קפה עלינו Featured

 6 dates
האם חוויית הדייטים הולכת להשתנות בעקבות הקורונה, הסגר והריחוק החברתי? מיזם חדש, דייטים ביתיים בקורונה, מחולל מהפכה שקטה בכביש המוביל לבניית עוד בית בישראל

נדב גדליה

הקורונה לא המציאה את הגלגל, היא רק העצימה את הקשיים שהיו שם קודם לכן ואילצה אותנו להתמודד איתם בגבורה. דייטים למשל. הם תמיד אצרו בקרבם חוויית בדידות שבה היחיד צריך להביא את כל כולו הבודד אל שולחן הניתוחים של הפרטנר כשהעולם מסביב שותק ומקסימום מלצרית אחת שואלת "מה תזמינו?"

איך זה נגמר (בדרך כלל) כולם יודעים: חמישים שקלים פחות בכיס ונגיסות משלגון עצום ממדים בדרך הביתה. אך לא עוד. בזכות הקורונה הרימה תהילה פרל את הכפפה הכבדה והחליטה למגר אחת ולתמיד את תופעת הדייטים הקרים ולחמם באמצעות צלע מארחת את הסיטואציה המביכה.

הטריגר: קורונה. המטרה: לבנות עוד בית בישראל, מינוס המבוכה. במסגרת המיזם, שהחל כפוסט, סיפרה פרל שתחזוק דייטים בקורונה נעשה קשה מנשוא. "יצא לי לדבר עם אחיינית שלי, סטודנטית צעירה, ותוך כדי שיחה שאלתי אותה איפה תפסה אותה התקופה הזאת", מספרת פרל.

"מפה לשם הבנתי שמצוקת הדייטים הקצינה. תקופות הסגר, מניעת המפגשים, וכשסוף-סוף אפשר לנסוע ולהיפגש אין כל כך איפה כי אין בתי קפה. אין מקומות סגורים ציבוריים. ולטייל זה אחלה ונחמד, אבל כמה אפשר, ועכשיו גם נהיה ממש קר, אז לך תסתובב בחוץ. גם ישיבה ברכב ממצה את עצמה אחרי כמה שעות".

באותו ערב כתבה פרל לכל האחייניות והאחיינים שלה שבשלב הדייטים שהם מוזמנים לערוך את הדייט הבא שלהם אצלה בסלון, כולל כיבוד קל והבטחה שלא לחפור ולא להפריע. "ההודעות התקבלו על לבבות שמשוועים למקום, לארבעה קירות ולשתייה חמה", מתרגשת פרל, "למשהו שיאפשר להם בתוך הכאוס הזה שכולנו נמצאים בו לבנות את הפינה שלהם בחיים שכל כך מחכה ל'ביחד'".

פרל קראה לחבריה לנהוג כמוה ואף פתחה לצורך המיזם את קבוצת הפייסבוק 'דייטים ביתיים בקורונה', וכדור השלג עשה את שלו במסגרת הלב הפתוח של עם ישראל היפה. "ההיענות מחממת לב ומרגשת ממש", מספרת פרל, "כל הזמן אנשים משתפים בהתרגשות שלהם. הזוגות נפעמים מהאירוח, והמארחים מתרגשים שאפשר לעזור בפשטות כזו. זה מיזם שכולו ואהבת לרעך כמוך. הכנסת אורחים נטו. בלי להכיר מי מגיע. הכול מכל הלב".

תהילה פרל: הבנתי שמצוקת הדייטים הקצינה. תקופות הסגר, מניעת המפגשים, וכשסוף-סוף אפשר לנסוע ולהיפגש אין כל כך איפה כי אין בתי קפה. אין מקומות סגורים ציבוריים. ולטייל זה אחלה ונחמד, אבל כמה אפשר, ועכשיו גם נהיה ממש קר, אז לך תסתובב בחוץ. גם ישיבה ברכב ממצה את עצמה אחרי כמה שעות

"אירחנו זוג בקרוון שלנו בבית אורות בירושלים", מספרת מזל בן דוד, שמצטרפת לשלל משפחות מארחות ברמת גן, בלוזית, בקריית ארבע, בגבעת שמואל ועוד. "ההרגשה שעזרנו למישהו שנמצא בסירה שהיינו בה עד לא מזמן פשוט מדהימה. ממש הרגשתי שותפות ורצון שהדייט יצליח אפילו שלא פגשתי את הזוג. נשמח להוסיף ולארח עוד זוגות בע"ה".

"שמעתי על הפרויקט המבורך דרך חברה שתייגה אותי בפייסבוק", מספרת רחל בן שימול שהצטרפה אף היא למיזם על תקן מארחת. "כמי שנושא השידוכים קרוב לליבה קפצתי על ההזדמנות והצענו את המרפסת שלנו בשכונת הדר גנים בפתח תקווה, בקומה גבוהה עם נוף יפה. מייד אחרי שפרסמתי את המודעה פנה אליי בחור וביקש להגיע לדייט במוצ"ש. האמת היא שכל הבית התרגש לקראת הפגישה, וכמובן נתנו לזוג פרטיות מלאה. נוצרה שיחה עם הזוג שהגיע; הם ממש הודו לי על נידוב הבית".

נתת משהו לשתות? לאכול?

"סיפקתי גם שתייה חמה וכיבוד קל", מחייכת רחל, "תה צמחים, מים, שוקולד מארס. הקפדתי על הכשר בד"ץ כי נראה לי שהם חרדים. אני חושבת שלתקופה זו זה פתרון טוב למרות שאני משערת שהרבה זוגות ירגישו לא בנוח להיכנס לבתי זרים".

"התקופה הזאת מאתגרת מבחינת גיוון בדייטים", כתבה מישהי שהשתתפה בדייט ביתי לאחרונה בזכות הקבוצה. "בהתחלה חששתי לשלוח הודעה, אבל כשפניתי למודעה בקבוצה שהציעה דייט ביתי ענו לי בכזו שמחה שזה כבר עשה חשק להגיע".

"גם בלי קשר לקורונה בבית קפה האווירה כבדה יותר", אומרת שמרית (שם בדוי), שנהנתה לא מזמן מדייט ביתי. "ממש טוב ומרגיע לבוא לבית של מישהו. כשגיליתי את קבוצת הפייסבוק התרגשתי ממספר האנשים הטובים שמוכנים לפתוח את הבית ואת הלב. מדהים שאנשים רואים בזה מטרה חשובה ומוכנים לתת בשביל זה. מכל רחבי הארץ התגייסו, וזה עזר לנו למצוא מקום בדיוק באזור שרצינו.

"המשפחה קיבלה אותנו בשמחה ואהבה ונתנו לנו הרגשה ממש טובה, היה פשוט כיף. הכי הערכנו את זה כשהתחילה באמצע סופת רעמים, ואנחנו ראינו את הגשם מבפנים על כוס תה. כשהיינו שם חשבנו להעביר את זה הלאה, נהיה לנו חשק לעשות משהו טוב למישהו אחר. ב"ה עם ישראל כל כך נפלא, ובע"ה הטוב הזה ימשיך להתגלגל בעולם ולהאיר אותו".

קלסיקה מאז ומתמיד

"אחרי ניסיונות מאתגרים למצוא מקומות טובים לפגישות בזמן הקורונה נתקלנו במיזם המדהים שרץ ברשת", מספרים זוג אנונימי שאולי הולך להתחתן בקרוב, ובינתיים מרענן את תחזוקת הדייטים באמצעות דייטים ביתיים. "התרגשנו לראות את טוב הלב של עם ישראל ואת הרצון המתוק שיהיה לנו טוב", אומר הבחור.

"החוויה הייתה מדהימה, המארחים השרו אווירה חמה וביתית, הכינו עוגיות וכל טוב. עשו לנו ממש טוב על הלב!" מוסיפה העלמה. "היכולת להרגיש בבית אצל אנשים שלא מכירים אותנו, להרגיש אצלם הכי קרובים ובנוח, הייתה חוויה מיוחדת ומשמחת. זה ממש דבר גדול, תודה לכל מי ששותף".

דייטים ביתיים, מתברר, החלו לא מהיום. במגזר החרדי העניין נפוץ כסופגניות בחג האורים, אך לא רק שם. אורית (שם בדוי) זכתה לדייטים ביתיים עוד כשקורונה הייתה שם של בירה בלבד. לדידה דייט ביתי זה קלסה שלא ברור איך נפלה שדודה מול בתי הקפה הקרירים ומעוררי המבוכה. "אין כמו פגישות במקור השראה חם, ביתי ומזמין", היא אומרת לי.

לא מביך?

"זה נותן גוון של עומק דווקא", היא אומרת, "של פנימיות אמיתית נכספת ורצון עז למימוש החזון והחלום. בתקופת הקורונה מודגש כמה עומק היה בדבר, כמה כוח וכלים רוחניים ניתנו לבניית מקדש המעט שזכיתי לבנות. בע"ה בקרוב אצל כולם, בתפילה לגאולה שלמה".

הצטרפו לקבוצה, ארחו והתארחו: https://www.facebook.com/bramsont

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם