ראיון מפתיע Featured

 7 avri

 

"הליך הלגליזציה כפי שהוא עכשיו הוא מהלך מטורף"
 
אברי גלעד, המזוהה כאחד מגדולי התומכים בלגליזציית הקנביס לאורך שנים, מפתיע בהתנגדות נחרצת להצעת החוק הנוכחית בנושא * בשיחה איתו מסביר גלעד מדוע דווקא מי שסבור שיש לקנביס מה להציע לאנושות צריך להתנגד לפיזורו בציבור לפני מהלך הסברה עמוק

 

רועי אהרוני

 

אברי גלעד נחשב כבר יותר מעשור לאחד הלוחמים הגדולים למען הקנביס הרפואי. הוא העלה את הנושא לסדר היום כבר בשנת תשס"ט (2009) בסרטו 'גראס באישור רופא', ולאחר מכן בסדרת הרשת 'שאיפות גדולות' באתר וואלה. גלעד פעל גם במישור החקיקתי: הוא הופיע בוועדות הכנסת וקידם עם חבר הכנסת חיים כץ את העלאת המכסות לצרכני קנביס רפואי.

 

למרות כל זאת גלעד חושש מהמהלכים פורצי הדרך שמתרחשים כעת בכנסת ישראל בנושא. לדבריו, הלגליזציה המתגבשת מסוכנת מאוד: "אני חושב שאי אפשר לדהור ללגליזציה בלי להכין את התשתית לכך", טוען גלעד. "אי אפשר פשוט לפתוח את האורווה ולצפות שהסוסים יעשו את הדבר הנכון. זה מהלך מטורף".

 

מה לדעתך צריך לעשות?

 

"חייבת להיות תוכנית מסודרת. קודם כול צריך תקופה ארוכה של לימוד. הציבור צריך ללמוד מה זה קנביס ואיך משתמשים בו. הקנביס הוא מתנת א‑לוה, אבל כמו כל מתנה, במידה ובאופן הנכון היא ברכה, אך במידה ובאופן הלא נכון היא קללה.

 

"אחת הבעיות הגדולות בקנביס היא שאנשים לא יודעים איך להשתמש בו, ובסוף משתמשים בו בצורה חזירית, 'דופקים את הראש'. אני לא רואה בינתיים שום התחלה של מהלך שמכין את הציבור ליום שבו תהיה לגליזציה של קנביס רפואי.

 

"נוסף על כך בעיניי צריך לאסור שימוש בקנביס בגילים צעירים, לפחות עד גיל 24, אם לא יותר. יש מחקרים שמראים שאדם מתחת לגיל 24 שמשתמש בקנביס מאבד לצמיתות שש נקודות מהאיי-קיו שלו, כיוון שהמוח שלו עוד לא גמר את הבשלתו. אחרי שמגבילים את הגיל צריך גם להסביר לציבור מדוע חשוב שצעירים לא ישתמשו בקנביס".

במקרה הרע זו היכנעות לפופוליזם, שאני חייב להודות שהייתי חלק מיצירתו במכוון במשך שנים רבות. במקרה הטוב זה מתוך רצון לתת מזור למצוקה גדולה ולאנשים שמחכים לזה המון זמן. ועדיין, גם במקרה הטוב צריך להבין שיש פה מהלך מורכב ולעשות אותו נכון

 

למה התהליך הפרלמנטרי בנושא הלגליזציה נעשה במהירות רבה כל כך?

 

"במקרה הרע זו היכנעות לפופוליזם, שאני חייב להודות שהייתי חלק מיצירתו במכוון במשך שנים רבות. במקרה הטוב זה מתוך רצון לתת מזור למצוקה גדולה ולאנשים שמחכים לזה המון זמן.

 

"ועדיין, גם במקרה הטוב צריך להבין שיש פה מהלך מורכב ולעשות אותו נכון. אחרת ההחלטה על הקנביס הרפואי תהיה בדיוק כמו חלק מההחלטות בתקופת קורונה: פותחים את הקניונים, כולם מסתערים, נגרמת עלייה בתחלואה, ואז סוגרים עוד פעם. אנחנו לא רוצים שזה מה שיקרה גם בנושא הזה".

 

שימוש חזירי

 

גלעד מדגיש שהוא עדיין סבור כי במדינה דמוקרטית צריכה להיות לגליזציה של קנביס. "אני חושב שאדם מבוגר, שמוחו גמר להבשיל, יכול לבחור לעצמו את האופן שבו הוא מבלה את זמנו", אומר גלעד. "מדינה דמוקרטית לא יכולה להתערב בזה. מדוע שהמדינה תגיד שאלכוהול וגת מותרים אבל קנביס אסור?"

 

החשש הוא שהקנביס הוא רק הצעד הראשון בדרך לסמים קשים יותר.

 

"זה לא נכון", עונה גלעד, "כל המחקרים המדעיים מראים שקנביס אינו משמש שער כניסה לסמים קשים. זו תעמולת סרק שמאז ומעולם פומפמה נגד הקנביס, אבל היא שקר מוחלט. לא בהכרח עוברים מקנביס לדברים יותר קשים. מי שבאישיות שלו מחפש ללכת עד הקצה יגיע לסמים קשים גם בלי קנביס. רוב האנשים עוצרים בקנביס, אין להם צורך בחוויית איבוד שליטה של סמים קשים יותר".

 

אם הרציונל שלך הוא הליברליזם הדמוקרטי, לכאורה המדינה צריכה גם לאפשר סמים קשים.

 

"באופן עקרוני צריך לנהל מתישהו גם דיון על סמים קשים. הדרך הפלילית כשלה וריסקה בכל העולם מיליונים על מיליונים של בני אדם ומשפחות ויצרה אינסוף מעגלים של רצח ופשיעה. אולי יש דרך טובה יותר להתעסק בנושא של סמים קשים שלא תביא לחורבן גדול כל כך. אבל אני לא חושב שהציבור והפוליטיקה בישראלים בשלים לדיון הזה כרגע".

 

יגידו לך הפעילים למען הלגליזציה: דקה לפני שאנחנו מצליחים, עכשיו אתה עוצר?

 

"אני שמח שפרחי המהפכה שזרענו פורחים עכשיו, אבל זה לא אומר שצריך לעשות את זה בחוסר אחריות. עבדתי קשה על הנגשת הידע לעם, אבל עוד צריך להביא הרבה ידע לפני שמשחררים את השוק. כמו כן צריך לוודא שאנשים לא ישתמשו בקנביס בחזירות. זה עלול להביא לידי אפתיה, חוסר עשייה ואי-מיצוי הפוטנציאל האישי. כל הדברים האלה חייבים להיות מטופלים מראש. לא בדיעבד, נשחרר את הצמח ואז נראה. מראש!"

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם