בדקנו סרטון רשת אחד Featured

 4 zrika

 

הרשתות החברתיות עמוסות סרטונים נגד חיסון הקורונה, והגיע הזמן לבדוק לפחות אחד. בחרנו את הנצפה ביותר, שבו הרב יובל אשרוב מנמק מדוע הקורונה היא רק עוד שפעת ולמה החיסון נגדה הוא סכנה * והרי התוצאות: אחד המדענים שהרב ביסס עליו לא מעט מטענותיו הוא בכלל מפיץ סדרתי של מידע רפואי כוזב. רשימת תופעות הלוואי היא בכלל רשימה כללית של ארגון התרופות, ונתוני התמותה שהביא הרב אשרוב סותרים את התמותה העודפת שמדווחות עליה כל המדינות המפותחות שנפגעו מהקורונה * ד"ר אלי רוזנברג, ראש מחלקת קורונה בסורוקה, מצביע על הפערים החשובים יותר: הניתוח המדעי של הרב הוא ערבוב מידע מעוות ושל אמירות שגויות * שאלנו גם על טענות העקרות, שכולם יודעים לצטט בביטחון. כל התשובות לפניכם * פרק נוסף על הקלות הבלתי נתפסת של הפצת מידע כוזב

 

איתמר מור

 

את השפעותיו החיוביות של חיסון הקורונה חש ד"ר אלי רוזנברג על בשרו. רוזנברג, רופא בכיר בסורוקה, אחראי תחום אימונולוגיה קלינית בבית החולים (מומחה למערכת החיסון), התחסן לפני כעשרים יום עם חברי הצוות הרפואי בבית החולים. שלושה ימים לאחר מכן גרמה תקלה מקומית במערכת האוורור להפניית אוויר מחדר ששהו בו חולי קורונה ישירות אל משרדו האישי. "במשרד אני תמיד יושב לבד, לכן אין צורך במיגון או במסכה, וקיבלתי במרוכז כמה 'עננים' של קורונה", הוא מספר.

 

רוזנברג בן ה-45 פיתח תסמינים כעבור כמה ימים, והם הלכו והחריפו עם כל יום שעבר. "בערך ביום התשיעי למחלה התחולל שינוי בלתי מוסבר", הוא מספר, "בבת אחת, בתוך שעתיים, התחולל שיפור ניכר במצבי. אין שום פרוטוקול של החלמה שתואם תופעה כזאת. ההסבר היחידי הוא שמדובר ביום ה-12 להתחסנות, פרק הזמן הדרוש לגוף לייצר די נוגדנים לדחות את המחלה. אני מניח מכאן שאילו הייתה החשיפה שלי ביום העשירי שלאחר החיסון, ייתכן שלא הייתי חולה כלל או שהייתי חווה את הקורונה בעוצמה פחותה בהרבה".

 

רוזנברג מתגורר בירוחם. הוא חלק מחבורה קטנה שייסדה את ישיבת ההסדר בירוחם לפני יותר מ-25 שנה, ומשפחתו היא מראשונות הגרעין התורני בעיר. הוא אחד הרופאים הבכירים שהתנדבו לעבוד במחלקת הקורונה של סורוקה בגל הראשון, בתקופה שהנסתר היה עדיין רב על הגלוי בכל הנוגע למגפה. כבר עשרה חודשים ששגרת יומו רצופה נהלים מתישים של לבישת מיגון מסורבל, שעות עבודה ארוכות ובעיקר עומס נפשי ורגשי גדול, שכן הוא רואה לנגד עיניו מדי יום חולים נפטרים מקורונה. דווקא משום כך היה לו קשה לצפות בסרטון של הרב יובל אשרוב המופץ בימים אלו ברשתות, שבו הרב המוכר מסביר מדוע החיסון לקורונה מסוכן.

 

הרב אשרוב הוא מייסד שיטות לרפואה אלטרנטיבית, תזונה ופסיכולוגיה פסידו-מדעיות ומקים מכללת אילימה, שבה מלמדים את שיטתו. בשנים האחרונות, עם התגברות פרסומו, הוכיחו רופאים ועמותות שעמדותיו של הרב אשרוב נעדרות בסיס מדעי. בין היתר הוא מטיף נגד חיסונים ומתנגד לטיפול כימותרפי במחלת הסרטן ולנטילת אנטיביוטיקה באופן כמעט גורף. במהלך השנים פורסמו בעיתונות סיפורים על מטופלים של אשרוב שהגיעו לסכנת חיים ולאשפוז של חודשים בעקבות תורת התזונה שלו והתנגדותו הגורפת לתרופות.

 

בשנה האחרונה חזר הרב אשרוב שוב ושוב על הקביעה כי הקורונה היא סוג של שפעת. לטענתו אין תמותה עודפת בישראל או בעולם עקב הקורונה, לכן לדבריו הקורונה איננה מגפה. בסרטון האחרון שלו הוא טוען כי קבלת החיסון לקורונה עלולה לגרום לעקרותולמחלות אוטואימוניות, וזאת אף שכמה מדענים הפריכו טענות אלו.

ד"ר אלי רוזנברג: איזה אינטרס יש לי או לכל רופא אחר לשקר בנוגע לסיבת המוות אחרי שבשתיים לפנות בוקר איבדתי חולה? מהיכרות קרובה מאוד של המערכת אני יכול לומר שמי שמת מקורונה נרשמה לו סיבת המוות קורונה, ומי שמת מסיבה אחרת זה מה שנרשם אצלו

 

בתחילת הסרטון מופיע כיתוב: "אין בידע בסרטון זה להחליף יעוץ רפואי קונבנציונלי. יש לכבד את החוק", אולם אחריו במהלך כ-25 דקות שב הרב אשרוב ושוטח את משנתו. בין שאר טענותיו בולטת האמירה "לא ראינו במחלה הזאת (הקורונה) דברים יוצאי דופן כמו קריסת מערכות או פרכוסים. כל מה שיש לנו הם סימפטומים רגילים של שפעת. זה מתנהג כמו שפעת... חיכיתי לראות אולי לאורך הזמן נראה תמותה גדולה ויוצאת דופן. שוב גם פה נראה שאין שום דבר שונה ממה שהתרגלנו לראות בשפעת. אותם אחוזי תמותה כמו שפעת. אני תמה כבר חודשים בשאלה היכן היא המחלה החדשה. בסוף הבנתי שפשוט שינו לשפעת את השם וכעת קוראים לה 'קורונה'. מה שיש לנו זו שפעת עם המון פחד שמלובה בידי רופאים ותקשורת... גם הדיווחים על מקרי מוות מקורונה הם מוטים. אני מכיר מקרים רבים של אנשים שמתו מסרטן ומחלות אחרות והיה להם את הווירוס בדם אז רשמו שהם מתו מקורונה".

 

גם בסרטון זה אשרוב חוזר על הטענה ששיעור התמותה הכללי אחרי תשעה חודשים של קורונה לא השתנה ביחס לשנים הקודמות וכי מספר הפטירות הכללי בעולם דווקא ירד בשנת 2020. אמירה זו מביאה אותו לכלל מסקנה: "אם אין פה חידוש לא מבחינת חולי וגם לא מבחינת תמותה, אז כנראה שאין כלום".

 

את חיסוני הקורונה של פייזר ומודרנה הוא תוקף בטענה כי טכנולוגיית mRNA, שעליה הם מבוססים, לא רק שאיננה בטיחותית אלא אף משנה את רצף הדי-אן-איי האנושי בגרעין התא, בדומה להנדסה גנטית. בדבריו הוא מזכיר את ד"ר מיכל הרן, המטולוגית בבית חולים קפלן, המזהירה מאפשרות שהחיסון ייצור בשיעור מסוים מהאוכלוסייה מחלות אוטואימוניות.

 

כמו כן אשרוב מזכיר מסמך שחתומים עליו ד"ר מייקל יידון (שהיה לפי גרסה אחת יועץ רפואי ובגרסה אחרת מציג עצמו כסגן נשיא לשעבר בפייזר ומנהל מדעי ראשי למחקרי אלרגיה ומחלות נשימה) וד"ר וולפגנג וודרג, לשעבר ראש מחלקת בריאות באחת מערי גרמניה, המעלים "חששות בדבר בטיחותו של תרכיב החיסון". השניים מביעים חשש מתגובה חיסונית מוגברת וחמורה יותר לנגיף שתעורר סערה ציטוקינית העלולה לגרום נזק חמור לריאות ולאיברים אחרים. כמו כן הם מעלים חשש לתגובות אלרגיות חמורות ולפגיעה בפוריותן של נשים שיתחסנו, מאחר שחלבוני הספייק של הקורונה מכילים גם חלבונים הדומים לסינסיטין, החיוני לייצור השליה, מה שלדעתם עלול לפגוע בהיווצרות השליה ולגרום לנשים מחוסנות לסבול מעקרות.

 

אחרי אזכור של כל כך הרבה שמות ונתונים, אין פלא שהמאזין הממוצע מסיים את הסרטון של אשרוב בתחושה שהדבר הנורא ביותר שהוא יכול לעולל לעצמו הוא ללכת להתחסן.

 

"מה שהכי עצוב לי בסיפור הזה הוא שעדיין יש אנשים שחושבים שקורונה היא סוג של שפעת", אומר ד"ר רוזנברג. "במהלך הקריירה שלי ראיתי לא מעט חולי שפעת שהגיעו לטיפול נמרץ. בכל המקרים החולים האלה שהו בטיפול נמרץ לא יותר מארבעה-חמישה ימים, ואז עברו למחלקה רגילה. קורונה זה סיפור שונה לחלוטין. חולים מחוברים שבועות ארוכים למכונות הנשמה, ובסוף התקופה הזאת לא רק שאינם מחלימים, הם פשוט מתים.

 

"אם מתוך חמישה אנשים שחולים בשפעת קשה ומאושפזים בטיפול נמרץ ארבעה יחלימו ואחד ימות, בקורונה הסטטיסטיקה כמעט הפוכה: ארבעה לא ישרדו, ורק אחד יחלים. במחלקת טיפול נמרץ קורונה אתה מוצא אשפוזים ארוכים, מסובכים ומורכבים שדורשים המון צוות וציוד. אני בכלל לא נכנס למעמסה הרגשית-פסיכולוגית של הצוותים, שכבר חודשים רבים מאבדים חולה ועוד חולה ועוד אחד. בעתיד נצטרך לתת את הדעת על הנזק הנפשי והפסיכולוגי שצוותי הרפואה חווים בתקופה הזאת".

 

תמותה עודפת מובהקת

 

כשמדברים על מגפה אנחנו חושבים של משהו אפוקליפטי, גופות מתגלגלות ברחוב וחדרי מתים עולים על גדותיהם. בסוף זאת לא התמונה כאן.

 

"אני לא חולק על הטענה שקורונה איננה מחלה שגורמת לתמותה גבוהה. אני חולק מכול וכול על האמירה שאין תמותה עודפת כתוצאה מהקורונה. זה פשוט לא נכון. אין לי מושג מאיפה הרב אשרוב מביא את הנתונים שלו. כל אדם יכול בלחיצת כפתור להוציא את הנתונים על תמותה עודפת בכל מדינה מערבית מתוקנת. הנתונים מכל העולם מראים בצורה חד-משמעית שמאז מרץ 2020 יש תמותה עודפת מובהקת ברמה עולמית. זכינו ב"ה שבישראל התמותה העודפת שולית, אבל זה נטו עניין של סייעתא דשמיא. ארצות כמו צרפת, ספרד, ארצות הברית, אנגלייה, איטליה ואפילו גרמניה מתמודדות עם קטסטרופה. בכולן היו החודשים האחרונים מדממים מאוד, עם מספרים הרבה מעבר לממוצע.

אני שמעתי בעיקר המון טענות מעורבבות ולא מדויקות. למשל, האמירה שטכנולוגיית RNA נכנסת לגרעין התא האנושי ומשנה אותו. ביולוגית וגנטית מדובר בדבר בלתי אפשרי. אותו דבר לגבי הטענה שה-RNA פוגע בדי-אן-איי או קשור להנדסה גנטית. אלו דברים בלתי אפשריים מבחינה ביולוגית וגנטית. כל ההתרחשות של ההתחסנות בסוג הזה של החיסונים מתרחשת מחוץ לתא, על המעטה החיצוני בלבד

 

"אני חושב שמאחורי הטענה הזאת מסתתרת אמירה שלפיה תמותה נמוכה ממחלה מידבקת כמו הקורונה היא משהו שאפשר לחיות איתו. לצורך הדיון נאמר ששיעור התמותה מקורונה הוא 0.1%, כלומר אדם אחד מכל אלף נדבקים ימות. בסדר גודל של מדינה כמו ישראל מדובר בכעשרת אלפים איש כשנותנים למחלה לעשות את שלה ללא כל הגבלות. האם מוות של עשרת אלפים איש זה הרבה או מעט? האם זה יקרה בתוך שנה או בתוך שלוש שנים? אלו שאלות שלדעתי אין מישהו שיכול לענות עליהן. אני חושב שאם יש אפשרות להציל את חייהם של כמה מאות או אלפים, צריך לעשות כל מה שאפשר.

 

"המחלה הזאת זוכה לכינוי מגפה כי היא מידבקת. אדם מעביר את הנגיף הלאה, ובדרך נקצרים חיי אדם. ההדבקה היא שעומדת במרכז הדרמה של הקורונה, לעומת מחלות קטלניות הרבה יותר, כמו בעיות לב או סרטן, שאינן מידבקות. אילו לא היה אלמנט ההדבקה בקורונה או שהייתה דרך לעצור את ההדבקה ביעילות, העולם לא היה נכנס לסחרור בשנה האחרונה".

 

מה בנוגע לטענה שיש ניפוח של מספר מקרי המוות מקורונה ורבים מהנפטרים סבלו ממחלות רקע שאולי הן שגרמו למותם?

 

"אני אפילו לא יודע איך להגיב על הטענה הזאת. זה טיעון מכעיס. איזה אינטרס יש לי או לכל רופא אחר לשקר בנוגע לסיבת המוות אחרי שבשתיים לפנות בוקר איבדתי חולה? מהיכרות קרובה מאוד של המערכת אני יכול לומר שמי שמת מקורונה נרשמה לו סיבת המוות קורונה, ומי שמת מסיבה אחרת זה מה שנרשם אצלו. אין שום הנחיה מקומית או גלובלית להטות ברישומים את סיבת המוות לקורונה וגם אין שום סיבה לעשות זאת".

 

הרב אשרוב מזכיר לא מעט עובדות, שמות וטענות בדבר המסוכנות של החיסון לקורונה.

 

"אני שמעתי בעיקר המון טענות מעורבבות ולא מדויקות. למשל, האמירה שטכנולוגיית RNA נכנסת לגרעין התא האנושי ומשנה אותו. ביולוגית וגנטית מדובר בדבר בלתי אפשרי. אותו דבר לגבי הטענה שה-RNA פוגע בדי-אן-איי או קשור להנדסה גנטית. אלו דברים בלתי אפשריים מבחינה ביולוגית וגנטית. כל ההתרחשות של ההתחסנות בסוג הזה של החיסונים מתרחשת מחוץ לתא, על המעטה החיצוני בלבד. רק שם ה-RNA עובר את התרגום והופך לחלבון, וגם אז הנוכחות של ה-RNA בגוף נמשכת לכל היותר כמה שעות, ולאחריהן החלבון מתפרק.

 

"המפגש הקצר הזה מספיק כדי לעורר תגובה דלקתית שתגרה את מערכת החיסון לייצר נוגדנים. גם הציטוט של ד"ר מיכל הרן מבית חולים קפלן, שהעלתה חשש לתגובה אוטואימונית לחיסון, הוא מגמתי. הרבה מדענים ענו בשבוע האחרון לד"ר הרן והוכיחו שהחשש שלה חסר היתכנות. אגב, חשוב לזכור שד"ר הרן עצמה סובלת ממחלת שריר, כך שאינני בטוח כמה אובייקטיבית היא יכולה להיות.

 

"גם הטענה שמעולם לא נוסו חיסונים כמו אלו של פייזר, המבוססים על טכנולוגיית mRNA, איננה נכונה. הטכנולוגיה הזאת קיימת כבר עשר שנים ומשתמשים בה בפרוטוקולים מגוונים, והיא זכתה לדירוג גבוה מאוד ברמת הבטיחות שלה. למעשה סביר להניח שבעתיד יתבססו כל החיסונים המוכרים על הטכנולוגיה הזאת, שנחשבת בטוחה, זולה ומהירה יותר מחיסונים מסורתיים".

 

עכשיו הגענו לדבר על תופעות הלוואי, אבל עוד לפני ששאלתי את ד"ר רוזנברג על הנושא חיפשתי מעט על כך ברשת, ובאופן לא ייאמן מתברר שהרשימה שהביא הרב בסרטון איננה קשורה כלל לחיסון הקורונה אלא מדובר בכלל בצ'ק ליסט שנועד לוודא בטיחות של כל חיסון שהוא. בפועל הצהירה פייזר על שש תופעות לוואי בלבד: עייפות, כאבי ראש, כאבי שרירים, צמרמורות וחום.

 

למרות עיוות המידע הזה אני שואל את ד"ר רוזנברג על תופעות הלוואי בחיסון של פייזר. "המידע שהציגו עד כה חברות פייזר ומודרנה מעיד שמדובר בחיסון שיש לו מעט מאוד תופעות לוואי", מסביר רוזנברג. "נכון שיש רשימה של תופעות לוואי אפשרויות, בדיוק כפי שיש תופעות לוואי אפשריות לכל חיסון או תרופה. אין ארוחות חינם. אני מאמין שהתדירות של תופעות לוואי קשות מהחיסון תהיה נמוכה מאוד, ודאי בהשוואה לחיסונים מהדור הקודם. כשאני שם על המאזניים את היתרונות, החסרונות, החששות והתקוות, אין לי ספק שכדאי להתחסן.

 

"אפילו לי היו התלבטויות אם להתחסן. אני איש מערכת הרפואה, אבל גם אני לא מכניס סתם חומרים לגוף. התחסנתי רק אחרי שקראתי, למדתי ובדקתי את כל הספרות הקיימת בנושא. אחרי שהבנתי את היתרונות והחסרונות בחרתי בחיסון.

 

"על הטענה של הפגיעה בפוריות וחשש לעקרות אין לי מה לומר חוץ מכך שאבן אחת שמישהו זורק לבור גם אלף חכמים לא יוכלו להוציא. אין שום קורלציה בין הרצף של החלבונים שמוצגים בחיסון לחלבונים אנושיים, ודאי לא לחלבונים של השליה. הטענות לעקרות פשוט משוללות כל יסוד מבחינה מדעית וגנטית".

 

אבל גם כאן מתברר שהדברים שעליהם ביסס הרב אשרוב את דבריו מפוקפקים: באתר איגוד רופאי בריאות הציבור הישראלי התייחסו בהרחבה למסמך של ד"ר יידון וד"ר וולפגנג, ואחרי שהפריכו את טיעוניהם הוסיפו שם שלד"ר יידון יש היסטוריה ארוכה של הפצת מידע כוזב ועובדות חסרות ביסוס ברשת.

 

איך אתה מתייחס לכל גישת הרפואה הטבעית?

 

שואלים אותי את השאלה הזאת לא פעם, והאמת היא שאני תמיד אומר שאין לי מה לומר. לא למדתי את זה ואני לא מבין בזה. אני רק יכול להזכיר לכולנו שעד לפני כמאה וחמישים שנה הייתה תוחלת החיים הממוצעת של האדם המערבי חמישים שנה. היו שחיו יותר, אבל הם היו היוצאים מן הכלל. עד לפני מאה שנה הכיר כל אחד לפחות משפחה אחת שאיבדה ילד עקב מחלה זיהומית. לא היה מישהו שלא הכיר משפחה עם ילד שסובל מנכות בגלל פוליו או ממגבלה כתוצאה מדלקת קרום המוח. בין האפשרות הזאת לאנטיביוטיקה, תרופות וחיסונים, אני בוחר באפשרות השנייה".

 

ביקשנו את תגובתו של הרב יובל אשרוב לטענות העולות מהכתבה, אך עד לירידה לדפוס לא הצלחנו לקבל כל תגובה. אם וכאשר נקבלה, נשמח לפרסמה כאן.

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם