הגנרל הציוני: הרב לוינזון Featured

 14 zionot

 

הגנרל הציוני: הרב אלכסנדר לוינזון זצ"ל        
 
קורות חייו של הרב לוינזון כמעט נשכחו מלב * על הרב הירושלמי שהיה מבאי ביתו של הרצל ודיבר ציונות לליבם של יהודים ברחבי העולם

 

דמותו של הרב אלכסנדר לוינזון, מאבות הציונות הדתית, נשכחה כמעט לחלוטין ברבות הימים. הוא נולד בצפת בשנת תרל"ה, ובילדותו עלה עם משפחתו ירושלימה. הוא למד תורה אצל רבי יוסף חיים זוננפלד, לימים רבה של העדה החרדית, וזה יעץ לו לנסוע לפרשבורג שבהונגריה כדי ללמוד שם לרבנות.

 

כשנסע לוינזון הצעיר ברכבת מווינה לפרשבורג ישב מולו אדם הדור ששמו תאודור הרצל. השניים שוחחו, והרצל הזמין את הבחור לבקרו בווינה.

 

כשסיים לוינזון את לימודיו בבית המדרש לרבנים לא רצה לשבת על כס הרבנות. הוא חזר לארץ, נשא אישה ועסק בהחייאת המלאכה ביישוב הישן: עמד בראש אגודת יגיע כפיים "להרים קרן המלאכה" ופרסם חיבור חדשני, 'תקות ציון', לעידוד המלאכה במושבות. רוב הירושלמים בימים ההם למדו תורה והתפרנסו מכספי החלוקה, ורק מעטים עבדו למחייתם במקצועות פשוטים כמו סנדלרות וחנוונות.

 

אומנם צפו לו גדולות ונצורות בשדה הציבורי, אולם הוא קץ בחיי המנוחה והחל לנדוד בקהילות יהודיות ברחבי העולם.

 

הגנרל הטוב ביותר

 

באחד הימים עלה באוזני הרב שמעו של הרצל, והוא נזכר בפגישתם ברכבת והחליט לנסוע אליו. הרצל זכר את פגישתם ברכבת, ובמיוחד גדלה שמחתו כששמע שהאורח רוצה להעמיד עצמו לשירות הציונות המדינית. "כוחי בלשוני", אמר הרב, "ואם מצאתי חן בעיניך, תן לי לנסות את מזלי בהונגריה להסברה בעד הציונות".

 

נסע הרב לוינזון לעיר טופולצ'ין שבהונגריה, ובאחד הימים הוזמן לשאת נאום בבית הכנסת. האולם היה מלא מפה לפה, והרב הצעיר עלה על הדוכן ופתח: "ציון, הלא תשאלי לשלום אסירייך". דבריו עשו רושם כביר, ולאות הוקרה הגישה לו הקהילה 25 זהובים. מחצית הכסף מסר הרב לוינזון לצעירי המקום להוצאות פתיחת הסניף הראשון של ההסתדרות הציונית בהונגריה.

הרצל זכר את פגישתם ברכבת, ובמיוחד גדלה שמחתו כששמע שהאורח רוצה להעמיד עצמו לשירות הציונות המדינית. "כוחי בלשוני", אמר הרב, "ואם מצאתי חן בעיניך, תן לי לנסות את מזלי בהונגריה להסברה בעד הציונות

 

הצלחת המגיד הציוני הצעיר הכניסה רוח חיים בפעילותו של הרצל, ובעיתונו וועלט, גיליון 41 (תרס"א, 1901) כתב: "המצודה האנטיציונית הקשה ביותר נכבשה על ידי הגנרל הטוב ביותר של המטה הראשי", הלא הוא הרב לוינזון.

 

תיווך רוחני

 

הימים שקדמו לקונגרס הציוני הראשון היו קשים להרצל. הוא רצה להפוך את הקונגרס לבמה הרשמית של עם ישראל, ורצה גם את השתתפות באי כוח היהדות הדתית, ובייחוד השתוקק לראות בצירים את הרב שמואל מוהליבר. הרב הירושלמי היה מבאי ביתו של המנהיג הציוני וקישר בינו לבין העולם הרבני.

 

"נשלחתי באופן מיוחד לרוסיה", סיפר הרב לוינזון, "כדי ללוות את הרב מוהליבר אל הקונגרס. לדאבונו של הרצל ואף לצערי חלה הרב המפורסם באותו זמן, ונבצר ממנו להגיע לבאזל ולהשתתף בקונגרס". עם זאת פעל הרב מוהליבר למען הקונגרס ואף שלח איגרת, והיא הוקראה במלואה במעמד הפתיחה. דבריו עשו רושם רב על הנאספים, תורגמו לכמה שפות והופצו באלפי עותקים.

 

בביקורו ההיסטורי של הרצל בארץ ליווהו הרב לוינזון. הוא העיד שהרצל אכן נפגש עם הרב שמואל סלנט, בניגוד להכחשות בני משפחת הרב, שחששו מהתקרבותו לציונות.

 

מיהו המתנגד הגדול של הציונות?

 

הרב לוינזון היה קרוב גם לבני ביתו של הרצל. זיכרונות יקרים שמר מאביו, ר' יעקב הרצל, שהיה איש טוב ומטיב. הרצל הרגיש תמיד שציונותו היא למורת רוחה של אשתו, ופעם אחת פנה אל הרב לוינזון בשאלה: "התדע מי הוא האנטי-ציוני הגדול ביותר?" הנשאל החל מונה שמות, אך הרצל הצביע לבסוף על אשתו והכריז: "זאת היא!"

 

"נכון!" קראה האישה האומללה והשתתקה. הרהיב הרב לוינזון ושאל אותה: "מדוע מתנגדת את כל כך לתנועת בעלך?" הזדקפה האישה ואמרה: "רבי היקר, מה אתה עושה לטובת הציונות, וכמה היא עולה לך?" "כל מה שיש לאל ידי לעשות, גבירתי היקרה, הנני עושה". "ומה עלה בידך לעשות עד כה?" "הקדשתי ספר מיוחד למען הציונות, הנקרא 'תקות ציון'. אני דורש לפני בני ישראל בכל הזדמנות שלא על מנת לקבל פרס. וגם עשיתי עוד כמה וכמה דברים".

 

"וממני גזלה הציונות את בעלי! מילדיי את אביהם! בלי לדבר כבר על שאר הדברים, שהם פעוטים לגבי הראשונים אך עצומים בחיי יומיום". בחדר הושלך הס. דבריה של הגברת הרצל עשו רושם גדול על הרב לוינזון.

 

הפגישה האחרונה

 

שישה שבועות טרם נפטר הרצל ביקרו הרב לוינזון. הרצל כבר היה אז תשוש רופה אונים. "הוא פנה אליי ואמר, "'שלושה דברים כבירים מרחפים על ראשי', וזקף שלוש אצבעות: 'א) בראש וראשונה הצ'רטר (זיכיון להתיישבות יהודית בארץ ישראל). ב)כשנשיג את הצ'רטר, נחוץ יהיה מייד להעביר את היהודים מן הגלות לארץ ישראל. הראשון תלוי באחרים, השני בנו. ג) להפוך אבק עם לעם. למטרה זו נחוץ לנו המשיח בכבודו ובעצמו'".

 

שנים חלפו, ומדינת ישראל קמה וגם ניצבה. הרב לוינזון האריך ימים וזכה לראות בתקומתה של המדינה שלמענה פעל כל חייו. יהי זכרו ברוך.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם