משחקים בסוכה Featured

  4 games
 
שני משתתפים ומעלה – משחקי משפחה וחברים

כל המשחקים נכתבו ונוצרו מעולם התיאטרון והמשחק בידי סוניה סודרי, מקימת בית הספר למשחק והתיאטרון החרדי הראשון "פסיפסו"

ארבעה קולות

במשחק הזה נצטרך ארבעה משתתפים. כל אחד מהם יעטה מסכה על עיניו ויעמוד בפינה שונה בחדר. על כל משתתף לבחור צליל כלשהו שיהיה מזוהה איתו. לדוגמה הראשון יעשה קול של צפצוף, השני קול של חתול וכך הלאה.

המטרה: לגעת באחד המשתתפים, ולדאוג שלא ייגעו בכם.

איך עושים את זה? באמצעות האזנה לקולות שאר המשתתפים. כאשר תרגישו שהקול מתקרב אליכם תדעו שאתם לפני סכנה ותתרחקו מהקול ההולך ומתחזק. לצד זה המשיכו להשמיע את קולכם והזהירו את שאר המשתתפים מפניכם.

הפרעושים

למשחק הזה אין הגבלת משתתפים, רק חשוב שמספרם יהיה זוגי.

מתחלקים לשתי קבוצות, אחת מנסה לכבוש את הארץ, והקבוצה השני היא השומרת של הארץ: ה"כובשים" יצטרכו להיכנס לארץ וה"שומרים" יצטרכו להדוף אותם.

איך? באמצעות קפיצות קטנות, כמו פרעושים.

מה החוקים? אסור לקפוץ באלכסון או במעגל, רק קדימה, אחורה, ימינה ושמאלה.

אז קדימה, התחילו לקפץ.

פילים בלי מילים

בוודאי יצא לכם לשחק בפנטומימה ולביים דמות. משחק הזה תצטרכו לגלם חיה. כאן נבקש מהמשתתפים להשקיע קצת יותר, וממש להתנהג כמו החיה שהם בוחרים. ללכת כמוה, להתלקק כמוה, לחקות אותה אוכלת, רצה, נחה, ממש לחקות את התנועות שלה.

כך החוויה תהיה מלמדת במיוחד לילדיכם, שיצטרכו לעשות "מחקר" קטן על החיות שהם עומדים לחקות, וגם שאר המשתתפים יוכלו ללמוד קצת יותר על עולם החיות.

המטרה: ללמוד על עולם החיות לעומק, ועל האופי המיוחד לכל חיה. בכך ילדיכם ילמדו ויחזקו את הדמיון, התנועה והיצירתיות שתאלץ אותן לחקות את החיות – בלי להשמיע קול.

"איך עושה כיסא?" ניחושים מעולם הדומם

בעולם המשחק לומדים רבות כיצד להציג ולעשות הנפשה לדמויות, ולומדים אפילו להנפיש ולדובב חפצים דוממים כמו כיסא, מנורה, פרח, עץ וכו'. במשחק הזה תלמדו גם אתם כיצד לתאר חפצים דוממים בלי לנקוב בשמם.

המטרה של המשחק: לבחור חפץ דומם, והפעם לתאר אותו לצופים לא בפנטומימה אלא בדיבור, לתאר מה החפץ הזה מרגיש. לדוגמה אם בחרתם להיות כיסא, התחילו לקטר ולתאר את הקושי שהכיסא עובר, "מדוע תמיד האנשים הכי כבדים משתמשים בי? מדוע גוררים אותי ממקום למקום?" אם בחרתם בפרח מסוים, דאגו לספר מתי הוא צומח, כמה מים הוא דורש, האם מותר לקטוף אותו והאם הוא ריחני וכן הלאה.
באמצעות המידע שהשחקן מפרט, יצטרכו המשתתפים לגלות מהו החפץ הדומם שעומד מולם.

במשחק זה יוכלו ילדיכם להתחבר לחפצים שונים, ובאמצעות הדמיון לתאר מה אותם חפצים "מרגישים".

ועוד ארבעה משחקים באדיבות מחלקת הדרכה של תנועת עזרא
פים פם פום

שלושה נבחרים אמיצים יושבים בגבם לשאר בני המשפחה, על כל כיסא נדביק את שמו הזמני של בעל הכיסא: פים, פם או פום, בצורה שבה הקהל יראה את השמות אך לא הנבחרים עצמם.

מנחה המשחק יקריא בכל פעם שאלה אחרת מתוך רשימה שהוכנה מראש, בסגנון: "ייפול עליו הסכך רגע אחרי שבנה את הסוכה", "יקים סניף עזרא בהודו", "ירוץ לכנסת", "ימציא מכשיר לגיזום עצים בצורת קואלה", "יגייס תרומות להצלת חוות הנמלים העולמית" וכדומה. ככל שהשאלות יהיו יצירתיות – המשחק יהיה קשה ומהנה יותר...

לאחר כל שאלה יצטרך הקהל לבחור למי מהמתנדבים ההגדרה הזאת מתאימה ולצעוק את שמו הזמני (פים/פם/פום).

על כל נבחר לנחש על פי התשובות של המשפחה מה שמו, ואת שמותיהם של שני האחרים.

אושפיזין

בכל פעם מתנדב אמיץ ותיאטרלי נבחר ומקבל פתק ועליו שם של אחד מן האושפיזין (או דמות אחרת מוסכמת מראש). עליו להציג בפנטומימה את הדמות הנבחרת – באמצעות תכונותיה וללא שימוש באביזרים נלווים, איות או תנועות שפתיים, ועל שאר בני המשפחה לזהות את הדמות. אפשר להוסיף להפתיע את השחקן המוכשר או את המנחש נכונה בדרישה להפיק דבר תורה מאולתר בנושא.

גרסה נוספת למשחק:

"דונלד דאק או דונלד טראמפ?"

על המשפחה לשאול שאלות כדי לזהות את הדמות הנבחרת באמצעות דמויות אחרות. ניקח לדוגמה את דוד המלך, ונפתח בשאלה: "דונלד דאק או דונלד טראמפ?" והמתנדב יבחר את הדמות הקרובה יותר (טראמפ, משום ששניהם אמיתיים), וישאל באמצעותה את השאלה הבאה: "דונלד טראמפ או בן גוריון" (למשל)? פה יבחר המתנדב את בן גוריון, והשאלה הבאה תהיה:"בן גוריון או...?" וכך הלאה עד שנגיע לדמות הנבחרת.

בינגו משפחה

מחלקים לכל אחד מבני המשפחה לוח בינגו ועליו משבצות לפי מספר המשתתפים, כאשר בכל משבצת רשום שם של אחד מן המשתתפים ולידו שורה ריקה. על כל אחד לכתוב בכל משבצת "תחזית" מתאימה למהלך המפגש לפי היכרותו עם מושא המשבצת: 'שירה – תלך לפלאפון" "אבא – ידבר על פוליטיקה", "משה – יגמור את הקולה" וכו'.

לאחר מכן – אפשר בכל פעם לבקש ממשתתף אחד לשלוף פתק ובו נושא לדיון, עדיפות לנושאים משעשעים כגון: האם שלגייה נענשה על כך שלא בירכה על התפוח? כמה חולי קורונה צריך בשביל להחליף נורה? איפה אלוקים היה בסגר? בשלב זה נוכל לבצע בעצם כל פעילות משפחתית אחרת, קריאת סיפור, מסיבת יום הולדת לסוכה, משחק תפקידים וכדומה – כדי לפתח את פעילות המשתתפים.

בד בבד, בכל פעם שאחד מן המשתתפים "מגשים" תחזית של משתתף אחר, המנחש יסמן זאת במקום המתאים, והמנצח, כמו במשחק בינגו קלאסי – הוא זה שהצליח להקדים את האחרים.

מרוץ ויקיפדיה

מבוסס על תיאוריית "שש דרגות של הפרדה", הטוענת כי בין כל שני אנשים יש שש דרגות ביניים המקשרות ביניהם. על בסיס התאוריה הזאת הומצא בין היתר "חוק הדתיים השלובים".

בוחרים שני ערכי ויקיפדיה ללא קשר נראה לעין ביניהם, מחפשים בגוגל naraview, נכנסים למחולל ומזינים את שני הערכים.

בשלב הבא יתקבל קישור, ואותו שולחים לכל בני המשפחה. על כל אחד מהמשתתפים להגיע מהערך הראשון לערך השני באמצעות הקלקה על ערכי ויקיפדיה מקשרים. כל ערך שווה "צעד", ומחולל המשחק סופר באופן אוטומטי את הצעדים.

המנצח: בעל מספר הצעדים הנמוך ביותר או המשתתף שסיים את המרוץ בזמן הקצר ביותר.

לשדרוג המשחק אפשר להקרין את מפת הערכים המתקבלת על אחת מדופנות הסוכה ולראות בזמן אמת לאן הלך כל משתתף.

אפשר להוסיף שאלות כמו: "מה התחדש לך?" "אחל לנו משהו בעזרת אחד הערכים שעברת בהם" וכו'.

גרסה לחסרי סמארטפונים, או לאלה הרוצים לשחק בשבת או בחג: על המשפחה להגיע מערך אחד לערך אחר באמצעות שימוש בשש דרגות קרבה:

לדוגמה, ננסה להגיע מוויליאם שייקספיר לאושפיזין:

צעד ראשון: ויליאם שייקספיר – מחזאי אנגלי ידוע.

צעד שני: שייקספיר כתב בין היתר את המחזה הסוחר מוונציה.

צעד שלישי: שמה של אחת הדמויות במחזה, בתו של שיילוק היהודי, הוא יסכה.

צעד רביעי: יסכה הוא גם שמה של שרה אימנו.

צעד חמישי: שרה היא אשתו של אברהם אבינו.

צעד שישי: אברהם אבינו הוא אחד מן האושפיזין.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם