אמריקה חולה Featured

 7 trump
העיתונאי והסופר טוביה טננבום, מחבר הספר "שקרים שכולם מספרים" על ארצות הברית, שבמובנים רבים בישר את עליית טראמפ לשלטון ב-2016, מודאג מההתנהלות החברתית הנוכחית בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. שיאה הגיע בהדחתו של טראמפ מהנשיאות בשבוע שעבר. בשיחה מברלין, מקום שהותו כעת, טננבום מתאר כיצד תהליך אמריקני לא בריא ההולך וצובר תאוצה בעשורים האחרונים, מדביק כעת גם את אירופה ובהמשך יגיע גם אלינו לארץ הקודש

ארנון סגל
"מי שפעם היה בארה"ב ליברלי היום כבר לא ליברלי", מסביר טוביה טננבום. "פעם ליברליזם גרס שכל הדעות נכונות וצודקות. היום זה כבר לא כך, והדברים הולכים ומידרדרים. אם תאמר משהו ששונה מדעתה של מי שמכונה 'האליטה הפרוגרסיבית', תיזרק מיד מהחברה וינדו אותך. זה כך גם בגרמניה, למשל. כשהגעתי לאמריקה בשנות השמונים ההתנהלות הזאת הייתה הרבה פחות קיצונית ממה שהיא היום. אז אפשר היה לדבר בחופשיות ולחוות דעות אחרות. בכל אופן, לתוך הדיקטטורה המחשבתית הזאת נכנס בארבע השנים האחרונות איש עסקים שמעיר הערות מצחיקות ומדבר בסגנון של איל הון אמריקני, שלא הגיע מהפוליטיקה ונכנס אליה כמו בולדוזר. טראמפ קטע למשך ארבע שנים את התהליך של השתלטות הרודנות הכביכול-ליברלית על ארצות הברית, אבל כעת האליטה הזאת חזרה וקמה.

"הבריונות הפרוגרסיבית הזאת נעשתה דבר נורא ואיום, וחוויתי אותה על בשרי. בברלין ובמקומות נוספים באירופה לא עוטים מסכה, ולכן כשביקרתי בארצות הברית לפני כחודש, עמדתי ליד הדירה שלי בניו יורק בלי מסכה. שכן שלי תהה למה אין לי מסכה והוסיף שעליי להיזהר מאוד, כי אם לא אחבוש מסכה יחשבו שאני תומך טראמפ. בחברה הזאת בניו יורק מי שנחשב תומך טראמפ הופך לשנוא ואיש לא מדבר איתו".

כלומר אף שבפועל טראמפ היה בארבע השנים שחלפו הנשיא הנבחר, הוא נחשב מוקצה ומחוץ ללגיטימיות בשיח השולט באמריקה?

"מוקצה לחלוטין. הכי מוקצה שיש. זה מפחיד. די שאומר למישהו מהחבר'ה האלה בניו יורק 'אני חושב שטראמפ לא כל כך גרוע', כדי שהוא יטיח בי שאני גזען ושהוא לא מעוניין לדבר איתי עוד. די להיפגש עם מישהו מהקבוצה הלא-נכונה כדי להיחשב מוקצה מחמת מיאוס. בארצות הברית אנשים עלולים להפסיד את מקום העבודה שלהם רק מכיוון שהביעו תמיכה בטראמפ".

בישראל, טננבום מרגיע, הדברים עוד רחוקים מאוד ממה שמתרחש אצל האמריקנים: "בישראל ידברו איתך גם אם אתה תומך עוצמה יהודית. אצלנו, גם מי שמשתייך לאליטה של השמאל, שעובד בתיאטרון הבימה ונמנה על באי שדרות רוטשילד, לא יברח אם חובש כיפה סרוגה גדולה ובעל פאות ארוכות יתיישב לידו. הדברים עדיין לא הגיעו לאותה חריפות כמו בארצות הברית. אבל אם ישראל תחקה את התהליך האמריקני הזה כפי שאירופה מחקה אותו, זה כמובן יגיע גם לכאן".

לתוך הדיקטטורה המחשבתית הזאת נכנס בארבע השנים האחרונות איש עסקים שמעיר הערות מצחיקות ומדבר בסגנון של איל הון אמריקני, שלא הגיע מהפוליטיקה ונכנס אליה כמו בולדוזר. טראמפ קטע למשך ארבע שנים את התהליך של השתלטות הרודנות הכביכול-ליברלית על ארצות הברית, אבל כעת האליטה הזאת חזרה וקמה

 שקיבלה האליטה המדוברת בבחירות שם בשבוע שעבר, האם זה אומר שארבע השנים של טראמפ היו הבלחה לרגע שלא תשוב עוד? שהגלגל חזר לאחור?

"נכון לעכשיו זה אכן כך, וזה חבל. כרגע נראה שכהונת טראמפ הייתה אתנחתא קלה בתהליך ההיסטורי הפרוגרסיבי המתרחש באמריקה בעשורים האחרונים. אגב, אובמה לא המציא את התופעה הזאת של רודנות מחשבתית דמוקרטית, אלא רק המשיך את הקו. הוא אמנם הביא את התופעה הזאת לשיא, אבל יכול להיות שלפנינו שיא גדול יותר".

הפתוחים הפכו לרודנים

מה יש בטראמפ שמוציא את יריביו מהכלים?

"די בכך שהוא לא הלך בשיטה שבה הדמוקרטים האמינו. בעיניהם אחד הדברים הקדושים ביותר הוא אמונה בשינוי האקלים העולמי, וטראמפ לא האמין בזה. הוא גם לא זרם עם השמאל האמריקני במגמה לעשות שלום עם איראן ועם מדינות עוינות אחרות, ובנוסף עשה פשע בל יכופר כשהעביר את השגרירות לירושלים. טראמפ לא התחבר לאהבה המוזרה של ציבור שהוא אתאיסטי לחלוטין – לעולם המוסלמי, ולהתאהבות החדשה שם בקוראן. בבריטניה, שגם היא צועדת לבטח בעקבות ארצות הברית בכיוון הזה, מוצג הקוראן לאחרונה במופעי תיאטרון כספר הכי מתקדם שנכתב אי פעם בידי אדם.

"הטרלול הדמוקרטי מגיע מתוך תפיסה שגורסת שכולנו אחד, שאין גבולות ואין אומות. שעור חום או שחור יפה יותר מעור לבן, שאסור לבטא את האמונות שלך במקרה שהן אינן תואמות את הדעות הנכונות. בסקוטלנד מנסים לחוקק עכשיו חוק שלפיו מי שיבייש אמונה כלשהי, אסלאם או בודהיזם לדוגמה, אפילו בביתו הפרטי, מסתכן בעונש של עד שבע שנות מאסר. זה אומר שאם תגיד בבית שלך מילה נגד הלהט"בים, אשתך יכולה להתקשר למשטרה ואתה תועמד למשפט. בארצות הברית המצב איננו שונה מכך באופן מהותי".

להערכתך טראמפ יוותר בסופו של דבר במאבק על הנשיאות?

"לו הייתי אחד מאנשיו הייתי מייעץ לו שאם המאמץ המשפטי לא יצליח, הוא ירד מהמאבק בעניין אבל במקביל יודיע מיד שבכוונתו להתמודד בבחירות 2024. זה יביא לכך שבמשך כל ארבע השנים הקרובות הוא יישאר בתודעה הפוליטית".

האזהרות מפני אפשרות להידרדרות למלחמת אזרחים נוספת בארה"ב הן רציניות?

"לא, אלא אם כן בית המשפט העליון שם ישנה את תוצאות הבחירות – מה שאני לא חושב שיהיה. במקרה כזה יפרצו שם מהומות. מהומות בארצות הברית מגיעות בדרך כלל מהשמאל. כשאובמה נבחר הימין מאוד לא אהב זאת, אבל הרפובליקנים לא הציפו את הרחובות בהפגנות של צרחות כפי שהדמוקרטים עשו ב-2016 אחרי בחירת טראמפ. הדמוקרטים, שהיו אמורים להיות הכי פתוחים, נעשו רודנים".

זה מפחיד. די שאומר למישהו מהחבר'ה האלה בניו יורק 'אני חושב שטראמפ לא כל כך גרוע', כדי שהוא יטיח בי שאני גזען ושהוא לא מעוניין לדבר איתי עוד. די להיפגש עם מישהו מהקבוצה הלא-נכונה כדי להיחשב מוקצה מחמת מיאוס. בארצות הברית אנשים עלולים להפסיד את מקום העבודה שלהם רק מכיוון שהביעו תמיכה בטראמפ

 

ארה"ב תצא מהעיוות הזה של סתימת פיות משמאל?

"מיום שחרב המקדש ניתנה הנבואה לשוטים, אבל בחינה היסטורית תוכיח שנדרשות הרבה שנים כדי שתופעות חברתיות כמו זו הנוכחית יעברו מהעולם. כמה דורות עוברים עד שגישה מסוימת משתנה. הדורות הבאים יגידו כמה מטורפים היו הסבים שלהם שהתנהלו באופן הזה, אבל כרגע, הפועלים כך בטוחים שהם מבטאים את שיא הקִדמה".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם