עכשיו התור לאהבה Featured

 8 saba
החיים של סבא וסבתא
נדב גדליה מבקר את יוסי ושרה מייכור
את החלק החדש והבוגר שלהם בחיים מקדישים בני הזוג מייכור לנכדים ולילדים, אבל משתדלים לתת דגש גם על הזוגיות והעמקתה. הם העתיקו את ביתם לאזור המגורים של הילדים, כדי להישאר מחוברים

נדב גדליה

לפעמים, כשאתה לומד בישיבה וקוראים לך יוסי, אתה הולך לחפש מטאטא באחד החדרים כדי לנקות את החדר לכבוד שבת. קורה. אתה נכנס לחדר ופוגש חבר בשם נחמיה. הוא אומר שאין לו מטאטא בשבילך, אבל יש לו כלה להציע לך וזאת במקרה אחותו שרה.

בזכות אותו מטאטא יוסי ושרה מייכור נשואים כבר 35 שנים. הם מתגוררים יותר משנתיים בעיר חריש, שאליה עברו מהעיר נתניה. יוסי הוא ראש אולפנית 'אמונה' בפרדס חנה ורב קהילת 'מכון לשבתך', ושרה, מחברת הספר האישי 'הקומה שמעל', היא עובדת סוציאלית, ומנהלת בחדֵרה מרכז המיועד למשפחות המגדלות ילד עם צרכים מיוחדים.

השניים הורים לארבעה ילדים, ואת בתם הצעירה חיתנו לא מזמן ב"חתונת קורונה" בגינה בחריש. מאז מצאו את עצמם השניים בבית רחב ידיים, לבדם. כשאני תוהה כיצד מתמודדים עם החיים אחרי שהגוזלים עזבו את הקן, יוסי מסביר לי על יסודות החיים שהונחו שם עוד קודם לכן. "השתדלנו להיות מעורבים ופעילים בקהילה", הוא אומר. "כעת, זמן שהתפנה מאפשר לנו להשקיע בסביבתנו, להיות שותפים בבנייה של הקהילה בחריש. עם המעבר לחריש עיצבנו את הבית באופן שהסלון יוכל לארח שיעורים וסדנאות, החצר תוכל לשמש לאירועי תרבות קטנים, והחדר בכניסה הוכשר להיות קליניקה ליחידים ולזוגות. בהחלט ישנה תחושת שליחות ותחושת שמחה בחריש. הצבנו לעצמנו אתגר – לשמור על הקשרים עם החברים המקסימים מנתניה".

שרה מספרת שמדובר בתופעה: "לחריש מגיעים כיום הרבה זוגות בני 50-60, לגור ליד הילדים והנכדים. מה שכן היה קשה לי במעבר מנתניה הוא אירועי התרבות שהיא הציעה וחסרים לי כיום בחריש, שהיא עיר שעסוקה כעת בבנייה של עצמה". ולאור דברי חז"ל "אם אין אני לי מי לי", שרה לא טמנה ידיה בצלחת ופעלה למען התרבות בחריש. למענה ולמען הכלל. לשם כך "תרמה" את גינת ביתה. "הבאתי לגינה הרבה 'אירועי גינה' עם אומנים מקומיים: אהוד אריאל, רן ראשון, תיאטרון פלייבק חריש, מופעי אלול ועוד. השכנים קיבלו זאת ברוח טובה והם מכנים את החצר שלנו מתנ"ס-שרה", היא צוחקת.

משלמים על המופעים האלה?

"המופעים הם 'מופעי כובע' – כל אחד נותן כמה שהוא רוצה וההכנסות עוברות לאומן. זה מכניס הביתה המון חיים, שמחה ועניין".

מה הכי משמח אתכם כעת?

יוסי: "לעשות טוב לאחרים".

שרה: "בבדיחותא, אימא שלי אומרת שסבתא שמחה פעמיים – פעם אחת כשהנכדים באים ופעם שנייה כשהם הולכים... יש איכויות גם ביחד המשפחתי וגם בזוגית. הדבר הכי משמח אותי הוא לגור לא רחוק מהנכדים".

מה עושים עם הבית השקט והריק? איך ההרגשה?

"כמו אקורדיון", מחייך יוסי, "פעם מלא בילדים ובנכדים ופעם שקט וזוגי. ואנחנו צריכים להתאים את עצמנו לסגנון ולמוזיקה שלא תמיד אנחנו מכתיבים".

כשמשקיעים בזוגיות – השמחה מתעצמת עם הגיל

בכל זאת, אני מנסה להבין אם יש התמודדויות בגיל הזה מתחת לפני השטח. יוסי ושרה לא משתפים, אבל מדגישים: "עצוב בעיניי כשמישהו לא ממצה את הפוטנציאל שבו", אומרת שרה וחושפת את סוד אושרה, למעשה. "אם זה אדם, חברה, זוג או אפילו כלפי עצמי – כשאני מרגישה שאני לא מוציאה את עצמי אל האור, זה גורם לי עצב. וכן להפך, כשאני ביצירה ובהתפתחות אני מתמלאת שמחה".

"עצוב לי כשאני שומע על זוגות בסכסוך", אומר יוסי. "כשהבית נהיה שדה קרב זה גורם לי לכאב. הזוגיות חייבת להיות בהתחדשות ובהתפתחות מתמדת. אנחנו נוהגים לנצל את יום הנישואין שלנו להוקיר את המקום שאליו הגענו, להוקיר את הטוב בזוגיות. מתוך הכרת הטוב, אנחנו מדברים על המקום שאליו אנחנו רוצים להגיע ועל מה שהיינו רוצים לשפר".

"איכות הזוגיות היא פונקציה של השקעה", אומר יוסי. "כמו בכל דבר בחיים – אם אתה לא משקיע, אתה לא מתקדם, ואם אתה לא מתקדם אתה נסוג אחור ומידרדר". "אנחנו רוצים להעביר לזוגות אחרים אמונה שזה אפשרי וזה כדאי, זה הדבר הכי טוב שאתם יכולים לעשות לעצמכם – להשקיע בזוגיות", מוסיפה שרה. "אם כשהילדים בבית ההתעסקות בהם מטשטשת את המרחק בין בני הזוג, אחרי שהם עוזבים אי אפשר להסתיר ולהתעלם מהמרחק".

הזוג מייכור איבד שתי בנות, ועל כך כתבה שרה את ספרה 'הקומה שמעל' הנוגע לאתגרי החיים שעברו והדרך להתמודד עימם.

"ברוך ה' שכל הקשיים שעברנו יחד רק גרמו לנו לדבוק בזוגיות, ובחרנו למצוא את המענה בזוגיות ולא לחפש את האשם בבן הזוג, אף שלא פעם עלו כעסים והאשמות", אומר יוסי ושרה מסכימה עימו.

בתקופת הקורונה, עת שבתו העובדים הסוציאליים ושרה שהתה בבית, פיתחו בני הזוג משחק לזוגות – קלפים העונים לשם "טן דו". "יש עקרונות לזוגיות טובה. אחד מהם הוא להכיר, לדעת את בן הזוג, להכיר את החלומות שלו", אומרת שרה. "כתוב 'והאדם ידע את חוה אשתו' וגם מחקרים מראים שככל שרמת ההיכרות והידיעה גבוהה יותר, כך גם החיבור הפיזי, הזוגי והרוחני גבוה ונכון יותר. כשזוג יודע לאן הוא צועד, ומאחד כוחות להגיע ליעד, אין ספק שהוא יכבוש מטרות ואף ייהנה מהדרך בכל שלב בחיים".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם