לספר את הסיפור שלנו Featured

 10 lang

הגיע הזמן שעם ישראל יספר בעצמו את הסיפור שלו
 
כמעט שכחנו שיהודים מסרו את נפשם כדי לשמור את היהדות תחת משטר הקומוניזם, וסדרת רשת בהפקה פרטית מביאה את סיפורם למסך. הבמאי יחזקאל לנג: "ההיסטוריה היא הפרשנות של מי שמתעד אותה"

 

נדב גדליה

 

צרות אחרונות משכחות את הראשונות, והיומיום גם ככה מורכב עכשיו, אבל לפעמים כדאי להיזכר בסיפור הגדול של עם ישראל ומה עשו לעמנו לא מזמן כדי שנבין עד כמה אנחנו מאמינים בני מאמינים, ויש אומרים תותחים.

 

בשנת 1917 הפילו המהפכנים הקומוניסטים את ממשלת הצאר של רוסיה והנהיגו משטר טוטליטרי. מאותו רגע מר נאסר על שלושת מיליון היהודים שחיו בזמנו ברוסיה לעסוק ביהדות בפומבי. לא מדובר בקנסות על אי-חבישת מסיכה. בימים ההם כל מי שלימד יהדות נחשב לאויב המדינה, נעצר על ידי הקג"ב הידוע לשמצה, נחקר, עונה, נשלח לסיביר או הועלם מן העולם. עד היום, למעט ספרים וסרטים דלי תקציב המיועדים לקהל חרדי, סיפור היהודים שמסרו את נפשם ולימדו יהדות בסתר חרף הדרמטיות, הפחד וההיסטוריה לא הוקרן על המסך ולא הונגש לקהל העולמי.

 

עכשיו הבמאי והתסריטאי יחזקאל לנג (49) עושה את זה באמצעות 'שמי ברזל', סרט חדש שנערך לסדרת רשת המיועדת לקהל העולמי ומשודרת לעת עתה באתר ערוץ 7 ובכיכר השבת. שמי ברזל עוסקת בסיפורם של קומץ יהודים חב"דניקים שלימדו יהדות בסתר בברית המועצות למרות הסכנה העצומה והרדיפה המתמדת – עד נפילת ברית המועצות ושחרור היהודים.

 

"לא ייאמן שהסיפור המדהים הזה מעולם לא הפך לסרט", אומר לנג, חוזר בתשובה, עולה (ישן) מקנדה, עיתונאי בוגר ניסן נתיב ומעלה, שיצר את הסדרה בשיתוף פעולה עם בית הספר לקולנוע יהודי תורת החיים.

קרל מקס היה יהודי שהמציא את הקומוניזם. הוא חשב שהוא מביא גאולה, אבל הביא גיהינום. היו גם יהודים שרדפו אחרי אחיהם ושיתפו פעולה עם המשטר הקומוניסטי. הם הגיעו לקומוניזם כי ראו בציונות משהו ספציפי ורצו לגאול את כל העולם דרך הקומוניזם. הם לא ידעו שגם ביהדות מכוונים לתקן את כל העולם

 

אחרי לא מעט יצירות שזכו לסיקור תקשורתי בעולם הגיע לנג לסיפורם של היהודים ששימרו את היהדות בימי המשטר האפל ההוא. "קראתי ספרים על הנושא של יהודים תחת המשטר הקומוניסטי, וזה הדהים אותי", מספר לנג מה משך אותו בסיפור. "קרל מקס היה יהודי שהמציא את הקומוניזם. הוא חשב שהוא מביא גאולה, אבל הביא גיהינום. היו גם יהודים שרדפו אחרי אחיהם ושיתפו פעולה עם המשטר הקומוניסטי. הם הגיעו לקומוניזם כי ראו בציונות משהו ספציפי ורצו לגאול את כל העולם דרך הקומוניזם. הם לא ידעו שגם ביהדות מכוונים לתקן את כל העולם".

 

הגיע הזמן להפסיק לצחוק על עצמנו

 

גם לנג עצמו נמצא בעולם היצירה כדי לתקן את העולם, לא פחות. "מספר הקולנוענים היהודים בארץ ובעולם גדול, אך למרבה הצער אפשר לספור על אצבעות יד אחת את מי שמייצרים סרטים יהודיים דרמטיים", הוא אומר. "עד כמה שהיהודים נהדרים בלספר את סיפוריהם של אחרים, הם חלשים מאוד בלספר את הסיפור של בני עמם. מחקרים מראים כי הישראלי הממוצע צופה בשלוש שעות של וידאו בכל יום. הנטישה של המדיום החזק ביותר עלתה לעם היהודי ביוקר וגרמה להתבוללות המסיבית בימינו. עד מתי נשאיר את הכלי העוצמתי הזה בידיהם של אנשים העוינים את ישראל ואת היהדות?

 

"הגיע הזמן שעם ישראל יספר את שלו ויפסיק לבקר את עצמו", אומר לנג בהחלטיות. "כל העולם עושה את זה, וגם לנו מגיע. התוכן היהודי כמעט אפסי, וההפקרות הזאת עולנו לעם שלנו ביוקר. עברו יותר מחמישים שנה מאז ששת הימים, ולא עשו סרט אחד דרמטי על האירוע הזה מבחינה אמונית. במקום זה עושים צחוק מהיהדות, וחבל. עד שהציבור יתעורר וירצה תוכן יהודי ייקח זמן. כיוצרים אנחנו צריכים להתעורר לכיוון הזה כבר עכשיו".

 

איך הייתה ההפקה?

 

"לקח לי שלוש שנים לכתוב ולביים את הסרט בפועל, כי מדובר בסרט בתקציב עצמאי. כסף שנתנו בני משפחה וחברים. לא נראה לי שקרן קולנוע אחת בארץ תתמוך בפרויקט שלא משרת את האידאולוגיה החילונית והשמאלנית. ב"ה, הייתה הרבה סייעתא דשמיא. למשל, באחד הימים השחקנים שהיו אמורים לשחק חיילים הודיעו פתאום שהם לא מגיעים לסט. לא ידעתי מה לעשות, אבל ב"ה בדיוק באותו יום פגשתי מכר, ובתוך כמה שניות אורגנו לנו שלושה חיילים מצוינים".

 

הסדרה שמי ברזל תשודר ברשת בכל שבוע במוצאי שבת בשלושת החודשים הקרובים. "אנחנו מתכננים גם לכלול כתוביות באנגלית כדי לשדר לעולם", אומר לנג, וראשו כבר עוסק בסיפור היהודי הבא שיחזק את העולם היהודי. כי איך שלא מסתכלים על זה, הכול מתחיל בידיעת הסיפור ובפרשנות המתלווה אליו.

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם