מי הורס את הדמוקרטיה? Featured

 7 uman

 

"מערכת המשפט הורסת את הדמוקרטיה הישראלית"
זו לא הפעם הראשונה שחתן פרס נובל פרופ' ישראל אומן מתבטא נגד השתלטות בית המשפט על הדמוקרטיה הישראלית, אך בשיחה שערכנו איתו השבוע סביב הדיון על חוק הלאום, הנימה שלו מחריפה. לדעתו נתניהו עצמו טרם הבין היטב את חומרת המצב. הסיבה שלא מצליחים לעמוד מול בית המשפט ולעצור את התערבותו היא הפילוג בעם – בית המשפט מנצל את החולשה הזאת, ועל גבה ממסמס למעשה את הרעיון הדמוקרטי

יוסף רוסו

"יש לי ביקורת קשה על כל מערכת המשפט הישראלית, ובכלל זה הפרקליטות, לא רק בית המשפט העליון", פותח פרופ' אומן את שיחתנו. "אבל המחשבה על פסילת חוק יסוד הוא קש שצריך לשבור את גב הגמל. אין שום אמירה ערכית, מוסרית או חוקית שיכולה לתרץ התערבות שכזאת.

"חוצפה גדולה שבית המשפט מעז להתייחס לחוק הלאום. היה עליו לדחות את העתירה הזאת על הסף. בכך שלא עשה זאת גילה שוב שהוא משתלט על המדינה – אין דרך אחרת לתאר את זה. ייתכן שלמי שמכהנים שם יש כוונות טובות, אך הדרך לגיהינום רצופה כוונות טובות. העמדה שלפיה הם הקובעים בכול, שעל פיהם – ורק על פיהם – יישק כל דבר, היא עמדה פסולה מהיסוד.

"כאן אמורה להיות דמוקרטיה. במקור היווני, 'דמו' זה עם, 'קרטיה' זה שלטון. דמוקרטיה היא שלטון העם. מלון אבן-שושן מפרט: דמוקרטיה היא 'משטר מדיני שבו ניתן השלטון בידי נבחרי העם באמצעות הפרלמנט, ובו מובטחות זכויות האזרח להבעת דעה חופשית'.

"בזמן האחרון מנסים להוסיף אי-אלו 'זכויות אדם' להגדרת מושג הדמוקרטיה. אף מוציאים את המושג ממובנו המקורי – לא עוד שלטון העם עם סייגים מסוימים, אלא רק הסייגים, בלי שלטון העם. אמנם הכנסת יכולה להציע הצעות, אך אישורן או פסילתן נתון בידי אוליגרכיה לא נבחרת, שלמעשה בוחרת את עצמה: מערכת המשפט.

גם אם בית המשפט אומר שבמקרה זה הוא לא רוצה להתערב, או אפילו מצדיק את החוק, זה לא מקובל, משום שעולה בעקיפין שיש להם סמכות להתערב, ואין להם

"למדינת ישראל אין חוקה. לפני כחצי יובל התחיל בג"ץ לפסול חוקים של הכנסת על בסיס 'אי-חוקתיות', ואת מקום החוקה ממלאים חוקי יסוד, שאת חלקם יזם שופט העליון אהרן ברק עצמו. כל זמן שחוקי יסוד אלה היו לרוח השופטים, הם שימשו בסיס לפסילת חוקים. פתאום מערערים על חוקתיות החוקה. חוק הלאום נקבע והועבר לפי כל הכללים כחוק יסוד, וככזה אין לבית המשפט רשות לעסוק בו. בדמוקרטיה אין רשות לבית משפט עליון להתערב בתוכן החוקה".

אומן מבקש לחדד לאן מופנים דבריו: "האשמה איננה רק של בית המשפט, אלא גם של הכנסת, שמאפשרת את המצב הזה. הכנסת צריכה לצאת ולקבוע שאין לבית המשפט רשות להתערב. לבית המשפט יש רשות לפרש חוק יסוד, אך לא לפסול אותו. אם הייתה חוקה במדינת ישראל, האם גם אז הייתה לבג"ץ רשות לפסול אותה? בית המשפט משתלט אט אט על המדינה וממסמס את הדמוקרטיה. הוא מוציא את השלטון מידי האזרחים ומעביר אותו לידי גילדה שלא נבחרה בידי העם".

כשאנחנו מבקשים ממנו לחוות דעתו על החוק עצמו הוא מסרב בתוקף. "בכלל לא משנה מה חושבים על חוק הלאום", הוא מדגיש, "הסוגיה היא עקרונית הרבה יותר ונוגעת לסמכותו של בית המשפט. אין לבית המשפט העליון הזכות הבסיסית לדון בחוק יסוד. גם אם בית המשפט אומר שבמקרה זה הוא לא רוצה להתערב, או אפילו מצדיק את החוק, זה לא מקובל, משום שעולה בעקיפין שיש להם סמכות להתערב, ואין להם".

מה באשר לטענה שיש בחוק פגיעה בזכויות אדם?

"זה עניין ששנוי במחלוקת, וכאן הכנסת – לא בג"ץ – צריכה לקבוע. בעצם האפשרות לפסול חוק יסוד, לא משנה באיזה טיעון, בג"ץ למעשה ממסמס את יסוד הדמוקרטיה".

איך צריכות כעת הכנסת והממשלה להגיב?

"הפעולות היו צריכות להינקט מזמן. על כל פנים כעת ודאי שעל הכנסת להיעמד על הרגליים האחוריות ולקבוע שלבית המשפט אין סמכות לפסול חוק יסוד. עד עכשיו חוקי יסוד שימשו מעין חוקה. לא ייתכן להכריז, למעשה, על אי-חוקתיות של החוקה.

"לצערי נתניהו לא מתייחס בכובד ראש מספיק למה שמתחולל במערכת המשפט. מדובר בסכנה גדולה מאוד לדמוקרטיה הישראלית. הפקדת תיק המשפטים, במסגרת ההסכם הקואליציוני, אצל ניסנקורן מכחול לבן הייתה משגה. אנחנו הופכים לאוליגרכיה וצריכים להילחם נגד זה".

מה יהיו המהלכים הבאים לדעתך מצד הכנסת, בית המשפט והעם?

"אתה שואל אותי מה יהיה והאמת היא שאין לי מושג. אני לא עורך דין ולא פוליטיקאי. אני יכול רק לומר מה צריך להיות. לצערי העם מפולג, ואילו מערכת המשפט מלוכדת מאוד. אם המציאות הייתה אחרת אפשר היה להתלכד ולהתנגד לבית המשפט ולא לציית להחלטותיו, מכיוון שפשוט אין לו הסמכות הנדרשת. נקווה שזה יקרה אחרי הבחירות, כאשר הממשלה הבאה תקום".

לצערי נתניהו לא מתייחס בכובד ראש מספיק למה שמתחולל במערכת המשפט. מדובר בסכנה גדולה מאוד לדמוקרטיה הישראלית. הפקדת תיק המשפטים, במסגרת ההסכם הקואליציוני, אצל ניסנקורן מכחול לבן הייתה משגה. אנחנו הופכים לאוליגרכיה וצריכים להילחם נגד זה

 

תהיה התנגדות מצד העם בשלב כלשהו?

"רוב העם עסוק בתקופה הזאת בעניינים אחרים: פרנסה, קורונה, חיסונים, הרצון לחזור לשגרה. אני מניח שאחרי שנחזור לשגרה אולי נשמע יותר את קולו של העם. בינתיים מערכת המשפט ממשיכה להרוס את הדמוקרטיה הישראלית".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם