אהרון פולבר, יו"ר הקרן לנחלת עצמאות ישראל.

"אהרון הוא איש עשייה בכל רמ"ח איבריו ושס"ה גידיו, שעלה לארץ ישראל לפני שנים רבות. כשהכיר אותי בתחילת המאבק שלי בהסתננות הבלתי חוקית הוא נרתם מייד ללא שאלות וללא תנאים, והיום ממשיך לפעול בכל כוחו למען דרום תל אביב, ההתיישבות בישראל, חופש תפילה ליהודים בהר הבית ועוד ועוד. הוא איש מקסים ומופלא שעושה רבות למען קירוב לבבות וקיבוץ גלויות בארץ ובעולם. השראה אמיתית לקידום היהדות במדינת ישראל ובעולם בכלל".

כשהייתי בת 16 והגעתי במקרה לרבנית קנייבסקי זצוק"ל הייתי נערה כעוסה במקצת. כששאלתי את הרבנית למה אבא הביולוגי שלי לא תרם לגידולי היא ענתה לי שבורא עולם הוא הרי אבא של כולם, אבל במקרה שלי החליט שאהיה בת מאוד קרובה אליו, וכך זה באמת. יש לי אבא אחד גדול, האבא המיוחד ביותר שיש בעולם – ריבונו של עולם

איזו מוזיקה מחברת אותך לקדושה?

"מוזיקה מבית אימא. תפילות בנוסח ספרדי ובנוסח עיראקי מרגשות אותי במיוחד, ועמיר בניון האחד והיחיד מאוד מחבר אותי לקדושה ורוחניות מעמקי הנשמה. לאחרונה התחברתי מאוד למוזיקה חסידית. יש משהו בסגנון ששונה כל כך ממה שגדלת עליו שדווקא מחבר אותך עוד יותר גבוה".

איך נראית השבת שלך?

"קידוש, מנוחה, שינה טובה, התנתקות כמעט מוחלטת מכלי התקשורת והנייד והרבה משפחתיות. היא תמיד עוברת מהר מדי. כמו טעם מתוק של שוקולד שתמיד רוצים ממנו עוד".

מה את עונה למי שטוען שהיהדות היא גזענות?

"שזו פארסה מוחלטת וזילות למה שהיא גזענות באמת. להגיד על היהדות שטות שכזו, לעם שעבר פוגרומים, רדיפות וטבח עם כמו השואה, זה הרי לנסות ולמסמס את הסכנה שעודנה ניצבת מולנו. דווקא מאחר שהעם היהודי חווה על בשרו גזענות אמיתית יש לנו הזכות הבסיסית להגן על העם שלנו מכל משמר. על גבולותינו, על הצביון היהודי שלנו. זו אינה גזענות אלא חובתנו המוסרית לילדים שלנו ולדורות הבאים שיבואו בע"ה. ומי שאומר? שיאמר, שטויות נאמרות בערמות".

מהי המצווה האהובה עלייך?

"ברכות השחר. לקום בבוקר, בכל בוקר, ולדעת ששוב קיבלתי את הנשמה שלי מבורא עולם כי הוא אוהב אותי ושומר עליי ולקבל את הזכות להודות לו על כך במילים יפות כל כך זו מצווה יפה ונדירה ואהובה עליי מאוד".

איך עבודת הכנסת יכולה להיות קדושה יותר?

"קדושה היא ביומיום שלנו. באיך שאנחנו מתנהגים זה לזה ומדברים זה לזה. לכן אני חושבת שאם יהיו יותר כבוד הדדי ויותר פעילות נמרצת לשמירה על ארץ ישראל השלמה, למרות חילוקי הדעות זה בהחלט יעצים את הקדושה בעבודת הכנסת, שאני אישית רואה בה שליחות קדושה מאת השם יתברך".

ספר מארון הספרים היהודי שלמדת או שהיית רוצה ללמוד?

"יש לא מעט ספרים שלמדתי ועוד יותר שהייתי רוצה ללמוד, אבל אם יש משהו שאני פשוט נהנית לנסות ולפרש כל פעם מחדש זה ספר תהלים. אני אוהבת במיוחד את הפרקים שנוהגים לקרוא ביום חמישי, שכוללים הרבה ממזמורי השבת שלמדתי שהייתי ילדה קטנה בבית הכנסת בדרום תל אביב. הם מעוררים בי תחושות של כוח ועוצמה בכל פעם שאני קוראת אותם".

עם מי היית רוצה ללמוד חברותא?

"ואו, עם לא מעט. אני חייבת לבחור? אז שניים: הראשון הוא הרב כדורי זצוק"ל, שלימד אותנו מהי צניעות, הסתפקות במועט ואת המשמעות האמיתית של 'ואהבת לרעך כמוך'. הרב היה כולו לב ואור והביא איתו רוחניות שמורגשת בינינו עד היום מכתביו וסיפוריו. השני הוא הרב קוק זצוק"ל, רב גדול ועצום שהקדים את זמנו וחיבר את כולנו הרבה לפני שידענו על החיבורים האלה ועל הקשרים הבלתי נפרדים בין ציונות, יהדות, מודרניות וחמלה אמיתית".

האם את מתפללת לבניית בית המקדש?

"כמובן. בכל יום. בכל תפילה. בכל הדלקת נרות שבת ובכל ראש חודש. כולנו צריכים להתפלל לבניית בית המקדש, לביאת משיח בן דוד ולגאולה השלמה והאמיתית שתבוא על עם ישראל בע"ה בימינו אמן. אני גם מכהנת כיו"ר שדולת הר הבית בכנסת ומאמינה שצריך לעשות כל שביכולתנו למען זכות אבותינו בארץ הקדושה".

מה הקשר שלך לריבונו של עולם?

"שאלה ענקית שאפשר לכתוב עליה רבבות מילים. כדי לקצר אומר שהקשר שלי לריבונו של עולם הוא קודם כול קשר של אבא ובת. כשהייתי בת 16 והגעתי במקרה לרבנית קנייבסקי זצוק"ל הייתי נערה כעוסה במקצת. כששאלתי את הרבנית למה אבא הביולוגי שלי לא תרם לגידולי היא ענתה לי שבורא עולם הוא הרי אבא של כולם, אבל במקרה שלי החליט שאהיה בת מאוד קרובה אליו, וכך זה באמת. יש לי אבא אחד גדול, האבא המיוחד ביותר שיש בעולם – ריבונו של עולם – והקשר שלנו הוא קשר של אב ובתו על כל המשתמע מכך".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם