טוב לעיניים? Featured

 6 tov
 
מיזם סינון תוכני הטלוויזיה TOV מנסה לקחת את החומר שמוגש היום ברשת גם למי שאין מכשיר רשמי בביתו, ומציג לצופה רק תכנים "כשרים" * מה נכנס ומה נשאר בחוץ? כיצד מצנזרים קטעים בעייתיים? וגם הדילמה העיקרית מהדור הקודם חוזרת – האם מדובר בהכשר ולגיטימציה לתרבות הטלוויזיה, או שאולי בניקוי בסיסי של מרחב שפרוץ כבר מזמן?
 

נדב גדליה

 

אנו נמצאים ב"תור הזהב של הטלוויזיה". אפילו חברות ענק כמו "אפל" מחליטות להיכנס פנימה ומשקיעות סכומי עתק בתוכן טלוויזיוני, כדי לתפוס את הצופה הנבון – שמרוב כמות לא מצליח לעקוב גם אחרי האיכות. כך יוצא, שלמרות השפע שמספק עגל הזהב, הצופה הנבון נאלץ לעבוד במשרה חלקית-התנדבותית בסינון תכנים בעבור עצמו. לועס חצי פרק מסדרה מדוברת, לפעמים מבטיח שלא יחזור לכאן ולפעמים השחיקה עושה את שלה.

 

הבעיה הגדולה יותר עולה אצל מה שכונה בשנות ה-90 "דתיים עם טלוויזיה" והיום – "דתי מהצופים" כי גם ככה הכול נמצא באינטרנט. על חוויית הצפייה קשה לוותר, אך מה יעשה הבן והבת החפצים לנקות את ראשם בצפייה בתכנים נקיים בלבד?

 

נניח לרגע בצד את הדיון על עצם הצפייה בסדרות וסרטים. הכי פשוט לפתוח ספר, והלוואי שנעשה זאת יותר. תכלס, מה עושים? עד היום נאלץ הצופה שומר העיניים לחטוא לעצמו או לחוויית הצפייה; לכסות את עיניו או שלא. להריץ קטעים בעייתיים ותוך כדי כך להיתקל בהם. חייו של הדתי המודרני לא היו קלים עד שהגיח לעולם השירות החדש ToV מבית היוצר של מייסד "ראש יהודי" ישראל זעירא ואיש התוכן טל ברקאי שהביאו לנו את ערוץ "אורות" (שבו השתתפתי בתפקיד כתב וידיאו).

 
רואים טוב
 

ToV הוא מעין שירות "נטפליקס דתי". אתם משלמים 49 שקלים לחודש בעבור השירות האינטרנטי, מנפיקים שם משתמש וסיסמה לאתר ייעודי, ובתמורה מקבלים ספריית סדרות וסרטים המתעדכנת כל הזמן.

 

גולת הכותרת היא שלא תמצאו באתר תכנים בעייתיים להחריד, ואף אם אמות הצניעות שלכם גבוהות יותר ממה שנחשב ממוצע, אין לכם להתבייש בכך. בשביל זה משולבת במערכת ToV טכנולוגיית ה"דילוג" המהפכנית: קחו למשל את סוגיית שירת נשים. שירות הדילוג של ToV מאפשר לכם להמשיך להחזיק את החבל בשני קצותיו: בכל פעם שמופיע תוכן העשוי להיות בעייתי מבחינה הלכתית – תקפוץ התראה על המסך שתתריע לכם ש... כן, תחזיקו חזק: עוד 30 שניות הבנות פה הולכות לשיר ולרקוד. עכשיו תבחרו אם לדלג או להמשיך לצפות. בטח שתבחרו לדלג, צדיקים. ועל זה אמרו חכמים: אם כבר טלוויזיה, אז שיהיה טוב.

בדקנו, ורבים בציבור – ואפילו דתיים יותר – רואים הכול. רוב הנוער והילדים יודעים על הכול. האינטרנט פתוח, וכמו שפעם ראו כדורגל בחנות הפיצה היום רואים בסמארטפון או איפשהו... אם ילד רוצה הוא יכול לשבת במקום שיש בו ווי-פיי והכול פתוח
 
לפעמים הגויים מבינים אותנו טוב יותר
 

גדעון אברהם, מנכ"ל ToV, מספר לי על מאחורי הקלעים של המיזם היומרני שבא להציע טלוויזיה נקייה ומודרנית גם יחד. "הרעיון עלה לפני שנתיים וחצי, ובשנה וחצי האחרונות התחלנו לעבוד, לבנות את הכול. יש תהליך: כל סרט עובר צפייה ראשונה, מסמנים כל דקה שיש בה בעיה – מאלימות ועד שירת נשים. אחר כך אנחנו מעבירים לעורך והוא מחליט איך לפתור את הבעיה, למשל חיתוך או עמעום למשל. בעקבות הטכנולוגיה והסימון מראש הצופה בוחר אם לדלג על הקטע או לא".

 

תגיד, "ברייק" פתאום באמצע סרט – זה לא פוגע בחוויית הצפייה?

 

"זה נכון, אבל ה'דילוג' לא מופיע בהרבה סרטים. רוב התכנים שבחרנו בנאגלה הראשונה – הם נקיים בלי צורך לדלג. ההגדרה הכי מקילה שלנו היא – מה שרואים ברחוב אתה רואה גם פה, כך שאפשר לצפות בהרבה תכנים באופן חלק".

 

מעבר לשירות הדילוג-סינון "און ליין", מה צונזר לגמרי?

 

"הורדנו כמובן סצנות אינטימיות. אי אפשר לצפות בזה. אלימות – יש סרטי פעולה אבל לא בחרנו סרטים שיש בהם אלימות-יתר או סצנות 'צבעוניות'. יש יריות, מכות, אבל לא 'אלימות לשמה'. לדוגמה: הייתה לנו אופציה לרכוש סדרות מאחד המפיצים, סדרה העוסקת בסוחרי סמים. הרגשנו שהנושא הזה מצד עצמו פחות מדבר אלינו, אז לא לקחנו. יש לנו סינון מבחינת הערכים שלנו. אני לא אביא רומנים ובגידות, ומצד שני יש אצלנו תכנים על גנבות למרות שלגנוב כמובן זה אסור. לצד זה יש גם הצד החיובי – הרבה סדרות טבע, סדרות תיעודיות, סרטי ילדים, ביוגרפיות".

 

מעבר לאתגר סינון התכנים וההליכה בין הטיפות, כדי להשיג את התכנים ולקבל אישור לשידורם החוקי באתר – נדרשו אנשי ToV לפנות לגופי הפצת מדיה גדולים. בינתיים כבר נחתמו הסכמי תוכן עם טרנספקס של המפיק מרק רוזנבאום מישראל, האט טריק (Hat Trick BBC) וצ'אנל 4 מאנגליה ו-Daro, Nfi new film international – מארצות הברית. "זה מעניין מאוד, קל יותר לשכנע מפיצים מחו"ל מאשר בארץ", חושף אברהם. "יש איזה אגו של היוצרים שאומר 'אתה אל תיגע לי באומנות'. אפשר להבין את זה, למרות שבחו"ל אישרו לנו לחתוך עד ארבע דקות ובלבד שזה לא יפגע בנרטיב של הסרט".

 

למה בכלל צריך טלוויזיה? מאיזה צורך המיזם קם?

 

"הרעיון הוא לתת מענה בעיקר לנוער שנמצא במצוקה", מגלה אברהם. "עשינו קבוצות מיקוד ושם נמצאת הבעיה הגדולה. אין מה לראות, אז או שההורים, בלית ברירה, פותחים לגמרי את כל הערוצים, או שסוגרים לגמרי. אפשר להתווכח אם זה לכתחילה או בדיעבד, אבל בסוף יש כאן מענה להורים. ההורה יודע שהילדים שלו לא יראו אצלנו דברים שהם יראו בערוץ 11. זה לא תחליף ללימוד גמרא, זאת תרבות פנאי מבוקרת. אני סבא לילדה בת שבע וגם כשהיא רואה יובל המבולבל היא צועקת לי שיש פרסומת מפחידה. אצלנו זה לא יהיה".

 

למה לראות הכול, כשאפשר לסנן?

 

אברהם מודה כי סוגיית הצפייה בטלוויזיה מסובכת. "המענה צמח כהכרח למצב, לא להפך. אנשים נמצאים בהתלבטות קשה. ערוץ מאיר כבר לא מתאים לנער, אז מה הנוער יראה? את הערוצים הגדולים עם התכנים שלא מתאימים לו? בדקנו, ורבים בציבור – ואפילו דתיים יותר – רואים הכול. רוב הנוער והילדים יודעים על הכול. האינטרנט פתוח, וכמו שפעם ראו כדורגל בחנות הפיצה היום רואים בסמארטפון או איפשהו... אם ילד רוצה הוא יכול לשבת במקום שיש בו ווי-פיי והכול פתוח.

 

"מעבר לנוער יש גם קהל יעד דתי, או איך שלא נגדיר אותו, קהל שחשוב לו לצפות בטלוויזיה אך לא פחות חשוב לו שיהיה נקי - והמיזם שלנו עשוי להתאים לו.תראה, אישית, כשהבת שלי רוצה לראות איתי סרט, אני צריך לבחון היטב את התכנים. אצלנו – בטוח אפשר להזמין את המשפחה לסרט ולא תהיה בעיה.כל קבוצות המיקוד אמרו שאם היה ערוץ כזה – הם היו מתחברים. אנחנו שבועיים בשוק ויש לנו כבר יותר מ-600 עד 1,000 פניות וכמה מאות לקוחות חדשים".

 
"חגורת בטיחות לא מאפשרת נהיגה פרועה"
 

"אני חושב שצריך לבחון מחדש את הרגלי הצפייה של הציבור שלנו", אומר הרב יונה גודמן, ראש המנהל החינוכי במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא. "יש בתים שהם רשמית נגד סרטים אך בפועל הילדים צופים ולא מקבלים הדרכה – כי המשפחה טוענת שהיא 'נגד' ולכן מרשה לעצמה לא להדריך 'איך' ו'כמה'. אדם צריך להיות מודע למציאות הריאלית של חייו. אם אין אצלו בבית צפייה בכלל, מצוין. אבל אם אתם משפחה שלא מכניסה טלוויזיה מטעמים תורניים, אבל יש בבית מחשב ושם צופים בהמון תוכניות טלוויזיה, החל מהודעות ראש הממשלה בענייני קורונה ועד סדרות תוכן – או תחרויות ריאליטי – חייבים לקבוע מדיניות גם למבוגרים וגם לילדים: במה צופים וכמה צופים, ומה העיקר בחיים וכו'. אסור לחיות באשליה שאין לי בבית טלוויזיה כי לקופסה קוראים מחשב ולא טלוויזיה.

גדעון אברהם, מנכ"ל ToV: אפשר להתווכח אם זה לכתחילה או בדיעבד, אבל בסוף יש כאן מענה להורים. ההורה יודע שהילדים שלו לא יראו אצלנו דברים שהם יראו בערוץ 11. זה לא תחליף ללימוד גמרא, זאת תרבות פנאי מבוקרת. אני סבא לילדה בת שבע וגם כשהיא רואה יובל המבולבל היא צועקת לי שיש פרסומת מפחידה. אצלנו זה לא יהיה
 
 

"המדהים הוא שלפעמים יש משפחות ליברליות שמראש יודעות שאצלן צופים בתוכניות שונות. בגלל שהן מודעות לכך, דווקא הן קובעות גבולות ומכוונות את הילדים בנושא, ואילו המחשיבים עצמם 'תורניים' לפעמים פחות מקפידים על זה".

 

הרב תומך ביוזמה כמו הערוץ החדש ToV?

 

"אני בעד כל כלי שיכול לאפשר צפייה נקייה וראויה. אך אוי לנו אם נשלה את עצמנו שזה פותר אותנו מאחריות אישית-חינוכית. הכלי הזה לא יקבע כמה אתה צופה ומתי אתה צופה. הוא בטח לא יקבע כמה אתה קורא ספרים או לומד תורה, וכמה אתה עסוק בחסד או ביצירה. גם כשיש כלי עזר חשוב, האחריות העיקרית היא עליי כהורה או עליי כנער. אוי למי שיתבלבל ויגיד שהוא עשה מינוי ולכן אפשר לצפות בחופשיות ובלי דאגות. זה מה שעלול לקרות, ולכן תפקידנו קודם כול לבחור אם צופים וכמה צופים, במה עוסקים בעיקר חוץ מהצפייה, ורק אז, אם צופים, להיעזר בכלי החשוב הזה.

 

"יתרה מזאת: יש במדיום הזה, הטלוויזיה, המון מסרים סמויים. העובדה שמשהו 'נקי' לא אומרת שאנו מקבלים את המסרים הסמויים, את סולם הערכים שהשחקנים הלבושים מגלמים. סינון זה יפה, אבל זה כמו חגורת בטיחות: טיפש מי שלא חוגר חגורת בטיחות, אבל מי שחוגר ולכן נוסע מהר – נמצא בבעיה. העיקר הוא להיות אדם, יהודי, בכביש וגם בבית.

 

"בכלל, אני לא מכיר שלט שתולים על דלת הדירה ובו מגדירים אם גרה במקום 'משפחה תורנית' או משפחה אחרת. אין 'מגדיר צמחים' כזה. כולנו צריכים לשאוף למעלה, לחיות חיים יהודיים ותורניים בריאים כמיטב יכולתנו, תוך התמודדות פעילה עם אתגרי הדור".

 

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק | This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם