מחוסן כל היגיון Featured

 8 hisun
קבוצות רבות ברשתות החברתיות סערו השבוע בסוגיית חיסוני הקורונה הקרבים ובאים. לפי ד"ר סודי נמיר, שאינו חושש להתנגד לממסד הרפואי בישראל כשהוא רואה לנכון, השאלה לא מתחילה: "ברור שאני מתחסן" * אילו חששות אכן קיימים, כיצד נוצר חיסון מהר כל כך, והאם הטכנולוגיה החדשה היא סיבה לחשש או אולי דווקא ההפך * וגם: הקדמה קטנה על הצפת המידע הכוזב שמתרוצץ ברשתות, הפעם בנושא קריטי לאנושות

איתמר מור

ביום ראשון הוספתי לתמונת הפרופיל שלי בפייסבוק מסגרת שמככבת בימים אלה ברשת, המכריזה: "גם אני אתחסן". מפני קורונה כמובן. בתוך שעה פנו אליי שני אנשים ושאלו אם אני באמת מתכוון לעשות זאת. כשהודיתי שכך בכוונתי לעשות, האחד נאלם דום; האחר איחל לי בריאות ואריכות ימים ושה' ישמור אותי. ההתנגדות לחיסונים נגד קורונה נפוצה באופן לא מבוטל. גם בישראל וגם בעולם. השבוע פורסם סקר בברזיל - אחת המדינות שנרשמו בה מקרי מוות הרבים ביותר מהמגפה (180 אלף עד כה) - ולפיו אחד מכל חמישה אנשים במדינה (22%)יסרב לקבל את החיסון. בארה"ב כמעט 30% מהאוכלוסייה בטוחים שהקורונה והחיסונים הם חלק ממזימה אפלה וגדולה.

לפני שננסה לשאול את השאלות על החיסונים החדשים ולהבין את התשובות, אי אפשר לדבר על ההתנגדות לחיסונים במנותק מההכחשה לקורונה שקדמה להם. על איזו קונספירציה דיברו בשולחן השבת שלכם בחצי שנה האחרונה? על התאוריה שלפיה הקורונה והחיסונים הם חלק מתוכנית עולמית מרושעת של ארגון "אילומינטי" (פירוט בהמשך) לדילול אוכלוסיית העולם באמצעות מחלה דמיונית וחיסונים הגורמים לעיקור, שמעתם? אחרי הטענה הזאת, אך טבעי שיגיעו תורן של תאוריות שמסבירות את התרומות הנכבדות שהרימו המיליארדר ביל גייטס ואשתו מלינדה לקידום חיסונים נגד מגפה כחלק מתוכניתו להשתיל מיקרו-שבבים בכל אוכלוסיית העולם באמצעות החיסונים על מנת לנטר את תנועותיהם. לפי סקר שנערך לפני כשבוע בידי רשת החדשות של תאגיד התקשורת Yahoo, בארה"ב לבדה כ-28% מהציבור מאמינים שמדובר באמת לאמיתה.

אולי אתם עדיין בשלב ההכחשה של המגפה, שלא הייתה ולא נבראה, והומצאה רק כדי להמציא לה חיסון דמיוני שימלא את ארנקיהם של בעלי חברות התרופות העולמיות; אולי אתם מעדיפים את תאוריית הקשר האהובה עליכם בטעם מקומי, גרסה נאו-אנטישמית, שלפיה נתניהו שולט בעולם והמציא מגפה שעוצרת עולם ומלואו רק כדי לעכב את החקירות האישיות שלו; ומה בעניין הדור החמישי בעולם הסלולר, הידוע כ-G5, והטענה שהאנטנות שמוצבות כעת בישראל ושפריסתן ברוב ארצות העולם הסתיימה כבר לפני שנה הן המפיצות את הקורונה, וכי חברות התרופות משתפות פעולה עם הממשלים בנושא זה כדי להעצים רווחים?

לכל אלה מצטרפות דעות של מטפלים בשיטות טבעיות, וכמובן גם הרב אמנון יצחק, שקוראים לציבור שלא להתחסן. גם הרב יובל אשרוב טען כי צריך להילחם בחיסוני הקורונה ולהתנגד להם בכל הכוח. "החיסונים הם הרעה הכי גדולה של התקופה האחרונה, וצריך להתנגד לזה בכל הכוח", התבטא הרב בשיעור שאותו אפשר למצוא ביוטיוב. "להתחסן לקורונה פירושו להפקיר ילדים לגחמות של רופאים שגם הם לא ממש יודעים מהו החיסון הזה. כל הידע שמגיע על החיסונים הללו, שהמציאו אותם בן לילה, הוא קטן ומסויג ולא בכדי. אין ידע משום שאין בכלל מגפה. אנשים מתים כמו בכל שנה משפעת. אם אכן הייתה מגפה היינו רואים במדינה כמו שלנו עשרות מתים בכל יום. מכיוון שזה לא קורה, הרי שסגר הוא הדבר הכי נורא שאפשר לעשות. מסכות בשטח פתוח - זו שטות גדולה, ולהתחסן בשביל מחלה שכלל לא קיימת זה אסון". יש לציין שדברים אלה של הרב אשרוב אינם מפתיעים לאור התנגדותו הנחרצת והידועה למתן חיסונים באופן כללי.

***

תרומתנו הצנועה לדיון הזה היא שיחה עם ד"ר סודי נמיר, רופא משפחה ורופא במרכז הרפואי בילינסון ומי שנחשב הרופא המיתולוגי של ילדי גוש קטיף. נמיר, שאיננו חשוד בקונבנציונליות וידוע גם ביכולתו ללכת מול הממסד (בין היתר כשהודח מוועדת האתיקה בעקבות דבריו כנגד זוגות חד-מיניים), רואה בעין חמורה את ההתנגדות לחיסונים בכלל ולחיסון נגד קורונה בפרט. על שאלתנו אם הוא עצמו יתחסן ענה בנחרצות "לרגע לא עלה על דעתי שלא".

"הטענות המופרכות שלפיהן עידוד למתן חיסונים הוא קונספירציה ממסדית שיש לה קשר עם חברות התרופות, ובמקביל הטענות כי החיסונים גורמים לפיגור או למחלות שונות, אינן חדשות והן מזיקות מאוד", הוא אומר. "לא ברור לי מדוע אנשים מעדיפים להאמין לאמירות אזוטריות ולא אחראיות כשיש אין-ספור עדויות לגבי הקורונה שהיא מחלה אמיתית, מסוכנת וקטלנית. לי עצמי יש שלושה קרובי משפחה, אחד מהם בן פחות מ-60, שמתו מקורונה. איש מהם לא סבל ממחלות רקע כלשהן. כולם נפטרו מקורונה לאחר שנדבקו".

בימים האחרונים הושמעו גם דעות של רופאים שלא ברור שתומכים בחיסון.

"מדובר במיעוט קטן, אזוטרי ומבוטל. תארים כמו דוקטור או רב לא הופכים בהכרח כל מה שאדם המתהדר בהם אומר לנכון או קדוש. ההלכה עצמה נסמכת על הרפואה הקונבנציונלית, זו שיש לה אחיזה במציאות. מותר ואפילו חובה לחלל שבת ויום כיפור על בסיס אמירה של רופא קונבנציונלי. דווקא משום כך לא ברור לי איך רב יכול לבוא ולומר על חיסונים שעומדים בכל הקריטריונים המדעיים המקובלים שהם סכנה. רפואה קונבנציונלית היא עדיין אבן הבוחן מבחינה מדעית ואקדמית להסמכה של רופאים. מכאן שמי שמחזיק בדעות אחרות מזו של הרפואה המעוגנת הוא החריג, ולא להפך. המגפות העולמיות כולן, מהמגפה הספרדית ועד לאבעבועות השחורות, מוגרו בזכות הרפואה הקונבנציונלית והחיסונים. כל זה מעיד היכן האמת נמצאת".

בשונה מחיסונים אחרים, בכל מה שקשור לקורונה אנו נתקלים במבול של תאוריות קשר והפחדות. על מה זה נשען לדעתך?

"אני מודע לכך שהרשת מלאה בסרטונים מגוחכים ובטענות של כל מיני משועממים. בעיניי הם לא ראויים לתגובה. העובדה שיש אחוזים מסוימים שמתנגדים לחיסון לא מהווה הוכחה לדבר מלבד בורות. בארה"ב השקיעו במאה שעברה מיליארדי דולרים בהסברה סביב מחלות מין, וגם היום אתה יכול למצוא כמעט 20% שאין להם מושג במה מדובר. בורות, דעות קדומות או קונספירציות לא בהכרח מעידות על נחשלות או חוסר אינטליגנציה".

ובכל זאת, האם המהירות שבה פותח החיסון ואושר, לא הופך אותנו לשפני הניסיון, בעיקר בכל הקשור להשלכות ארוכות הטווח של החיסון?

"יש אמת בטענה הזאת, אבל בתחשיב של עלות מול תועלת הסיכון קטן מאוד. הטכנולוגיה שעליה מבוססת החיסונים של מודרנה ופייזר היא חדשנית אבל קיימת לפחות עשור. החלו לפתח אותה בעקבות ההופעה של האבולה והסארס, כך שלא מדובר במשהו חדש לגמרי. מבחינה זו הקורונה הייתה קטליזטור להאיץ את המחקר בכיוון של הטכנולוגיה הזאת, שוב מבחינה כלכלית. חברות התרופות עתידות לגרוף סכומי עתק מהחיסונים לקורונה וזו מוטיבציה חזקה מספיק כדי לגרום לאנשים במעבדות לעבוד בימים ובלילות כדי להאיץ תהליכים. אתה עוצר את כל שאר התהליכים והפיתוחים ומתרכז רק בפרויקט אחד בלבד והנה התוצאה.

"בשנה החולפת האנושות נדחקה למצב של חוסר ברירה. הכלכלות כולן משותקות. איכות החיים של מיליארדי אנשים נפגעה. באירופה מתמודדים כעת עם גל תמותה חסר תקדים בשל מהקורונה. אין ספק שעלולות להיות הפתעות בהמשך הדרך, אבל הסבירות לכך נמוכה מאוד. בסופו של יום מדובר במאזן של רווח מול הפסד. בין האפשרות להמשיך במציאות הנוכחית של סגרים, בדיקות והגבלות לאורך שנים, אל מול יציאה לשגרה בתמורה לחיסון שיעילותו הוכחה בצורה מדהימה אך השלכותיו ארוכות הטווח עדיין לא ברורות לחלוטין, אני בוחר בחיסון".

אנשים רבים חוששים מהטכנולוגיה החדשנית שעליה מבוסס החיסון. מה שונה בו מחיסונים אחרים?

"בשונה מחיסונים רגילים שמבוססים על החדרה של נגיף מוחלש או מומת כדי לפתח נוגדנים, החיסונים של פייזר ומודרנה לקורונה מבוססים על טכנולוגיה ששמה mRNA. כאמור, הטכנולוגיה הזאת מוכרת כבר יותר מעשור והיא קיבלה קפיצה אדירה בעקבות הקורונה. הרעיון הוא להציג לגוף לא את הווירוס, אלא רק חלבון שנמצא על הזיזים של הנגיף, שהם אלה המאפשרים את החדירה של נגיפי הקורונה לתאים האנושיים. הרווח בשיטת החיסון הזאת הוא כפול: גם לא חושפים את האדם לנגיף, וגם מלמדים את מערכת החיסון לתקוף את המערכת של הקורונה שמאפשרת הדבקה, מה שממילא מנטרל את הנגיף. השיטה הזאת מאפשרת הפקה של חיסונים רבים בזמן קצר יחסית, שכן אין צורך בתהליך הממושך של 'גידול' הווירוס. כמו כן, בשיטת החיסון החדשנית הזאת יש אפשרות נוחה לשנות את מולקולת ה-mRNA בהתאמה לזן חדש של נגיף הקורונה – אם תתרחש מוטציה שתשנה את חלבון ההיצמדות".

מה אתה אומר למטופלים שחוששים לקחת את החיסון?

"את מה שאני אומר כל השנים לפציינטים שמתלבטים בכל שנה אם לקחת חיסון לשפעת. חיסוני שפעת יעילים ב-60-70 אחוז ורוב המתחסנים כלל לא ייהנו מהחיסון משום שהם לא יחלו. העידוד להתחסן מפני שפעת נובע רק מסיבה אחת: להוריד את שכיחות המחלה בציבור כדי להגן על ילדים, חולים במחלות רקע ונשים בהיריון. כשאני עצמי התלבטתי בשאלה אם להתחסן הלכתי לשאול רב-פוסק. הבאתי לפניו את כל הנתונים, רווח מול הפסד, ולבסוף הוא אמר שאם בכל שנה כמה מאות קשישים ניצלים בזכות זה, הרי שחובה לקחת את החיסון. מבחינה סטטיסטית הסיכוי שאדם יחליק בכניסה למרפאה שלי וייפצע קשה גדול יותר מהסיכוי שהוא ימות משפעת, ועדיין פסק ההלכה נותר בעינו. אני מחסן את עצמי בכל שנה, מצלם את זה ושולח את הסרטון לכל הפציינטים שלי. לדעתי להתחסן זו מצווה כמו להניח תפילין.

"ייתכן שלאדם מסוים לא אכפת מעצמו, אבל מה הסביבה אשמה? הרי שמענו אין-ספור סיפורים מזעזעים בשנה האחרונה על אנשים שבאו לסעוד הורים מבוגרים, או ילדים שבאו לבקר את סבא וסבתא בסגר, הדביקו אותם והביאו למותם. איך אנשים כאלה חיים עם עצמם? אז אם אפשר למנוע את זה, איך אפשר להתנגד? יש מושג בהלכה שנקרא 'חייב לאחריני' - כלומר החובה של אדם לנקוט אמצעים בגלל אחריות חברתית, שלא לפגוע באחרים. קורונה, כמו מחלות רבות אחרות, היא מחלה שאין לה שום סימנים חיצוניים בשבועיים שלאחר ההדבקה. למרות זאת, כבר בשלב הזה היא מידבקת מאוד. לפי הכלל של 'חייב לאחריני' אדם שאיננו מתחסן אסור לו לצאת מהבית בכלל. כל הגעה שלו למרחב הציבורי עלולה לסכן אנשים. אם הוא בוחר שלא להתחסן – יתכבד וישב בבית, יחטוף לבד את המחלה ולפחות לא יזיק לאחרים. בעיניי בושה וחרפה לנופף בדגל ההתנגדות לחיסונים, ואחרי זה עוד להסתובב חופשי במרחב הציבורי. זה ממש כמו אריה טורף שמסתובב ברחובות. אנו נראה כבר בזמן הקרוב שאלות הלכתיות על מי שמסרב להתחסן, למשל אם מותר למנוע ממנו למשל להיכנס לבית כנסת".

השאלה שנותרה בלי מענה היא כיצד קורה שבשלב קריטי כל כך של תחילת מבצע ההתחסנות, משרד הבריאות מפקיר את השטח לשמועות ותיאוריות משונות המופצות ברשת. פנינו למשרד הבריאות וביקשנו לדעת אם קיימת מערכת הסברה שלו במטרה לעודד התחסנות נגדcovid-19 ואם כן מדוע הציבור לא נחשף אליה. כמו כן ביקשנו לדעת אילו צעדים מתכוון המשרד לנקוט כדי להפיג את החששות ולעודד את הציבור להתחסן.

מצעד הקונספירציות על חיסוני קורונה – וניסיון לתת להן מענה בהיגיון
  1. הקורונה לא קיימת / הקורונה היא הנדוס גנטי מרושע ומתוכנן היטב של הסינים שתכליתו להחליש את המערב / הקורונה קשורה לקרינה סלולרית – בין אם הקורונה היא "פייק" ובין אם היא מהונדסת או סתם "שפעת עם יחסי ציבור", יש רק שאלה אחת שאין עליה תשובה: למה קורונה? למה לא נגיף קטלני בהרבה, שברור לכולם שלא מתעסקים איתו ושהידבקות בו אינה משחק? למה נגיף שפוגע רק בחלשים ובקשישים? איך פגיעה בקשישים ובחלשים מסייעת לממשלת סין? איך נגיף שעד היום לא ברור אם הוא דרמה או מלודרמה קשור לפריסת רשת הדור החמישי בצד השני של העולם?
  2. קורונה היא כלי בידי המשטר לאכן טלפונים ולהגביל תנועה – איזה מין משטר שמעוניין לשרוד מייצר סגר, אבטלה ופניקה ותסיסה בציבור שלו? צעדים כאלה משיגים אפקט הפוך: ערעור יציבות, בהלה וחרדה.
  3. החיסון מפני קורונה משנה את החומר הגנטי של המתחסנים ועלול לגרום למוטציות – קשקוש מוחלט. החומר הגנטי האנושי נמצא בגרעין של התאים, ואילו תהליך ייצור החלבון של הנגיף באמצעות החיסון מתרחש מחוץ לגרעין התא.
  4. החיסון לקורונה הוא חלק ממזימה של ביל גייטס להחדיר באמצעותו מיקרו-שבבים לכל האנושות כדי לעקוב אחריהם ולנטר את תנועותיהם – המיליארדרוהפילנתרופ ביל גייטסהודיע כבר בחודש פברואר כי יתרום 100 מיליון דולר למחקר לטובת מציאת חיסון לקורונה ולתמיכה בטיפולים הרפואיים.תיאוריית הקשר מבוססת עלאמירה של ראש המפלגה הקומוניסטית הרוסית גנאדי זיוגנוב, שתקף בחודש מאי בטור דעה בעיתונות את "הגלובליזם של ההון" (כלומר את גייטס), וטען כי התוכנית לחיסון חובה היא "מזימה של גלובליסטים להחדיר שבב בכל אדם, כדי שינטר את תנועותיו". בקיצור, מה הייתם מצפים לשמוע מקומוניסט?
  5. הקורונה והחיסון היא מזימה של ארגון "אילומינטי" המאגד את כל ראשי ההון בעולם וראשי המדינות הגדולות לדילול אוכלוסיית העולם ולעיקור של השאר באמצעות החיסון – קיומו של הארגון המדובר מעולם לא הוכח, והוא מבוסס בעיקר על דמיון עשיר ופרוע. אין שום תיעוד לצורה, לזמן ולדרך שבה החברים ב'אילומינטי' מתכנסים או מתקשרים. אם כבר דילול אוכלוסייה, הרי שהקורונה מציגה תוצאות עלובות מאוד. חוץ מאזכורים רבים של האגודה הסודית והדמיונית בספרות ובתרבות, אין שום הוכחה שתומכת בתאוריה המשונה.
  6. 6.הקורונה היא מזימה של בנימין נתניהו כדי להסית את תשומת הלב הציבורית מחקירותיו – לא כל כך מסתדר עם העובדה שנתניהו דאג שישראל תהיה בין עשר המדינות הראשונות שיקבלו את החיסון. ובכלל, לא ברור מדוע מדינות רבות כל כך מסביב לעולם צריכות לשלם את מחיר הקורונה בגלל מזימה של נתניהו. בקיצור: מי פה ההזוי?

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם