כהנא חי Featured

 11 kahana
 
"כלכלית אני ליברל, אבל בדת ומדינה אני שמרן ואורתודוקס"
בימים אלה ח"כ מתן כהנא מימינה (ובשיוך הפנים-מפלגתי 'הימין החדש') בוחר למקד את עבודת השטח שלו במסע מפגשי רבנים מכל גוני הציונות הדתית. גם בשיחה איתנו נראה שחשוב לכהנא לצאת מהתיוג הליברלי שדבק בו, והאמת שהיא כבר בשלב הזה צבר לעצמו לפחות שתי קבלות שמרניות: האחת כשהיה במתנגדים המוצהרים היחידים לחוק הקנאביס, והאחרת בעמדותיו על לוחמות בצבא * הקונסטלציה הפוליטית של ימינה על מרכיביה דווקא מספקת אותו, והוא ממש לא מבשר קולות של היערכות לאחדות מלאה ולפריימריז * כהנא בכנסת

ארנון סגל

בלי ששמנו לב כמעט שנה שהוא בכנסת. "שואלים אותי איך זה להיות באופוזיציה", מספר ח"כ מתן כהנא, "ואני עונה שאין לי מושג איך זה להיות בקואליציה. אומנם ימינה הייתה חברה גם בממשלה, אבל זו הייתה ממשלת מעבר בלי ועדות כנסת ולמעשה בלי שהכנסת מתפקדת, כך שלא יצא לי לחוות חוויה פרלמנטרית של ח"כ בקואליציה".

מתן כהנא, בן מושב בית גמליאל, נשוי לליסה, שהיא דוקטור לפסיכולוגיה קלינית, אב לארבעה בנים, הגדול בצבא והקטן בכיתה ז', ובוגר נתיב מאיר, חוגג השבוע 48 להיווסדו. אחרי התיכון הוא התגייס מייד לצבא, הצטרף לסיירת מטכ"ל ושירת בצוות עם עמנואל מורנו הי"ד ועם נפתלי בנט, שהוא מכיר מאז כבר שלושים שנה. אחרי שלוש שנים וחצי בסיירת, כשכל הצוות שלו השתחרר, התגייס כהנא מחדש, הפעם לקורס טיס, וסיים אותו כטייס קרב. ברוב שנותיו בצבא היה טייס אף-16 ופיקד על שתי טייסות של מטוס הקרב הזה. בטייסת השנייה נמנתה בפקודיו גם תמר אריאל ז"ל. במהלך הקריירה הצבאית השלים כהנא תואר ראשון ותואר שני במשפטים באוניברסיטת בר-אילן במסלול מצטיינים.

במשך שלוש שנים נוספות שימש כהנא אלוף משנה בתפקיד "סודי מאוד" בחיל האוויר. אחר כך סיים את דרכו בצה"ל, ובתום חצי שנה של עבודה בתחום יהדות התפוצות מצא את עצמו בפוליטיקה. אגב, הוא מנגן בחליל צד ובחצוצרה.

"לח"כ יש שלושה תפקידים", מסביר כהנא מדוע הוא מתוסכל. "לחוקק, לבקר את עבודת הממשלה בוועדות ולהעלות סוגיות למרחב הציבורי. לצערי שני התפקידים הראשונים מתגלים כיום כמשימה קשה מאוד לביצוע, כי הקואליציה מתנהגת בצורה דורסנית מאוד. באופן כמעט אוטומטי מורידים כל הצעת חקיקה שלנו מסדר היום. בכל ועדה אנחנו מפסידים בהצבעות".

זה בעצם מה שקואליציה אמורה לעשות.

"נכון, בסדר גמור, אבל זו הסיבה ששניים משלושת התפקידים של חבר כנסת קשה לי מאוד למלא. כחבר כנסת אני עוסק הרבה בתחום של כלכלה ימנית וליברלית. בתחום הכלכלי אני ליברל גדול, אבל בפן המשפטי, שגם בו אני פועל, אני מבטא דווקא עמדה שמרנית מאוד. אני עוסק הרבה בענייני דת ומדינה, וגם שם אני שמרן גדול, אורתודוקס, משתדל להקפיד על קלה כחמורה, אם כי לא תמיד מצליח. גם בצבא לא היה יום בחיי שהלכתי בלי ציצית, ואני מתפלל שלוש תפילות ביום. בעיניי אני מבטא את תפיסת הזרם המרכזי בציונות הדתית, כלומר מי שהיו חניכים ומדריכים בבני עקיבא ולמדו בישיבה תיכונית.

"אני נמצא כעת במסע היכרות עם רבני הציונות הדתית ומרגיש שמכיוון שאני מהימין החדש אני חשוד מראש בליברליות דתית. לכן הרבנים שנפגשים איתי תמיד מופתעים מאוד. הם חושבים שיפגשו תאום של נפתלי בנט, ולא שיש לי בעיה להיות בנט ואני מלא הערכה ואפילו הערצה אליו, אבל פתאום הרבנים מוצאים מולם אדם שמרן שמקפיד על כל השולחן ערוך.

"אני מאמין גדול בציונות הדתית. יש לנו מסגרת ויש לנו תורה. אנחנו, כפי שאמר יוסף בורג המנוח, המקף המחבר בענייני דת ומדינה, מה שלצערנו לא בא מספיק לידי ביטוי. בעניינים האלה או ששומעים את החרדים, או ששומעים את ישראל ביתנו ומרצ. הקול השפוי של הציונות הדתית לא נשמע".

מה בפועל אתה מנסה לקדם?

"הקמתי כעת בכנסת שדולה לשיפור שירותי הדת", כן, מתברר שנאמנו הגדול של בנט בפוליטיקה לא רואה בתואר מש"ק דת תואר גנאי. "אני לא רוצה לפתוח שם מחלוקות הלכתיות אלא להפך, מעוניין שכל האורתודוקסיה בכנסת תוכל להצטרף בלב שלם לשדולה שתטפל במנגנונים של שירותי הדת ותוודא שהכשרות תהיה כשרות כמו שצריך ושהמועצות הדתיות יעניקו שירותי דת ראויים.

"המשפט הראשון בהגדרת יעדי השדולה שלי הוא חיזוק מעמדה של הרבנות הראשית. חשוב לי שהרבנות הראשית תהיה חזקה ומשמעותית גם אם עכשיו היא לא כזו. נפגשתי לצורך השדולה עם הרב הראשי דוד לאו וגם עם שר הדתות הרב יעקב אביטן. אחרי פגישה של שעה שניהם הבינו שאני בא לנושא מתוך כבוד גדול, מתוך ארבע אמות של הלכה, מתוך רצון לחזק את הרבנות הראשית ובעיקר מתוך רצון לשתף פעולה. אני מחפש שיתופי פעולה רחבים של כל הכוחות האורתודוקסיים. אמרתי לשר הדתות שיש לי הרבה תוכניות לשינויים, אבל אני מוכן שרק שלושים אחוזים מהם יתממשו ובלבד שיושג שם שיתוף פעולה רחב.

"אני רוצה לדחוף קדימה רבנים מהציונות הדתית ולקדם ערכים של הציונות הדתית. אני מסתובב כיום בישיבות גבוהות, בישיבות הסדר ובמכינות ועורך מסע להיכרות הדדית עם כל רבני המגזר. נפגשתי למשל עם הרב רא"ם הכהן מעתניאל, עם הרב זלמן מלמד ועם בנו הרב אליעזר מלמד, עם הרב יהושע ויצמן ממעלות ועם הרב זיני. עם הרב דרוקמן נפגשתי כבר פעמיים. מי שפגש אותי נפגש עם אדם ירא שמיים. מבחינתי זו הזדמנות ראשונה להכיר את הציבור ואת רבניו, כי בחיל האוויר לא שחיתי בתוך המגזריות".

על פעילותו בכנסת: אני מעוניין שכל האורתודוקסיה בכנסת תוכל להצטרף בלב שלם לשדולה שתטפל במנגנונים של שירותי הדת ותוודא שהכשרות תהיה כשרות כמו שצריך ושהמועצות הדתיות יעניקו שירותי דת ראויים. המשפט הראשון בהגדרת יעדי השדולה שלי הוא חיזוק מעמדה של הרבנות הראשית. חשוב לי שהרבנות הראשית תהיה חזקה ומשמעותית גם אם עכשיו היא לא כזו

 

"בניגוד לשמאל אני מאמין שיש הבדל בין גברים לנשים"

"הרבנים מופתעים למשל מכך שיצאתי נגד היתר הקנאביס, וזאת באופן הפוך לחלוטין ממה שציפו ממני, או למשל יצאתי נגד שירות קרבי לבנות ביחידות השדה. שירות בנות בחיל האוויר הוא לדעתי בסדר גמור. בניגוד לשמאל הקיצוני אני מאמין שיש הבדל בין גברים לנשים. במקומות שבהם ההבדל לא רלוונטי נוכחות נשית שם היא יתרון גדול, אבל כשאישה צריכה לסחוב חמישים קילו וכדומה באופן שפוגע בהתנהלות המבצעית של הכוח, מי שמנסה ליצור שם שוויון בכוח פוגע בצבא ופוגע באישה. אני חוטף על כך המון ביקורת מארגוני הנשים, אבל מצד שני פתאום הרבנים מבינים ש'הוא לא מה שחשבנו'.

"אגב, אני גם לומד המון מהרבנים וגם מופתע לא פעם מעמדותיהם. לדוגמה, מכיוון ששאלתי את הרבנים שנפגשתי איתם על כך הופתעתי לגלות שחלק מהם חושבים שלציונות הדתית אין צורך בייצוג משלה".

ומהי דעתך על כך? הציונות הדתית צריכה ייצוג נפרד או שמספיק לה להשתלב בליכוד, למשל?

"הציונות הדתית צריכה ייצוג פוליטי, ואני חושב שהמתווה הפוליטי הנוכחי בימינה יודע לכוון לכלל תת-המגזרים שבציונות הדתית. מצד אחד יש שם נפתלי בנט שמייצג ליברליות. בקצה השני יש בצלאל סמוטריץ', שמייצג קו חרד"לי יותר, ובאמצע אני, שלאט לאט הציבור לומד להכיר אותי כמי שמייצג את הזרם המרכזי, עם המון כבוד לרבנים ולהלכה. ציונות-דתית ממלכתית".

למה נעדרתם – בנט, שקד ואתה – מההצבעה על החוק לאיסור טיפולי המרה ללהט"בים?

"חשוב לי לציין שאני אדם דתי שמאמין שמשה אמת ותורתו אמת, ולא אעשה שום פעולה כדי לפגוע חס ושלום בהלכה או ביהדות. במקרה המסוים הזה היינו מקוזזים עם ח"כים מהשמאל (קיזוז הוא נוהג שכיח בכנסת. כשמסיבות טכניות נמנע מחבר כנסת מצד פוליטי אחד להגיע להצבעה במליאה, חבר כנסת מהצד האחר מקוזז עמו ונמנע מלהצביע גם הוא. א"ס).

"אנחנו גם לא מאמינים שהחוק הזה יעבור", הוא מוסיף, אולם מקפיד לציין שהשאלה מורכבת: "באופן נקודתי דיברתי בעניין החוק הזה עם כמה רבנים, וגם בהקשר הזה התגובה שלהם הפתיעה אותי מאוד. הם מתנגדים לטיפולי המרה, שלפעמים יכולים להיות דבר נורא ואיום. מצד שני, אשתי, שהיא כאמור דוקטור לפסיכולוגיה קלינית, הסבירה לי שהחוק הזה יעמיד בהמשך את כל המרחב הטיפולי של אנשי המקצוע במקום בעייתי מאוד, ולכן הוא חוק רע.

"בשבוע שעבר ביקרתי בישיבת בית אל. עשרים חבר'ה משיעור ג', מהטובים שבתלמידי הציונות הדתית, התכנסו סביבי ושאלו אותי בדיוק על כך. עניתי להם שהם לא נחשפו לעולם שבחוץ ושמדובר בסיפור כואב מאוד מבחינת רבים. בכלל, בנאום הבכורה שלי בכנסת דיברתי על המורכבות שבלהיות שייך לציונות הדתית, כשמצד אחד יש ארבע אמות של הלכה ומצד שני אנחנו חיים בעולם של ערכים מערביים ליברליים. האיזון מורכב".

נראה שהמצב הפוליטי של הציונות הדתית בשפל החמור ביותר אי-פעם. לאדם שחושב כמותך שהציונות הדתית צריכה מפלגה משלה אין שום דרך להשפיע על נבחריה, שמפוררים לרסיסים, שמתאחדים למראית עין בלבד ולא מעמידים את עצמם לבחירה בשום צורה. שלוש מערכות בחירות בוזבזו.

"פריימריז אינם בהכרח מתכון לרשימה איכותית ומנצחת, ועיין ערך מפלגת העבודה ומרצ. בכל אופן, אם יהיו בקרוב בחירות הכוונה היא ללכת יחד. עם כל הביקורת שהשמעת, ימינה מייצגת היטב את המנעד הרחב מאוד של הציונות הדתית ואת הימין הערכי".

בתחום הכלכלי אני ליברל גדול, אבל בפן המשפטי, שגם בו אני פועל, אני מבטא דווקא עמדה שמרנית מאוד. אני עוסק הרבה בענייני דת ומדינה, וגם שם אני שמרן גדול, אורתודוקס, משתדל להקפיד על קלה כחמורה. הרבנים שנפגשים איתי תמיד מופתעים מאוד. הם חושבים שיפגשו תאום של נפתלי בנט, אבל פתאום הרבנים מוצאים מולם אדם שמרן שמקפיד על כל השולחן ערוך

 

אם כך, למה זה לא מצליח? למה קיבלתם רק שישה מנדטים, ונדמה שמספר המנדטים רק הולך ויורד מסבב בחירות אחד לאחר? כשהלכתם לפריימריז קיבלתם 12 מנדטים.

"אתה צודק שהפירודים לא עשו לנו טוב. נפתלי אמר בצורה ברורה שהוא קיבל אחריות לכישלון הימין החדש בבחירות הראשונות ב-2019. ההליכה בנפרד הייתה טעות. הבטחנו גם שאחרי הבחירות האלה נישאר מאוחדים. לצערי הרב רפי פרץ החליט לעזוב, אבל הכוונה שלנו היא להמשיך יחד. לומר לך עכשיו איך ייבחרו הח"כים אם הבחירות ייערכו בעוד ארבע שנים? אני לא יודע".

 

 

ואם כבר בעוד פחות מחודש נצא לבחירות?

"אני מעריך שבמקרה כזה הרשימה תיראה די דומה לזו של היום, אבל אינני מנהיג המפלגה".

כלומר, גם במקרה של סבב בחירות רביעי אתם מציעים סידור כיסאות ברגע האחרון של רסיסי המפלגות, כשעוצמה יהודית מתמודדת בנפרד?

כהנא משוכנע שאין להשוות את הפעם הזו להתמודדויות הקודמות: "אני חושב שהדרך שלנו התחזקה מאוד בחודשים האחרונים. מי שהצביעו לליכוד ולמפלגות אחרות כדוגמת כחול לבן מתוך מחשבה שמדובר במפלגות ימין התבדו. נתניהו נכשל בהובלת הממשלה בכל תחום שהוא. אין לו שום הישג בשום תחום".

אם לדעתך ימינה היא סיפור הצלחה, למה נראה שיש כיום בציונות הדתית נהירה לליכוד? אולי זה כי התייאשו מכם?

"אני לא רואה נהירה לליכוד. זו יותר יחצנות ממהלך אמיתי. הראש של הציבור, בצדק, נמצא פשוט במקום אחר. אין לו אנרגיות לעיסוק פוליטי פנים-מפלגתי של התפקדויות ופריימריז. הוא עסוק במה יהיה מחר מבחינת הקורונה ומבחינת ההשלכות הכלכליות שלה. ואם כבר אז להפך, בסקרים רואים דווקא התחזקות של ימינה. השרים של ימינה בממשלת המעבר זכו להערכה רבה מכל הקשת הפוליטית. גם חברים שלי בשמאל אמרו לי שהם חושבים שבנט צריך לקחת את העניינים לידיו".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם