בכוח הרבים נצליח Featured

 5 kochenu
 
פינה חדשה: כוחנו באחדותנו – רק מפלגה אחת, מפקד, פריימריז

 

הרב חיים רטיג, ראש ישיבת ההסדר "בינות" ברעננה

 

הכיפה הסרוגה הפכה לסמל מיוחד, סמל מחייב. במשך שנים רבות השתדלנו להיות החלוצים לפני המחנה, להיות עבד לעם קדוש בארץ הקודש ולהטות שכם או להכניס כתף מתחת לאלונקה כדי להיות חלק מהכלל, חלק מהציבוריות הישראלית-יהודית הבונה כאן את המדינה אחרי אלפיים שנה.

 

מדור של כיפות סרוגות הפכנו אט אט למגזר, למשהו שנשמע קטן ומיושן, שיש בו המוני אנשים טובים הרוצים לעשות טוב, המבינים לאן ספינת המדינה היהודית צריכה לשוט, אבל במקביל מתנערים מהקבוצה, והתואר "מגזרי" הפך למילת גנאי.

 

נכון שדאגה למגזר היא ראיה מצומצמת שלא רואה את הכלל כולו. אבל שתי הראיות הללו חייבות לשמש בערבוביה, יחד ולא לחוד. הראייה הכפולה של עם קדוש מחד גיסא, שמטפל בצרכיו ובבעיותיו פנימה, וממלכת כוהנים שמפיצה את דברה בעולם, זה הדגם הנצרך לציבור הדתי-לאומי.

 

הציבור הדתי-לאומי הוא ציבור מגוון, וכשם שכיפותיהם שונות כך דעותיהם שונות. לא תמיד הגוונים יכולים לדור בכפיפה אחת. מחלוקות ואפילו פילוג ליוו את המחנה שלנו במשך שנים רבות, החלישו את המחנה ועמעמו את מערכת הערכים המשותפת שלנו. הם גם נתנו מקום לצמיחה של ערכים המנוגדים לדרך הציונות הדתית.

 

לכן, הגיע הזמן להתעורר ולחדש ימינו כקדם. הגיע הזמן לאחד את השורות ולחזור להגדיל את השפעת ערכי הציונות הדתית בציבוריות הישראלית. הציבור שלנו ראוי ליותר ממה שקורה איתו בחברה, ליותר השפעה ולבניין משמעותי יותר בתוך המארג החברתי במדינה.

 

התמדה ומסירות נפש, אהבת העם והארץ, תורה עם דרך ארץ, תורה ועבודה, משפט וצדקה – כל אלה חסרים את טביעת האצבע המיוחדת של הציונות הדתית. אנחנו יכולים יותר. יש בכוחנו להביא את חזון הנביאים להגשמה.

 

ואם נשאל מהי הדרך הנכונה – הדרך היא להתפקד, להתאחד, לפעול במסגרת כללית רחבה של הציונות הדתית ולהשפיע. די עם פסילות, די עם מחלוקות, נראה את המאחד בינינו, נצבור כוח של רבים, ואז יכול נוכל למשימה המדהימה של בניין מדינה לאור התורה הגואלת ומוסר הנביאים, לאור החירות המיוחדת והשוויון המיוחל שעליהם חלמו האבות.

 

השטח זועק

 

יעל בן ישר, חברת מרכז הבית היהודי

 

עכשיו יותר מתמיד מורגש הצורך באחדות המחנה הציוני-דתי. אין זה סוד שהשנה האחרונה, על שלוש מערכות הבחירות שלה, הותירה את המחנה חבול ומוכה.

 

פרישתם של נפתלי בנט ואיילת שקד שינתה את המפה הפוליטית, הן לציונות הדתית הן לימין בכלל, ויצרה בלבול, שלא לומר כאוס בבית היהודי. נוסף על כך, זמן הפרישה, שהיה סמוך לבחירות, לא הותיר מספיק זמן למפלגה-האם להתארגן מחדש ו"לעמוד על הרגליים". עם הבלבול הגיעו גם מערכות יחסים עכורות, אי אמון והתנהלות מבישה של השותפים. אחדים יאמרו בגידה, אחרים יאמרו אילוצים פוליטיים, אבל מה שברור הוא שהפירוד לא עשה טוב לאיש במחנה.

 

אין זה סוד שכרגע יש רסיסי מפלגות, שאף לא אחת מהן יכולה לנוח על זרי הדפנה ולהיות בטוחה שהיא עוברת את אחוז החסימה. כבר ראינו בעבר סקרים מבטיחים, והם התרסקו בקול רעש גדול ביום הבחירות. האמת היא שכולם נפגעו בתקופה האחרונה. וכמו שאמר ארנסט המינגווי, "במלחמה אין מנצחים ומנוצחים, כל הצדדים יוצאים בשן ועין". אז ברוך ה' לא הגענו למלחמה, אבל למחלוקת גדולה הגענו גם הגענו.

 

ולכן, כעת, כאשר "ריח בחירות" שוב מרחף באוויר, עולה הקריאה מהשטח – איחוד! פריימריז שיכללו את כל מפלגות המגזר. פריימריז שבהם יהיו מועמדים ותיקים ומנוסים לצד מועמדים חדשים, שיביאו רוח של התחדשות למפלגה חדשה-ישנה. בצורה זו, למפלגה המאוחדת יהיה אמון מהבוחרים. איש לא יוכל לטעון לקיפוח, שהרי זהו רצון הבוחר.

 

הדרך לעשות זאת אולי מעט מורכבת, אולי צריך שכל מפלגות המגזר יפתחו את שורותיהן למפקד ענק, שאליו יוכל להתחבר כל מי שרואה עצמו חלק מהמגזר, ואחריו ייערכו פריימריז שבו יצביעו מתפקדי כל המפלגות הללו לרשימה אחת חזקה. אפשרות אחרת היא שתוקם פלטפורמה חדשה למפקד אחד ולאחריו פריימריז. בכל מקרה, על ראשי כל המפלגות הרואות עצמן שייכות למגזר הדתי-לאומי לשבת באופן מיידי, להחליט על שיתוף פעולה ועל הדרך המעשית לצאת למפקד ולפריימריז. רק כך ירגישו פעילי השטח מחוברים, ויעבדו למען המפלגה. והרי ללא פעילים ובמצב הריק שיש כיום יש זליגה חמורה של מצביעים למפלגות אחרות, כי אנשים מחפשים בית פוליטי. מוטב שראשי המפלגות יבינו את זה בהקדם. השטח זועק – איחוד!

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם